aA
1385 08 14 Krėvos pilyje sudaryta Lietuvos dk Jogailos ir lenkų bajorų sutartis. Tai nebuvo unija, Krėvos aktu Jogaila tik patvirtino per piršlybas Jadvygai Skirgailos jo vardu duotus pasižadėjimus. Tačiau visgi šis aktas nubrėžė sudėtingą teisinį santykį tarp Lietuvos DK ir Lenkijos Karalystės. Jį galutinai panaikino tik 1440 Kazimiero vainikavimas Lietuvos dk, veiksmas, pademonstravęs Lietuvos suverenumą.

1385 08 14 į Krėvos pilį atvyko lenkų delegacija, berods, jau turėjusi paruoštą sutarties dokumentą. Lietuvos dk Jogaila su joje išdėstytais punktais sutiko ir ji buvo priimta bei į istoriją įėjo kaip Krėvos sutartis ar Krėvos aktas.

Sutartį savo antspaudais patvirtino Jogaila, jo brolis Trakų kunigaikštis Skirgaila, Mstislavlio kunigaikštis Lengvenis, Novgorodo-Severėnų kunigaikštis Kaributas ir Gardiną bei Palenkę iš Jogailos tuomet gavęs Vytautas. Sutartis neabejotinai buvo nenaudinga Lietuvai, tačiau ją sudaryti vertė didžiulė Vokiečių ordino grėsmė, daugiau kaip du dešimtmečius užsitęsę jo puolimai, prieš kuriuos viena Lietuva jau vargiai galėjo pasipriešinti.


Krėvos sutartimi Lietuvos dk tapdamas Lenkijos karaliumi, įsipareigojo: vesti mirusio Lenkijos karaliaus Liudviko dukrą Jadvygą ir atlyginti jos sužadėtiniui Austrijos princui Vilhelmui už vedybų sutarties netesėjimą 200 000 auksinų; apsikrikštyti kartu su visais savo valstybės gyventojais pagonimis; atgauti Lenkijos prarastas ir jai priklausančias žemes; paleisti 40 000 ar 45 000 lenkų belaisvių; bei svarbiausia – „prišlieti“ Lietuvos DK prie Lenkijos Karalystės.


Paskutinioji nuostata, išreikšta lotynišku „applicare“ žodžiu, sukėlė nemažas diskusijas istoriografijoje, skirtingai vertinančias patį aktą (unija, ar vedybinė sutartis?). Manytina, kad Jogaila neatsisakė savo tėvoninių teisių į Lietuvą kaip tėvoniją, ir net tokiu atveju Lietuvos DK neprarado savo valstybingumo, tačiau tapo Lenkijos vasale. Lietuvos valdovui reziduojant Lenkijoje ir pirmiausia reiškiant Lenkijos interesus, Lietuvos valstybės mechanizmas nebegalėjo veikti efektyviai. Visa tai vedė Lietuvą į visiškos provincijos tapimą. Nuo Krėvos prasidėjo laipsniškas Lietuvos savarankiškumo nykimas. Tačiau vargu ar tuo metu buvo kita, geresnė alternatyva?


Kita vertus, nors Lietuvoje dar nebuvo luominių atstovavimo organų, tokių kaip Lenkijoje, tačiau ir čia visuomenė rado būdų kaip pasipriešinti gręsiančiam susiliejimui. Anot Edvardo Gudavičiaus, buvo iškeltas antimonarchas Vytautas, 1392 Astravos sutartimi sugebėjęs atkurti realią Lietuvos valdovo instituciją. Didžiausias pavojus Lietuvos valstybingumui buvo pašalintas.

Tai yra 2007-2008 m. programos „Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos mokslininkų bendradarbiavimas: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendorius“ metu sukurto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kalendoriaus enciklopedinio žinyno dalis.

© Lietuvos Istorijos Institutas ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija

Lietuvos istorijos institutas
    
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Viskam pasiruošę. Ypatingos parengties pareigūnai, mokantys vairuoti kaip filmuose apie šnipus

Ties įvažiavimu į žiedą susidariusi spūstis palengva skiriasi pusiau. Pirmoje juostoje stovintys...

Raminta Rakauskė | D+

Šešeri metai su euru: kas labiausiai pigo ir brango prognozuoja, kaip kainos keisis toliau

Nuo euro įvedimo Lietuvoje labiausiai didėjo paslaugų kainos , kurios bendrai kilo 24 proc.,...

CSKA dominavimą pažabojęs Šaras prisipažino: rungtynių pradžia mane tikrai išgąsdino (15)

Eurolygos lyderius jų pačių tvirtovėje ant menčių paguldę „ Barcelona “ krepšininkai turi...

Schilleris įvardino akivaizdžią „Žalgirio“ nesėkmės priežastį, Jokubaitis baiminasi dėl COVID-19 (67)

Po pralaimėjimo Sankt Peterburge Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris tvirtino, kad...

Paspaus tikras žiemiškas šaltis: termometrai rodys 19-24 laipsnių šalčio (19)

Šeštadienį per Lietuvą slinks, šaltame ore susiformavęs, nedidelis ciklonas. Jis tiek naktį,...

Autostopu keliavusios merginos nužudymo byloje – šiurpus liudininko pasakojimas: girdėjosi kraują stingdantys riksmai (73)

1976 metų gegužės 9-oji – Motinos diena : jie laukė ir laukė... Šeimos namuose Australijos...

Fotografė įamžino moterų kūnus ir istorijas po gimdymo: liūdna, kad daugelis gėdijasi savo kūno po to, kai jis atliko didžiausią darbą (109)

Daugelis moterų sutiks, kad nėštumas ir gimdymas – vieni svarbiausių įvykių gyvenime. Atėjęs...

Antras antausis Rusijoje – „Žalgiriui“ per kietas ir „Zenit“ riešutas (463)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (11-9) baigė dar viena nesėkme. Po pralaimėjimo...

Eurolygos lyderiams – Jasikevičiaus pamokos: „Barcelona“ pranoko CSKA Ulanovas sužaidė sezono rungtynes (83)

Svarbią pergalę Eurolygos lyderių mūšyje Maskvoje pasiekė „Barcelona“ (14/6), kurį antrą...

Kada karantino ribojimai keisis: rimtesnes atlaisvinimo priemones siūlo atidėti vasariui (433)

Koronaviruso statistiniai skaičiai lėtai, bet pozityvesni. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (...