Prieš ketverius metus, 2000 metų rugsėjo pabaigoje, prasidėjo vadinamoji antroji palestiniečių intifada (sukilimas). Remiantis BBC informacija, per keturis intifados metus žuvo 2 859 palestiniečiai ir 916 izraeliečių. Didžioji dalis žuvusiųjų - civiliai asmenys.
Užsimaskavę palestiniečiai dalyvauja palestiniečio kovotojo, kuris žuvo per Izraelio armijos operaciją Vakarų krante pirmadienį, laidotuvėse. Antradienį suaktyvyntos diplomatų pastangos, bandoma užbaigti masinį Izraelio puolimą Gazos ruože, kurio metu jau
© Reuters/Scanpix
Praėjusios savaitės viduryje Izraelio karinės pajėgos Gazos Ruože pradėjo, manoma, didžiausią per keturis intifados metus karinę operaciją. Operacija buvo pradėta po to, kai palestiniečių kovotojai savadarbėmis raketomis Qassam apšaudė Izraelio gyvenvietes. Oficialūs Izraelio atstovai kol kas dar nekalba apie šios operacijos pabaigą, nors jos metu jau žuvo apie 80 palestiniečių ir 5 izraeliečiai.

Bene svarbiausias klausimas, kuris kyla apžvelgiant antrąją palestiniečių intifadą, nusinešusią beveik 4 000 gyvybių, - kas kaltas dėl to, jog ji prasidėjo? Galbūt atsakymas į šį klausimą padėtų suprasti ir paties Izraelio-palestiniečių konflikto esmę.

Palestiniečių atsakymas

Dauguma palestiniečių ir propalestinietiškai nusiteikusių užsieniečių įsitikinę – kaltas Izraelis, o tiksliau dabartinis premjeras Arielis Sharonas.

Intifada prasidėjo po to, kai A.Sharonas su savo apsauginiais apsilankė musulmonams šventoje vietoje Jeruzalėje, Haram al-Sharif šventovių komplekse. Palestiniečiai tvirtina, jog šis apsilankymas prilygo šventovės išniekinimui. Tai sukėlė pasipiktinusių palestiniečių protestus. Izraeliečių jėgos struktūros prieš protestuotojus nepagrįstai panaudojo prievartą, kai kurios radikalios palestiniečių grupuotės taip pat atsakė prievarta ir intifada įsibėgėjo.

Kai kuriuose šaltiniuose, neneigiant A.Sharono kaltės, kalbama ir apie gilesnes antros palestiniečių intifados priežastis. Šiuo atveju kalbama apie Izraelio vykdomus palestiniečių teisių pažeidimus, palestiniečių gyvenviečių naikinimo ir žydų naujakurių gyvenviečių steigimo politiką, neteisminį palestiniečių lyderių žudymą, masinius areštus ir sulaikytųjų kankinimą. Aišku, dėl visų šių blogybių kalta užsitęsusi palestiniečių žemių (Vakarų Kranto, Gazos Ruožo ir Jeruzalės) okupacija. Intifada dėl šios priežasties yra vadinama sukilimu prieš okupaciją ir okupacines izraeliečių pajėgas.

Izraeliečių atsakymas

Didžioji dalis izraeliečių ir proizraelietiškai nusiteikusių užsieniečių tvirtina – kalta Palestinos savivaldos vadovybė, o tiksliau prezidentas Yasseras Arafatas.

Intifada prasidėjo ne dėl A.Sharono kaltės. Teigiama, jog Likud partijos lyderio vizitas į Haram al-Sharif nebuvo palestiniečių šventovės išniekinimas, nes iš anksto buvo suderintas su Palestinos savivaldos atsakingais pareigūnais. Intifada prasidėjo pagal Palestinos savivaldos lyderių parengtą planą. Y.Arafatas kai kuriais savo įsakymais tuo metu pakurstė įtampą. Dar prieš A.Sharono apsilankymą Haram al-Sharif, palestiniečiai panaudojo prievartą prieš izraeliečių policininkus, kurie ir buvo vienintelės tuo metu prasidėjusių riaušių aukos.

Apskritai izraeliečiai nori taikos ir yra pasirengę deryboms dėl Palestinos valstybės. Pagrindinė problema ta, kad dabartiniai palestiniečių lyderiai nėra tinkami deryboms, nes tiesiogiai ar netiesiogiai remia okupuojamose teritorijose bei Izraelyje išpuolius prieš izraeliečius rengiančias teroristines organizacijas. Kol Izraelio piliečiai negali jaustis saugūs, tol apie jokią nepriklausomą palestiniečių valstybę negali būti ir kalbos.

Vienareikšmio atsakymo nėra

Remiantis tokiais atsakymais, lieka taip ir neaišku, kas kaltas dėl 2000 metų rudenį prasidėjusios intifados. Europiečiai labiau linkę tikėti palestiniečių versija, o amerikiečiai – izraeliečių. Aišku, nei palestiniečiai, nei izraeliečiai nėra šventieji. Vienų prievarta išprovokuoja kitų atsakymą ir bet kokios pastangos atgaivinti taikos procesą dėl to žlunga.

Laikantis prielaidos, jog abi pusės yra maždaug vienodai kaltos dėl įsiplieskusio smurto, galima pamąstyti apie tai, kad galbūt kažkam iš šalies yra naudingas šis „neišsprendžiamas“ konfliktas Artimuosiuose Rytuose. Galbūt kaltas taikos procesui ne itin sėkmingai vadovaujantis Vašingtonas ar savo įtakos didinimo Vidurio Rytuose siekiantis Teheranas?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (215)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (131)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (289)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (177)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (25)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (5)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (14)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...

Prisipažinti ar nuslėpti: ką daryti, jei buvote neištikimi? (8)

Taigi, tai įvyko. Galbūt, tas kitas buvo labai seksualus, o ta, kita moteris, gerai suprato, koks...

Nepilnamečių paauglių gaujos istorija atskleidė seną tiesą – vaikų auginimas yra darbas (5)

DELFI paskelbtas straipsnis apie sunkiai įsivaizduojamą paauglių mergaičių žiaurumą Alytuje,...

Aplinkinių nurašyta panevėžiečio idėja virto pragyvenimo šaltiniu: man sakydavo, kad mirsiu badu (25)

„Jeigu tavo namuose nėra katino, tai ką tu myli?“ –rašoma ant Mariaus Dijoko sukurto...