Ar verta pasitikėti partijomis, žiniasklaida, Bažnyčia, krepšiniu, žmona, vaikais? Pasitikėjimo terminą dažniausiai mums perša politikai, kurie nori, kad būtų kuo labiau jais pasitikima - tarsi kokiais dievais, nors jie viso labo dulkės, kaip, beje, ir mes visi kiti...
© Corbis/Scanpix
Pasitikėjimo terminą taip pat perša ir save reklamuojanti žiniasklaida, ir Bažnyčia. Norom nenorom "pasitikėjimo" terminas tampa įvairių masinės sąmonės manipuliacijų bei rinkiminių technologijų sudedamąja dalimi.

Žodyje "pasitikėti" nėra nieko negatyvaus. Tačiau "pasitikėjimas kitais" pastarojo meto Lietuvos gyvenime vis labiau įgyja liguistą reikšmę - tarsi tai būtų "nepasitikėjimo savimi" sinonimas. Pasitikiu partija, nes nepasitikiu savimi, savo darbo rezultatais, pasitikiu Bažnyčia, nes nepasitikiu savo dieviška prigimtimi, lemtimi ir savo gerų darbų vaisiais, pasitikiu žiniasklaida, nes nebemoku analizuoti ir interpretuoti įvykių... Ir t. t.

Jeigu į šį reiškinį žvelgtume psichoanalitiškai, suprastume, kad pasitikėjimas, kaip ir meilė, prasideda nuo savęs. Ne veltui psichologai teigia, kad žmogus, kuris save myli, savimi rūpinasi, prižiūri savo kūną ir sielą, neleidžia susiteršti negražiais darbais ir mintimis, gali tikrai mylėti kitus.

"Jei pasitiki savimi, tai pasitiki ir kitais, ar tai būtų Viktoras Uspaskichas, ar Algirdas Brazauskas, ar Andrius Kubilius. Tiksliau - jie niekaip negali ryškiau paveikti, pakeisti ar nulemti savimi pasitikinčio žmogaus gyvenimo."
Vytautas V.Landsbergis:

Tas pats ir dėl pasitikėjimo: jei pasitiki savimi, tai pasitiki ir kitais, ar tai būtų Viktoras Uspaskichas, ar Algirdas Brazauskas, ar Andrius Kubilius. Tiksliau - jie niekaip negali ryškiau paveikti, pakeisti ar nulemti savimi pasitikinčio žmogaus gyvenimo. O tokių žmonių, kurie yra priklausomi nuo aplinkybių, nuo savo kompleksų, neišprusimo, linkę visas savo bėdas permesti kokiam nors atpirkimo ožiui, gyvenimas yra išties priklausomas nuo politikų, žmonų, krepšinio ir visų kitų astrologinių aplinkybių.

Tačiau ir "atpirkimo ožio" koncepcija tėra tik didelė, naivi iliuzija, nes gamtoje egzistuoja tam tikri fizikiniai dėsniai. Pavyzdžiui, jokia partija, joks prezidentas nepadarys mano gyvenimo geresnio, jei ir toliau vogsiu, meluosiu, ištvirkausiu, pavydėsiu. Ar gali Viktoras Uspaskichas, tarkim, paveikti, kad žmonės mažiau gertų, žudytųsi ir labiau mylėtų vienas kitą. Gal ir gali, bet tik asmeniniu pavyzdžiu, o ne įstatymais ar vadovavimu Vyriausybei...

Tačiau šie Seimo rinkimai, nepaisant rezultatų, Lietuvai labai reikšmingi, nes dar yra likusios kelios partijos, kurios, deja, turi žmonių pasitikėjimą. Kai jos laimės rinkimus, ir žmonių iliuzijos, kad kas nors kitas išspręs jų problemas, subliūkš, tada žmonės nustos pasitikėti partijomis, Bažnyčia, žiniaskaida, nusispjaus ir ims rūpintis, kaip čia kuo greičiau pradėjus pasitikėti savimi, savo gražiomis mintimis ir kilniais darbais...

Norėčiau rašinį baigti taip: vienas žymiausių filosofų Konfucijus, kuris ypač rūpinosi valstybės valdininko dora, teigė, kad dorą ugdyti labai padeda gera muzika ir gera poezija. Perfrazuojant pagrindinę rašinio mintį galima būtų teigti, kad geriausia būtų pasitikėti gera poezija ir gera muzika, ji skatins pasitikėti savimi, pajusti laimę ir pilnatvę. Juk vienas žaviausių pastarojo meto politikos momentų buvo tada, kai Julius Sabatauskas Seimo moterims skaitė meilės lyriką. O jeigu dar Česlovas Juršėnas fleita pagriežtų, o Viktoras Uspaskichas jam tyliai pritartų klavesinu, manau, ir šviesa, ir tiesa jų žodžius lydėtų...

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Savo namuose ateities laukia su baime: netrukus šalia atsivers didžiausia kloaka (41)

Nerimas dėl ateities – taip trumpai galima apibūdinti nuotaikas, kurios vyrauja nedideliame...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (534)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Agnė Jagelavičiūtė: paslaptį su Mantu labai saugojome, žinojau, kad dėl to galiu netekti meilės (17)

Stilistės, žurnalo AŠ IKONA vyr. redaktorės ir tiesiog verslios bei užsispyrusios moters Agnės...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (39)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (786)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (100)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Namų tvarkytojos triukas: kaip sudaryti švarių namų įspūdį vos per 10 minučių (20)

Vis bent kartą esame susidūrę su situacija, kai telefonu gauname puikią žinią apie visai...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (41)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Pinigų medžio lapai, pasirodo, plačiai naudojami liaudies medicinoje (7)

Beveik kiekvienuose namuose galima išvysti pinigų medį, kuris, anot legendų, atneša materialinę...