1397 05 09 – tai ankstyviausia žinia apie pirmąją mokyklą Lietuvos DK. Tiksli mokyklos įsteigimo data nenurodyta, tikėtina, kad ji pradėjo veikti netrukus po pačios Vilniaus katedros pastatymo.
Iki parapijinių mokyklų įsteigimo Kaune, Trakuose bei Varniuose XV a. pr. tai buvo vienintelė mokymo įstaiga Lietuvoje, o antroji mokykla Vilniuje iš viso buvo įsteigta tik kito šimtmečio pradžioje. Nors katedros mokykla neišaugo į garsią mokymo įstaigą, tačiau neabejotinai suvaidino savo vaidmenį Lietuvos švietimo ir kultūros istorijoje.

Priimant krikštą, Lietuvos valstybė jau pajėgė šalyje iš karto sukurti vyskupijų ir parapijų organizaciją. Visgi pradžioje nedidelė bažnytinė žemėvalda negalėjo staiga išplėtoti stiprios savo institucijų struktūros, todėl pradėjusios kurtis mokyklos buvo negausios ir menkos. Dėl skurdžių šaltinių ir tyrimų stokos, sudėtinga pasakyti, koks mokyklų tinklas, ar kiek jų buvo viduramžių Lietuvoje. Pirmoji žinutė apie veikusią seniausią Lietuvoje Vilniaus katedros mokyklą pateikta Vilniaus vyskupo Andriaus 1397 rašte.

Vyskupo rašte apibūdinamos katedros mokyklai skirtos valdos Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, pažymint, jog mokyklos pastatas buvo kapinių šventoriaus riboje prie altaristos namo: „o pačioje pilyje, priešais altaristos gyvenamąjį namą, prie mūsiškės aikštės bei kiemo, tiesiai prie šiandieninio šventoriaus – kapinių ribos, prie kurių dabar stovi mokykla“.

Katedrinė mokykla turėjo išimtinę privilegiją mokyti vaikus visame Vilniaus mieste. Taigi į ją priimdavo ne tik pasiturinčiųjų, bet ir neturtingųjų vaikus, negalėjusius samdyti privačių mokytojų. Jos mokiniai, be giedojimo, turėjo patarnauti pamaldų metu, per didžiąsias iškilmes skambinti didžiuoju katedros varpu. Patarnaudavo ar giedodavo aukštesniųjų klasių mokiniai. Mokykloje būta ne mažiau kaip trijų klasių, o svarbiausia šios įstaigos funkcija, kaip įprasta viduramžių mokyklose, buvo lotynų kalbos mokymas. Galbūt neapsieita ir be lietuvių kalbos, reikalingos ypač aiškinant vertimo reikalaujančius gramatikos dalykus. Didžiulę reikšmę turėjo ir pati lotynų kalba, sudariusi galimybes tolesnėms studijoms, Lietuvos DK kultūriniams ryšiams ir mainams su Vakarų Europa.

Šią mokyklą, matyt, galima laikyti muzikos mokyklų, chorinio dainavimo Lietuvoje pradininke.
Mokykla kelis kartus paminėta XVI a., nors 1605 jos būklė buvo apgailėtina. Dar labiau pastatą nuniokojo 1610 gaisras Vilniuje. Naujo dviejų aukštų mūrinio mokyklos pastato statyba vykdyta 1632. Jos veikla Vilniuje minima 1680. XVIII a. pab. rekonstruojant katedrą, mokykla buvo nugriauta ir nuo tada prasidėjo jos kilnojimosi epopėja. Kiek pakeitusi savo profilį ir reikšmę mokykla veikė dar XIX a. pirmoje pusėje. Iki 1831 ji įsikūrė kunigų emeritų name, vėliau – asesoriaus Narbuto name dab. K. Sirvydo gatvėje. Galiausiai po 1834 persikėlė į nuomojamas patalpas netoli karališkojo malūno.

Ilgą daugiau kaip 400 metų skaičiuojantį kelią nuėjusi pirmoji Lietuvos DK katedrinė mokykla ilgą laiką buvo vienintelė mokymo įstaiga šalyje. Ji tapo pavyzdžiu steigiant kitas parapijines mokyklas.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
    
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (37)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Latvijos ekonomistas: pamirškite apie 20–30 proc. algų augimą (13)

Darbdaviai Baltijos šalyse dar puikiai pamena praėjusią finansų krizę, todėl darbuotojams...

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (8)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (149)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (80)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

Artimieji susikibo dėl nužudyto kovotojo Morkevičiaus palaikų: už urnos laikymą namuose velionio mylimajai gresia bauda (1)

2016 metų gruodį nužudytas garsus kovotojas Rolandas Morkevičius , kuris TV žiūrovams buvo...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (166)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (118)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (10)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (21)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...