Šią savaitę numatoma paskelbti Europos Komisijos dokumentą, kuriame teigiama, kad ambicinga plėtra, kuri per mažiau nei dešimtmetį padvigubino Europos Sąjungos (ES) mastą, turėtų sulėtėti, rašo dienraštis "Financial Times".
Europos Sąjunga, ES
© Reuters/Scanpix
Turkijos paraišką įvertinantis Europos Komisijos dokumentas, kuris turėtų būti paskelbtas trečiadienį, rekomenduos, kad spręsdama dėl šalių priėmimo ES didesnį dėmesį skirtų ne pažadams, o realioms reformoms.

Manoma, jog dokumentas pripažins Ankarą "pakankamai įvykdžius" politinius ir žmogaus teisių reikalavimus, būtinus pradėti stojimo derybas. Vis dėlto naujas ES požiūris į plėtrą reiškia, kad 2007 metais numatytas Bulgarijos ir Rumunijos prisijungimas gali būti paskutinė plėtra per maždaug penkerius metus.

Šis požiūris tikriausiai nuvils Kroatiją, kuri nori prisijungti prie ES 2007-2009 metais, tačiau dabar turbūt turės palaukti iki 2011-2013 metų. Narystė Sąjungoje buvo pažadėta ir kitoms buvusioms Jugoslavijos respublikoms bei Albanijai.

"Žinome apie ES valstybių narių ketinimus peržiūrėti ankstesnius principus dėl stojimo derybų", - sakė vienas Kroatijos pareigūnas. Jis kalbėjo apie ES planus prieš užbaigiant derybas reikalauti realios pažangos.

Toks požiūris rodo, jog derybos su Turkija, kurios gali prasidėti kitais metais, galbūt užtruks ir dešimtmetį.

Daugelis ES pareigūnų pripažįsta, kad bendriją kamuoja plėtros nuovargis, kilęs po to, kai nuo 1995 metų 12 narių blokas padidėjo iki dabartinių 25 šalių. ES ypač nerimauja dėl Rumunijai kylančių korupcijos problemų, tačiau ši šalis su Briuseliu jau beveik baigė stojimo derybas.

Klausimas, kada pradėti stojimo derybas su Turkija, yra prieštaringesnis. Europos Komisijos rekomendacijos lems diskusijų toną iki gruodžio, kai sprendimą dėl derybų pradžios priims ES lyderiai.

"Ataskaita bus itin kritiška, daug kritiškesnė nei tikisi daugelis stebėtojų", - didžiausiam Vokietijos spaudos leidiniui "Bild am Sonntag" sakė ES plėtros komisaras Guenteris Verheugenas.

Tačiau Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas dienraščiui "Financial Times Deutschland" teigė, kad, jo požiūriu, derybos gali prasidėti jau gruodžio mėnesį. "Kelis kartus klausiau G. Verheugeno dėl papildomų kriterijų (pradėti stojimo derybas), - sakė R. T. Erdoganas. - Papildomų kriterijų nėra".

Europos Komisijos rekomendacijas dėl derybų pradžios papildys dvi ataskaitos, kurios atkreips dėmesį į Turkijoje tebevykstančius kankinimus ir į tai, jog Ankaros narystė nuo 2025 metų gali kasmet papildomai kainuoti 27,9 mlrd. eurų. Tačiau ataskaitų autoriai patikins nacionalines vyriausybes, kad ES yra pajėgi priimti Turkiją, kuri su 70 mln. gyventojų beveik prilygsta šiemet priimtoms dešimčiai naujųjų narių.

Europos Komisijai dar reikia pasiekti vidinį sutarimą dėl rekomendacijų. Kai kurie komisarai reikalauja, kad prieš įstodama į ES Turkija įvykdytų papildomas sąlygas.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (29)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (15)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (149)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (917)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gatvės remonto darbai sustos neprasidėję - kalta žiema

Rekonstruojant Klaipėdos Tilžės gatvės atkarpą nuo geležinkelio pervažos iki žiedinės...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...

Ekspertas: po „Brexit“ britams reikėtų imtis naujo vaidmens Europoje (5)

Politikos komentatorius Edwardas Lucasas teigia, kad Didžioji Britanija pernelyg ilgai...

Gyvai / Eurolygos mūšis Kaune: „Žalgiris“ – Valensijos „Basket“ (14)

Dar emocijoms po pralaimėjimo Bamberge neatslūgus Kauno „Žalgirio“ (11-7) laukia naujas...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (143)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Maskvos reakcija į Ukrainos sprendimą: tai pasiruošimas karui (75)

Rusija ketvirtadienį pareiškė, kad naujas Ukrainos priimtas įstatymas, pripažįstantis...