aA
Jau trečius metus ruošiami vieno pagrindinių laisvą žodį garantuojančio Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimai grasinasi „įkinkyti“ iki šiol bene visiškai nuo įtakos grupių, finansinių interesų ir subjektyvių nuomonių dominavimo nepriklausomą Lietuvos žiniasklaidą internete.
Internetas, technologijos
Internetas, technologijos
© Corbis/Scanpix
Jai reikia priskirti ne tik pagrindinius laisvos informacijos sklaidos garantus – interneto portalus www.delfi.lt, www.omni.lt, www.bernardinai.lt ir kt. – bet ir interneto dienoraščių ar blogerių bendrijas (www.blogas.lt, www.livejournal.com ir pan.). Dar svarbiau, kad būtent internetas šiuo metu užtikrina nuomonių įvairovę, dažnai net tame pačiame puslapyje leidžiantis tiesiogiai skaityti visiškai priešingas nuomones (pavyzdžiui, Artūro Račo ir Sauliaus Stomos diskusija DELFI).

Būdamas Seimo darbo grupės, rengusios Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimo projektą, nariu negaliu sutikti su paskutinę kovo savaitę Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto patvirtintomis nuostatomis, dirbtinai susiaurinančiomis „žurnalisto“ sąvoką.

Paskutinė komiteto patvirtina sąvoka „žurnalistu“ laiko „fizinį asmenį, kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui pagal sutartį su juo ir (ar) yra žurnalistų profesinės organizacijos narys“.

Itin svarbu, kad sąvoka naudoja du skiriamuosius požymius, kurie daugeliui interneto autorių riboja galimybes save vadinti laisvu ir nepriklausomu žurnalistu. Pirma, „profesionaliai renka, rengia ir teikia“. Profesionalumas šiuo atveju būtų suprantamas kaip atitinkamų kvalifikacinių reikalavimų, darbo patirties turėjimas, todėl, pavyzdžiui, praktiškai bet kokios nevyriausybinės organizacijos nariai, nuosekliai viešais rašiniais kritikuojantys etikai nusižengiančius politikus, automatiškai būtų „išmetami“ iš žurnalistų bendruomenės.

Antra, „pagal sutartį“. Šią nuostatą gretinant su Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 42 straipsnio reikalavimu, kad autorinės sutartys turi būti sudaromos raštu, gauname akivaizdų apribojimą neformaliems žurnalistams savo kūrinius skelbti internete, nes dažnai šie taip niekada „gyvai“ ir nepamato interneto svetainių, skelbiančių jų kūrinius, valdytojų.

Lietuvoje žurnalistams internete pareigos skiriamos, o teisės atimamos

Pažymėtina, kad tokios įstatymo projekto nuostatos dabar galiojantį neformalios interneto žiniasklaidos statusą dar labiau apriboja. Šiuo metu galiojanti Visuomenės informavimo įstatymo redakcija žurnalistu pripažįsta profesionaliai dirbantį fizinį asmenį, tačiau palieka manevro laisvę savanoriams: „<...> teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui savo iniciatyva ar pagal sutartį su rengėju“.

Bene pagrindinis žurnalistų internete skiriamasis požymis – jie dirba savanoriškai, dažnai už savo mintis, tekstus negaudami jokio atlygio. Jiems pilna apimtimi taikoma teisinė atsakomybė už šmeižtą, valstybės ar komercinių paslapčių atskleidimą. Tuo pačiu metu autorius internete atsisakant pripažinti žurnalistais būtų suduotas didžiulis smūgis vienam pagrindinių žurnalistų darbo apsaugos – informacijos šaltinio paslapties – principui.

Jį įtvirtina galiojančio Visuomenės informavimo įstatymo 8 straipsnis: „<...> žurnalistas turi teisę išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį, neatskleisti informacijos šaltinio“. Nors jo neabsoliutų galiojimą išaiškino 2002 m. spalio 22 d. LR Konstitucinio teismo nutarimas, tačiau akivaizdu, kad žurnalistų bendruomenę susiaurindamas ir apribodamas įstatymų leidėjas pasirinktų kitokią Lietuvą ir jos žurnalistiką – be nepriklausomų ir kritiškų interneto dienoraščių, be blogų, be neprofesionaliai (t.y. savo laisvu laiku) rašančių piliečių, atskirų sričių mokslininkų. Gaila, nes iki šiol tai buvo viena šviesesnių plėtros galimybių sustojusiai Lietuvos žiniasklaidai.

Ta pati diskusija laisvesnėje šalyje

Įdomu, kad panaši diskusija vyksta ir JAV. Tačiau čia kol kas laimi laisvo žodžio šalininkai. Žiniasklaida bene daugiausia dėmesio skyrė skandalui, kurio metu buvo atskleista valstybės paslaptis – konkrečios saugumo tarnybų darbuotojos asmens duomenys. Su skandalu artimai susijusi kita tiesiogiai blogerių teisinį statusą nustatysianti byla. Joje „Apple“ korporacija kovoja prieš keletą blogerių, teigdama, kad šie paviešino komercinę paslaptį, o blogeriai siekia apginti savo teises, remdamiesi žurnalistams teikiama informacijos šaltinio apsaugos privilegija.

Taigi, pagrindinis klausimas, į kurį iš Aukščiausiojo Teismo JAV blogeriai laukia atsakymo, ar jie bus prilyginti žurnalistams? Keletas bylų jau patvirtino, kad blogeriams pilna apimtimi taikomos teisės normos dėl atsakomybės už šmeižtą, o „Apple“ bylos rezultatas parodys, ar jie gauna ir atitinkamas teises. Įdomu, kad besitęsiančiame ginče net JAV Baltųjų rūmų spaudos tarnyba blogerius pripažįsta esant žurnalistais!

Negirdėjusiems – apie interneto dienoraščius, blogus ir blogerius

„Blogeris“ – tai asmuo, turintis savo interneto svetainę ir joje viešai skelbiantis savo mintis. Pavadinimas kilęs iš anglų kalbos žodžio „weblog“ santraupos „blog“, apibūdinančios interneto svetainę (lietuviškai – blog‘ą, interneto dienoraštį), kurioje skelbiami konkretaus blogerio įrašai.

Dažniausiai blog‘ai sutampa su interneto dienoraščiais – juose aprašoma autorių kasdienybė, įvykiai, mintys. Esminis skirtumas nuo tradicinių dienoraščių – viešumas. Blog‘ą gali skaityti bet kas, bet kada, o svarbiausia – gali komentarais reaguoti į atskiras temas, diskutuoti su autoriumi.

Tačiau dalis blog‘ų negali būti prilyginti interneto dienoraščiams. Tokie skiriami ir nagrinėjantys tam tikrą problemą, „aštrią“ temą, aprašantys nuoseklų tyrimą. Tai tampa tam tikra neformalaus (nes narystė galėtų būti apibūdinama tik savanorišku apsilankymu atitinkamoje interneto svetainėje) diskusijų forumo vieta.

Ši antroji blogerių grupė gana artimai susijusi su žurnalistika, viešąja politika, nevyriausybinių organizacijų veikla, todėl jos interesų apsaugai (o kartu ir atsakomybės ribų nustatymui) itin svarbu tinkamai pritaikyti saviraiškos laisvės (anglosaksų teisės sistemoje – žodžio laisvės, angl. free speech, freedom of speech) teisės principą.

Autorius yra Mykolo Romerio universiteto teisės krypties doktorantas, tiriantis teisinio elektroninės žiniasklaidos statuso problemas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Europos sergamumo koronavirusu žemėlapyje – netikėtumas: gerokai pasikeitė pirmavusios šalys (60)

Pagal sergamumą COVID-19 liga praėjusią savaitę Europoje pirmavusios Vengrija ir Estija...

Restoranų ir kavinių sektorius atgyja, tačiau sunkumai neapleidžia: dėl kelių staliukų veiklą atnaujins ne visi (23)

Kauno cente šalia barų ir restoranų išdygę staliukai byloja apie svarbų maitinimo verslui...

Kremliaus režimo juokdariai paspendė spąstus: į juos pateko ir Lietuvos parlamentaras (33)

Kremliaus režimui artimi populiarūs Rusijos komikai Vovanas (Vladimiras Kuznetsovas) ir Lexusas...

Ekspertai: „valstiečių“ veiksmai nėra spontaniški, tai – didesnės strategijos dalis (147)

Politologai sutartinai vertina tai, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS )...

Rusija atitraukia karius: skelbiama, kad „tikslas pasiektas“ papildyta (896)

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu nurodė atitraukti karius nuo „pietinių Rusijos...

Baisi nelaimė Vilniuje: iš daugiaaukščio iškritęs žuvo 11 metų berniukas (48)

Ketvirtadienį, 15.07 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad Karoliniškėse, V. Vaitkaus g.,...

Naujoji Anykščiuose rasta atmaina jau pasklido po įvairius rajonus, nustatyta dar 450 britiškosios atmainos atvejų (58)

Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL), koordinuojanti koronaviruso...

Arvydas Kny | D+

Taksisto užrašai. Kaip aš vaikystėje poemą Leninui rašiau, arba Kodėl nustėro mama

Vėliau, kai viskas buvo ištaškyta, išdraskyta, sugriauta, suniokota, žmonės ir patys pradėjo...

Gąsdina, kad vakcinoje aptiko kalio druskos, bet nerimauti neverta: jos rasite ir traškučiuose ar bananuose (4)

Socialinių tinklų dalyvių nerimą kelia vienas „ Pfizer / BioNTech “ kurtos vakcinos nuo...

Į gyvūnų prieglaudą skubėjo policija: nelegaliu šunų veisimu įtariami žmonės ėmė reikalauti savo augintinių

Ketvirtadienį į šalia Klaipėdos įkurtus gyvūnų prieglaudą skubėjo policijos pareigūnai –...