Bendradarbiaujant įveikiamas vaiko individualizmas, formuojasi kolektyvinės savybės. Teigiama, kad tada šeima įgauna naujų savybių, tampa ypatingo tipo grupe, virsta kolektyvu. Būtent toks vyresniosios ir jaunesniosios kartos ryšių organizavimas yra optimalus, ir jokiu būdu ne globa, nesikišimas ir sambūvis.
Tačiau ar galima kalbėti apie tėvų, pavyzdžiui 33- 36 metų amžiaus ir dvylikametės mergaitės, jų dukters bendradarbiavimą?

Bendradarbiavimas, aišku, nevienodas. Manoma, kad čia nėra prieštaravimo. Nederėtų apsiriboti gerai žinomų mūsų pedagoginėje literatūroje pavyzdžių perpasakojimais apie sėkmingą vaikų dalyvavimą namų ruošoje (tvarkymasis pagal jėgas, produktų pirkimas, indų plovimas ir pan.). Tai, žinoma, esminė bendros veiklos pusė, ir nekreipti į ją dėmesio negalima. Jos vaidmuo neįtikėtinai didelė kaimo vietovėje, kur vaikai tampa patikimais ir atsakingais tėvų pagalbininkais.

Bendrininkavimas - emocinis kito žmogaus pajungimas veiklai, aktyvi pagalba, užuojauta, bendras išgyvenimas - stiprina šeimos kartų tarpusavio ryšį, nepalieka vietos abejingumui, kietaširdiškumui, egoizmui. Užuojauta nutikus bėdai ar esant sunkiai situacijai, siekimas tučtuojau atsiliepti - tai veikimo kartu forma ir pasirengimo bendradarbiavimui bei palaikymui liudijimas. Šeimos santykių harmonija numato veikimo kartu abipusiškumą.

Tėvas su dukra

Žinoma, tėvai, siūlydami vaikui bendradarbiavimą ir palaikymą reikaluose (padėdami jam mokytis, apmokydami jį darbo ir sportinių įgūdžių, suprasdami jo aplinkybes ir pan.), mato bendrininkavimą. Tačiau, ar visuomet jis būdingas tėvų emocijoms? Deja, ne visuomet jis atsako tuo pačiu.

Suaugusiojo gyvenimas kupinas sudėtingų, kartais paprasčiausiai sunkių, kartais dramatiškų situacijų. Jeigu mes norime, kad mūsų sūnus arba dukra būtų mums artimesni (atkreipkite dėmesį, kalbama apie tai, kad būtent jie priartėtų prie mūsų) tuomet pirmoji taisyklė - neatriboti jų nuo suaugusio žmogaus širdgėlos ir džiaugsmų, kad jie būtų ne tik liudininkais, bet ir tiesioginiais išgyvenimų dalyviais. Ir tai daryti reikia aiškinant suprantamai (pagal amžių) kuo anksčiau, atvirai ir drąsiai.

Šeima, trys - keturi žmonės, susaistyti giminingais ryšiais, gali tapti, o gali ir netapti kolektyvu priklausomai nuo to, kokie bus tarpasmeniniai santykiai, ar tai bus konfrontavimas, egzistavimas kartu ar bendrininkavimas ir bendradarbiavimas.

Bendradarbiavimas numato bendradarbius. Tik štai klausimas: kiek gi jų reikia sėkmingam bendradarbiavimui? Patirtis rodo, kad didelėse šeimose, kur aštuoni- dešimt vaikų, bendradarbiavimo pagrindu susidaro tikras nedidelis darbo ir mokymo - auklėjimo kolektyvas, kur teisingai ir griežtai paskirstomos pareigos, kur vyresnieji atsakingi už jaunesnius, kur grupės pagausėjimas nesusilpnina emocinių ryšių, bendras šeimos empatijos (šis terminas psichologijoje reiškia gailestį, simpatiją, bendrą išgyvenimą) fondas neišsenka, priešingai, pasipildo tarpusavio indėlių dėka.

Beje, būtų klaidinga į šeimos gausą žiūrėti kaip į vienintelį ir lemiamą dalyką. Viską, pagaliau, apsprendžia jos moralinis klimatas ir tikslai, kuriuos ji sau kelia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prognozė: būsime vieniši ir be vaikų, bet pinigų turėsime daugiau

Iki 2030 metų vienišų asmenų skaičius pasaulyje išaugs beveik 30 proc., o bevaikių šeimų bus...

Sukrėstas liudininkas papasakojo apie barbariškai mergaitę Kaune talžiusius jaunuolius (492)

Trečiadienio vakarą Kaune – barbariškas įvykis. Buvo sumušta maža mergaitė. Policija...

Kiek eurų padidės alga, jeigu valdantieji pakeis jos skaičiavimą (66)

Apie būsimas mokestines permainas visuomenę žadama informuoti iki balandžio 10 d. Tačiau jau...

Išniokotas Klaipėdoje tragiškai žuvusio modelio kapas: artimieji žalą vertina šimtais

Vagys nuniokojo Vilniaus Sudervės kapinėse esantį kolumbariumą. Sugadintos net 23 amžinojo...

Pasakė, ko laukti per Velykas: artėjantis savaitgalis liks tik malonus prisiminimas (28)

Nors pastarosiomis dienomis, atrodo, į Lietuvą vėl sugrįžo vėsūs orai , artėjantis...

Apsilankė Lenkijos restoranuose: čia skaniai pavalgyti galima už 1 eurą (145)

Daug lietuvių važinėja į Lenkiją apsipirkti, bet netrukus gali pradėti ir skraidyti į šią...

Buvęs CŽA vadas: Trumpas bijo Putino (132)

Buvęs JAV Centrinės žvalgybos agentūros ( CŽA ) vadovas Johnas Brennanas davė suprasti, kad...

Į parduotuvę Šiauliuose įvažiavo moters vairuojamas automobilis išdaužė vitrinos stiklą, išvartė skalbimo mašinas (22)

Šiauliuose, Tilžės g., į buitinės technikos prekių parduotuvę įvažiavo automobilis „Volvo“.

NASA tyrinėja paslaptingas dangaus šviesas (5)

Prieš maždaug trejus metus astronomų mėgėjų bendruomenėje pasklido žinia apie visiškai naujo...

Mitai apie vandenį: ar nedarote klaidų jį gerdami? (23)

Kasmet kovo mėnesio 22-ąją pasaulyje minima Vandens diena . Apie jo naudą organizmui girdima...