Sakoma, kad vyno kultūra gan tiksliai atskleidžia šalies socialinę sąrangą. Pigus alus - proletariato gėrimas. Vyną, priešingai, daugiausia renkasi aukštesnių visuomenės sluoksnių žmonės.
“Mes neturime istorinio elito, ar ypač turtingų žmonių”, - Austrijos nacionalinės ORF televizijos vyriausiasis redaktorius Gerhardas Voglas prieš keletą savaičių pribloškė “Veido” žurnalistus tokiu teiginiu. Tiesa, jis tuoj pat paaiškino, jog tai lėmusios dvi datos - 1918 ir 1938 metai.

Nuvertus monarchiją didžioji dalis senojo pasiturinčio elito - bajorija - liko Bohemijoje, Moravijoje bei Vengrijoje. O visi kiti iš Austrijos pasitraukė, arba buvo išvaryti 1938 m. nacių.

Antra vertus, Austrijoje nėra ir klasikinio proletariato, didelių pramoninių centrų. Tai viena iš nedaugelio šalių, kurioje tokie nedideli socialiniai skirtumai, nėra nei pasakiškai turtingų, nei visiškų skurdžių. Didžioji dalis visuomenės - vidurinioji klasė, teikianti pirmenybę vynui. Tad Austrija save drąsiai vadina vyno kultūros šalimi.

Net ūkininkai, visoje Europoje palyginti su miestiečiais uždirbantys mažiau, Austrijoje klesti. Beveik kiekvienoje sodyboje galima gauti kambarį nakvynei, o svečių netrūksta, nes dėl pasakiškų kraštovaizdžių turizmas nuolat auga. Ūkininkams tai papildomos pajamos.

Įkvėpęs žiupsnį aromato, palengva pasimėgaudamas nurijęs gerą gurkšnį vyno, G.Voglas dar ilgai kraipo galvą ir tik po lėtai ištaria: “Puikus”. Profesorius neblogas vyno žinovas, gali valandų valandas pasakoti apie įvairiausias vyno rūšis, šio gėrimo kultūrą Austrijoje.

“Austrai supranta kas yra geras vynas. Todėl už aukštos kokybės gėrimo butelį jie nepagailės ir 400 šilingų”, - pabrėžia G.Voglas. Mūsų valiuta, tai būtų apie 100 Lt suma. Antra vertus, yra už ką mokėti, nes austrų vynai pasižymi išskirtine savo kokybe. Žinoma, greta brangaus, galima nusipirkti ir pakankamai gero vyno butelį už dešimt litų.

Prieš du dešimtmečius Austrijos vyndarius buvo ištikusi tikra katastrofa. Norėdami padidinti eksportą ir neatsilikti nuo prancūzų bei italų, austrų vyndariai pridėdavo į savo vyną gliukozės. Taip iš dalies buvo pataikaujama vokiečiams, mėgstantiems saldesnius vynus.

Sužinojus apie tokias manipuliacijas, daugelyje Europos šalių net buvo uždrausta įvežti austrų produkciją. Ir štai tada imtasi užkariauti visiškai kitokią nišą - ypač kokybiškų gėrimų rinką. Austrams tai pavyko.

Iš dalies dėl labai senų tradicijų. Dar prieš du tūkstančius metų vynuoges Dunojaus slėniuose, saulės atokaitoje ėmė auginti romėnai. Vėliau tas tradicijas tęsė germanai. Šiuo metu, pabrėžia profesorius G.Voglas, nauja vyndarių karta jau šeimininkauja pasitelkusi modernius metodus.

Tiriama žemė, jos savybės, kad būtų galima žinoti, kokios rūšies vynuogės joje geriausia augs, vyno gamybos procesą kontroliuoja kompiuteriai. Šis gėrimas Austrijoje brangus dar ir todėl, kad derlius nuimamas per kelis kartus. Pirmiausia nuskinamos labiausiai prinokusios uogos, o kitos dar paliekamos sirpti. Tai reikalauja didelių darbo sąnaudų, bet uogų kokybė garantuota.

Sakoma, kad anksčiau austrai daug gerdavo vyno, bet pinigų jam nebuvo linkę išleisti. Dabar mėgaujasi mažiau, bet yra išrankūs.

Populiariausi ir geriausi yra balti austrų vynai iš rislingo bei “grüner Veltiner” vynuogių rūšių. Apskritai šios Alpių šalies vynai skirstomi į tris grupes. Pačių švelniausių vynų grupę sudaro gėrimai iki 11 laipsnių stiprumo. Vadinami jie “Steinfeder”, nuo stačių uolingų šlaitų, kuriose rikiuojasi vynuogynų eilės, pavadinimo.

Populiariausi yra klasikiniai 12 proc. stiprumo vynai. Jie dar paženklinami erelio ženklu, tuo pabrėžiant jų eleganciją. O dar stipresni, 13 proc. vynai sudaro labai nedidelę, vadinamų smaragdinių arba “didžiųjų vynų” grupę. Tai ypač aromatingi, aukštos kokybės vynai.

Nenorėdami atsilikti nuo kitų šalių vyndarių, austrai rengia turistams taip vadinamas “Veinprobe”. Jų metu vyndariai siūlo svečiams paragauti iki kelių šimtų rūšių įvairiausių šio gėrimo rūšių. Beveik kiekvienas vyndarys turi savo vyno rūsį, o prie jo nedidelį restoranėlį.

Lietuvoje, taip pat, panašu, kad kinta gėrimo kultūra. Vyresnioji karta vis dar linkusi prie karčiosios bei kitų stiprių gėrimų. Vidurinioji ir jaunesnioji karta mieliau renkasi proletarų gėrimu vadinamą alų bei vyną. Tiesa, Lietuvoje nemažai lemia gėrimo kaina bei kiekis, taip pat rengiamos įvairios akcijos. Pastaruoju metu pagausėjo alaus pirkimas. Manoma, kad tai susiję su įvairiomis loterijomis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pakvipo desperacija: savo baimes iliustravo Aušvico vaizdais (39)

Prieš Stambulo konvenciją kovojantis Laisvos visuomenės institutas (LVI) savo poziciją iliustravo...

Preliminarūs Rusijos prezidento rinkimų rezultatai: už Putiną balsavo daugiau nei 70 proc. iš Navalno – šokiruojantis liudijimas apie Sobčiak; nuolat atnaujinama (2752)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją per sekmadienį vykusius...

Rimvydas Valatka. 11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių (302)

Kas tie 11? Kurie, balsuodami dėl Basčio apkaltos, sugadino biuletenius? Pavardės? Negali būti,...

Metė gerą darbą ir nusprendė, kad nuo keturiasdešimties daugiau nedirbs: dabar drąsina kitus (33)

Chrisas Reiningas tikrai nėra tipinis pensininkas. Jis nė iš tolo nepanašus į senyvo amžiaus...

Šaltiniai – apie naują buvusio Rusijos šnipo apnuodijimo versiją: dabar aiškiau, kaip įvykdytas išpuolis (161)

Buvusį dvigubą rusų agentą Jungtinėje Karalystėje (JK) kartu su dukra apnuodijo nervus...

Apie #MeToo prabilęs Katauskas: tokio šlykštumo turinio dar nebuvau gavęs (291)

Kai 2017 m. pabaigoje vieną galingiausių industrijų – JAV kino pramonę – sudrebino #MeToo...

Kelionė į Taivaną: ką veikti ir kiek tai kainuos? (1)

Taivanas – pirmoji šalis, kurioje įdomumo dėlei skaičiavome kasdienines išlaidas. Taivano...

Andrius Tapinas parengė reikalavimus Seimui: nori išankstinių rinkimų (170)

Tūkstantinę minią protestuotojų prie Lietuvos Seimo rūmų praėjusią savaitę sukvietęs Andrius...

Naujo oro uosto statybos užtruktų iki 10 metų, kainuotų milijardą, tačiau gal aplenktume Rygą (158)

Pastatyti visiškai naują oro uostą Lietuvai gali kainuoti apie 1 mlrd. eurų, o projekto...

Įamžino įvairių pasaulio šalių močiutes: pamatykite, ką jos gamina savo anūkams (1)

Po įvairias šalis nuolat keliaujantis italų fotografas Gabriele Galimberti nusprendė atiduoti...