Didysis Europos trejetas šeštadienį rengiamame viršūnių susitikime po ilgus mėnesius trukusių aštrių nesutarimų dėl Irako ir ES politikos mėgins atkurti vieningą Europos Sąjungos (ES) vadovybę.
Jacques Chirac ir Gerhard Schroeder
© EPA-ELTA
Tačiau įsivyravęs nepasitikėjimas tarp, viena vertus, Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) ir, kita vertus, Prancūzijos prezidento Jacques'o Chiraco (Žako Širako) bei Vokietijos kanclerio Gerharado Schroederio (Gerhardo Šrėderio), nepalieka daug vilčių, kad jiems pavyks įveikti visus nesutarimus dėl Irako.

Ekspertai mano, jog jie daugiausiai dėmesio skirs pastangoms surasti vieningą nuomonę artėjančiose sunkiose derybose dėl rengiamos ES konstitucijos bei dėl Europos gynybos bendradarbiavimo, taip pat sieks pagerinti pašlijusius asmeninius santykius.

"Susitinkama ne dėl Irako. Skirtumai per dideli. Tačiau Blairas suvokia, kad jam kelia problemų atsiskyrimas nuo Prancūzijos ir Vokietijos, todėl jis norėtų atgaivinti trišalius santykius", - teigė Londone įsikūrusio Europos reformų centro direktorius Charlesas Grantas (Čarlzas Grantas).

Diplomatai sakė nepuoselėti didelių vilčių, jog per dvi valandas Berlyne vyksiantį susitikimą pavyks pasiekti kokį nors susitarimą dėl JT rezoliucijos, numatančios Jungtinių Tautų būsimą vaidmenį Irake ar suvereniteto perdavimo irakiečiams, nors vylėsi, kad pozicijas pavyks suartinti.

Viešas lyderių ginčas dėl Irako šių metų pradžioje sudavė stiprų smūgį pastangoms kurti bendrą Europos užsienio politiką.

Kitą savaitę Niujorke tiek J.Chiracas, tiek G.Schroederis, kurie griežtai prieštaravo karui Irake, atskirai susitiks su JAV prezidentu George'u W.Bushu (Džordžu V.Bušu).

Su G.Schroederiu G.W.Bushas susitiks pirmą kartą po ilgiau nei metus trukusių nesutarimų. Jungtinės Valstijos Prancūziją ir Vokietiją iškoneveikė dėl to, kad šios neparėmė jų karo, kurio metu buvo nuverstas Saddamo Husseino (Sadamas Huseinas) režimas.

PRARASTAS PASITIKĖJIMAS

T.Blairas, kuris yra artimiausias G.W.Busho sąjungininkas, po kilusio skandalo dėl prieštaringai vertinamų žvalgybos duomenų panaudojimo karo būtinybei pagrįsti, prarado daugelio savo šalininkų pasitikėjimą, o dabar jo veiksmai nagrinėjami teisminiame tyrime.

"Irako konfliktas parodė, kaip skyla Europos Sąjunga, ypač transatlantinių santykių klausimu. Dabar pagrindinis tikslas yra užtaisyti šiuos įskilimus", - teigė Sabine von Oppeln (Sabinė fon Opeln), Europos politikos ekspertė iš Berlyno Laisvojo universiteto.

Prancūzija, Vokietija, Belgija ir Liuksemburgas supykdė Britaniją ir JAV, kai susitarė įsteigti atskirą nuo NATO Europos karinio planavimo būstinę.

Diplomatų teigimu, T.Blairas mėgins įtikinti G.Schroederį ir J.Chiracą atsisakyti ar sušvelninti šio plano "toną" ir taip išsklaidyti JAV nepasitikėjimą Europos gynybos planais. Savo ruožtu Britanija siūlo įsteigti ES planavimo padalinį NATO.

Nors teigdami, kad T.Blairas taip atkakliai remdamas G.W.Bushą nieko nelaimėjo, Prancūzijos pareigūnai pripažino, kad Europos gynybos integracija be Britanijos yra beprasmiška.

"Blairas yra vienintelis, galintis kalbėti su amerikiečiais, nors ir tada neaišku, ar jie jo klauso", - sakė vienas aukšto rango prancūzų diplomatas.

Pasak Ch.Granto, visi trys lyderiai yra suinteresuoti apginti siūlomas ES konstitucines reformas prieš mažesnes valstybes nares, kurios norėtų išlaikyti didesnę įtaką balsuojant nepaisydamos savo gyventojų skaičiaus ar ekonominės galios.

Ispanijos ir Italijos lyderiai, kurie taip pat rėmė JAV vadovaujamą karą Irake, trečiadienį sulaukė žiniasklaidos priekaištų, jog jie nebuvo pakviesti į susitikimą Berlyne.

Ispanijos užsienio reiklų ministrė Ana Palacio (Ana Palasijo) paneigė, kad Vokietija ir Prancūzija atsuko nugarą Jose Mariai Aznarui (Chosė Marijai Asnarui). Norėdamas bent kiek sušvelninti kartėlį, T.Blairas pasikvietė Ispanijos ministrą pirmininką sekmadienį į susitikimą savo užmiesčio rezidencijoje.

"Kiekvieno visur nepakviesi ... Tai Vokietijos pasiūlytas darbo susitikimas, kuriame Prancūzija ir Jungtinė Karalystė, dvi svarbios Europai kurti valstybės, galėtų įveikti savo pozicijų skirtumus", - žurnalistams Madride teigė A.Palacio.

Italijos ministras pirmininkas Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis), kurį dienraštis "Corriere della Sera" sukritikavo praradus progą pademonstruoti iniciatyvą, kol Italija pirmininkauja ES, pareiškė, kad susitikimas Berlyne yra gera idėja siekiant įveikti nesutarimus.

"Tai neformalūs pietūs, siekiant išsklaidyti debesis, susitelkusius virš Prancūzijos ir Vokietijos bei Britanijos", - sakė jis žurnalistams.

Ankstesnis mėginimas surengti trijų lyderių susitikimą 2001 metų spalį sukėlė nuoskaudų, ir virto farsu, kai į T.Blairo surengtą vakarienę mėgino įsiprašyti kitos valstybės.

Nuo to laiko Prancūzija ir Vokietija atgaivino artimesnius santykius, o ryšiai su Britanija ėmė šlyti dėl ES reikalų, transatlantinių santykių bei karo Irake.

"Britanija nerimauja dėl vėl įsižiebusios aistros labai artimuose Prancūzijos ir Vokietijos santykiuose. Britus sutuoktiniai į svečius kviečia tik retkarčiais, tik kai reikalinga pagalba sprendžiant kokius nors konkrečius klausimus, - teigė Ch.Grantas. - Tačiau britai žino, kad šiame susitikime nebus kuriama trišalė sąjunga vadovauti Europai, nes prancūzai ir vokiečiai nenori jų labai dažnai matyti".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (27)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (170)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Susirinkusi LRT taryba reaguoja į Karbauskio veiksmus (57)

LRT tarybos pirmininkas Žygintas Pečiulis sako, kad būdamas universiteto profesoriumi uždirba...

Tobula vieta Saboniui – „Pacers“ aprangą apsivilkęs talentas nenustoja stebinti (11)

Bebaimiu vadinamas 21-erių metų Domantas Sabonis ne tik įsitvirtino Indianos „Pacers“...

Kaimynas: 13 vaikų kalinusios poros namuose – šlykštūs vaizdai (5)

Savo 13 vaikų kalinę ir kankinę sutuoktiniai ankstesnius savo namus buvo pavertę tikra landyne,...

Netikėtas posūkis: LaVaras Ballas padės Šeškui treniruoti „Vytautą“ (16)

Ballų viešnagės Lietuvoje istorijoje – netikėtas posūkis: antradienio popietę pranešta, kad...

Gydytojas pataria: ką pakeisti, kad aplinkiniai spėliotų jūsų tikrąjį amžių (2)

„Jums skauda kelius, rankas išvagojo gilios raukšlės , o nuotaika blogesnė už lietuvišką...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (47)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (85)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...

Matijošaitis apie prezidento rinkimus: padėsiu Skverneliui (156)

Apie jokius kitus žygdarbius negalvosiu, kol nebaigsiu mero kadencijos, LRT RADIJUI sako Kauno meras...