Kaip ir reikėjo tikėtis, Lietuvos ir Latvijos parlamentų antradienį ir ketvirtadienį priimti pareiškimai, raginantys Rusiją pripažinti okupacijos faktą ir atlyginti sovietmečiu padarytą žalą, sukėlė Maskvos atsakomąją reakciją.
Rusijos kariai ruošiasi Pergalės dienos paradui Maskvoje gegužės 9-ąją.
© AFP/Scanpix
Pirmiausia Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkas Sergėjus Mironovas juos pavadino „svaičiojimais“. „Mane stebina tokie pareiškimai, dėl kurių tokius lyderius kaltins jų pačių tautos“, - sakė jis žurnalistams. Be to jis dar kartą pakartojo, kad Estijos ir Lietuvos vadovų sprendimas nedalyvauti gegužės 9-osios iškilmėse yra „istorinė klaida ir jų asmeninės karjeros klaida“.

„Istorinė klaida“ – tai jau kažkur girdėta, nors pasakyta (ir parašyta) visai kita proga. Dabar gi Maskvos pareigūnas šią grėsminga formuluote naudojasi, iš esmės grasindamas Baltijos šalių lyderiams nulemti jų karjerą ir veidmainingai apeliuodamas į tariamą šių tautų nepakantumą jų pačių išrinktiems vadovams.

Ketvirtadienį analogišką deklaraciją priėmė ir Latvijos Seimas. Bet ją papildė dar vienu pareiškimu – dėl kompensacijos už okupaciją. Šovinistinės Rusijos partijos „Rodina“ aktyvistai pagrasino, kad imsis veiksmų, trukdysiančių Latvijos prezidentės V.Vykės Freibergos dalyvavimui Pergalės jubiliejaus renginiuose. Partijos lyderis Dmitrijus Rogozinas teigė, kad mielai informuos partiečius, kada Latvijos vadovė atskris į Maskvą ir kuriame viešbutyje apsistos.

Gegužės 10 dieną Rusija ir Latvija turi pasirašyti sienų sutartį. Bet V.Vykė Freiberga iš pradžių pareiškė, kad ne ji, o vyriausybė turėtų pasirašyti tokią sutartį, paskui pridūrė, jog sienos sutartis su Rusija bus pasirašyta, bet teritorinių pretenzijų liks. S.Mironovą tai irgi supykdė, ir jis pareiškė, kad „tokios pretenzijos yra prasimanytos ir neturi juridinio pagrindo“. Priminsime, kad Latvija Rusijos naudai neseniai atsisakė savo pretenzijų į dalį teritorijos Pskovo srityje.

Visame šiame lingvistiniame aistrų sūkuryje neišvengiamai turėjo pasigirsti ir latviškai rusiško radikalo Dūmos deputato Viktoro Alksnio balsas. Valstybės Dūmoje jis įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame Lietuva raginama atsisakyti 1939-1941 metais prisijungtų žemių, nes esą po Molotovo-Ribbentropo pakto Lietuvos teritorija nepagrįstai išsiplėtė. V.Alksnis, kaip praneša agentūra Interfax, pateikia argumentus: 1939 metais Maskvoje buvo pasirašytas susitarimas perduoti Lietuvai dalį Lenkijos teritorijos – Vilnių ir Vilnijos kraštą, o 1940 metais, kai Lietuva įstojo į SSRS, respublikai buvo perduota dalis baltarusių žemių. 1941-aisis, kaip toliau dėsto V.Alksnis, SSRS vyriausybė iš Vokietijos išpirko ir Lietuvai perdavė dar vieną Lenkijos teritorijos dalį – kažkokį Vilkovicos rajoną. Radikalas savo rezoliucijoje ragina Dūmą 1939 metų sutartį pripažinti negaliojančia ir tokiu būdu atkurti istorinį teisingumą.

Jau ir anksčiau V.Alksnis garsėjo teritorinių pretenzijų eskalavimu. Prieš keletą metų, dar ankstesnio šaukimo Dūmoje, jis ragino V.Putiną atnaujinti diskusijas dėl Vilnijos ir Klaipėdos kraštų atėmimo iš Lietuvos, o Karaliaučiaus sritį iš viso vadino „iskonno rossijskije ziemli“ („nuo seno rusų žemės“).

Dabar, artėjant Pergalės 60-čiui ir Baltijos šalims priėmus rezoliucijas dėl to karo ir okupacijos padarinių, tokie radikalai surado draugų net aukščiausiuose Rusijos valdžios ešelonuose. Tuo tarpu Maskva nesidžiaugia tuo, kad Latvijos prezidentė vienintelė ir trijų šalių lyderių nutarė vykti į iškilmes Maskvoje. Jos aštrūs pasisakymai, rašo „Der Spiegel“ straipsnyje „Musės gintare“, Kremlių tiesiog varo iš proto. Žurnalas rašo, kad gegužės 9-ąją, kai V.Putinas petys petin su G.Bushu, G.Schreoderiu ir dar 56 valstybių vadovais stebės paradą nuo Kremliaus sienos, V.Vykei Freibergai tai nebus džiugios minutės. „Nacionalsocialistinio viešpatavimo pabaiga netapo mano šalies išlaisvinimu. Priešingai: trys Baltijos šalys Latvija, Estija ir Lietuva vėl buvo okupuotos kito totalitarinio režimo – Sovietų Sąjungos“, sakė ji „Der Spiegel“. Bebaimė psichologijos profesorė, gyvenanti buvusioje Aleksejaus Kosygino viloje ant jūros kranto ir pasikalbanti nebent su Birmos katinu, sukėlė tikrą skandalą Europoje, kai pareiškė, kad į Maskvą vyks sunkia širdimi, kol Rusija viešai nepripažins okupavusi Centrinę ir Rytų Europą.

Iš tikrųjų, rašo vokiečių žurnalas, Europos tautų tragedija užsikonservavo Baltijos šalyse tarsi gilios praeities miniatiūra – musė gintare. Šiandien požiūris į šią miniatiūrą įvairus: vieni ją vadina „išlaisvinimu“, kiti – „okupacija“. Visoks požiūris gerbtinas ir diskusijos reikalingos, sako politologai. Bet kai Maskvoje griebiamasi vėl eskaluoti teritorinių revizijų klausimus, pakvimpa deginamo gintaro smarve.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (267)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (30)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (366)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (124)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (130)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (627)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (2)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (6)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...