Maždaug vieno iš trijų vėžio atvejų galima išvengti sveikos mitybos dėka, paskelbta šią savaitę vykusioje tarptautinėje konferencijoje. Lione, Prancūzijoje vykstančioje Europos Konferencijoje Mitybos ir Vėžio klausimais, pranešimus skaitantys specialistai susiejo tūkstančius vėžio atvejų vakarų pasaulyje su prasta mityba ir mankštos trūkumu.
Vaisiai ir daržovės
Konferencijos dalyviai taip pat buvo supažindinti su vieno didžiausių pasaulinių tyrimų, kuriame analizuojamas tarpusavio ryšys tarp ligų ir to, ką žmonės valgo, išankstiniais rezultatais.

Europos Ilgalaikis Vėžio ir Mitybos Tyrimas – vienas didžiausių pagal surinktus duomenis – patvirtino daugelį ankstesnių tyrimų, įrodančių, kad tam tikri produktai gali padidinti vėžio riziką, o kiti turi apsaugantį poveikį žmogaus organizmui. Tyrimas taip pat atskleidė keletą naujų idėjų ir sukėlė abejonių dėl kai kurių plačiai pripažintų teorijų.

Vaisiai

Tyrimas, analizuojantis daugiau nei 500000 žmonių iš 9 Europos valstybių mitybos įpročius, dar kartą patvirtino, kad vaisių ir daržovių vartojimas gali atitolinti ligas, ypač gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžį. Tačiau jis sukelia abejonių dėl vaisių ir daržovių apsauginio poveikio nuo kitų vėžio rūšių. Pavyzdžiui, nebuvo gauta rezultatų, kad vaisiai ir daržovės padeda išvengti skrandžio ar plaučių vėžio.

“Mes galime patvirtinti, kad vaisių ir daržovių vartojimas sumažina gaubtinės bei tiesiosios žarnų vėžio, taip pat burnos, ryklės bei stemplės vėžio riziką,” sakė Dr. Elio Riboli, vienas iš konferencijos organizatorių ir tyrimo vadovų. “Bet buvome nustebinti, kad iki šiol neradome efektyvių apsaugos būdų nuo skrandžio ir plaučių vėžio... šiuo metu apsauga nuo šių vėžio rūšių yra silpnesnė, nei mes tikėjomės.”

Išankstiniai rezultatai taip pat kelia abejonių dėl plačiai paplitusio įsitikinimo, kad raudona mėsa didina vėžio riziką.

“Ilgą laiką buvo baiminamasi, kad raudona mėsa, ypač jautiena, aviena ir kiauliena, gali padidinti gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžio riziką,” teigė Riboli. “Mes labai nuodugniai ištyrėme šį klausimą ir negavome tai patvirtinančių rezultatų. Neneigiame, kad rizika šiek tiek padidėja dėl gausaus mėsos vartojimo, bet ji nėra tokia didelė, kaip buvo manoma prieš 10 metų.”

Vaisiai ir daržovės

Dar bus atliekamas tyrimas dėl skirtingos mėsos poveikių. “Tai yra įdomu, nes pirmą kartą tokiame dideliame tyrime apdorota mėsa buvo aiškia atskirta nuo šviežios. Iki šiol dėmesys buvo kreipiamas tik į bendrą mėsos vartojimą,” paaiškina Riboli. “Dabar tiriame skirtingas mėsos rūšis ir bandome išsiaiškinti, kodėl apdorota mėsa kelia didesnę riziką nei šviežia, kas apdorotoje mėsoje yra rizikos padidėjimo priežastis.”

Tyrimas taip pat patvirtina seniai žinomą faktą apie alkoholio ir tabako žalą. Pagal naujausius duomenis, jei kas dieną surūkote daugiau nei pakelį cigarečių, rizika susirgti vėžiu padidėja 8 kartus. Analogiškai, jei kas dieną išgeriate po butelį vyno, galimybės išsivystyti šiai ligai padidėja 9 kartus. Tyrimas nustatė, kad besaikis rūkymas ir gėrimas kartu paėmus gali padidinti vėžio riziką iki 50 kartų.

Riboli pripažino, kad tyrimo rezultatai gali atrodyti painūs tiems, kurie norėtų pakeisti mitybos įpročius, siekdami apsisaugoti nuo vėžio. “Norintiems patarimo galime pasakyti, kad žmogus gali turėti tik vieną mitybos būdą ir geriau, jei ta mityba yra apskritai sveika, o ne nukreipta į rizikos susirgti vėžiu sumažinimą. Reikia atsižvelgti ir į kitas ligas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių. Dėmesio centre turėtų būti ne konkreti liga, o sveikata apskritai.”

Ir toliau rekomenduojama, kad mityba susidėtų iš visko po truputį bei gausybės vaisių ir daržovių, bet tai nebūtinai turi būti vegetariška mityba. Siūloma valgyti pieno produktų, išlikti fiziškai aktyviems, nerūkyti ir labai su saiku vartoti alkoholį.

Tyrimas yra tęstinis ir truks iki 2003 metų. Bet tyrimo komanda planuoja jau 2002 metais paskelbti mokslinį darbą, analizuojantį tarpusavio ryšį tarp vėžio ir maisto.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

5 dalykai, kurių Lietuva gali pasimokyti iš vienos laimingiausių pasaulio šalių (30)

Demokratija, gerai funkcionuojanti ekonomika be korupcijos, individuali laisvė kiekvienam, darbo...

Žiaurus išpuolis Kaune: būrys jaunuolių sumušė mažą mergaitę (283)

Būrys jaunuolių Kaune mušė mažametę mergaitę.

Vilkiko su rusiškais numeriais paslaptis: rasta 14 sušalusių šrilankiečių (36)

Lavoriškių pasienio punkte pareigūnai sulaikė 14 vilkiko puspriekabėje pasislėpusių nelegalių...

Trys auksinės galimybės „Žalgiriui“: ar lemtingu taps jau ketvirtadienio vakaras? (6)

Ketvirtadienio vakarą ketveriomis rungtynėmis bus atidarytas jau 28-tasis Eurolygos turas. Į kovą...

Netikėta grėsmė vairuotojams: tik laiko klausimas, kada bus uždrausta (19)

Visame pasaulyje išpopuliarėjusios elektroninės cigaretės kelia klausimų ne tik sveikatos...

Beprecedentis Kinijos sprendimas – prasta žinia Europai (47)

Atstovaujamosios demokratijos idėja paremta principu, kad sosto neįmanoma „įsigyti“ – jį...

Praėjus 13 metų po tėvo mirties – staigmena iš banko (583)

Prieš 13 metų tėvą palaidoję vaikai šį pavasarį gavo velioniui tėvui adresuotą banko...

Žemės tyrimas: žvilgsnis nuo „Agrokoncerno“ krypsta į užsieniečius (91)

Tyrimui dėl žemės reikalų neprasidėjus Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas...

Šimonytė: nežinau, ką sugalvojo Razma, bet tegul pats ir komentuoja (179)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas Jurgis Razma prabilo, kad...

Kokia didžiausia ekspozicija parodoje „Ką pasėsi...“ (4)

Ketvirtadienį Aleksandro Stulginsio universitete startavo tarptautinė žemės ūkio paroda „ Ką...