Vilniuje viešėjęs Europos Sąjungos plėtros komisaras G.Verheugenas patarė Lietuvai skirti kuo daugiau dėmesio santykiams su kaimynėmis, kurios turės sieną su išsiplėtusią Europos sąjunga. Toks pasiūlymas atspindi neseniai Europos Komisijos inicijuotą bendradarbiavimo su būsimomis kaimynėmis strategiją.
Rusija - Raudonoji aikštė
Ši iniciatyva nėra siejama vien tiktai su rytine naujos ES kryptimi, t.y. Rusija, Ukraina, Baltarusija, Moldova. Ji siekia didesnį dėmesį skirti Kaukazo ir Juodosios jūros valstybėms, taip pat Artimųjų rytų, Viduržiemio jūros bei Pietryčių Europos valstybėms.

Besiplečiant organizacijos sienoms, didėja ir naujų ES kaimynių skaičius. Apie plėtros komisaro paminėtą Rytų dimensiją dažnai užsimindavo ir Lietuvos politikai bei pareigūnai, vertindami Lietuvos įnašo į Europos Sąjungos reikalus galimybes. Kalbant apie Lietuvą, kaip tiltą tarp Rusijos ir Europos Sąjungos, ir šio tilto panaudojimą Kaliningrado problemoms spręsti, buvo visiškai neaišku, kaip tokia iniciatyva gali realiai veikti.

Politikai kalbėjo apie mentaliteto supratimą, susikalbėjimą, artimą kaimynystę, tačiau realaus tilto galimybes pirmiausiai stabdė kaip tik Kaliningrado srities problemos. Todėl daugiau dėmesio buvo skiriama, pvz., Baltarusijos pilietinio sąmoningumo skatinimui.

Tiesa, Lietuvos verslininkai jau senokai surado nišą, kurioje yra kaip tiltas tarp Europos ir Rusijos. Kelis kartus prarastos ir atrastos Rusijos ir kitų rytinių kaimynių rinkos ne tik padėjo plėtoti verslą, bet parodyti ir kolegoms iš vakarų, jog nors ir rizikingos, tačiau šios rinkos turi nemažai plėtros potencialo.

Politikams nebus taip lengva, ypač tiesti bendradarbiavimo kelius su Rusija. Veikla nukreipta į Ukrainos ar Baltarusijos pilietinių procesų ugdymą gali priartinti Europos valstybes prie šių rytinių kaimynių. Tuo tarpu Rusijos, ir ypač Kaliningrado klausimas, gali pasitarnauti ir visai kitokiems procesams. Per Kaliningrado klausimą eurointegraciniame procese Lietuva yra glaudžiai susijusi su Rusija. To tarpu vis didėjanti energetikos sektoriaus priklausomybė Rusijos įmonėms šias sąsajas taip pat gilina.

Tokie glaudūs ryšiai (ir beje, ne tiktai su Lietuva) Rusijai kaip tik yra reikalingi kad galėtų nebūdama ES nare, aktyviai dalyvauti organizacijos gyvenime. Rytinei kaimynei yra svarbūs jos ryšiai su Europos Sąjunga, ne tiktai kalbant apie Kaliningrado ateitį (tai labiau pretekstas), bet apskritai dalyvauti šiame grandioziniame projekte. Juo labiau, jog Europos Sąjunga yra besikeičiantis organizmas su pretenzijomis dalyvauti ir saugumo projektuose visame pasaulyje.

Todėl gali atsitikti ir taip, jog turint galvoje pačios Rusijos susidomėjimą Europos Sąjungos projektu, Lietuvos politikams gali net ir nereikėti dėti jokių papildomų pastangų, siekiant suartinti Europos Sąjungą ir Rusija. Rusijos suinteresuotumą dalyvauti ES reikaluose parodė ir derybos dėl Kaliningrado srities klausimo sprendimo, o jos įsitraukimas į Baltijos valstybių reikalus yra pakankamai akivaizdus.

Mažai tikėtina, jog norėtųsi to dėmesio ir įsitraukimo dar daugiau. Todėl kooperavimasis su kitomis ES sienas saugančiomis valstybėmis ir koncentravimasis į likusias Rytų kaimynes gali būti vienas iš būdų, kaip mažinti šio dėmesio dozes. Tikintis, kad Rusija taps europietiškesnė savaime.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (132)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (107)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Karbauskis apie norą skaičiuoti valdomas žemes: tai primena trėmimų sąrašus (293)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas parlamentaras Ramūnas Karbauskis...

Iš anksto nederinto susitikimo metu padalijo Lietuvą: tai lems ir atlyginimų dydį (39)

Aiškėja, kaip įvykdžius planuojamas reformas ir įvedus etatinio apmokėjimo sistemą pasikeis...

Europą siaubia galinga audra: vėjas toks stiprus, kad žmonės neišsilaiko ant kojų jau yra žuvusių (27)

Amsterdamo Schipholio oro uoste ketvirtadienio rytą beveik valandai buvo atšaukti visi skrydžiai,...

Ramutė Daktarienė nutarė emigruoti iš Lietuvos: visi važiuoja, ir mes važiuosime (117)

Po daugiau kaip aštuonerių metų garsiąją „pilaitę“ Užliedžiuose atgavusi iki gyvos galvos...

Juškevičius palieka Panevėžį – snaiperį perpirko Stambulo „Galatasaray“ (12)

Panevėžio „Lietkabeliui“ teks ieškoti naujo krepšininko. Vienas iš Aukštaitijos klubo...

Sutrikus vairuotojo sveikatai, Vilniuje nuo kelio nuvažiavo maršrutinis autobusas (5)

Ketvirtadienį, apie 16.44 val., Vilniuje, važiuojant nuo Šeškinės kalno, 5-ojo maršruto...

Lapkritį dukros susilaukusi Sofio Gelašvili ėmėsi drastiškos dietos: savaitę vos po kelis šaukštus grikių (11)

3 kilogramai – tokiu rezultatu džiaugiasi Sofio Gelašvili-Niūniavė po savaitę trukusios...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (205)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...