aA
Europos Sąjungos piliečio pasas yra tamsiai raudonos spalvos. Buvęs Sovietų Sąjungos pasas taip pat buvo raudonas. Ką bendra turi šie du dokumentai? Ogi tai, kad Lietuva šiais metais ketina apsispręsti, ar jungsis prie bendro ES piliečio paso idėjos.
Indrė Makaraitytė
Indrė Makaraitytė
Mat toks vieningas dokumentas turėtų paskatinti laisvą asmenų judėjimą visoje ES erdvėje ir vienyti europiečius – tokios idėjos surašytos bent keturiose ES rezoliucijose.

Petras Auštrevičius, buvęs vyriausiasis euroderybininkas, teigė, kad Lietuva, pasirašydama stojimo į ES sutartį, neprisiėmė įsipareigojimo dėl paso suvienodinimo. Rezoliucijos – rekomendacinio pobūdžio dokumentas. Tačiau valdininko pareigas iškeitęs į politiko karjerą P.Auštrevičius nemano, jog raudona paso spalva yra didelė bėda.

„Jei mes atmesime europiečius vienijančius susitarimus, kad ir pasą, kaip tuomet suvienyti Europą? Nematau keblumo, kad ES piliečio pasas – raudonas. Ir nėra čia jokių sąsajų su Sovietų Sąjunga”, – replikavo politikas.

Ne visi „Atgimimo” kalbinti politikai ir pareigūnai buvo taip optimistiškai nusiteikę dėl raudonos ES piliečio paso spalvos. „Raudoną pasą jau turėjome. Ši spalva gali būti jautri tema visuomenėje. Ir į tai reikėtų atsižvelgti”, – teigė nenorėjęs prisistatyti diplomatas, Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje kuruojantis Europos Sąjungos reikalus. Ir juo labiau, pabrėžė jis, kai tai nėra privalomas dalykas.

1981 m. birželio 23 d. Europos Bendrijos ministrų tarybos susitikime, reaguojant į 1974 m. pasiektus viršūnių susitarimus dėl galimybės sukurti bendrą pasą, priimama pirmoji rezoliucija. Joje skelbiama bendro europiečių paso idėja. Įvairius techninius parametrus, užtikrinančius paso saugumą, buvo numatyta pavesti specialiai darbo grupei. Bet dar 1981 m. politikai numatė naujo bendro europiečio paso formatą.

Prie ES paso klausimo dar buvo sugrįžta prieš dešimt metų – 1995 m. liepą. Tuomet jau egzistavo naujasis Bendrijų pavadinimas – Europos Sąjunga, tad rezoliucijoje nutariama, kad vietoj „Europos Bendrijos” ant paso viršelio turėtų atsirasti „Europos Sąjunga”. Nutariama, kad ES šalys į rezoliuciją atsižvelgs iki 1998 m.

Kaip iš tiesų į Europos Sąjungos rekomendacijas atsižvelgiama?

Kadangi rezoliucija – tik rekomendacinio pobūdžio dokumentas, diegti ar ne raudonąjį pasą, sprendžia kiekviena šalis savarankiškai. Anot Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovų, šiuo metu kalbos apie visus ES narių piliečių pasus suvienodinusį privalomą Europos piliečio pasą yra nutilusios – Europos Konstitucijos fiasko dar labiau nutolino bendros Europos pilietybės idėją, taip pat ir privalomą pasų suvienodinimą. Tačiau, nepaisant tik rekomendacinio pobūdžio, beveik visų ES senbuvių piliečių pasai yra unifikuoti.

Nors diskusijų šiuo klausimu Lietuvoje nebuvo, į šią rekomendaciją valdininkai taip pat būtų linkę atsižvelgti.

Anot Vidaus reikalų ministerijos sekretoriaus Anatolijaus Rimkevičiaus, kadangi daugelis Europos Sąjungos valstybių, diegiančių pasuose naujus saugos reikalavimus, piliečių jau turi naujus raudonus pasus, ES rekomendacija dėl bendro ES valstybių paso greičiausiai pasirems ir Lietuva.

Tokį pasą lietuviai gali įdiegti jau nuo 2007 m. Tais metais numatyta įvesti naujus apsaugos reikalavimus pasams, kuriuos šiuo metu rengia prie Finansų ministerijos veikianti Valstybės dokumentų techninės apsaugos tarnyba.

Šie reikalavimai esą yra suderinti tarp JAV ir Europos Sąjungos dėl bevizio režimo sąlygų. Anot A.Rimkevičiaus, jau šiais, 2006 metais, bus galima pradėti kalbėti ir apie naują paso spalvą.

Tuo tarpu pats vidaus reikalų ministras Darbo partijos narys Gintaras Furmanavičius, kalbėdamas su „Atgimimu”, buvo šiek tiek atsargesnis. Jis teigė manąs, kad vis dėlto dėl spalvos greičiausiai svarstysianti visa Vyriausybė.

„Kol kas mes tik ministerijos lygmeniu esame apie tai kalbėję, nieko dar nenusprendėme. Žinoma, toji raudona spalva nėra pats geriausias variantas, gal visai nėra reikalo mums keisti savo žalios spalvos. Juolab kai raudoną pasą jau esame turėję. Bet čia tarsimės visi”, – teigė ministras.

Kitas Vyriausybės atstovas – krašto apsaugos ministras socialdemokratas Gediminas Kirkilas – teigė, kad klausimas dėl paso greičiausiai bus svarstomas strateginio planavimo komitete. „Aptarsime visus reikalus, taip pat ir paso spalvą. Sutinku, kad daugeliui naujų Europos Sąjungos narių raudona paso spalva gali būti problemiška, na, bet jeigu mes jau kuriame vieningą Europą, tai kuriame. Ir jei pasai bus margi, tai nėra gerai”, – teigė G.Kirkilas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Neteisėtų migrantų susirašinėjimas: kelionių organizatorių instrukcijos – kaip ant delno lietuviai ragina migrantus čia nevykti (224)

Lietuvai bandant kovoti su neteisėtos migracijos krize, patys migrantai iš Irako ir kitų šalių...

Stambus verslininkas atsakė dėl žemos imunizacijos savo įmonėje: pats irgi nesiskiepija (173)

Mažiausią nuo koronaviruso imunizuotų darbuotojų dalį turintys darbdaviai savo vietą...

Orų pobūdis Lietuvoje keičiasi, bet +30 tučtuojau sugrįš

Orų pobūdis Lietuvoje keičiasi. Virš Šiaurės Europos išplitus žemo atmosferos slėgio laukui...

Viceministrė: augant ligoninių lovų užimtumui, kitą savaitę bus sprendžiama dėl papildomų ribojimų (12)

Lietuvos ligoninėse daugėjant dėl koronaviruso gydomų pacientų, sprendimai dėl įvedamų...

Dvi vakcinos dozes gavę britai praneša apie išskirtinį simptomą užsikrėtus COVID-19 (211)

Dvigubai vakcinuoti britai praneša apie netikėtą simptomą užsikrėtus COVID-19 .

Bilotaitė: mums sąmoningai trukdoma saugiai apgyvendinti migrantus (501)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ketvirtadienį lankėsi Valstybės sienos apsaugos...

Tokijo žaidynių durimis trinktelėjęs Bernotas: atsižvelgiant į viską, pasirodymą vertinu labai gerai (6)

Juozas Bernotas paskutiniame savo plaukime šiose žaidynėse RS:X klasės burlente lenktyniaujantis...

„Ford“ vairuotojas neišsiteko Vilniaus vakariniame aplinkkelyje ir paspruko ant šlaito palikęs automobilį (3)

Ketvirtadienį, apie 13.56 val., Vilniuje, Vakariniame aplinkkelyje , į avariją pateko...

Pajūryje ieškomi Mackevičių ir Kuzminską apvogę ilgapirščiai: policija rodo, kaip vagys įveikia spynas Ekspertai vardija patikimiausias apsaugos priemones (33)

Pajūryje nuvilnijusi vagysčių banga be dviračių paliko dalį poilsiautojų. Ilgapirščių...