Žodis „profesionalumas” šį politinį sezoną Lietuvoje nebemadingas. Prisiminkime, kai darbiečiai – turiu galvoje anuometinę demokratinę darbo partiją – daugiau nei prieš dešimtmetį sudarinėjo savo pirmąsias vyriausybes, kai valdžion kopė Naujosios sąjungos socialliberalai, tuomet vyriausybės ir atskirų ministrų kompetencija bei profesionalumas būdavo įvardijami, kaip esminiai kriterijai.
Ministrų portfelių dalybos - karikatūra
© DELFI
Šiandien sėdintieji prie portfelių derybų stalo apie profesionalumą kalba nelabai noriai. Ir kaip čia kalbėsi, kai tas pats kandidatas iš pradžių taikosi – o gal partijos bičiulių bandomas įtaikyti - į ūkio, paskui į susiekimo, o galop į vidaus reikalų ministro pareigas. Vienu žodžiu, ministras profesionalas.

Yra tokia profesija. Ir ne tik Lietuvoje. Štai kylanti Prancūzijos politikos žvaigždė Nikolas Sarkozis lengvai kaitalioja vidaus reikalų ir finansų ministrų portfelius, nuo jo neatsilieka Dominykas de Vilepenas ar britas Džekas Strou. Tai iš tikro ministrai profesionalai, ne vienerius metus triūsę valstybės tarnyboje ar partijos aparate, turintys valstybės administravimo patirties. Jie gali sau leisti drąsiai kaitalioti ministrų portfelius, ministerijai jie eina vadovauti kaip politikai, o ne kaip kažkurios srities žinovai. Politikas profesionalas tokia pat gerbtina profesija, kaip ir bet kuri kita.

Kai kurių, šiandien dalyvaujančiųjų Lietuvos ministrų kabineto portfelių dalybose, politikos profesionalais nepavadinsi. Tačiau visi kada nors pradeda. Nerimą kelia ne tiek tai, kad politinę karjerą ketinama pradėti iš karto nuo ministro pareigų prieš tai tik truputį pasisukiojus vos prieš metus įkurtoje partijoje. Pavojinga, kai į aukščiausius vyriausybės postus einama pasikliaujant tik verslininko patirtimi.

Lenkiu galvą prieš verslininką, sukūrusį tvirtą įmonę, davusį žmonėms darbo, mokantį geras algas savo darbininkams ir mokesčius valstybei. Bet kažkodėl įtariai žvelgiu į tą verslininką, kuris staiga praturėjo politinių ir ūkio perversmų laikotarpiu, o paskui netikėtai nusprendė pasukti į politiką ir dabar valstybę skelbia tvarkysiąs taip pat gerai, kaip ir savo įmonę. Atrodo pamirštama, kad demokratinės valstybės ir UAB valdymas yra skirtingi dalykai.

Šiame politiniame sezone nebemadingą “profesionalumą” išstūmė “sąžiningumas”. Viešai skelbiama, kad ministrų portfeliai atiteks tiems, kurių kandidatūros nekels abejonių.

Tokia staigi Lietuvos politinių madų ir kriterijų kaita primena politinį dziudo. Trumpai paaiškinsiu. Dziudo moko puolančiai jėgai nesipriešinti, puolantįjį įveikti jo puolimo kryptimi.

Taigi politiniu dziudo vadinčiau tokią taktiką, kai pavyzdžiui, sudaromai vyriausybei labiausiai trūksta profesionalumo, o viešai skelbiama, kad svarbiausias kriterijus – profesionalumas. Štai prieš dešimt metų tikrai trūko politikų profesionalų, o darbiečiai skelbė, kad svarbiausias kriterijus – profesionalumas.

Šiandien kažkodėl madinga kalbėti ne apie būsimos vyriausybės profesionalumą, bet sąžiningą darbą Lietuvai.

Nesakau, kad lietuvių politikai mažiau ar daugiau sąžiningi ir patikimi už kitus. Tik norėčiau priminti, kad nuo pirmadienio Europos kovos su sukčiavimu tarnybai iš Lietuvos galima skambinti tiesiogiai į Briuselį nemokamu telefonu ir pranešti apie nusikaltimus, kurie gali pakenkti Europos sąjungos finansiniams interesams.

Bet neskubėkime skambinti. Su savo politikais mes visų pirma turime tvarkytis patys.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (45)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (274)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (50)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (2)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Orai: ateina tikri šalčiai (37)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (35)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (72)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (48)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (115)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (57)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...