Prieš dešimtmetį gigantomanijos apimtų tautiečių užmojus pasistatyti namus-pilaites-rūmus kaip dūmus išsklaidė smuktelėjusios pajamos, padidėjusios statybinių medžiagų ir elektros energijos kainos, neregėtai išaugę komunaliniai mokesčiai ir, žinoma, lengvai dalyti, bet neišpildyti valdžios pažadai.
Namas
© "Lietuvos žinios"
Manoma, jog planuojamas įvesti fizinių asmenų nekilnojamojo turto mokestis tuos namus atpigins dar labiau. Pamenate laikus, kai pigiai ar vos ne už dyką įsigytuose žemės sklypuose kaip grybai po lietaus pradėjo dygti nauji namai. Vienas kitą jie lenkė bokštelių gausumu ar arkų gaubtumu.

Ką jau kalbėti apie statomų namų dydį! Petras statydinasi 300 kv. metrų "bakūžę", o Jonas nesikuklindamas jau kloja dvigubai didesnius pamatus. Juozas, norėdamas nušluostyti nosį abiem kaimynams, užsimoja statytis tikrus rūmus, kurių plotas artėja prie tūkstančio kvadratinių metrų.

Tuometinė statybų karštligė nepraėjo be pėdsakų. Kiekviename mieste, tiksliau, priemiestyje, dabar stovi namai vaiduokliai. Taip ir nebaigti statyti, tačiau jau ėmę griūti. Pirkėjų tokiems griozdams tikrai nelengva rasti net ir patyrusiems nekilnojamojo turto agentams, ką jau kalbėti apie pačius savininkus.

Beviltiški

Nekilnojamojo turto agentūros "Domus Optima" vadovas Aleksandras Zimnickis LŽ pasakojo, jog "didžiųjų" statybų vajus buvo 1990-1994 metais: "To meto palikimu galime "didžiuotis" ir dabar. Visi miesto pakraščiai dabar nusėti nebaigtais statyti individualiais namais. Ir neaišku, koks tų namų likimas".

A.Zimnickio teigimu, kai kuriuos namus dar pavyksta parduoti: "Tai priklauso nuo namo vietos, kurioje jis pradėtas statyti, ir infrastruktūros. Jei iki sklypo keliai nutiesti, yra kitos komunikacijos, jį dar galima parduoti". Specialisto teigimu, yra ir beviltiškų sklypų: "Niekas nenori įsigyti sklypo, kai iškloti pamatai jau pradeda irti. Arba jei planuotas statyti beprotiškai didelis namas".

Nesitikėta A.Zimnickio nuomone, gyventojai užsimojo statyti pilis dėl kelių priežasčių: "Tais laikais statybinės medžiagos buvo tikrai pigios. Be to, daugelis savamokslių statybininkų sąnaudas dar sumažindavo nesilaikydami elementarių statybos normų. Kai kurie namai, pastatyti iš silikatinių plytų nepaliekant tarpo, jau dabar pradeda griūti. Reikia nepamiršti ir tada siūlytos labai pigios darbo jėgos".

Specialistas pabrėžė, kad tais laikais pastatyti 300-600 kv. m griozdą buvo galima kur kas pigiau negu dabar 150-200 kv. m kompaktišką namuką. A.Zimnickis pabrėžė, jog nepaskutinę vietą suvaidino ir komunalinių mokesčių augimas: "Tais laikais niekas nesitikėjo, jog komunaliniai mokesčiai ir elektros energijos kaina taip išaugs. Dabar net ir pabaigę įrengti namus savininkai nori juos parduoti, nes negali išlaikyti. Tik pirkėjams irgi sunku įsiūlyti didžiulį namą".

Pasak UAB "Domus Optima" vadybininko eksperto Aleksejaus Kalevo, centrinis šildymas, anksčiau laikomas kaip pranašumas, tapo labai brangus: "Kartais kaip į "juodąją skylę" šildyti išeina visos šeimos pajamos. Netgi šiuolaikinės ir ekonomiškos šildymo sistemos (elektros, dujų) negali išgelbėti namų savininkų, kuriems dėl tikrai ne tropinio Lietuvos klimato milžiniškus plotus reikia šildyti pakankamai ilgai".

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (36)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (129)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Užkalnis. Lietuviai yra laimės kūdikiai (121)

Kai geriausiai gaunasi skųstis ir visaip verkti (ypač šaltais žiemos mėnesiais), sveika...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (31)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (12)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Markauskas pripažįsta: nei trąšų, nei valdomų žemių kontrolės Lietuvoje nėra (12)

„Nebuvo bandoma tą informaciją gauti, nes pirkėjas turėjo užpildyti deklaraciją. Aišku,...

Į eurovizinę kovą stojusi Mia prodiuserius apkaltino „nešvariais žaidimais“

Šįmet dėl galimybės atstovauti Lietuvai didžiojoje „Eurovizijoje“ jau ne pirmą kartą...

Būkite atidūs – kai kurių bankų paslaugų įkainiai didės ir 50 proc. (200)

Daugelis komercinių bankų klientų jau gavo laiškus apie būsimus paslaugų kainų pokyčius. Jeigu...

„Žalgirio“ sirgaliai ruošiasi krepšinio šventei Kaune – turi vieną klausimą policijai (16)

Į Kauną vėl ateis nuostabi krepšinio šventė – „Žalgiris“ kausis su Valencija. Ko gero,...

Futuristinis namas lietuvių akimis: išrinkite gražiausią! (9)

Kiekvienas mūsų, kartais patys to nesuprasdami, intuityviai kuriame savo ateities namus, po truputį...