Tbilisis ir Kijevas gali džiaugtis: Vašingtonas žengė pirmą realų žingsnį, kuriuo pradedama Gruzijos ir Ukrainos įtraukimo į NATO procedūra. Keturiolikos JAV senatorių – demokratų ir respublikonų – grupė Senatui pateikė įstatymo projektą, pavadintą gana mįslingai: „Laisvės stiprinimo NATO ribose aktas“.
Česlovas Iškauskas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Šiuo dokumentu Amerikos įstatymų leidėjas raginamas pritarti Gruzijos ir Ukrainos integracijai į Aljansą. Turint galvoje, kad Vašingtonas NATO veikloje dažnai vaidina svarbų, jeigu ne lemiamą, vaidmenį, nesunku suprasti šio projekto reikšmę bloko plėtrai Rytuose.

Jame siūloma, kad po Senato pritarimo kandidatėms į NATO jau 2008 m. būtų skiriama finansinė parama. Daugiausia lėšų numatyta Gruzijai – 10 mln. dolerių. Be minėtų dviejų posovietinių valstybių į Aljansą pretenduoja Makedonija (3,6 mln. dol.), Albanija (3,2 mln.), Kroatija (3 mln.).

Šios keturios ketinamos finansuoti valstybės, pasak projekto iniciatorių, „visiškai atitinka Šiaurės Atlanto organizacijos kriterijus ir aiškiai parodė ryžtą įstoti į NATO“. Kai dėl Ukrainos, tai Kijevui Vašingtonas kelia sąlygą: jis turi atitikti tuos pačius narystės kriterijus – gynybos sistemų atitikimą NATO standartams (pavyzdžiui, oro uostų įrengimas), demokratinių laisvių tobulinimas, teismų valdžios stiprinimas.

Dokumento autoriai įstatymo projektą lydinčioje pažymoje pastebi, kad naujos NATO narės, tarp kurių – Estija, Latvija ir Lietuva, įstoję į Aljansą 2004-ųjų kovą, jau pasiekusios NATO šalių kriterijų lygį.

Žinoma, Rusija mano kitaip. Jos gynybos ministras Sergėjus Ivanovas laikraštyje „Sueddeutsche Zeitung“ piktinasi, kad ketinimai NATO plėsti į Gruziją ir Ukrainą nedidina nei Rusijos saugumo, nei stabilumo regione. Perspėdamas dėl tokių planų, ministras pateikė „neoptimistinį“ Estijos ir Latvijos pavyzdį.

Esą buvo tikėtasi, kad narystė Aljanse pagreitins „šių šalių demokratizavimą“ ir santykių su Rusija normalizavimą, tačiau išėjo priešingai: demokratizacijos procesas Baltijos šalyse įgavo „iškreiptą“ pobūdį. Ministras laikraštyje pateikia tokius argumentus: jose dergiama Raudonosios armijos kareivio, išgelbėjusio pasaulį nuo „rudojo maro“, šlovė, propaguojamos fašistinės ir nacionalistinės idėjos, rusakalbiai diskriminuojami.

Taip pasireiškia, anot straipsnio autoriaus, „politinis Aljanso aklumas, kuris „švelniai tariant, kelia nesusipratimą“...

Maskvą suerzino ne tiek naujų NATO narių integracijos startas, kiek, pavyzdžiui, naujojo JAV gynybos ministro Roberto Gates‘o raginimai 2008 metų Amerikos biudžete skirti daugiau lėšų kariniams reikalams. Rusiją, kaip ir Iraną, Šiaurės Korėją bei Kiniją, jis pavadino „grėsmių šaltiniais“.

Kita vertus, pajuokavo R.Gates‘as, „su Rusijos ministru mes abu esame žvalgybininkai, tad įvykę mūsų pokalbiai buvo naudingi“. Penktadienį jie kalbėsis Sevilijoje, kur vyks metinis Rusijos ir NATO tarybos posėdis, po to R.Gates‘as ketina lankytis Maskvoje.

Tiesą sakant, nė viena į Aljanso nares pretenduojanti ir JAV užtarimą gavusi šalis jos standartų neatitinka, pastebi interneto svetainės „Gazeta.ru“ apžvalgininkas. Pavyzdžiui, Gruzija žadėjusi įrengti oro uostus Vazianyje, Marneulyje ir Aleksejevkoje, aktyviau rengtis taikos misijoms Irake ir Kosove, kam paragino ir Tbilisyje neseniai viešėjęs Lietuvos premjeras, „namų darbų“ dar nepadarė.

Nei Gruzija, nei Ukraina dar neparengusi narystės veiksmų plano, kuriuos patvirtinusios Albanija, Kroatija ir Makedonija. Šios narystės išlygos Kijevui daromos dar ir dėl neapibrėžtos situacijos Kryme, dėl pačių Ukrainos vadovų apsisprendimo kol kas neforsuoti stojimo į Aljansą, pirmenybę teikti ES. Šioje šalyje, kaip niekur kitur, matyt, nebe Rusijos įtakos, jaučiamas politikų ir gyventojų pasipriešinimas narystei Aljanse.

Kita vertus, Vašingtoną kaip ir Briuselį imponuoja politinis Kijevo ir Tbilisio ryžtas. Kaip pabrėžė vienas iš įstatymo projekto autorių senatorius respublikonas Richardas G. Lugaras, šias posovietines šalis reikia pagirti „už jų pasipriešinimą Maskvos spaudimui“.

Vakarai skuba Gruziją ir Ukrainą įtraukti į NATO orbitą. Anapus Juodosios jūros Aljanso narėmis tik ką tapo Bulgarija ir Rumunija, gera strateginė Turkijos padėtis. Šį regioną sujungus su Balkanais, NATO „fronto linija“ pasistumia į pietus. Todėl visai ne fantastinė atrodo bloko perspektyva, kai kada nors jo narėmis taps Izraelis ar Šiaurės Afrikos šalys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Plagiatu kaltinamas KTU rektorius: klaidų privelti galėjo mano techniniai asistentai (102)

Plagiatu kaltinamas KTU rektorius Petras Baršauskas teigia, nežinantis, kad skundą dėl galimo...

G. Landsbergis pasakė, ką darytų G. Palucko vietoje: yra 2 variantai (263)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos pirmininkas Gabrielius...

Paryžiaus gatvės stilius: spindinti elito prabanga ir sukrečiantis skurdas (15)

Rudenišką rugsėjo sekmadienio popietę DELFI Stilius apsilankė Paryžiuje – mieste, kurio...

Klaipėdoje nusižudė politiko V. Komskio dukra (192)

Tragiškas pirmadienio vakaras Klaipėdoje . Kauno gatvėje esančiame bute rastas merginos kūnas....

Įmonė, prie kurios nuolat budi greitoji (41)

Vilniuje įsikūrusi biotechnologinės farmacijos įmonė „ Biotechpharma " dirba kurdama vaistų...

Išsivysčiusios visuomenės liga: simptomų nėra, bet sukelia vėžį (1)

Visuomenėje gajus mitas, kad hepatitu C serga tik asocialūs, dažniausiai priklausomybę nuo...

Realybė, kuri šokiruoja: iš Lukiškių paleistas 15 kartų teistas recidyvistas iš karto nužudė žmogų (80)

Dėl vagysčių, plėšimų ir kitų nusikaltimų net penkiolika kartų teistas Vilniaus rajono...

Rungtynių pradžią „pramiegojęs“ „Žalgiris“ sutriuškino svečius iš Pasvalio (28)

Pirmose „Betsafe– LKL “ rungtynėse namie Kauno „Žalgiris“ kiek pakuteno savo sirgaliams...

Ar pamenate skandalingąjį Vitą? Nustebsite pamatę, kaip atlikėjas atrodo dabar (4)

Ne kartą Lietuvoje savo koncertus rengusio skandalingojo atlikėjo Vito daugelis gatvėje nė...

Vasaros pasispardymas – Australijoje svečių namai iš smėlio

Daugumai žmonių patinka apsistoti kuo arčiau paplūdimio esančiuose viešbučiuose. Tiems, kas...