aA
Jonušas Radvila buvo tarp tų Lietuvos didikų, kurie nusprendė apie Lietuvos DK pasukimą iš lenkiškojo kelio prie švediškojo. Siekdamas visiško Lietuvos valstybės suverenumo, tapo pirmuoju 1655 nutraukusiu Liublino sąjungos saitus.

Šis jo žingsnis ir apsisprendimas sukėlė nemažus ginčus istoriografijoje. Vieniems, ypač tiems, kurie matė Respubliką, anot Henryko Wisnerio, aprengtą vien tik „lenkišku kostiumu“, liko išdaviku. Savarankiškos, politiškai nepriklausomos Lietuvos DK valstybingumo šalininkai jame regi didvyrį. Kad ir kokie šiandieniniai vertinimai būtų, J. Radvilos biografai teigia, jog gyvenime svarbiausia savo pareiga didikas laikė tarnybą Dievui ir Tėvynei, ją suprasdamas kaip Lietuvos DK.

Didikas gimė 1612 12 02 Papilyje, Vilniaus vaivados Kristupo Radvilos ir Onos Kiškaitės šeimoje. Po mokslų Slucko gimnazijoje, studijavo Vokietijoje, keliavo po Prancūziją ir Angliją. Politinę karjerą pradėjo 1633 nuo Lietuvos pakamario pareigų. 1646 – Žemaitijos seniūnas ir lauko etmonas, o 1653 – Vilniaus vaivada bei 1654 – Lietuvos DK didysis etmonas. Tiek Abiejų Tautų Respublikos karų su Rusija metu (1632-1634, 1654-1657), tiek per kovas su maištaujančiais kazokais 1648-1651 pasirodė kaip profesionalus, talentingas karo vadas, mokėjęs išlaikyti drausmę kariuomenėje, nevengęs rizikingų išpuolių.

1649 jis laimėjo Lojevo mūšį prieš į Lietuvą besiveržiančius kazokus, o 1651 08 04 jo vadovaujami kariai užėmė Kijevą. Sunkiau J. Radvilai sekėsi sulaikyti į Lietuvą 1654 įsiveržusius rusus. Pradžioje laimėjo prie Šklovo, tačiau buvo sumuštas prie Šepelevičių, pralaimėjo kovas ties Bychovu ir Vilniumi.

1655 rusams užėmus Lietuvos DK sostinę, kaltindamas Joną Kazimierą tinkamai nepasiruošus Respublikos gynybai, vienintelę išeitį Lietuvai matė nutraukti sąjungą su Lenkija ir sukurti nuo Švedijos priklausomą Kunigaikštystę. J. Radvila kartu su kitais didikais kreipėsi į švedus pagalbos prieš Rusiją ir Švedijos karaliaus globos. 1655 10 20 karo stovykloje prie Kėdainių buvo pasirašytas sutarties aktas, kuriuo nutraukiama Lietuvos sąjunga su Lenkija, išsižadėta Jono Kazimiero pavaldumo ir paskelbta apie sudaromą Lietuvos DK ir Švedijos sąjungą.

Tačiau tų pačių metų pabaigoje tarp Lietuvos didikų kilo nemaža sumaištis. Baimindamiesi J. Radvilos dominavimo, didikai sukilo prieš jį. Pralaimėjęs karo lauke, sunkiai sirgdamas pasitraukė į Tikotiną, kur 1655 12 02 ir mirė. Jo palaikai ne vėliau kaip 1676 03 18 buvo pergabenti į Kėdainių evangelikų bažnyčią.

J. Radvila buvo žymiausias Lietuvos evangelikų reformatų globėjas. Kėdainiuose jo rūpesčiu 1650 įsteigta spaustuvė, evangelikų reformatų mokykla buvo reorganizuota į gimnaziją. J. Radvila pasikvietė spaustuvininką Joachimą Jurgį Rhetą, pedagogą J. A. Komenskį, jo dvare dirbo matematikas, fortifikatorius ir gydytojas, olandų tapytojas Abraomas van Vesterfeldas, poetai Danielius Naborovskis, Zbignevas Morštinas ir kiti.

Lietuva nepamiršo garsiojo etmono darbų. Didikui pastatyti paminklai Biržuose (1931, aut. J. Zikaras) ir Kėdainiuose (2008, aut. A. Bosas). J. Radvilos vardu yra pavadintas Lietuvos kariuomenės mokomasis pulkas.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
    
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (149)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (49)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Netikrame puslapyje – šauktinių sąrašai: apsigauti galėjo ne vienas (17)

Trečiadienį šalies jaunuoliai jau galėjo sužinoti, ar šiemet yra pašaukti atlikti privalomąją...

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (11)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Žvejų laukia svarbus draudimas: vienas nusižengimas gali gerokai paploninti piniginę (19)

Besilaikanti neigiama oro temperatūra ir užsalę vandens telkiniai – tikra laimė ir pramoga...

Algis Kriščiūnas: išsirinkę pirmąjį būstą Kanaruose padarėme brangiausią klaidą (4)

„Atsibudę ryte išėjome į gatvę ir supratome, kad padarėme turbūt brangiausią klaidą...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1403)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje (4)

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Abi rankas Dakare susilaužęs Bardauskas: pavažiavau 200 metrų ir daugiau nebegalėjau (13)

Tai, kad Dakaras gali būti labai nenuspėjamas ir neretai smūgiuoti žemiau juostos, įrodė Balio...

Septyni požymiai, bylojantys, kad jums būtinai reikia atostogų

Jei jaučiatės priėję liepto galą, gal jums tikrai reikia pagaliau eiti atostogų. Tad jei jūsų...