Bajoras, valdovo dvarionis Martynas Paleckis 1547 05 22 gavo Lietuvos dk Žygimanto Augusto privilegiją Vilniaus priemiestyje įsteigti stiklo dirbtuvę ir išimtinę teisę prekiauti Vilniuje stiklo gaminiais. Tai buvo pirmosios Lietuvos DK stiklo įmonės įkūrimo privilegija, davusi pradžią šios pramonės šakos vystymuisi Lietuvoje.
Stiklo dirbtuvei buvo skirta vieta dešinėje Neries pusėje, teritorijoje, kur vystyta ūkinė veikla, veikė kelios plytinės, stovėjo žvejų nameliai. Vilniaus tijūnas ir pilininkas Povilas Giedraitis suteikė sklypą „tarp valdovo šunidžių ir Vilniaus vaivados Jono Hlebavičiaus plytinės“.

Pagal privilegiją, M. Paleckis galėjo naudotis visu jo lėšomis pastatytos įmonės pelnu, kasmet valdovui pristatydamas nustatytą skaičių stiklo dirbinių. Taip pat jam suteikta monopolinė prekybos stiklu Vilniuje teisė. Niekas kitas, tik jis vienas gavo išimtinį leidimą supirkinėti visą, išskyrus venecijietišką, atvežamą stiklą ir jo gaminius. Parduodamas gaminius, privalėjo nustatyti „tinkamą ir padorią“ kainą. Ši stiklo gamyba ir jo prekyba leidžianti verstis privilegija M. Paleckiui, jo žmonai, vaikams ir būsimiems įpėdiniams buvo suteikta amžinai.

M. Paleckio įmonė veikė visą dvarionio gyvenimo laiką. Joje buvo gaminamas langų stiklas, buteliai, stiklinės, taurės, taurelės, stikleliai ir kiti buitiniai indai. Apie konkretų gaminių kiekį, naudotas žaliavas, technologinį procesą, žinių neišliko. Žinoma, jog jo nuosavame dviejų aukštų mūrnamyje Vilniuje (dab. Stiklių gatvė) buvusi parduotuvė ir stiklo gaminių sandėliai.

Vilniaus miestiečiai ir bajorai nebuvo patenkinti tokia išimtine privilegija, ją ne kartą skundė. Tačiau Žygimantas Augustas dėl amatus remiančios politikos, o ypač dėl įtakingųjų M. Paleckio globėjų didikų Radvilų užtarimo, 1551 12 23 tik dar kartą patvirtino išduotą privilegiją. Padėtis pasikeitė M. Paleckio gyvenimo pabaigoje: po kelių Vilniaus miesto skundų ir prašymų panaikinti monopolines teises, motyvuojant 4000 kapų grašių nuostoliu, 1585 Ponų Tarybos nariai patarė bajorui susitarti gražiuoju. 1585 M. Paleckis pasižadėjo privilegija naudotis tik iki savo ir žmonos mirties, o vėliau visas teises perleido miestui. Vilniaus miestiečiai atsisakė pretenzijų.

Pirmosios Vilniuje veikusios stiklo dirbtuvės savininkas padarė neblogą karjerą. Globojamas Radvilų, pradėjęs Krėvos pavieto matininko pareigomis, gyvenimo pabaigoje jau buvo valdovo maršalka ir Eišiškių laikytoju. Tai, bei stiklo gamyba, o, matyt, ypač jo prekyba, garantavo materialinį gerbūvį. Žinoma apie stambių pinigų sumų (nuo 1000 iki 6000 auksinų) skolinimą valdovui ar giminaičiams. Jam priklausė 4 dvarai. Savo rezidenciją įkūrė Mackiškių dvarelyje, kur įrengė šeimos kapavietę (buvo evangelikas reformatas). M. Paleckis buvo vedęs du kartus. Antroji jo žmona – Raina Sluškaitė. Žinoma, kad turėjo dukrą Kristiną, Mikalojaus Olešnickio žmoną. Pirmosios stiklo dirbtuvės savininkas mirė prieš 1588 01.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
    
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (627)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (19)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (142)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (5)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (42)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (242)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (3)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (67)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (393)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...