Praėjusią savaitę Seime gimė dvi lygiagrečios, tačiau šiek tiek skirtingos iniciatyvos – ideologiškai priešingoms partijoms atstovaujantys parlamentarai pasiūlė persvarstyti Lietuvos karių dalyvavimą JAV vadovaujamoje tarptautinės koalicijos operacijoje „Irako laisvė”.
Aleksandras Matonis
© DELFI
Neatrodo, kad mišriai parlamentarų grupei priklausantis Petras Gražulis ir Naujosios sąjungos lyderis, Seimo Pirmininkas Artūras Paulauskas būtų tarpusavyje derinę savo pozicijas, tačiau jų siūlymai diskutuoti apie misijos Irake tikslingumą buvo paskelbti beveik tą pačią dieną. Forma ir motyvacija skiriasi – mažumos atstovas savo iniciatyvai paremti ėmėsi rinkti parlamentarų parašus, o Seimo vadovas laišką nusiuntė tiesiogiai prezidentui, prašydamas įtraukti klausimą į Valstybės gynimo tarybos posėdį. Petras Gražulis siūlymą pateikė, reaguodamas į pasaulinę diskusiją dėl JAV elgesio su Irako karo belaisviais ir galimų tarptautinės teisės normų pažeidimo.

Kiek parlamentaro siūlymą lėmė išgyvenimų dėl Abu Graibo kalinių kančių nuoširdumas, o kiek – noras pasilepinti populizmo saulės vonioje, paliksime spręsti rinkėjams. Bent jau aš idėjos nuoširdumu suabejojau, kai antrasis siūlymą pasirašė liberaldemokratas Valentinas Mazuronis – jau beveik „etatinis” kariuomenės išvedimo iš Irako siūlytojas Seime.

A.Paulausko pasiūlymas sušaukti VGT pagrįstas siekiu suformuoti bendrą vadovų poziciją misijos Irake klausimu. „Mano laiške siūloma apsvarstyti mūsų viziją, spręsti strategiją – ar mes savarankiškai jas planuojame ir vykdome, ar deriname su kitomis šalimis, tai yra pakalbėti apie tai, apie ką šiuo metu kalbama Amerikoje ir kitose valstybėse”, – trečiadienį „Žinių radijui” sakė A.Paulauskas. Sunku nesutikti su Seimo Pirmininku, jog bendro požiūrio dėl misijos Irake ateities iki šiol nėra, nors apie tokios pozicijos būtinumą ne sykį neoficialiai diskutuota. Lietuvos karių dalyvavimas operacijoje „Irako laisvė” iki šiol grindžiamas motyvu „o kaip kitaip?”

Tokia laikysena turi ir savo privalumų, ir trūkumų. Viena vertus, Lietuva iš šalies atrodo nuosekliai: nuo pat „antiSaddaminės” koalicijos buvo aktyvi invazijos į Iraką rėmėja, pagal savo išgales dalijosi su sąjungininkais misijos sunkumais, savo atsakomybės sektoriuose Vidurio ir Pietų Irake gali pasidžiaugti santykinai stabilia padėtimi. Kita vertus, būrių LITCON ir LITDET rotacijos tapo tokia rutina, kad sąjungininkai nebegali įsivaizduoti, jog lietuvių gali nebūti šalia. Kitaip tariant, lietuviams baugu nuvilti draugus – lenkus, danus, britus, todėl nukenčia Lietuvos pozicijų lankstumas.

Tuo tarpu savanoriškosios koalicijos, sutelktos 2003–aisiais siekiant įtvirtinti taiką Irake po Saddamo Husseino diktatūros, gretos pamažu tirpsta. Ispanija, Portugalija, Italija, Ukraina, galiausiai – Lenkija. Šios buvusios tvirtos JAV sąjungininkės dėl nacionalinio populizmo, rimtų politinių ar ekonominių motyvų buvo priverstos visiškai išvesti arba gerokai sumažinti savo kontingentus Irake. Dažna šių valstybių, nepaisant dydžio, pajėgumų ir politinės patirties, neturėjo savo buvimo Irake strategijų, o jeigu turėjo – buvo priverstos staiga ir netikėtai šias strategijas keisti. Lenkijos politinė padėtis prieš šį rudenį vykusius parlamento ir prezidento rinkimus privertė kairiųjų vyriausybę paskelbti apie planuojamą visų pajėgų – daugiau kaip 1,5 tūkstančio karių – išvedimą iš Irako nuo 2006 metų pradžios. Naujoji dešinioji vyriausybė ir stiprių transatlantinių ryšių šalininkas gynybos ministras Radoslawas Sikorskis užsiminė apie galimybę maždaug 800 karių likti Irake dar pusmečiui. Koks Lenkijos sprendimas, Lietuva nežinojo dar šios savaitės viduryje.

Vis dėlto krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas jau prieš gerą mėnesį paskelbė, kad naujos būrio LITDET rotacijos į Lenkijos kontingentą planuojama nebesiųsti. Maždaug pusės šimto karių būrys LITDET–5, suformuotas Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono karių pagrindu, tarnaujantis Lenkijos daugianacionalinėje divizijoje Vidurio Irako Babilono provincijoje, į tėvynę grįš sausį. G.Kirkilo teigimu, Lietuvos įsipareigojimai išlaikyti kontingentą Didžiosios Britanijos atsakomybės zonoje Pietų Irake, Danijos batalione, yra nepakitę.

Ten tarnauja maždaug 50 karių būrys LITCON. Kokia Lietuvos karinio atstovavimo Irako pietuose strategija? Ar LITCON būriai tarnaus iki pat britų ir danų išvedimo? Ar ketinama šį būrį didinti iki kuopos, apie ką nesyk viešai kalbėjo kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus? O gal keičiantis misijos Irake pobūdžiui, vis daugiau atsakomybės prisiimant patiems irakiečiams, ketinama nebesiųsti į Iraką konvencinių pajėgų, nebent būrį instruktorių ir Specialiųjų operacijų junginį, kuriam po sėkmingų misijų 2002–2004 metais Afganistane vėl atėjo laikas „pamankštinti kaulus”? Šiuos klausimus ir derėtų aptarti Valstybės gynimo taryboje.

Valstybės vadovai taip pat galėtų pasinaudoti proga ir numatyti Lietuvos vadovaujamos provincijos atkūrimo grupės (PAG) Gore, Afganistane, ateitį. Ar buvimas kalnuose bus siejamas su Jungtinių Tautų sankcionuotu NATO ISAF pajėgų mandatu? Keleriems metams verta planuoti PAG veiklą? Kaip bus plėtojama provincijos rekonstrukcijai gyvybiškai reikalinga civilinė PAG dimensija? Šie klausimai reikalauja ne tik analizės, bet ir vizijos.

Autorius yra naujienų agentūros BNS redaktorius, politikos apžvalgininkas

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (13)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (382)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (21)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (78)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (224)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (125)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Gyvai / Už „Vytauto“ vairo stojęs LaVaras vadovauja ekipai draugiškame mače su „Dzūkija“ tiesioginė vaizdo transliacija (15)

Nuo 21 val. Prienų-Birštono „Vytautas“ su broliais Ballais žaidžia penktąsias draugiškų...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (104)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (2)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (1)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...