Pastaruoju metu Europos valstybėse kilo daug diskusijų dėl biometrinių pasų įvedimo. Vokietijoje ekspertai ir parlamento nariai viešai suabejojo vyriausybės programa dėl biometrinių pasų įvedimo, o Duomenų apsaugos komisaras pareikalavo sustabdyti biometrinių pasų įvedimą.
Pasas
© ELTA (T.Bauro nuotr.)
Didžiosios Britanijos Informacijos komisaras pastebėjo, kad Komunistinė Rytų Europa yra geriausias pavyzdys, kas atsitinka, kai vyriausybė turi per daug informacijos apie savo piliečius Airija, įvertinusi iškylančias technologines problemas bei grėsmes privatumui, apskritai sustabdė biometrinių pasų įvedimo procesą. Tik Lietuvoje niekas nesvarsto šių pasų būtinumo ir teisėtumo klausimo. Visuomenė nėra tinkamai informuojama apie biometrinių pasų patikimumą, efektyvumą ir svarbiausia - apie jų įtaką asmens teisei į privatumą. Iki šiol pozicijos šiuo klausimu nepareiškė Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija, o žiniasklaidoje pateikiama nepilna informacija suponuoja nuomonę, kad biometriniai pasai yra tiesiog saugumą didinanti technologinė naujovė.

ŽTSI siekia užpildyti šią informacinę spragą ir atskleisti esmines biometrinių pasų įvedimo problemas.

ES reglamentas ET/2254/2004, numatantis biometrinių pasų Europos Sąjungoje įvedimą nuo 2006 m., buvo priimtas skubotai, pasidavus JAV spaudimui. ES buvo primesti Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos, kuri yra niekam neatskaitinga, nedemokratiniu būdu sukurti biometrinių pasų standartai. Nebuvo atsižvelgta nei į ekspertų, nei į Europos Parlamento nuomonę dėl tokių pasų keliamo pavojaus privatumui. Reglamente nėra tinkamai paaiškinta, kokia yra biometrinių duomenų įtraukimo į pasus būtinybė, nėra informacijos apie jų patikimumą, veiksmingumą ir svarbiausia - nėra išlaikytas proporcionalumo principas, nes biometrinių pasų keliama rizika asmens privatumui yra pernelyg didelė, o patikimumas mažas.

Reglamente nustatyta į pasus integruoti biometrinius veido ir pirštų antspaudų duomenis, kurie yra nesaugūs, nes atskleidžia ypatingą informaciją apie asmenį. Piršto antspaudų duomenys atskleidžia ne tik asmens rasinę ar etninę kilmę, bet gali nurodyti ir įvairias genetines anomalijas, pavyzdžiui, Dauno sindromą ar polinkį tam tikroms ligoms. Be to jie palieka pėdsaką, o naudojant pėdsakus paliekančius biometrinius duomenis iškyla reali grėsmė, kad duomenys bus renkami ir saugomi be asmens sutikimo. Tuo tarpu veido atvaizdo biometriniai duomenys gali būti naudojami kartu su nuotolinio veido atpažinimo technologija, kuri leidžia identifikuoti asmenį ir sekti jį per atstumą be jo žinios ir sutikimo.

Niekas nesuteikia nei menkiausio pagrindo besąlygiškai pasitikėti valstybe. Ar kas nors galėtų nurodyti bent vieną valstybę, kuri, turėdama ypač gausią informaciją apie savo piliečius, nebūtų ja pasinaudojusi norėdama išplėsti savo galias jų sąskaita? Netgi demokratinės valstybės piktnaudžiauja savo galiomis. Antra, santvarkos keičiasi ir net demokratinės valstybės gali pavirsti į autoritarinius ar totalitarinius režimus
Asta Radvilaitė:

Reglamente yra užfiksuoti planai ateityje sukurti centrinį ES pasų registrą, o valstybėms palikta teisė kurti savo nacionalinius biometrinių pasų registrus. Tai kelia didelį pavojų privatumui, nes į duomenų bazes galima įsilaužti, klastoti, keisti ir naikinti jose saugomus duomenis. Programinei įrangai suklydus, duomenys gali būti priskirti ne tam asmeniui, o įrodyti klaidą bus ypač sudėtinga, nes biometriniai duomenys yra laikomi unikaliais ir labai patikimais. Be to, biometrinių duomenų naudojimas plinta ne tik viešoje, bet ir privačioje sferose. Saugant biometrinę informaciją duomenų bazėse, kils duomenų bazių susijungimo ir nekontroliuojamo duomenų panaudojimo rizika. Taip bus sukurta ypač patogi infrastruktūra valstybei sužinoti apie asmenis absoliučiai viską: nuo jo sąskaitos banke balanso, iki jo mėgiamiausios knygos ar baro.

Reglamente yra numatytas RFID (radijo dažnių identifikavimo antena) naudojimas. Ji bus įmontuota į pasuose esančią elektroninę laikmeną, kurioje bus laikoma biometrinė informacija. Ši antena galės be kontakto ir be dokumento savininko žinios perduoti laikmenoje esančią biometrinę informaciją apie asmenį į taip vadinamą ‘skaitymo įrangą’, kurią galima įrengti bet kur. Ši technologija sukuria ypatingai palankią terpę politinei kontrolei. Pavyzdžiui, ateityje skaitymo įrangas įrengus viešose vietose, valstybė galės sužinoti, kas dalyvauja įvairiuose renginiuose, mitinguose, protesto akcijose, arba tiesiog lengvai nustatyti norimų asmenų buvimo vietą. Šiuo metu technologijos yra brangios, tačiau jos labai sparčiai vystosi ir pinga, todėl jas galės įsigyti ir privatūs asmenys ar kompanijos. Kai taip atsitiks, privatumo sąvoka apskritai išnyks.

Šiuo metu yra dažnai sakoma, kad jei asmuo nedaro nieko blogo – jam nėra ko bijoti ir slėpti. Tačiau tai yra labai naivus požiūris. Pirmiausia, žvelgiant iš istorinės perspektyvos, niekas nesuteikia nei menkiausio pagrindo besąlygiškai pasitikėti valstybe. Ar kas nors galėtų nurodyti bent vieną valstybę, kuri, turėdama ypač gausią informaciją apie savo piliečius, nebūtų ja pasinaudojusi norėdama išplėsti savo galias jų sąskaita? Netgi demokratinės valstybės piktnaudžiauja savo galiomis. Antra, toks požiūris atmeta paprasčiausią tiesą - jog santvarkos keičiasi ir net demokratinės valstybės gali pavirsti į autoritarinius ar totalitarinius režimus.

Net patys biometrinių identifikacijos sistemų išradėjai pripažįsta, kad ji yra pavojingai netiksli. George Tomko, vienas iš šios technologijos pradininkų, pasakė, kad net ir 99.99 procentų tikslumo koeficientas - kuris neegzistuoja nei vienoje identifikacijos sistemoje - reikštų, kad milijonai žmonių taps klaidingo identifikavimo aukomis. Šiais metais Didžiojoje Britanijoje buvo paskelbta, kad identifikavimo sistemos pagal veido biometrinius duomenis tiksliai atpažino tik 69% sveikų žmonių ir tik 48% asmenų su negalia. Pirštų antspaudų atpažinimas buvo tikslus tik 80% atvejų. Vokietijoje atliktų tyrimų rezultatai buvo dar blogesni - dvi iš testuotų penkių veido atpažinimo sistemų neatpažino nei vieno bandyme dalyvavusio asmens, o likusių trijų sistemų atpažinimo koeficientas buvo žemesnis nei 50%. Turint tokius rezultatus, negalima kalbėti apie biometrinių pasų teikiamą saugumą, nes sukuriama tik jo iliuzija.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Plagiatu kaltinamas KTU rektorius: klaidų privelti galėjo mano techniniai asistentai (99)

Plagiatu kaltinamas KTU rektorius Petras Baršauskas teigia, nežinantis, kad skundą dėl galimo...

G. Landsbergis pasakė, ką darytų G. Palucko vietoje: yra 2 variantai (255)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos pirmininkas Gabrielius...

Paryžiaus gatvės stilius: spindinti elito prabanga ir sukrečiantis skurdas (14)

Rudenišką rugsėjo sekmadienio popietę DELFI Stilius apsilankė Paryžiuje – mieste, kurio...

Klaipėdoje nusižudė politiko V. Komskio dukra (179)

Tragiškas pirmadienio vakaras Klaipėdoje . Kauno gatvėje esančiame bute rastas merginos kūnas....

Įmonė, prie kurios nuolat budi greitoji (39)

Vilniuje įsikūrusi biotechnologinės farmacijos įmonė „ Biotechpharma " dirba kurdama vaistų...

Išsivysčiusios visuomenės liga: simptomų nėra, bet sukelia vėžį

Visuomenėje gajus mitas, kad hepatitu C serga tik asocialūs, dažniausiai priklausomybę nuo...

Realybė, kuri šokiruoja: iš Lukiškių paleistas 15 kartų teistas recidyvistas iš karto nužudė žmogų (75)

Dėl vagysčių, plėšimų ir kitų nusikaltimų net penkiolika kartų teistas Vilniaus rajono...

Rungtynių pradžią „pramiegojęs“ „Žalgiris“ sutriuškino svečius iš Pasvalio (24)

Pirmose „Betsafe– LKL “ rungtynėse namie Kauno „Žalgiris“ kiek pakuteno savo sirgaliams...

Ar pamenate skandalingąjį Vitą? Nustebsite pamatę, kaip atlikėjas atrodo dabar (4)

Ne kartą Lietuvoje savo koncertus rengusio skandalingojo atlikėjo Vito daugelis gatvėje nė...

Vasaros pasispardymas – Australijoje svečių namai iš smėlio

Daugumai žmonių patinka apsistoti kuo arčiau paplūdimio esančiuose viešbučiuose. Tiems, kas...