Viena didžiausių miestą niokojusių nelaimių buvo gaisrai. Lietuvos sostinėje Vilniuje ugnis taip pat šeimininkavo labai dažnai. Gaisrai neatpažįstamai keitė miesto veidą, pasiglemždavo daugybę statinių, juose sukauptų brangenybių ir kitokių gėrybių, pagaliau nusinešdavo ne vieną dešimtį gyvybių. Tarp tokių dešimtmečiams savo atspaudą palikusių įvykių – didysis 1610 06 30-07 01 miestą nusiaubęs gaisras.

Gaisras kilo birželio paskutiniosios dienos ryte. Anot įvykio liudininko italo kunigo Alessandro Cilli, ugnis įsiliepsnojo kepėjo name, toje miesto dalyje, kur visi aplinkiniai namai buvo mediniai ir pilni sausos medienos. Apie 12 val. pasigirdo šauksmai ir varpų dūžiai, pranešantys apie gaisrą.

Padėtį itin blogino pakilęs didelis vėjas, kibirkštis ir liepsnas pernešdavęs daugiau kaip mylią nuo tos vietos kur prasidėjo gaisras. Ugnis netruko apimti viską, miestiečiams neliko nieko kita, kaip tik žiūrėti kaip išgelbėti gyvybę „su tuo trupučiu, ką galima buvo išnešti ant pečių. Todėl visa liaudis, ir vargšas, ir turtingas, pasitraukusi ant kalvų už miesto, stovėjo kiekvienam stebeilijantis, bene pamatys liepsnojant savo turtą kartu su namu, ir negalint suteikti nė mažiausios pagalbos“.

Gaisro metu pelenais virto daugybė Vilniaus gotikinės architektūros statinių, meno kūrinių bei buities daiktų. Miesto nuniokojimo statistika žiauri: sudegė apie 4700 gyvenamųjų namų, daugiau kaip 10 bažnyčių ir cerkvių (4 cerkvės, liuteronų bažnyčia, žydų sinagoga, karmelitų bažnyčia, Šv. Dvasios bažnyčia ir kt.), o gyventojų mieste sumažėjo trečdaliu. Kai kuriose gatvėse – Subačiaus, Aušros Vartų dalyje, amžininkų pastebėjimu, išdegė visi namai. O „kiekvienas sutiktas [vilnietis] ašaromis apsipila (...) kiek metų prireiks, kol miestas įgys ankstesnį vaizdą“.

Nemažai nukentėjo Vilniaus Žemutinės pilies pastatai. Anot poeto, “pilin tas neprašytas svečias įsibrovė, / Daug turto sunaikino, daug namų sugriovė, / Nuniokojo jis rūmus, bokštus apgadino, / Visur žalos pridarė, eibių begalinių. […] Tenai graži bažnyčia beregint sugriuvo, / Altoriai ir vargonai – pelenuos pražuvo, / Kazimiero koplyčia, tik jinai išliko – / Matyt, jo karštos maldos Viešpačiui patiko”.

Didysis gaisras Vilnių niokojo kelias dienas. Bet ir po to dar kurį laiką tai vienur, tai kitur įsiliepsnodavo ugnis. Liepsnoms aprimus, atsivėręs miesto vaizdas buvo apgailėtinas. Vilniaus jėzuitų kolegijos metiniame 1610 pranešime pažymėta, jog „visur pasirodė sugriuvę mūrai, vien kaminai liko stovėti, bažnyčių ir didelių rūmų fasadai pasvirę, bokštai nugriuvę, visa, kas liko, - vien pelenai ir suodžiai, o gatvėse tarp griuvėsių buvo randama daug pusiau sudegusių ar užtroškusių ar net prispaustų, - net priešas daugelį dienų niokodamas nebūtų sugebėjęs taip sudarkyti ir nusiaubti“.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
    
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (37)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Latvijos ekonomistas: pamirškite apie 20–30 proc. algų augimą (13)

Darbdaviai Baltijos šalyse dar puikiai pamena praėjusią finansų krizę, todėl darbuotojams...

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (8)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (149)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (80)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

Artimieji susikibo dėl nužudyto kovotojo Morkevičiaus palaikų: už urnos laikymą namuose velionio mylimajai gresia bauda (1)

2016 metų gruodį nužudytas garsus kovotojas Rolandas Morkevičius , kuris TV žiūrovams buvo...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (166)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (118)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (10)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (21)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...