Na, pagaliau – viešumon “išmesta” idėja sudaryti nepartinę Nacionalinio pasitikėjimo vyriausybę. Be abejo, esant dabartinei politinei situacijai, to ir reikėjo laukti (tik pats šaltinis, t.y., idėjos autorius kiek netikėtas). Taip pat visiškai teisingai atspėta, - “politologai tokią mintį sukritikuos”. Taigi, pradedame, - apie viską iš eilės, po truputį ir švelniai.
Pirmiausia reikia pripažinti, kad autorius labai sumaniai tokią vyriausybę pakrikštijo “pasitikėjimo”, o ne, pavyzdžiui, “vienybės”, kas šiaip tokiais atvejais yra populiariau. Taigi, idėja vienu mostelėjimu nuleidžiama į labai jautrų kontekstą, kuriame styro pati aštriausia - žmonių nepasitikėjimo valdžia problema.

Antra, be abejo tokio turinio ir formos vyriausybės pasaulyje yra plačiai žinomos ir ne kartą išbandytos. Jos ypač tinkamos stiprių socialinių sukrėtimų, karo, maro ar bado kamuojamoms visuomenėms. Todėl įvairiausio plauko “Nacionalinės vienybės vyriausybės” buvo ir yra gana mėgstamas “išradimas” kai kuriose Afrikos, Lotynų Amerikos šalyse, o šiomis dienomis, pavyzdžiui, Irake, Sudane ar kokioje nors Palestinoje.

Trečia, nesinori ginčytis, gal ir nėra didelių skirtumų tarp Lietuvos ir ką tik išvardytų šalių, tačiau supratimas, kaip tokį sumanymą geriau įgyvendinti, skiriasi iš esmės. Būtent, anais atvejais į tokias vyriausybes paprastai siūloma susiburti visų svarbiausių politinių jėgų lyderiams, tuo tarpu mūsų atveju aiškiai pabrėžiama, jog tokią vyriausybę turėtų sudaryti nepartiniai veikėjai. Suprask - šalį valdys politikos purvais nesusitepę specialistai, negana to, jie bus visiškai neimlūs “europiniams” pinigams, taigi, politinėms partijoms ir oligarchams bus idealios sąlygos pailsėti nuo valdymo rūpesčių.

Tereikia performuoti dabartinę valdančiąją koaliciją arba sudaryti iš esmės naują. Tam yra visos galimybės. (...) Kurti komiksus apie laikinąsias “nepolitinių politikų” vyriausybes tikrai per anksti. Kaip ir kvietimas į pirmalaikius rinkimus.
Alvidas Lukošaitis:

Ketvirta, na, jeigu jau nepartiniai specialistai, tai ir vyriausybė atitinkama – vadinamoji technokratinė. Pasaulyje ir tai – jokia naujiena. Naujiena gali būti nebent tai, kad tokios vyriausybės visuomenei neįsipareigoja jokiais programiniais pažadais ir atlieka tik “gaisrų gesinimo” darbus bei užsiima tik “slaugės pribuvėjos” rūpesčiais. Ir tai – arba iki bus galima sudaryti normalią politinę, t.y., partinę vyriausybę, arba kol bus pasirengta ir įvyks rinkimai.

Penkta, teisingai, “mūsų prezidentui atėjo lemiamas momentas”, ir tik galima stebėtis jo kantrybe arba kalbėjimu dviprasmiškomis užuominomis. Prezidentas mažų mažiausiai vakar privalėjo išsakyti savo kategoriškus vertinimus dėl visos koalicinės vyriausybės veiklos bei kai kurių ministrų elgesio. Tačiau jokiu būdu negalima sutikti su siūlymu, kad “tik prezidento valia galima suformuoti gerą vyriausybę”. Žinoma, jeigu ta “valia” suprantama ne kaip prezidento įtakos galimybės, o kaip prezidento galių plėtimas partinės demokratijos sąskaita.

Pabaigoje norėtųsi pabrėžti tris dalykus. Pirma, šiuo metu sudarinėti laikinąją nepartinę “pasitikėjimo” vyriausybę nėra jokių rimtų priežasčių. Antra, toksai pasiūlymas yra ne kas kita, kaip kvietimas rengti pirmalaikius Seimo rinkimus, tik subtilesnė formuluotė. Trečia, tokios idėjos realizavimas reikštų ne partinės demokratijos “atostogas”, o jos bloškimą atgal, jeigu norite – “eilinių” pakasynų preliudiją.

O kaip su tais “geresniais politologų pasiūlymais”? Negaliu nuvilti, kaip ir nustebinti - tokių pasiūlymų yra, ir jie visai paprasti. Tereikia performuoti dabartinę valdančiąją koaliciją arba sudaryti iš esmės naują. Tam yra visos galimybės. Sunku ir sudėtinga? Kas be ko, - tai įprastas reiškinys ir uždavinys politinėms partijoms bet kurioje parlamentinėje sistemoje. Tačiau kurti komiksus apie laikinąsias “nepolitinių politikų” vyriausybes tikrai per anksti. Kaip ir kvietimas į pirmalaikius rinkimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neringa Venckienė įkalinta neįprastame Čikagos kalėjime (357)

Garsioji Lietuvos bėglė Neringa Venckienė yra įkalinta gana neįprastai atrodančiame, bet savo...

Ar lietuviams įkandamos bilietų į kiną kainos? (46)

Bilietų į kino teatrą kainų augimą lemia tobulėjančios technologijos, kurias reikia įsigyti,...

Paskambinus į greitąją – pritrenkianti dispečerės reakcija (194)

Moteris, kuri nusprendė padėti šaltyje gulinčiam žmogui, iš greitosios medicinos pagalbos...

Duoną ūkininkui uždirba sliekai (16)

Mindaugas Kulakauskas laisvu nuo darbo metu ūkininkauja, bet jo augintinių, įkurdintų buvusioje...

Legendinis Johnny Eckas: įveikęs save, bet nenugalėjęs žmogiškojo žiaurumo (14)

„Jei užsimanysiu pamatyti išsigimėlių, pažvelgsiu pro langą“, – gyvenimo pabaigoje viešai...

Gudrybė, kuri gali padėti patirti daugiau orgazmų (12)

Pradėkime nuo klausimo: kas yra tas orgazmas? Jūs gi žinote, kad orgazmas praktiškai yra visą...

Simas Jasaitis į iškilmingą renginį atvyko vienas (35)

Penktadienio vakarą verslo, politikos, meno, sporto ir pramogų pasaulio atstovai buvo pakviesti į...

Baisias šeimos problemas tėvai slėpė po devyniais užraktais: vaiko pasakojimais netikėjo net artimieji (26)

„Nesvarbu, kokioje aplinkoje užaugote, nesvarbu, kas jūsų tėvai, – jūsų gyvenimas neprivalo...

Laimėjęs Stambule „Žalgiris“ beldžiasi į Eurolygos atkrintamųjų varžybų duris (135)

Po savaitės pertraukos Eurolygoje Kauno „Žalgiris“ sėkmingai grįžo į lenktynes dėl vietos...

Po Venckienės sulaikymo išplatintas jos sūnaus kreipimasis (1229)

Ketvirtadienį pranešus apie buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės sulaikymą JAV,...