Seimo rinkimai politikams rūpi kur kas labiau nei rinkėjams, ypač gyvenantiems užsienyje. Įvairiose šalyse įsikūrę Lietuvos piliečiai jau kelis mėnesius raginami registruotis ambasadose ir generaliniuose konsulatuose, kad galėtų balsuoti spalio 12-ąją, tačiau kol kas šis procesas vyksta vangokai. Rinkimų organizatoriai džiaugsis, jei savo valią pareikš bent 20 tūkst. žmonių – vienas iš keliasdešimties išeivių.
Žmonės, emigrantai
© S.Žiūros nuotr./Fotobankas
 • Informacija apie balsavimą Seimo rinkimuose įvairiose šalyse

  Per pastaruosius kelerius rinkimus išeiviai balsuodavo ir itin aktyviai (kai kuriose šalyse aktyvumas pasiekdavo 100 proc.), ir kelis kartus vangiau nei Lietuvoje gyvenantys rinkėjai (savo valią pareikšdavo vos dešimtadalis užsiregistravusių rinkėjų).

  Vienose valstybėse tiek Lietuvos ambasados, tiek lietuvių bendruomenės kviečia tautiečius spalio 12 d. atlikti pilietinę pareigą. Tam spausdinami plakatai, internetu platinami humoristiniai filmukai, rengiamos diskusijos. Kitose šalyse, kur gyvena nedaug lietuvių, diplomatinės atstovybės apsiriboja informacija savo tinklalapiuose. Tačiau visiems išeiviams galioja ta pati tvarka, kaip dalyvauti rinkimuose.

  Dauguma išeivių balsuoja paštu

  Visų pirma rinkimų teisę turintys Lietuvos piliečiai kviečiami užsiregistruoti – elektroniniu paštu, telefonu, faksu, atitinkamoje valstybėje veikiančios ambasados tinklalapyje ar atėjus į pačią ambasadą arba generalinį konsultatą. Norint pakliūti į rinkėjų sąrašus reikia nurodyti savo vardą, adresą, asmens kodą, asmens tapatybės ar paso numerį.

  Kaip DELFI pasakojo Seimo kanceliarijos Informacijos technologijų ir telekomunikacijų departamento darbuotoja Angonita Rupšytė, atsakinga už balsavimą užsienyje, registracija leidžia patikslinti iš seniau turimus rinkėjų sąrašus. Mat dalis žmonių tik neseniai išvyko į užsienį ar anksčiau nebalsavo, kiti persikraustė į kitą valstybę, treti grįžo į Lietuvą.

  Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), gavusi duomenis apie išeivius, patikrina, ar jie tikrai yra balsuoti galintys Lietuvos piliečiai, ir iš mūsų šalyje gyvenančių rinkėjų sąrašo perkelia prie tų, kurie balsuoja užsienyje.

  Pildydami registracijos anketą žmonės turi nurodyti, ar nori balsuoti paštu. Tokiu atveju jiems bus išsiusti biuleteniai (pirmam, antram arba abiem turams, priklausomai nuo rinkėjo noro), specialūs vokai ir instrukcija, kaip balsuoti. Pareiškus savo valią biuletenį teliks įdėti į voką ir išsiųsti į ambasadą. Už tai rinkėjams mokėti nereikės.

  Kadangi kai kuriose šalyse paštas dirba lėtai, o biuletenius reikės siųsti toli, žmonės kviečiami nedelsti ir registruotis jau dabar. Mat susizgribęs paskutinę savaitę rinkėjas gali nebesuspėti balsuoti paštu.

  Tie, kam patogu balsuoti ambasadoje, galės tai daryti per rinkimus. Šie žmonės taip pat kviečiami registruotis, kad būtų išvengta nesusipratimų dėl, pavyzdžiui, balsavimo kelis kartus.

  Tačiau VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas anksčiau DELFI teigė, kad net neužsiregistravę žmonės ambasadose galės dalyvauti rinkimuos. Tuo tarpu norintiems savo valią pareikšti paštu registracija būtina, kitaip bus neaišku, kur ir kam siųsti biuletenius.

  Užsienio reikalų ministerijos teigimu, per ankstesnius rinkimus dauguma užsienyje nuolat gyvenančių Lietuvos piliečių balsavo būtent paštu.

  Pasak A. Rupšytės, biuleteniai į užsienį skubiuoju paštu bus pradėti siųsti rugsėjį, kai tik VRK paskelbs visus kandidatų sąrašus. Pirmieji biuleteniai su rinkimuose dalyvaujančių partijų pavadinimais ir Vilniaus Naujamiesčio apygardoje (į ją suplaukia visi balsai iš užsienio) kandidatuojančių žmonių pavardėmis skiriami būtent išeiviams.

  Tuomet biuletenius ambasados siunčia užsiregistravusiems rinkėjams, o šie, gavę juos, gali balsuoti.

  A. Rupšytės teigimu, kadangi nežinoma, kiek tiksliai emigrantų balsuos, kol kas sunku pasakyti, kiek kainuos rinkimai užsienyje. Tam numatyta maždaug 0,5 mln. Lt, tačiau jei faktinės išlaidos bus didesnės, teks atseikėti daugiau lėšų.

  Pinigų reikės ir papildomiems balsavimo punktams, kuriuos žadama įsteigti kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Rusijoje). Vien Didžiojoje Britanijoje turėtų atsirasti bent septyni balsavimo punktai.

  Aktyvumas – ir 9 proc., ir 100 proc.

  Anot A. Rupšytės, nors iki rinkimų lieka vis mažiau laiko, rinkėjai registruojasi vangiai. „Žmonių aktyvumo nėra“, - apgailestavo ji.

  Į rinkėjų sąrašus įtrauktų žmonių skaičius auga dešimtis kartų lėčiau nei emigrantų. Be to, nemaža dalis užsiregistravusiųjų per rinkimus vis tiek nebalsuoja. Pavyzdžiui, 1996 m. Seimo rinkimuose žadėjo dalyvauti 11 tūkst. piliečių, o balsavo mažiau nei 39 proc. iš jų.

  2000 m. parlamentą rinko beveik kas antras iš 11,5 tūkst., o 2004 m. – beveik 55 proc. iš 17 tūkst. užsiregistravusiųjų.

  Aktyviau išeiviai dalyvaudavo prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose. Pavyzdžiui, europarlamentarus rinko per 64 proc. iš 15,8 tūkst., o prezidentą 2004 m. – net 67 proc. iš 17 tūkst. žmonių.

  Didžiausio emigrantų dėmesio sulaukė referendumas dėl narystės Europos Sąjungoje – iš 16 tūkst. rinkėjų balsavo daugiau nei 85 proc. Apytiksliais skaičiavimais, vien per pastaruosius keliolika metų į užsienį galėjo išvykti 400-500 tūkst. žmonių.

  Išeivių aktyvumas balsuojant per pastaruosius keliolika metų kai kuriose šalyse siekdavo vos 9,43 proc. (Brazilijoje per 2004 m. Seimo rinkimus), 10,31 proc. ir 20 proc. (Rusijoje bei Brazilijoje per 1997 m. prezidento rinkimus), 16,88 proc. ir 22,81 proc. (Latvijoje bei Estijoje per 2000 m. Seimo rinkimus) iš užsiregistravusiųjų, 18,6 proc. (Estijoje per 2003 m. prezidento rinkimus).

  Tačiau kartais balsuodavo daugiau nei 95 proc. rinkėjų (Belgijoje, Danijoje ir Švedijoje per referendumą, Japonijoje per 2000 m. parlamento rinkimus). Dar dažniau savo valią pareikšdavo visi užsiregistravę rinkėjai (Egipte per 2004 m. prezidento ir Europos Parlamento rinkimus, Kazachstane, Kinijoje ir Turkijoje per 1997 m. prezidento rinkimus, Urugvajuje per 2000 m. parlamento rinkimus, Venesueloje per referendumą).

  Šiuo požiūriu absoliučiais rekordininkais galima vadinti Gruzijoje gyvenančius lietuvius. Visus kartus nuo 2000 m. parlamento rinkimų čia balsuodavo po 100 proc. užsiregistravusiųjų.

  Sprendžiant iš turimų sąrašų (praėjusių Seimo rinkimų duomenys), daugiausia rinkėjų gyvena JAV (4 tūkst. 776, nors išeivių čia priskaičiuojama apie pusė milijono), Rusijoje (1 tūkst. 594), Vokietijoje (1 tūkst. 287), Didžiojoje Britanijoje (1 tūkst. 125, nors lietuvių čia gali gyventi apie 200 tūkst.).

  Ispanijoje, kuri prieš keletą metų traukė tūkstančius lietuvių, buvo užsiregistravę 620 rinkėjai. Airijoje, kur gali gyventi per 100 tūkst. lietuvių, praėjusiuose rinkimuose žadėjo dalyvauti tik 287 žmonių – beveik dvigubai mažiau nei tolimojoje Argentinoje (529), šiek tiek mažiau nei Australijoje (325) ir vos pusketvirto karto daugiau nei Japonijoje (81).

  Balsuoti ragina ir patys išeiviai

  Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje balsuoti išeivius ragina svetainėje „YouTube" patalpintais filmukais su šūkiu „Kur jūsų rankos?" Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjunga diskusijoms apie šalies ateitį sukūrė tinklalapį, kurį galima pasiekti adresais kurjusurankos.lt ir lietuvosateitis.com.

  Airijos lietuviai tautiečiams apie rinkimus primena tuščiu juodu karstu su prierašu: „Aš esu? Išėjęs balsuoti…“ ir specialiu tinklalapiu.

  Tuo tarpu išeivius Amerikoje balsuoti ragina tenykštė lietuviška žiniasklaida. Čikagoje leidžiamas savaitraštis „Vakarai“ ir interneto dienraštis vakarai.us sumanė akciją „Neleisk nuspręsti už tave!“ Specialiai sukurtame tinklalapyje aiškinama, kaip skirtingose JAV vietovėse gyvenantys lietuviai gali balsuoti, skelbiama informacija apie Lietuvos atstovybes JAV, kita su Seimo rinkimais susijusi informacija.

  Informacijos apie balsavimą Seimo rinkimuose įvairiose šalyse galite rasti Lietuvos diplomatinių atstovybių tinklalapiuose

  Airijoje
  Albanijoje
  Andoroje
  Argentinoje
  Austrijoje
  Baltarusijoje
  Belgijoje
  Bosnijoje ir Hercegovinoje
  Brazilijoje
  Čekijoje
  Čilėje
  Danijoje
  Egipte
  Ekvadore
  Estijoje
  Etiopijoje
  Filipinuose
  Graikijoje
  Gruzijoje
  Irane
  Islandijoje
  Ispanijoje
  Italijoje
  Izraelyje
  Japonijoje
  Jungtinėse Valstijose
  Jordanijoje
  Didžiojoje Britanijoje
  Jungtiniuose Arabų Emyratuose
  Juodkalnijoje
  Kanadoje
  Kazachstane
  Kinijoje
  Kipre
  Kirgizijoje
  Kolumbijoje
  Korėjos Respublikoje
  Kroatijoje
  Kuveite
  Latvijoje
  Lenkijoje
  Libane
  Lichtenšteine
  Liuksemburge
  Maltoje
  Maroke
  Meksikoje
  Mongolijoje
  Nyderlanduose
  Norvegijoje
  Pietų Afrikos Respublikoje
  Portugalijoje
  Prancūzijoje
  Rumunijoje
  Rusijoje
  San Marine
  Saudo Arabijoje
  Serbijoje
  Sirijoje
  Slovakijoje
  Suomijoje
  Švedijoje
  Šveicarijoje
  Tadžikistane
  Tunise
  Turkijoje
  Ukrainoje
  Urugvajuje
  Uzbekistane
  Venesueloje
  Vengrijoje
  Vietname
  Vokietijoje

 • Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Populiariausios nuomonės
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (22)

  Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

  Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (124)

  Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

  Užkalnis. Lietuviai yra laimės kūdikiai (118)

  Kai geriausiai gaunasi skųstis ir visaip verkti (ypač šaltais žiemos mėnesiais), sveika...

  Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (30)

  Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...

  Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (12)

  Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

  Markauskas pripažįsta: nei trąšų, nei valdomų žemių kontrolės Lietuvoje nėra (9)

  „Nebuvo bandoma tą informaciją gauti, nes pirkėjas turėjo užpildyti deklaraciją. Aišku,...

  Į eurovizinę kovą stojusi Mia prodiuserius apkaltino „nešvariais žaidimais“

  Šįmet dėl galimybės atstovauti Lietuvai didžiojoje „Eurovizijoje“ jau ne pirmą kartą...

  Būkite atidūs – kai kurių bankų paslaugų įkainiai didės ir 50 proc. (199)

  Daugelis komercinių bankų klientų jau gavo laiškus apie būsimus paslaugų kainų pokyčius. Jeigu...

  „Žalgirio“ sirgaliai ruošiasi krepšinio šventei Kaune – turi vieną klausimą policijai (16)

  Į Kauną vėl ateis nuostabi krepšinio šventė – „Žalgiris“ kausis su Valencija. Ko gero,...

  Futuristinis namas lietuvių akimis: išrinkite gražiausią! (8)

  Kiekvienas mūsų, kartais patys to nesuprasdami, intuityviai kuriame savo ateities namus, po truputį...