Lietuvos spauda jau spėjo įgrįsti skaitytojams pasakojimais apie verslininką Stasį Brunzą, apsigyvenusį Ispanijoje. Tik už 25 tūkst. JAV dolerių galima įsigyti gan neblogą vilą Atlanto vandenyno pakrantėje. Todėl ne vien verslo žmonės, bet ir nusikaltėliai iš Lietuvos suka savo lizdus Ispanijoje.
Kovo pradžioje šioje valstybėje buvo sulaikytas Panevėžio nusikalstamo pasaulio atstovas Audrius Lazauskas. Jis turėjo prašmatnią vilą Agvadulsės miestelyje, Almerijos provincijoje. “Lazerio” pravarde žinomas panevėžietis išgarsėjo po to, kai verslininkas Rimantas Okuličius 1996 metų Kalėdų išvakarėse pasipriešino keliem reketininkams. “Lazeriui” iškėlus bylą jis dingo iš Lietuvos ir pasislėpė saulėtoje Ispanijoje. Prieš keletą savaičių buvo kilęs skandalas, kad sulaikytasis “Lazeris” ir vėl dingo iš teisėtvarkininkų akiračio.

Iš Lietuvos į Ispaniją plūstelėję nusikaltėliai jau spėjo susiorganizuoti į gaujas, kurios reketuoja darbo ieškoti atvykusius tautiečius. Viena didžiausių lietuvių nusikaltėlių gaujų veikė Alikantės provincijoje. Banditai, daugiausia panevėžiečiai, plėšikaudavo ir reketuodavo.

Manoma, kad apskritai Ispanijoje yra ne vienas šimtas nelegaliai gyvenančių lietuvių. Daugelis jų atvyksta uždarbiauti į apelsinų ar pomidorų plantacijas. Nors pačioje Ispanijoje nedarbas siekia apie 15 proc., patys ispanai nenori dirbti sunkių ūkio darbų. Todėl vietiniai ūkininkai bei verslininkai gan noriai priima nelegalus, mokėdami jiems gerokai mažesnius atlyginimus.

Tiesa, nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujas užsieniečių įstatymas. Sulaikytieji nelegalai deportuojami skubos tvarka per 48 valandas. O verslininkams, priėmusiems dirbti nelegalą, gresia baudos nuo 1 iki 10 mln. pesetų (apie 20-200 tūkst. Lt). Taigi, be leidimo dirbantiems lietuviams šioje Pirėnų pusiasalio šalyje atėjo nelengvi laikai.

Vis dėlto Ispanija galėtų būti Lietuvai pavyzdžiu, kaip pasikeitė šalis įstojusi į Europos Sąjungą. Apskritai dabartinei europiečių kartai žodis diktatūra dažniausiai asocijuojasi su Rytų Europos šalimis, su komunistiniais režimais. Mat daugelis jau pamiršo, jog tik prieš 25 metus Ispanijoje ir Portugalijoje gyvavo dešinieji režimai, riboję piliečių laisvę, demokratiją.

Kai 1975 m. lapkričio 20 d. mirė Ispanijos diktatorius generolas Franco, šalis sunkiai rado kelią į demokratiją. Dar 1981 m. konservatyvūs karininkai mėgino įvykdyti valstybės perversmą, tačiau nesėkmingai. Šalis pergyveno ekonominius sunkumus, daugiau nei trečdalis ispanų gyveno visiškame skurde. Tačiau po to, kai 1985 m. Ispanijos parlamentas vienbalsiai balsavo už įstojimą į ES, gan atsilikusi Pirėnų pusiasalio valstybė ėmė sparčiai keistis.

Prie kelių, vedukų, drėkinamų laukų ar pastatų Ispanijoje iš tolo matyti skydai su ES vėliava. Pabrėžiama, jog darbai atliekami už ES pinigus. Ispanai neslepia savo dėkingumo už Briuselio teikiamą paramą.

Kasmet iš ES biudžeto Madridas sulaukia apie 5 mlrd. eurų paramos. Todėl Ispanijos vyriausybė, vadovaujama konservatyvios Liaudies partijos lyderio Jose Maria Aznaro, pritardama ES naujų narių priėmimui, reikalauja, kad po plėtros į Rytus, Ispanijai nebūtų sumažinta parama. Be to, Ispanija nori užsitikrinti sau vietą tarp didžiųjų ES valstybių ir įeiti į taip vadinamą penketą, turintį lemiamą žodį sprendžiant ES reikalus.

Pastaraisiais metais Ispanija savo augimo tempais gerokai lenkė kitas Europos valstybes. Praėjusiais metais bendras šalies vidaus produktas išaugo 4,2 proc. Beveik 10 proc. išaugo šalies eksportas, investicijų apimtys išaugo 5,9 proc.

Dar sparčiau mažėja nedarbas Ispanijoje. Jei dar 1997 m. ispanai traukdavo ieškoti darbo į kitas ES valstybes, nes nedarbo lygis siekė 21 proc., tai praėjusiais metais jis jau nesiekė 14 proc. J.M.Aznaro vyriausybė, po 1996m. antrą kartą rinkimuose nugalinti socialistų partiją, siekia šiais metais sumažinti nedarbo lygį iki 12 proc., o iki 2004 m. iki 9 proc. Vien per pastaruosius keturis metus, augant investicijoms, Ispanijoje buvo sukurta 2,7 mln. naujų darbo vietų. Tiesa, auga ir Ispanijos skolos, šiuo metu sudarančios 61 procentą bendro vidaus produkto.

Dėl ūkio plėtros Ispanija yra patraukli užsieniečiams. Manoma, kad per pastaruosius 20 metų į Ispaniją atvyko apie 1 mln. nelegalių imigrantų, daugiausia iš Šiaurės Afrikos valstybių. Nors Ispanijos valdžia griežtai kovoja su nelegalais, tačiau jie reikalingi šaliai. Šiuo metu katalikiškoje Ispanijoje yra vienas mažiausių gimstamumo rodiklis Europoje. Todėl JT duomenimis, iki 2050 m. ispanai, norėdami išlaikyti ekonominio augimo tempus, nemažinti pensijų, kitų socialinių išmokų, privalės į šalį įsileisti iki 12 mln. žmonių.

Moka ispanai civilizuotai elgtis ir su savo istorija. Beveik kiekviename Ispanijos mieste yra buvusio diktatoriaus Franco vardu pavadintos gatvės, aikštės, o jo gimtajame Ferolio mieste tebestovi 6 metrų aukščio dar režimo metais pastatytas paminklas “generalisimui”. Tačiau dėl to nekaitinamos aistros. Dabartis ispanams svarbiau nei praeitis. Kita vertus, prie valdžios vairo tebestovi tų pačių šeimų, kurios dominavo Ispanijos politikoje ir ekonomikoje dar režimo laikais, palikuonys.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (681)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Mylimai veiklai koją kišo sovietmetis: progą suteikė nepriklausomybė (37)

Lietuvai atgavus nepriklausomybę vienas pirmųjų Klaipėdoje kavinę atidaręs Darius Piščikas...

Rusai niršta, britai neatsitraukia (292)

Rusijos atsakomosios priemonės į Didžiosios Britanijos sankcijas Maskvai dėl buvusio rusų...

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (357)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Gyvai / LKL: Kauno „Žalgiris“ egzaminuoja pergales skinančius „Šiaulius“ tiesioginė vaizdo transliacija (9)

„Betsafe-LKL“ čempionato lyderis Kauno „Žalgiris“ (22/3) namuose šeštadienį priima kovo...

Ypatinga vieta Druskininkuose pavalgyti vėlyvus pietus: tik pakilę į 8 aukštą supranta, kur pateko (1)

Atšilus orams Lietuvos pietuose esantis Druskininkų kurortas sulaukia vis daugiau svečių, kurie...

Meghan Markle stiliaus klaida, kurią neįtariant padaro daugelis mūsų (3)

Nuo tos akimirkos, kai ėmėsi karališkųjų pareigų, būsima princo Harry žmona nepriekaištingai...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (177)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Ne silpnų nervų žiūrovams: buldozeriu – per prabangą (9)

Pasirūpinkite vienkartinių nosinaičių atsargomis, nes netrukus išvysite širdį draskantį...