aA
Artėjant nacistinės Vokietijos karo su Sovietų Sąjunga 68-osioms ir sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje 65-osioms metinėms, iš Maskvos pasipylė spekuliacijų, kas gi kaltas dėl karo pradžios.
Č.Iškauskas. Kas pradėjo antrąjį pasaulinį karą?
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Rusijos gynybos ministerijos tinklalapyje pasirodė karo istoriko pulkininko Sergėjaus Kovaliovo straipsnis, kuriame dėl to kaltinama ir Lenkija, neva 1939 m. netenkinusi Vokietijos pretenzijų. Tiesa, ši publikacija netrukus buvo išimta iš svetainės, tačiau spėjo sukelti priešišką Varšuvos reakciją.

Šis karo teoretikas – ne šiaip sau nusenęs atsargos pulkininkas, jautriai pergyvenantis praūžusio karo baisumus. Jis yra Rusijos gynybos ministerijos Karo istorijos instituto Šiaurės Vakarų regiono skyriaus viršininkas. Jo straipsnis pasirodė oficialiame gynybos ministerijos tinklalapyje, kuris, kaip ir pati žinyba, yra gana uždaras. Ministerijos atstovai puolė teisintis, kad publikacija patalpinta diskusijų rubrikoje ir neatspindi oficialios pozicijos. Tačiau jos autorius yra aukštas karinės įstaigos pareigūnas, todėl atskirti, kur čia diskusinė nuomonė, kur oficiali ministerijos pozicija, nėra lengva.

Kuo remiasi pulkininkas, teigdamas, kad dėl II pasaulinio karo pradžios kalta ir Lenkija? S.Kovaliovas tvirtina, kad, jei Varšuva būtų nusileidusi kai kuriems Adolfo Hitlerio reikalavimams 1938-1939 m., karo pradžia būtų atidėta, ir Sovietų Sąjunga būtų geriau pasirengusi antpuoliui. O tų reikalavimų, kuriuos Lenkijai nacistai pateikė 1938 m. spalio 24 d., buvo keletas: vadinamą „laisvąjį miestą“ Dancigą (lenkiškai Gdanską) prijungti prie Trečiojo Reicho, sudaryti galimybes pratęsti Dancigo koridorių iki Rytų Prūsijos, kad traukiniais ir kitu transportu per Lenkijos šiaurinę dalį ji susijungtų su Vokietija.

Tokie apribojimai Vokietijai buvo suformuluoti Versalio taikos sutartyje, kuri buvo pasirašyta užbaigus I-ąjį pasaulinį karą 1919 m. birželio 28 d. Pagal ją kapituliavus imperijai naujoji Veimaro respublika neteko 70 tūkst. kv. km teritorijos. Kai kurios provincijos buvo išdalintos Prancūzijai, Belgijai, Danijai ir Lenkijai. Lenkijai atiteko Poznanės provincija, Vakarų Prūsija, Pomeranija su išėjimu į Baltijos jūrą, o Dancigas tapo „laisvu miestu“, saugomu Tautų Sąjungos. Beje, netrukus, 1923 m., dalis Rytų Prusijos su Mėmeliu buvo prijungta prie Lietuvos.

Tačiau 1933 m. į valdžią atėjęs A.Hitleris po dviejų metų dėl „gėdingų apribojimų“ sulaužė Versalio sutartį ir pareiškė pretenzijas į buvusias imperijos teritorijas. Reikalavimai Lenkijai buvo gana ultimatyvūs, nes prieš karo pradžią fašistinė Vokietija jau buvo įvykdžiusi Austrijos anšliusą, užėmė demilitarizuotą Reino zoną, prijungė Sudetų kraštą, okupavo Čekoslovakiją, Klaipėdos kraštą. Lenkijai 1939-ųjų kovo 26 d. galutinai atmetus Vokietijos pasiūlymus, vokiečių vermachtas rugsėjo 1-ąją įžengė į Lenkiją. Beje, savaitę prieš tai buvo pasirašytas Molotovo ir Ribbentropo paktas, padalinęs Europą į SSRS ir Vokietijos kontroliuojamas zonas.

Tokie istorijos faktai. Galima svarstyti apie motyvus, paskatinusius Lenkiją atmesti Vokietijos pretenzijas, privertusius Josifą Staliną su A.Hitleriu pasirašyti beviltišką nepuolimo sutartį, pasidalinti dalį Europos, tačiau įtarti lenkus padėjus įžiebti karo gaisrą yra mažų mažiausiai neatsakinga, jei to nepavadinsi įžūlia klastote. Kas gali paneigti, kad Maskva tokį įtarimų šešėlį ant Lenkijos mėgina mesti už Varšuvos bandymus kuo geriau atskleisti Katynės tragediją? Ar tai nėra lenkų mokestis už pasipriešinimą kai kuriems dabartiniams Kremliaus politikos posūkiams? Kaip paprastai, tai daroma kitų, ne pirmųjų šalies vadovų, rankomis...

Apžvalgininkai tvirtina, kad gali pasirodyti ir daugiau tokių istorijos falsifikacijų. Tuomet būtų sudaryta dingstis pasinaudoti prezidento Dmitrijaus Medvedevo inicijuota kovos su istorijos iškraipymais kampanija. Tačiau jo sudaryta komisija, pastebi rusų analitikai, galėtų imtis ir tokių autorių klastočių, kurios gadina dviejų valstybių kaimyninius santykius, o ne vien aiškintis, kas abejoja sovietų pergale II pasauliniame kare.

„Užsienio įvykių komentaras“ – pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį 17.55 val., kart. kitos darbo dienos rytą 6.35 val.

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jogintė Užusienytė | D+

Susipažino internete, greitai permiegojo ir dingo: psichoterapeutas įvardijo keturias tokio elgesio priežastis

Internetinės pažintys visame pasaulyje tapo vienu iš patogiausių būdų susirasti antrąją pusę....

Eksperimentas virtuvėje: išrinko skaniausius marinuotus agurkus, tačiau užrašas ant pakuotės nemaloniai nustebino (28)

Marinuotų agurkėlių pasirinkimas Lietuvos prekybos centruose – stulbinančiai gausus. Kokių tik...

Dailius Dargis | D+

Holivudo monstro buvusios žmonos išpažintis: sužinojusi ką jis padarė, pražilau per naktį

Iki šiol nė vienam žurnalistui nepavyko išpešti nė žodžio iš Jurijaus Kadamovo artimųjų ar...

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (236)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (371)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Gydytoja įspėjo: iš pažiūros nekaltos grožio procedūros gali sugadinti gyvenimą

Šiuo metu audinių užpildų injekcijos yra labai paplitusios, o populiariausias užpildas –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (241)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Greta Ambrazaitė? (3)

Išsirinkti gerą knygą ar filmą tikrai nelengva užduotis. Ką verta skaityti ir žiūrėti, o ko...

Per gaudynes nuo pareigūno kulkos žuvusio 18-mečio motinai valstybė sumokės 30 tūkst. Eur (120)

Prieš penkerius metus Druskininkų savivaldybėjei per cigarečių kontrabandininkų sulaikymo...