Bandymų įvardinti naująjį laiką netrūko, tačiau šiuo metu triumfuoja vienas - naujasis Šaltasis karas. Vėl pradedamos matyti senos įtampos, kai pasaulis buvo pasidalijęs į dvi priešiškas stovyklas, kai Rusija vis labiau save priešpastato Vakarams ir atvirai bando nustatyti savo įtakos sferą. Šaltojo karo (kad ir naujojo) analogija leidžia labai greitai ir paprastai paaiškinti, kas gi čia vyksta - tai, kas yra jau matyta, girdėta ir pažįstama, ar iš atminties, ar iš istorijos vadovėlių. Tik šįkart džiaugiamės, kad esame kitoje uždangos pusėje.
Pažįstamos analogijos suteikia aiškumą - nurodo aiškią priežastį, kaltininką (Putino režimą) ir sprendimo būdą (atsiribojimas, o dar geriau - siena). Tačiau tas aiškumas lygiai taip pat gali būti ir iliuzija, bėgimas nuo daug sudėtingesnio politikos pasaulio, kur ne visada pašalinus tiesioginį pavojaus šaltinį yra išsprendžiama problema.
Ne, tai ne naujasis Šaltasis karas: čia nevyksta nauja ideologijų kova, čia pasaulis naujai neskyla į pirmą, antrą ar trečią, ir apskritai nieko ypatingai nauja mes čia negalime pamatyti. O negalime dėl to, kad situacija, kuri dabar susiklostė Ukrainoje ir Kryme, yra puikus įrodymas to, kaip netinkamai baigėsi Šaltasis karas. Jis baigėsi be „taikos sutarties“, triumfuojant, tačiau ne iki galo apsisprendus, ką daryti su jo palikimu. Krymas dabar tampa simboliu, svarbiausiu įvykiu po Šaltojo karo, parodžiusiu, kaip sunku užbaigti bet kokius karus.
Pirmasis palikimas, žinoma, Rusija, kurios didžiausia bėda yra ji pati. Rusija su skaudžiomis ekonominėmis ir socialinėmis pasekmėmis išgyveno devyniasdešimtuosius. Ir per tą laiką, o ir vėliau jos lyderiai taip ir nesugebėjo surasti jokios kitos tvirtesnės atramos savo valstybės pasididžiavimui nei pergalę Antrajame pasauliniame kare ir sovietmečio pasiekimus, kuriuos sunaikino didžioji geopolitinė katastrofa. Ir, žinoma, nuolatos prisiminti priešus Vakaruose, nuolat spaudžiančius ir supančius jų šalį.
Tai šalis, kurioje taip ir nesuprasta, kad sienos susitraukė ir kad pasaulis pasikeitė, kad sovietiniai žemėlapiai nebetinkami suprasti, kaip kinta pasaulis. Ir kad didžiosios valstybės statuso (bei taip trokštamos pagarbos) ne reikalauji, o jį užsitarnauji.
Tačiau Šaltojo karo nepabaigė ir Vakarai. Šioje erdvėje visiems buvo aiškus nugalėtojas, o nugalėtojams visada tinka „pokario“ status quo. Tarptautinė sistema atrodo stabili, tokia, kokia turi būti (be keleto nesisteminių veikėjų), o įvykę pokyčiai nekelia abejonių, nes praradimų nepatirta ir nepasitenkinimą jausti nėra dėl ko.
Pergalė, žinoma, neturėjo reikšti, kad kažkaip itin švelniai reikėjo apsieiti su Rusija. Be to, dar puikiai prisimename, kad „terapijos“ bandymų būta, ir itin brangių. 1990-ųjų pradžioje JAV ir Vokietija už reformas buvo davusi tiek paskolų, kad jos sudarė beveik pusę Rusijos BVP. Tad nesėkmė ne čia.
Nesėkmė ar nenoras buvo kitur – nereformuotose ir tebeegzistuojančiose Šaltojo karo institucinėse struktūrose. Ir visų pirma - Jungtinių tautų Saugumo taryboje, institucijoje, turinčioje rūpintis pasaulio taika ir stabilumu, tačiau sukurtoje pagal didžiųjų valstybių norus ir dėl jų nepasitikėjimo viena kita. Penkių valstybių veto teisė Jungtines tautas padarė neveiksnia kolektyvinio saugumo organizacija Šaltojo karo metais, ji tik pusiau veiksni dėl to yra ir dabar.
Ji sukurta taip, kad bet kokia jos reforma yra neįmanoma ir nebus padaryta iš vidaus. Ji negali priversi Rusijos elgtis pagal šiuolaikines normas (kaip negali, būkime sąžiningi, tai padaryti Kinija ar JAV). Jokia institucija, sukurta pagal tokią logiką, negalėtų. Kaip negali priversti viena kitos keistis ir didžiosios valstybės. Pasaulio politikos pokytis įmanomas tik institucijose, bet kitokiose, kuriose yra siekiama susitarimų.
Žinoma, tarp šitų dviejų polių atsiduriame mes. Turbūt mažai kam Lietuvoje reikia įrodinėti, jog mes nebaigėme savo Šaltojo karo, ir vis dar gyvename su gausybe baimių ir baubų. Ir Rusija čia tik vienas iš jų, paprastas, nes lengvai identifikuojamas ir aiškus, kiti, deja, reikalaujantys daug daugiau diskomforto ir atvirumo sau patiems. Mes tik džiaugiamės (ir pagrįstai) laimėję šioje karų loterijoje, retai išlįsdami toliau savo istorinių nuoskaudų ir susimąstydami, ogi kokio pasaulio mes iš tiesų norėtumėme. Ir ką mes galėtumėme padaryti dėl jo.
Nes Šaltasis karas taip ir nebuvo pabaigtas.
Komentaras yra projekto (sutarties Nr. MIP-011/2013), kuri finansuoja Lietuvos mokslo taryba, dalis.
Top naujienos
Iš darbo išmestas pareigūnas piktinasi dvigubais standartais: Lietuvoje neradęs tiesos eis į Strasbūrą viena klaida nubraukė viso gyvenimo nuopelnus (7)
Iš Valstybės sienos apsaugos tarnybos ( VSAT ) pasienietis neteko pareigų, kai ne tarnybos metu...
Daugėjant dirbančių pensininkų, perspėja neperžengti ribos: gali tekti priimti nepopuliarų sprendimą (16)
Išėję į pensiją toliau dirba vis daugiau Lietuvos žmonių. Šiam reiškiniui viršijus...
Tūkstančiai žmonių bėga iš Kalnų Karabacho: geriau mirti nei tai (5)
Praėjusią savaitę Azerbaidžanui užėmus ginčijamą Kalnų Karabacho regioną, iš jo bėga vis...
Kaimynų remonto triukšmą kentusi vilnietė pratrūko: kur elementari pagarba? (4)
Vienas nemaloniausių remonto darbus lydinčių veiksnių yra keliamas triukšmas, kuris...
Karas Ukrainoje. Ukraina atakuota bepiločiais orlaiviais, Kryvyj Rihe nugraudėjo sprogimas pranešama apie raketų ataką Kryme
Rusai naktį vėl atakavo Ukrainą bepiločiais „Shahed“ orlaiviais. Tai pranešė Ukrainos...
Kristina per tris mėnesius atsikratė 12 kg, kurie negrįžo net ir po trejų metų: pasakė, kas buvo sunkiausia
Tie, kas bent kartą bandė atsikratyti nereikalingų kilogramų, žino, kad kova su antsvoriu kartais...
Sinoptikai skelbia apie dar vieną šilumos bangą, džiugins 26 laipsnių temperatūra
Antradienio dieną Lietuvos teritorija atsidurs anticiklono vakarinėje dalyje, o tai savo ruožtu...
Antausis sostinės rajono tėvams: penkis kartus mažesnė kompensacija buvo palaiminta (1)
Pirmadienis Vilniaus rajono savivaldybėje buvo kaip niekada karštas. Nors prieš mėnesį Vilniaus...
Ukmergės rajone žiauriai nužudytas vyras, įtariamą žmogžudį sulaikė policija
Pirmadienio rytą Želvoje rastas mirtinai sužaloto vyro kūnas.
Emilė ir Mindaugas Anusauskai medų kopinėja Azijoje: nuotraukose – egzotiškos kelionės akimirkos
Prieš daugiau nei mėnesį aukso žiedus Nidoje sumainę Emilė ir Mindaugas Anusauskas medų...