Nors prieš rinkimus dabartinis premjeras Rolandas Paksas žadėjo įvesti naktinį 4 centų už kilovatvalandę elektros energijos tarifą, šiandien šis pažadas jau užmirštas. Nei dieninis, nei naktinis tarifai tikrai nemažės - priešingai tik didės.
Šviesa
Bendrovės “Lietuvos energija” privatizavimo patarėjai Vyriausybei jau pateikė keletą modelių, kada ir kiek reikėtų didinti elektros energijos kainą. Vyriausybė turės pasirinkti, ar elektros kainą kasmet (įskaitant šiuos metus) didinti po 5-10 proc., ar iš karto padidinti 40-čia proc. Šiandien elektros kilovatvalandė mūsų šalyje kainuoja vidutiniškai 26 centus.

Didelė tikimybė, jog jau netolimoje ateityje ji kainuos 37 centus. Pramonininkų konfederacijos prezidentas Bronislovas Lubys ateitį piešia dar juodesnėmis spalvomis. Anot jo, po trejų metų elektra Lietuvoje kainuos tiek pat, kiek Vokietijoje - apie 60 lietuviškų centų. O dėl to brangs ir visa Lietuvos gamintojų produkcija.

Analogiška situacija ir dujų ūkyje. Kadangi Lietuvos dujų ūkis gana susidėvėjęs, o Vyriausybė už parduodamas “Lietuvos dujas” nori gauti kuo didesnę pinigų sumą, panašu, kad arba prieš privatizavimą, arba po jo bus didinama dujų kaina, kad dujų ūkis būtų patrauklesnis investuotojams.

Be to, dujų kaina priklauso ir nuo Rusijos nuotaikų. Jei Rusija sugalvos dujas Lietuvai pardavinėti už tokią pat kainą kaip Lenkijai ar Vokietijai, eiliniai Lietuvos vartotojai už jas mokės gerokai daugiau, nei moka šiandien. Neseniai buvo pareikšta, kad netolimoje ateityje didės ir vandens kaina, esą bus įvestas abonentinis mokestis.

Nustebino atsakingų asmenų pareiškimai, kad esą vėl gali reikti grįžti prie senosios tvarkos, kai žmonės mokėdavo ne pagal vandens skaitiklių parodymus, o pagal centralizuotą tvarką, kuomet viso sunaudoto vandens kiekis padalinamas visiems gyventojams ir nurodoma, kiek reikia mokėti.

Beje, R.Pakso Vyriausybė elgiasi labai nekorektiškai - ji neįspėja gyventojų apie gresiančius elektros, dujų, vandens tarifų padidėjimus. Ne tik Vyriausybė, bet ir žmonės savo gyvenimą planuoja, ir jiems labai norisi iš anksto sužinoti, kaip dažnai ir kiek procentų brangs elektra, dujos, šaltas ar karštas vanduo, kuo geriau apšidyti savo būstą.

Vyriausybės sprendimai Lietuvos gyventojus užgriūna, kaip stichinės nelaimės - štai susimontuoja koks žmogelis savo automobilyje dujinę įrangą ir sužino, kad po mėnesio dėl akcizo mokesčio dujos gerokai pabrags. Arba įsirengia koks tautietis elektrinį šildymą ir sužino, kad nuo liepos mėnesio elektra gerokai pabrangs. Gal žinodami apie gresianti pabrangimą, tiek vienas, tiek kitas būtų elgęsi kitaip?

Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse išplitusi visai kitokia praktika. Pavyzdžiui, Šveicarijoje, Danijoje, ar Švedijoje valstybiniu lygiu nuspręsta, kad elektra yra prioritetinis energijos šaltinis. Ten elektra pigesnė net nei Lietuvoje ir žmonės bei įmonės skatinami jos vartoti kuo daugiau. Kitos valstybės - priešingai - prioritetiniu energijos šaltiniu pasirenka dujas.

Tuo tarpu Lietuvoje aiškumo visiškai nėra. Iš R.Pakso priešrinkiminių kalbų lyg ir buvo susidaręs vaizdas, kad mūsų šalyje elektra turėtų būti prioritetinis energijos šaltinis, mat mes turime atominę elektrinę, kuri neturi kur dėti elektros energijos pertekliaus ir reikia skatinti žmones vartoti kuo daugiau elektros energijos. Tačiau dabar paaiškėjo, kad R.Paksas prieš rinkimus tik fantazavo.

Elektros kainos Europoje 2000 metais: (Vienos kilovatvalandės kaina (LT); už vidutinę algą tiek kilovatvalndžių elektros energijos gali nusipirkti tos šalies pilietis)

Lenkija 0,29 Lt 6 125 kWh Čekija 0,29 Lt 4 662 kWh Rusija 0,07 Lt 4 750 kWh Vengrija 0,33 Lt 3 478 kWh Vokietija 0,55 Lt 18 667 kWh Prancūzija 0,33 Lt 22 989 kWh Italija 0,37 Lt 18 540 kWh Graikija 0,33 Lt 16 700 kWh Ispanija 0,29 Lt 17 425 kWh Dž. Britanija 0,37 Lt 30 000 kWh Lietuva 0,26 Lt 4 373 kWh

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (187)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (650)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (3)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (27)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (132)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (313)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (26)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (161)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (141)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (9)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...