Na, pagaliau – viešumon “išmesta” idėja sudaryti nepartinę Nacionalinio pasitikėjimo vyriausybę. Be abejo, esant dabartinei politinei situacijai, to ir reikėjo laukti (tik pats šaltinis, t.y., idėjos autorius kiek netikėtas). Taip pat visiškai teisingai atspėta, - “politologai tokią mintį sukritikuos”. Taigi, pradedame, - apie viską iš eilės, po truputį ir švelniai.
Pirmiausia reikia pripažinti, kad autorius labai sumaniai tokią vyriausybę pakrikštijo “pasitikėjimo”, o ne, pavyzdžiui, “vienybės”, kas šiaip tokiais atvejais yra populiariau. Taigi, idėja vienu mostelėjimu nuleidžiama į labai jautrų kontekstą, kuriame styro pati aštriausia - žmonių nepasitikėjimo valdžia problema.

Antra, be abejo tokio turinio ir formos vyriausybės pasaulyje yra plačiai žinomos ir ne kartą išbandytos. Jos ypač tinkamos stiprių socialinių sukrėtimų, karo, maro ar bado kamuojamoms visuomenėms. Todėl įvairiausio plauko “Nacionalinės vienybės vyriausybės” buvo ir yra gana mėgstamas “išradimas” kai kuriose Afrikos, Lotynų Amerikos šalyse, o šiomis dienomis, pavyzdžiui, Irake, Sudane ar kokioje nors Palestinoje.

Trečia, nesinori ginčytis, gal ir nėra didelių skirtumų tarp Lietuvos ir ką tik išvardytų šalių, tačiau supratimas, kaip tokį sumanymą geriau įgyvendinti, skiriasi iš esmės. Būtent, anais atvejais į tokias vyriausybes paprastai siūloma susiburti visų svarbiausių politinių jėgų lyderiams, tuo tarpu mūsų atveju aiškiai pabrėžiama, jog tokią vyriausybę turėtų sudaryti nepartiniai veikėjai. Suprask - šalį valdys politikos purvais nesusitepę specialistai, negana to, jie bus visiškai neimlūs “europiniams” pinigams, taigi, politinėms partijoms ir oligarchams bus idealios sąlygos pailsėti nuo valdymo rūpesčių.

Tereikia performuoti dabartinę valdančiąją koaliciją arba sudaryti iš esmės naują. Tam yra visos galimybės. (...) Kurti komiksus apie laikinąsias “nepolitinių politikų” vyriausybes tikrai per anksti. Kaip ir kvietimas į pirmalaikius rinkimus.
Alvidas Lukošaitis:

Ketvirta, na, jeigu jau nepartiniai specialistai, tai ir vyriausybė atitinkama – vadinamoji technokratinė. Pasaulyje ir tai – jokia naujiena. Naujiena gali būti nebent tai, kad tokios vyriausybės visuomenei neįsipareigoja jokiais programiniais pažadais ir atlieka tik “gaisrų gesinimo” darbus bei užsiima tik “slaugės pribuvėjos” rūpesčiais. Ir tai – arba iki bus galima sudaryti normalią politinę, t.y., partinę vyriausybę, arba kol bus pasirengta ir įvyks rinkimai.

Penkta, teisingai, “mūsų prezidentui atėjo lemiamas momentas”, ir tik galima stebėtis jo kantrybe arba kalbėjimu dviprasmiškomis užuominomis. Prezidentas mažų mažiausiai vakar privalėjo išsakyti savo kategoriškus vertinimus dėl visos koalicinės vyriausybės veiklos bei kai kurių ministrų elgesio. Tačiau jokiu būdu negalima sutikti su siūlymu, kad “tik prezidento valia galima suformuoti gerą vyriausybę”. Žinoma, jeigu ta “valia” suprantama ne kaip prezidento įtakos galimybės, o kaip prezidento galių plėtimas partinės demokratijos sąskaita.

Pabaigoje norėtųsi pabrėžti tris dalykus. Pirma, šiuo metu sudarinėti laikinąją nepartinę “pasitikėjimo” vyriausybę nėra jokių rimtų priežasčių. Antra, toksai pasiūlymas yra ne kas kita, kaip kvietimas rengti pirmalaikius Seimo rinkimus, tik subtilesnė formuluotė. Trečia, tokios idėjos realizavimas reikštų ne partinės demokratijos “atostogas”, o jos bloškimą atgal, jeigu norite – “eilinių” pakasynų preliudiją.

O kaip su tais “geresniais politologų pasiūlymais”? Negaliu nuvilti, kaip ir nustebinti - tokių pasiūlymų yra, ir jie visai paprasti. Tereikia performuoti dabartinę valdančiąją koaliciją arba sudaryti iš esmės naują. Tam yra visos galimybės. Sunku ir sudėtinga? Kas be ko, - tai įprastas reiškinys ir uždavinys politinėms partijoms bet kurioje parlamentinėje sistemoje. Tačiau kurti komiksus apie laikinąsias “nepolitinių politikų” vyriausybes tikrai per anksti. Kaip ir kvietimas į pirmalaikius rinkimus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų paieškų detektyvas: archeologus bandė paklaidinti veikėjai iš praeities (1)

Ne visi norėjo, kad Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago palaikai būtų atrasti....

Paslaptingo ukrainiečio „vartai į Europą“: vieno darbuotojo įmonė su įspūdinga apyvarta

2016 m. didžiausią apyvartą turėjo ir nebuvo nuostolingos, įspūdingiausiomis pajamomis – 112,7...

Orai: atkeliauja lietus, griaustinis ir vėsa (11)

Antroje savaitės pusėje pagaliau sulauksime lietaus. Ketvirtadienį šalį dar spės užlieti 30...

Planą „B“ be Jasikevičiaus turintis Motiejūnas įvertino išvykstančius: važiuoja, kur uždirbs daugiau (20)

Kauno „Žalgirio“ generalinis direktorius Paulius Motiejūnas tik iš žiniasklaidos sužinojo,...

Psichologė įvardijo, kas lemia jūsų mitybą: kodėl sunku keisti įpročius ir juos išlaikyti? (28)

Ar kada nors susimąstėte, kas lemia mūsų maisto pasirinkimus? Psichologai teigia, jog kiekvieną...

Pergalė prieš kazino: lošimų bendrovė privalės grąžinti vyrui 6,5 tūkst. praloštų eurų (62)

Teisminis ginčas Klaipėdos miesto teisme išnagrinėtas priklausomybę įrodžiusio vyro naudai....

Vėlų vakarą sostinėje, prie policijos būstinės, į stovintį pareigūno automobilį rėžėsi motociklas (13)

Vėlų trečiadienio vakarą, apie 23.15 val., Vilniaus pakraštyje esančioje Visorių g....

Veryga brandina planą: palies pamėgusius privačias ligonines (392)

Sveikatos apsaugos ministerija sukūrė planą, kaip valstybės finansus ligoninėms susieti su...

Ironiška Kurtinaičio „padėka“ klubo vadovybei: tikrai padarėte viską, kad būtų lengviau (21)

Rimas Kurtinaitis LKL sezono apdovanojimų vakare nestoko geros nuotaikos, spėjo prasilenkdamas...

Islandijoje svajonių darbą susiradęs lietuvis negali atsidžiaugti (53)

Antrus metus iš eilės gidu pietryčių Islandijoje dirbantis Žilvinas Žebrauskas negali...