Įvažiuojant į Minską atrodė, kad atsidūriau didžiulėje statybų aikštelėje. Statomi ne vienas ar keli namai, o ištisi kvartalai, iki jų tiesiama metro atšaka. Gatvės švarutėlės, neteko matyti nei vieno elgetos, žmonės apsirengę gana panašiai, tačiau skurdžiais jų nepavadinsi.
A. Lukašenko
Vakare miestas gerai apšviestas ir jei ne šen bei ten styrantys paminklai, primenantys tuos, matytus Grūto parke, galima pagalvoti, kad pakliuvau į nuobodų Vakarų didmiestį. Žodžiu, nieko panašaus į turėtą atsilikusios izoliuotos valstybės įvaizdį.

Baltarusijos ekonominiai rodikliai verčia krūptelėti. Pagal oficialius Baltarusijos centrinio banko skelbiamus duomenis, 2002 m. lyginant su 2001 m. nominalusis BVP augo 4,7 proc., pramonės gamyba išaugo 4,3 proc., vartojimo prekių gamyba- 3,8 proc., namų ūkių realios pajamos padidėjo 7,7 proc. Baltarusijos biudžetas vietoj planuoto deficito buvo perteklinis, o nedarbo lygis 2002 m. siekė tik 3 proc.

Visa tai pavyko pasiekti vadovaujantis Lukašenkos rinkos socializmo idėjomis. Jos pateisina valstybės vykdomą kainų bei valiutos kurso reguliavimą, leidžia valdininkams kištis į privačių kompanijų valdymą bei kartais paskatina turto perdalinimą vargingesniems visuomenės sluoksniams.

Tačiau šis „ekonominis stebuklas“ turi ir kitą pusę. Nors oficialusis Minskas teigia, kad vidutinė baltarusio alga siekia 150 dolerių, tačiau kalbinti studentai tikino, kad sostinėje žmonės vidutiniškai uždirba dvigubai, o provincijoje trigubai mažiau. Privatizacijai vis dar neįsibėgėjant, didžiuliame valstybiniame sektoriuje, pagaminančiame 80 proc. BVP, darbo našumas ypač žemas. Tuo tarpu metinės infliacijos lygis 2002 m. lyginant su 2001 m. siekė 34,8 proc.

Vienas iš galimų „ekonominio stebuklo“ paaiškinimų būtų tas, kad valstybė spausdina vis daugiau pinigų, reikalingų grandiozinėms statyboms bei kelti valstybinio sektoriaus algas. Didžiulių valstybės biudžeto išlaidų dėka palaikomas žemas nedarbo lygis, o mažas, tačiau garantuotas uždarbis skatina vartoti. Tačiau tokiu būdu sunkoka paaiškinti valstybės biudžeto perteklių.

Baltarusijos ekonomikos sveikatą neblogai patikrins planuojama pinigų sąjunga su Rusija. Jei sprendimas nebus dar kartą atidėtas, Baltarusijos rublis bus pririštas prie Rusijos rublio 2004 m. sausio mėn. Tuo tarpu abiejų valstybių pinigų sąjunga pradės veikti bei Baltarusija įsives Rusijos rublį jau 2005 m. pradžioje. Šis žingsnis Baltarusijai ypač svarbus, nes į Rusiją nukreipta daugiau nei 50 proc. viso eksporto. Tačiau siekiant nuosekliai įgyvendinti pinigų sąjungos projektą teks ne tik ženkliai sumažinti infliacijos lygį, bet ir paspartinti daugybę uždelstų struktūrinių reformų.

Ateityje į Baltarusiją galėtų plūstelėti nemažas investicijų srautas. Tai būtų tas kapitalas, kuriam Lietuvos bei kitų Vidurio ir Rytų Europos valstybių darbo jėga taps pernelyg brangi. Tačiau kol nebus rimtai užsimota prieš korupciją, panaikinta “Auksinės dalies” taisyklė (iš esmės leidžianti nacionalizuoti turtą), tol šviesaus rinkos socializmo rytojaus nematyti.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (122)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (51)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (13)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (386)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: lietuviai artėja link finišo krito dalis lyderių (474)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (466)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

„AX Armani“ su naudingais lietuviais paskutinę sekundę triumfavo Vitorijoje, CSKA paėmė „Pao“ tvirtovę „Real“ krito Malagoje (5)

Viena autsaiderių Milano „AX Armani“ (6/13) Eurolygoje iškovojo antrąją pergalę iš eilės....

Nesušalkite! 6 pozos, tinkamos seksui po antklode (42)

Neatsisakykite meilės žaidimų vien dėl to, kad kambaryje yra vėsu.

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (161)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...

Brolių Ballų vardu reklamuoja šakočius (54)

Kai buvo paskelbta, kad į Lietuvą atvyks krepšininkų Ballų šeima, netruko pasipilti prognozės,...