Tvari ir darni Lietuva. Verslams teks žaisti pagal naujas taisykles, proveržis – net juodais laikomuose sektoriuose

2021 m. lapkričio 29 d. 05:30
Evelina Laučiūtė

Žurnalas „Reitingai“ kartu su portalu „Delfi“ atliko didelio masto unikalų tyrimą apie tvariausius Lietuvos verslus. Šįkart skelbiame Lietuvos miestų sąrašą. Į jį neįtraukti trys didieji Lietuvos miestai – Vilnius, Kaunas, Klaipėda. Juose įsikūrusios tvariausios įmonės bus skelbiamos gruodžio 6 d.

Nors tokiuose sektoriuose kaip maitinimo ar statybų iki šiol klesti šešėlis, net ir juose, rodo tyrimas, yra proveržį skatinančių išimčių ir sublizgėjusių įmonių. „Delfi“ kalbinti specialistai sako, kad stebėtis tuo nereikėtų, nes prie naujų – tvarumo – žaidimo taisyklių ateityje turės prisitaikyti vis daugiau verslų, kitu atveju jų lauktų labai niūrus likimas.

Tyrimas „Tvari ir darni Lietuva“ – tai „Delfi“ iniciatyvos „Tvari Lietuva“ dalis. Rugsėjo 1–spalio 15 dienomis atliktame tyrime Lietuvos įmonių tvarumas vertintas ekonominiu, visuomeniniu ir aplinkosauginiu aspektais, kurie pačiame tyrime yra pažymėti skirtingais ženkliukais.

Tvarumo žaidime išlošia kiekvienas

Kai įmonė tvari, išlošia visi: tiek darbuotojai, tiek valstybė, tiek vartotojai, tiek pati įmonė, sako KTU Aplinkos inžinerijos instituto direktorė Žaneta Stasiškienė. Anot jos, Lietuvoje tvarių įmonių – gausu, o netvarių laikui bėgant iš viso nebeliks.

„Tai natūralus procesas. Mes negalime turėti netvarių įmonių. Jos tiesiog nunyks savaime“, – tvirtina Ž. Stasiškienė. Ji atkreipia dėmesį, kad taip įvyks dėl vis reiklesniais tampančių Lietuvos vietinių vartotojų bei vartotojų iš užsienio, kuriuos pasiekia iš mūsų šalies importuojama produkcija.

Pasak instituto direktorės, vartotojų tobulėjimas nėra vienareikšmiškai jų pačių nuopelnas – paraleliai tobulėja ir įmonės. Jos pateikia gaminius, užtikrinančius į tvarumą orientuotų vartotojų poreikius. O tvarios produkcijos nesirenkantys vartotojai yra edukuojami per tam tikrų produktų pasiūlą, sako Ž. Stasiškienė.

„Tai – tam tikras savitarpio ryšys. Tiek vartotojas, tiek pramonė – tarpusavio edukatoriai ir per konkurencingumo, ir per supratimo prizmę. Šis sąmoningumas tikrai yra auginamas“, – teigia profesorė.

Ne vien verslą, bet ir pačias savivaldybes galima pavadinti tvariomis. Jų koncepcija paremta tuo, kad kuo mažiau teršti, kuo mažiau palikti po savęs, būti draugiškiems gamtai, svečiams ir vietiniams gyventojams.
G. Sarafinas

Ne tik nuomonės, bet ir argumentai

Sudarant tvariausių Lietuvos įmonių sąrašą, kiekvienoje savivaldybėje buvo apklausiama po penkis skirtingų sektorių profesionalus: kalbinti savivaldos ir verslo atstovai, Pramonės ir amatų rūmų atstovai, aplinkosaugininkai ar ekologai bei žiniasklaidos atstovai.

Visi respondentai turėjo vienodus orientyrus, pagal kuriuos išskyrė tvariausias kiekvienos savivaldybės įmones. Jos turėjo atitikti tvaraus verslo kriterijus, kurie supaprastintai skamba taip: draugiškumas savo darbuotojams, gamtai, bendruomenei ir miestui bei nedraugiškumas korupcijai.

Tvariausių Lietuvos miestų įmonių (be trijų pirmųjų Lietuvos didmiesčių) sąrašas išsiskiria respondentų užtikrintumu dėl jų savivaldybėse veikiančių įmonių neabejotino tvarumo, pastebi žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius Gintaras Sarafinas.

„Būna, respondentai prašo duoti kelias dienas pamąstyti arba sako, kad pas juos tvarių įmonių nėra, arba tegali išskirti vos porą. O paskambinus į tam tikrų miestų savivaldybes respondentai iš karto puldavo vardinti tvarias įmones, nes apie jas ten daug kalbama, jos savivaldybėje turi reputaciją, apie jas visi žino, jas mato. Negana to, apklaustieji iš karto pagrindžia tų įmonių tvarumą. Tai – ne šiaip nuomonės, o argumentai“, – Šiaulių, Alytaus, Marijampolės ir kitų miestų įmonių išskirtinumą įvardija G. Sarafinas.

Tas, kuris įsigilina į patį įmonės tvarumo siekį, į jo koncepciją ir privalumus, tikrai turi daugiau šansų tapti tos įmonės darbuotoju.
Žaneta Stasiškienė

Tarp tvariausių – daug cheminių medžiagų naudojančios gamybos įmonės

Pastebėtina, kad Lietuvos miestuose gausu gamybos įmonių. Šie verslai, iš pirmo žvilgsnio atrodantys taršūs, G. Sarafino nuomone, gali kuo puikiausiai patekti į tvariausių Lietuvos įmonių sąrašą. Ir patenka.

Pavyzdžiui, keliose savivaldybėse išskirtos statybų įmonės „gali būti tvarios, jeigu naudoja tvarias statybines medžiagas, orientuojasi į A++ pastatus, yra draugiškos gamtai ir darbuotojams“, – sako G. Sarafinas.

Pasak jo, kai kurių gamybos įmonių savininkai yra skandinavai, o jų kultūra ir filosofija pagrįsta prievole būti tvariems: dirbti nepaliekant atliekų, neteršiant gamtos.

G. Sarafinas pastebi, kad tvariomis gali būti net ir daug cheminių medžiagų naudojančios gamyklos: „Paimkime, atrodytų, tokią gamtai nedraugišką įmonę kaip porolono ar čiužinių gamykla. Galima sakyti, kad tai – visiška chemija, kur čia tvarumas? Tačiau jeigu jie dirba sunaudodami mažiausiai vandens tarp Europos porolono gamyklų, nepalikdami atliekų, tai savo ūkio šakoje pasiekia draugiškumo gamtai maksimumą.“

Tvarumą diktuoja kurortų filosofija

Lietuvos miestai pasižymi tuo, kad čia galima rasti daug aptarnavimo sektoriaus įmonių, kurios išskiriamos tarp tvariausiųjų. G. Sarafino tai nestebina. Anot jo, didžioji dalis mažesnių Lietuvos miestų yra kurortiniai, todėl rinktis tvarumo kryptį jų įmones įpareigoja pati aplinka ir vietovės filosofija.

„Ten kitaip neįmanoma, – sako G. Sarafinas. – Ne vien verslą, bet ir pačias savivaldybes galima pavadinti tvariomis. Jų koncepcija paremta tuo, kad kuo mažiau terštų, kuo mažiau paliktų po savęs, būtų draugiškos gamtai, svečiams ir vietiniams gyventojams.“

Druskininkų, Birštono, Neringos ir Palangos savivaldybėse apstu tvarių SPA, poilsio, turizmo ir maitinimo įmonių. Tai ir yra pagrindiniai kurortinėse savivaldybėse vyraujantys sektoriai, sako G. Sarafinas, o gamybos įmonių čia gerokai mažiau nei kitur.

„Reitingų“ vyr. redaktorius pastebi, kad šiose savivaldybėse dažnai buvo išskiriamos sanatorijos: „Nesistebiu tuo. Juk tikrai negali prikišti sanatorijai, kad ji netvari bendrąja prasme.“

Taip pat G. Sarafinas akcentuoja kurortinėse savivaldybėse veikiančias ir į sąrašą patekusias tvarias kavines bei restoranus. Čia, pasak jo, apie šešėlinį verslą nėra nė kalbos: „Merams, verslininkams ir žiniasklaidai buvo duoti tvarumo kriterijai, ir jie išskirdavo įmones, kuriose nekvepia korupcija. Net žiniasklaida neturėjo prie ko prikibti, o žurnalistai, patikėkit, yra kibūs, susako visus kada nors girdėtus priekaištus.“

„Pavyzdžiui, Neringoje net per sunkmetį, per karantiną, tos kavinės neužsidarė ir išlaikė darbuotojus. Tai yra didžiulis iššūkis. Visi rėkia, kaip sunku išgyventi, o jie išlaikė visus darbuotojus“, – komplimentų negaili G. Sarafinas.

Mes negalime turėti netvarių įmonių. Jos tiesiog nunyks savaime.
Žaneta Stasiškienė

Darbuotojams draugiškos įmonės

Viena pagrindinių tvarios įmonės dedamųjų – jos darbuotojai. KTU Aplinkos inžinerijos instituto direktorė pabrėžia, kad klimato kaitos poveikis ir tvarumo tendencijos dabar suponuoja naujų verslo modelių atsiradimą: „Kuriamos visiškai kitokios darbo vietos, kurios reikalauja visiškai kitokių kompetencijų.“

Norintiems įsidarbinti tvarioje įmonėje Ž. Stasiškienė atskleidžia, ko ieško darbdaviai. Pasak jos, privalumą turi sisteminiu mąstymu ir supratimu apie tvarumą pasižymintys darbuotojai, įmonei atveriantys platesnes galimybes: „Tas, kuris įsigilina į patį įmonės tvarumo siekį, į jo koncepciją ir privalumus, tikrai turi daugiau šansų tapti tos įmonės darbuotoju.“

O įmonę besirenkančiam darbuotojui prioritetu dažnai tampa socialinės garantijos, įmonės rūpestis savo darbuotojais, jiems palankių sąlygų užtikrinimas bei rūpinimasis aplinka, sako Ž. Stasiškienė.

„Aišku, sudėtingoje ekonominėje situacijoje pasirinkimo prioritetas yra atlyginimas, bet vėlgi, dažnai susiduriama su tuo, kad atlyginimas – tik formalus dalykas, o tai, kaip įmonė rūpinasi savo darbuotoju, ir jos atsakomybė nulemia darbuotojo pasirinkimą, – tvirtina profesorė. – Tai yra itin svarbu.“

Taip pat skaitykite pirmąją tyrimo dalį: Tvariausios Lietuvos įmonės. Rajonų sąraše – kelios netikėtos staigmenos, dėl Kauno rajono verda arši kova

Miestų vertinimas

Visuomenė
Draugiškos savo darbuotojams, bendruomenei ir miestui, kuriame įsikūrusios
Ekonomika
Solidus ekonominis indėlis (mokesčiai, investicijos, sukurtos darbo vietos); nedraugiškumas korupcijai
Aplinkosauga
Draugiškos gamtai
Alytaus miestas
AB „Astra LT“
Metalo apdirbimas;
262 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1979 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „GLASS LT“
Stiklo paketų gamyba;
147 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2629 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
„Marisa grupė“
Statyba, stiklas, logistika;
196 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas - 1424-1857 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Lankava“
statybinių medžiagų prekybos centras;
116 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas - 1805 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Druskininkų sav.
UAB „Grand SPA Lietuva“
Sanatorinis gydymas;
170 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 1108 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Druskininkų sveik. ir poilsio centras AQUA“
Vandens pramogų kompleksas;
397 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1106 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Stikloporas“
Gamina granuliuotą putstiklį iš stiklo atliekų;
25 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1316 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Upa MCT“ UPA MEDICAL SPA
Sveikatinimo ir reabilitacijos centras;
127 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1076 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Dzūkijos Arnika“
Restoranas, svečių namai;
42 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas - 1390 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Sidabrinė kamėja“
Sidabro papuošalų gamintoja;
105 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1038 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
Birštono sav.
UAB „Birštono Mineraliniai Vandenys Ir Ko“
Mineralinio vandens gavyba;
63 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1964 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Eglės Sanatorija Birštone
Sanatorija;
visoje „Eglės“ grupėje dirba 526 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1462 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
AB Birštono sanatorija „Versmė“
Sanatorija;
211 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 1099 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
Neringos sav.
G. Starkuvienės firma kavinė KURŠIS
Maitinimo paslaugos;
32 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 930 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
AB „Jūratė“
Viešbutis;
17 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 1049 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Busnex“
Transporto paslaugos;
franšizė
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
UAB „Geras poilsis“
Viešbutis;
18 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 898 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Palangos sav.
UAB „Sveikatos uostas“ GRADIALI
Sanatorija;
141 darbuotojas;
vidutinis atlyginimas – 1297 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
K. Geco prekybos įmonė
Viešbutis, restoranai;
155 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1625 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Pušų paunksnėje“
Viešbutis;
55 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1713 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Palangos linas“
Viešbutis, sanatorinis gydymas;
136 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1515 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Palangos žuvėdra“
viešbutis, restoranas;
36 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2002 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
Kalvarijos sav.
UAB „Travedus“
Logistikos paslaugos;
44 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1340 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
Vazniškių žemės ūkio bendrovė
Žemės ūkis;
53 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1669 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Rimedis“
Medienos perdirbimas;
100 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 960 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
ŽŪB „Šaltekšnis“
Maisto produktų gamyba;
56 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 839 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Kazlų Rūdos sav.
UAB „Jūrės medis“
Medienos konstrukcijų gamintoja;
88 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1700 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
Mocevičiaus firma „Ginalas“
Įrankių prakyba ir taisymas;
63 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2346 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
Marijampolės sav.
UAB „Mantinga“
Duonos ir užkandžių gamintoja;
1066 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1449 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Dovista“
Langų gamyba;
333 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1744 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Marijampolės pieno konservai“
Pieno perdirbimo bendrovė;
573 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1329 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
ICECO
Žuvies ir šaldytų produktų gamyba;
šimtai darbuotojų, nes šį holdingą sudaro 5 įmonės;
vidutinis atlyginimas – 1300 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Swetrak“
Pabėgių gamyba;
39 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2146 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Statybos ritmas“
Specializuoti statybos darbai;
177 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1407 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Panevėžio miestas
AB „Linas Agro“
Prekyba augaline žemės ūkio produkcija ir žaliavomis;
šimtai darbuotojų, nes tai įmonių grupė
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Schmitz Cargobull Baltic“
Priekabų ir puspriekabių gamyba;
812 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 1865 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Adax“
Šildymo gaminių gamyba ir prekyba;
253 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1495 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Devold“
Gamyba, siuvimas, medžiagos;
298 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1339 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Harju Elekter“
Elektros dalys ir įranga;
241 darbuotojas;
vidutinis atlyginimas – 2094 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Viking Malt“
Salyklo gamintoja;
34 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2658 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Komex“
Apsauginės pakuotės gamintojas;
75 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1527 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „AQ Wiring systems“
Automobilinių kabelių pynių ir elektromechaninių sistemų inžinerija;
666 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1408 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
AB „Panevėžio statybos trestas“
Statybos įmonė;
173 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2415 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Šiaulių miestas
AB „Neaustinių medžiagų fabrikas“
Siuvimas, medžiagos, audiniai, patalynė;
29 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2243 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Ltintus“
Energiją taupančių langų ir durų gamyba;
204 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1955 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Baltik vairas“
Dviračių gamyba;
562 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1679 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Rūta“
Saldainių fabrikas;
269 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1293 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „SALDA“
Vėdinimo įrangos gamintoja;
339 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1709 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Bodesa“
Stiklas ir jo gaminiai;
169 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2227 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „RD Signs“
Dizainas, grafika, reklamos paslaugos;
85 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1831 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Aukstata“
Statyba, aukštalipių paslaugos;
47 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1110 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „AVIATIC MRO“
Orlaivių techninės priežiūros ir remonto bendrovė;
67 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 2972 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „BAR Baltic Production“
Automobilinių krovininių liftų gamintoja;
16 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas - 2040 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Laurema“
Šilkografinė spauda;
43 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1498 eur
Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
Pagėgių sav.
AB AB „Vilkyškių pieninė“
Pieno produktų gamyba;
440 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 1435 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
Rietavo sav.
UAB „Plungės lagūna“
Kelių ir kitų objektų statyba, melioracija;
254 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1482 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Rietuva“
Korinio užpildo gamintoja;
134 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1826 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Reval MBG“
Baldų gamyba ir prekyba;
34 darbuotojai;
vidutinis atlygunimas – 799 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
„Miško rojus“
Turizmas, apgyvendinimas ir poilsis;
tai šeimos verslas
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
Visagino sav.
UAB „Intersurgical“ gamykla Visagine
Vienkartinių medicininių prekių gamyba;
150 darbuotojų;
vidutinis atlyginimas – 1318 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Visagino linija“
Baldų gamyba;
768 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1444 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Kogus“
Šaldytų maisto produktų gamyba;
134 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1209 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
Elektrėnų sav.
UAB „Ekobazė“
Atliekų tvarkymo paslaugos;
198 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1383 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Kietaviškių gausa“
Daržovių auginimas šiltnamiuose;
269 darbuotojai;
vidutinis atlyginimas – 1588 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Green Genius“
Biodujų ir saulės projektai;
109 darbuotojai.
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga