Estija per sekmadienio referendumą tvirtai nubalsavo už prisijungimą prie turtingo demokratinių Europos valstybių bloko, galutinai nutraukdama saitus su savo sovietine praeitimi. Suskaičiavus visus balsus, šalies rinkimų komisija paskelbė, kad už narystę Europos Sąjungoje (ES) balsavo 66,92 proc. (369 611 piliečių), o jai nepritarė 33,08 proc. rinkėjų (182 611).
Euroreferendume iš viso dalyvavo 63,4 proc. 865 tūkst. rinkėjų, turinčių balsavimo teisę.

"Pavasaris atėjo į Estiją - mes grįžome į Europą", - pareiškė ministras pirmininkas Juhanas Partsas.

"Mes pasiekėme tai, dėl ko kovojome pastaruosius dvylika metų", - jam antrino prezidentas Arnoldas Ruutelis (Arnoldas Riūtelis).

Plebiscitas Estijoje vyko tą pačią dieną, kaip ir bendros ES valiutos oponentų pergale pasibaigęs referendumas dėl euro įvedimo Švedijoje, kuri gedi nežinomo užpuoliko nužudytos savo užsienio reikalų ministrės Annos Lindh (Anos Lind).

Nors šalies parlamentas neprivalo vadovautis šio referendumo rezultatais, jie daugeliui vainikuoja dešimtmetį trukusias pastangas paversti šią mažą Baltijos valstybę dinamiška demokratine Europos šalimi.

Alus liejosi laisvai valdančiosios partijos "Res Publica" būstinėje, o kiti susirinko švęsti referendumo rezultatų Talino istoriniame senamiestyje. Tačiau žmonės nereiškė ypatingo džiūgavimo, nes dauguma tikėjosi, kad Estija pritars euronarystei.

Estija bus viena mažiausių išsiplėtusios ES šalių, tačiau politikai pabrėžia, kad prisijungimas prie bloko suteiks galimybę šiai 1,4 mln. gyventojų turinčiai šaliai daryti kur kas didesnę įtaką priimant sprendimus.

Eurošalininkai ir dešinioji valdančioji koalicija tvirtino, kad šalies eurointegracija ne tik suteiks naują impulsą ekonomikai, tačiau taip pat leis Estijai sutvirtinti pozicijas Europoje, apsaugoti savo 1991 metais atgautą nepriklausomybę ir galutinai atsikratyti Rusijos įtakos.

"Aš manau, kad Estijos balsavimas turės įtakos apsispręsti latviams balsuoti "taip", - sakė Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga. - Dabar Latvijos laikas užbaigti Baltijos kelią, kuris prieš 12 metų prasidėjo su mūsų nepriklausomybe".

Agitacinės kampanijos metu dažniausiai buvo akcentuojama, kad nepritarus narystei ES, Estijai grės skaudūs ekonomikos padariniai, saugumo vakuumas ir galimybės reikšti savo nuomonę Europos reikaluose praradimas.

Į Talino sėkmingai organizuotą agitacinę kampaniją aktyviai įsitraukė Europos valstybių lyderiai, verslo ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Nors euroskeptikai,būgštavę, kad dėl ES biurokratijos gali nukentėti Estijos liberali ekonomika, kaltino Vakarų šalių vadovus ir politikus kišimusi į Estijos vidaus reikalus, šie ne kartą ragino estus "nepavėluoti į traukinį".

Referendume balsuoti už prisijungimą prie ES šalies rinkėjus ragino ir Estijos Liuteronų Bažnyčia, nors tai ir suerzino kai kuriuos jos vadovus, kurie nenorėjo užsitraukti euroskeptikų pykčio. Tuo tarpu Estijos Rusų ir Graikų Ortodoksų Bažnyčios užėmė neutralią poziciją.

Estija yra priešpaskutinė tarp devynių šalių kandidačių, kuriose dėl prisijungimo kitų metų gegužės 1 dieną prie ES, išsiplėsiančios iki 25 narių, yra rengiami plebiscitai. Slovėnijos, Vengrijos, Lietuvos, Slovakijos, Lenkijos, Čekijos ir Maltos piliečiai referendumuose jau pritarė savo šalių narystei ES, o Kipras nerengia plebiscito.

Euroreferendumų maratoną užbaigs kaimyninė Latvija, kuri balsuos kitą savaitgalį. Analitikai sako, kad Estijos "taip" turėtų būti labai padrąsinti ES šalininkų stovyklą Latvijoje, kurioje euroskeptikų ir eurooptimistų jėgos kol kas yra apylygės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (124)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (152)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (39)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (277)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (173)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų (2)

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (139)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Net geriausieji prisipažįsta: mokytojų trūksta taip, kad tenka susimąstyti apie išlikimą (95)

„Ieškodami mokytojų, verčiamės sunkiai. Privalome išlaikyti savo licėjaus lygį, todėl...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (755)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje (2)

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...