Viena didžiausių miestą niokojusių nelaimių buvo gaisrai. Lietuvos sostinėje Vilniuje ugnis taip pat šeimininkavo labai dažnai. Gaisrai neatpažįstamai keitė miesto veidą, pasiglemždavo daugybę statinių, juose sukauptų brangenybių ir kitokių gėrybių, pagaliau nusinešdavo ne vieną dešimtį gyvybių. Tarp tokių dešimtmečiams savo atspaudą palikusių įvykių – didysis 1610 06 30-07 01 miestą nusiaubęs gaisras.

Gaisras kilo birželio paskutiniosios dienos ryte. Anot įvykio liudininko italo kunigo Alessandro Cilli, ugnis įsiliepsnojo kepėjo name, toje miesto dalyje, kur visi aplinkiniai namai buvo mediniai ir pilni sausos medienos. Apie 12 val. pasigirdo šauksmai ir varpų dūžiai, pranešantys apie gaisrą.

Padėtį itin blogino pakilęs didelis vėjas, kibirkštis ir liepsnas pernešdavęs daugiau kaip mylią nuo tos vietos kur prasidėjo gaisras. Ugnis netruko apimti viską, miestiečiams neliko nieko kita, kaip tik žiūrėti kaip išgelbėti gyvybę „su tuo trupučiu, ką galima buvo išnešti ant pečių. Todėl visa liaudis, ir vargšas, ir turtingas, pasitraukusi ant kalvų už miesto, stovėjo kiekvienam stebeilijantis, bene pamatys liepsnojant savo turtą kartu su namu, ir negalint suteikti nė mažiausios pagalbos“.

Gaisro metu pelenais virto daugybė Vilniaus gotikinės architektūros statinių, meno kūrinių bei buities daiktų. Miesto nuniokojimo statistika žiauri: sudegė apie 4700 gyvenamųjų namų, daugiau kaip 10 bažnyčių ir cerkvių (4 cerkvės, liuteronų bažnyčia, žydų sinagoga, karmelitų bažnyčia, Šv. Dvasios bažnyčia ir kt.), o gyventojų mieste sumažėjo trečdaliu. Kai kuriose gatvėse – Subačiaus, Aušros Vartų dalyje, amžininkų pastebėjimu, išdegė visi namai. O „kiekvienas sutiktas [vilnietis] ašaromis apsipila (...) kiek metų prireiks, kol miestas įgys ankstesnį vaizdą“.

Nemažai nukentėjo Vilniaus Žemutinės pilies pastatai. Anot poeto, “pilin tas neprašytas svečias įsibrovė, / Daug turto sunaikino, daug namų sugriovė, / Nuniokojo jis rūmus, bokštus apgadino, / Visur žalos pridarė, eibių begalinių. […] Tenai graži bažnyčia beregint sugriuvo, / Altoriai ir vargonai – pelenuos pražuvo, / Kazimiero koplyčia, tik jinai išliko – / Matyt, jo karštos maldos Viešpačiui patiko”.

Didysis gaisras Vilnių niokojo kelias dienas. Bet ir po to dar kurį laiką tai vienur, tai kitur įsiliepsnodavo ugnis. Liepsnoms aprimus, atsivėręs miesto vaizdas buvo apgailėtinas. Vilniaus jėzuitų kolegijos metiniame 1610 pranešime pažymėta, jog „visur pasirodė sugriuvę mūrai, vien kaminai liko stovėti, bažnyčių ir didelių rūmų fasadai pasvirę, bokštai nugriuvę, visa, kas liko, - vien pelenai ir suodžiai, o gatvėse tarp griuvėsių buvo randama daug pusiau sudegusių ar užtroškusių ar net prispaustų, - net priešas daugelį dienų niokodamas nebūtų sugebėjęs taip sudarkyti ir nusiaubti“.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
    
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (629)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (19)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (143)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (5)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (42)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (242)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (3)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (67)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (393)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...