Prancūzijos prezidentas Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas) šeštadienį sakė, kad kai kurios Europos Sąjungos (ES) šalys gali žengti glaudesnės integracijos link, nes ES dabartinių ir būsimų narių lyderiams nepavyko susitarti dėl pirmosios bloko konstitucijos.
Kitos ES šalys, tarp jų - Vokietija, Belgija ir Liuksemburgas, užsiminė, kad galėtų kartu su Prancūzija suformuoti panašios pozicijos besilaikančių valstybių branduolį. Tokiu atveju atsirastų tikimybė, kad aklavietė, kurioje atsidūrė šio savaitgalio Briuselio viršūnių susitikimo dalyviai, nulems "dviejų greičių" Europą.

J.Chiracas žurnalistams sakė, jog tikisi, kad susiformuos kelios šalių "pionierių" grupės, kurios kartu kurs Europą ir sieks glaudesnio bendradarbiavimo.

"Tai ...bus variklis, pavyzdys, kuris leis Europai žengti sparčiau, toliau ir geriau", - sakė J.Chiracas, pabrėždamas, kad kai kurios šalys Sąjungoje galėtų glaudžiau bendradarbiauti trijose srityse - gynybos, ekonomikos politikos ir teisingumo.

Precedentas gali būti tai, kad tik 12 iš 15 dabartinių ES narių įvedė bendrą valiutą eurą, ir tai, kad 9-ojo dešimtmečio viduryje penkios valstybės pirmosios ėmėsi naikinti vidaus sienų kontrolės priemones, o kitos šalys prie jų prisijungė vėliau.

J.Chiracas sakė, kad nekelia sau tikslo kurti "dviejų greičių" Europos, tačiau Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis (Gerhardas Šrėderis) nurodė, kad tai neišvengiama, jei greitu laiku nebus susitarta dėl ES konstitucijos.

"Jei artimoje ateityje nesusitarsime dėl kompromiso, atsiras dviejų greičių Europa. Tokia būtų tokios galutinės nesėkmės logika", - sakė J.Chiracas.

Viršūnių susitikimas žlugo neišsprendus ginčo dėl balsavimo teisių: Ispanija ir Lenkija atsisakė nusileisti Prancūzijos ir Vokietijos reikalavimams atsisakyti didelės įtakos priimant sprendimus, kuri nėra proporcinga jų gyventojų skaičiui.

Konstitucija buvo rengiama siekiant supaprastinti gremėzdiškas ES institucijas bei sprendimų priėmimą prieš iki šiol didžiausią Sąjungos plėtrą, kai kitais metais prie jos prisijungs 10 naujų narių - daugiausia buvusių komunistinio bloko narių.

Lenkijos, kuri yra didžiausia iš naujųjų narių, prezidentas Aleksandras Kwasniewskis (Aleksandras Kvasnevskis) pareiškė, jog blokas turėtų "plėtotis drauge, vienodai visoje teritorijoje, o ne tik išrinktosiose (valstybėse)".

Ispanijos ministras pirmininkas Jose Maria Aznaras (Chose Marija Asnaras) sakė abejojąs, ar kažkurios šalys ryšis žengti vienos.

"Nemanau, jog kažkas galvoja apie sprendimus ir žingsnius, kurie galėtų suskaldyti Europą. Europa turi savo taisykles, savo sutartis, o sutartis visada reikia gerbti... Nemanau, jog kas nors nori padalytos Europos", - sakė jis per spaudos konferenciją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (3)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (378)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, greičiausias buvo Juknevičius (387)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (388)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (5)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai (1)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (33)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (373)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (30)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (11)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...