Tvari ir darni Lietuva. Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje – panašaus kalibro veikėjai, bet tyrimas atskleidė ir skaudžius užkulisius

2021 m. gruodžio 06 d. 05:30
Gintarė Bakūnaitė

„Delfi“ tęsia didelio masto tyrimo „Tvari ir darni Lietuva“ viešinimą. Šis tyrimas buvo atliktas bendradarbiaujant su žurnalo „Reitingai“ tyrėjų komanda. Šį kartą skaitytojams pateikiamas tvariausių įmonių sąrašas trijuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.

Nors pagrindiniai Lietuvos didmiesčiai tikrai išsiskiria tvarių įmonių gausa, tyrimas atskleidė ir kai kuriuos skaudžius verslo pasaulio užkulisius – aukščiausias tvarumo pozicijas Vilniuje ir Kaune užima tarptautinės kompanijos, tuo tarpu lietuviškiems verslams sužibėti sekasi gerokai sunkiau.

Kaip teigia žurnalo „Reitingai“ vyr. redaktorius ir tyrimo autorius Gintaras Sarafinas, lietuviškoms įmonėms dar labiau koją pakišo „Covid-19“ pandemija ir dalis jų tiesiog balansuoja ties išgyvenimo riba.

Tada, kai tau rūpi, ką valgysi ir kaip išmokėti darbuotojams atlyginimus, tos žaliosios, tvarumo, brandos temos eina tolyn.
G. Sarafinas

Kaune sužibėjo IT, Klaipėdoje – uostas

Kaip pastebi G. Sarafinas, trys didieji Lietuvos miestai lyginant su kitomis savivaldybėmis tyrime atrodo „labai galingai“, čia žaidžia aukšto kalibro veikėjai. Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad kiekvienas miestas turi savo ypatybių. Pavyzdžiui, Kaune net trečdalį visų į tvariausiųjų sąrašus patekusių verslų sudarė IT įmonės.

„Kalbant apie Klaipėdą, išryškėjo, kad ten daugiau negu trečdalis įmonių yra iš uosto. Uostas turi savo savybių – ten yra ir pakankamai taršių įmonių ir žinom istorijų, kai klaipėdiškiai dusdavo ir ten buvo visokių kietųjų dalelių. Tos istorijos dar nėra pasibaigusios ir Klaipėda dėl to vis dar išgyvena, jai vis dar skauda, bet kelios įmonės (trečdalis iš išskirtųjų Klaipėdoje) yra būtent uosto įmonės ir jos skiriasi nuo šalia veikiančių įmonių“, – sako G. Sarafinas.

Tuo tarpu Vilniuje, rodo tyrimas, užvirė aršiausia konkurencija, kadangi sostinėje įmonių koncentracija itin didelė. G. Sarafinas sako, kad nemaža dalis Vilniuje įsikūrusių įmonių tvarumą laiko ne mada, o būtinybe. Dėl šios priežasties tyrėjai čia netgi sudarė papildomą, bent kelis kartus respondentų paminėtų įmonių sąrašą.

Apskritai, pasak pašnekovo, didmiesčiuose įmonės yra „panašiai aukšto lygio“. Kaip matyti iš tyrimo, didžioji dalis įmonių sostinėje – paslaugų. Paslaugoms, sako G. Sarafinas, lengviau būti tvariomis, vis tik daryti išvados, kad paslaugos didmiesčiuose nukonkuravo gamybos įmones – negalima.

„Kadangi Vilnius turi daugybės įmonių centrines būstines, tai ten visos biotechnologijų įmonės, visi bankai, visos inovatyvios įmonės, kurios tiesiog tuo gyvena, tai deklaruoja, skelbia, kad tvarumas versle nebe įvaizdžio, o jau verslo sėkmės dalis ir klausimas. Jos tai akcentuoja, apie tai nuolat šneka. Tai jau tampa tokia kaip ir duotybe, realybe, nes to nori ir reikalauja jau ir klientai“, – sako G. Sarafinas.

Išloš ieškodamos darbuotojų

„Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė bei skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė sako, kad tvarumo iš verslo įmonių jau reikalauja ne tik klientai, bet ir darbuotojai. Tai ypač tampa aktualu naujajai kartai.

„Dabar mes susiduriame su didžiuliu darbuotojų trūkumu ir, aš manau, kad tas verslas, kuris kreipia dėmesį į tvarumą, tikrai turės mažiau problemų susirasti darbuotojų negu tas verslas, kuris nesirūpina darbuotojų mokymu, darbuotojų sveikata, darbuotojų darbo sąlygomis, darbuotojų laisvėmis, teisėmis ir panašiai. Ir, ką pastebėjau, labai dažnai svarbu ne tik atlyginimas“, – sako R. Skyrienė.

Pašnekovės teigimu, laikai „mokėk pinigus ir bus gerai“ baigėsi.

„Atsirado daugiau motyvacinių priemonių ir jaunesnei kartai ypač svarbu, kaip jie gali dirbti, ar jie gali dirbti nuotoliniu, ar jie turės sveikatos draudimą, ar jie turės galimybę per pietus paimti kokį vaisių nuo bendro stalo. Atsiranda daug tokių svarbių dalykų, kurie anksčiau neatrodė svarbūs“, – teigia R. Skyrienė ir juokauja, kad atlyginimo pakėlimas kaip motyvacija veikia tik tris mėnesius, o po to darbuotojas vėl nori didesnio.

Dabar mes susiduriame su didžiuliu darbuotojų trūkumu ir, aš manau, kad tas verslas, kuris kreipia dėmesį į tvarumą, tikrai turės mažiau problemų susirasti darbuotojų negu tas verslas, kuris nesirūpina darbuotojų mokymu, darbuotojų sveikata, darbuotojų darbo sąlygomis, darbuotojų laisvėmis, teisėmis ir panašiai. Ir, ką pastebėjau, labai dažnai svarbu ne tik atlyginimas.
R. Skyrienė

Specialistės manymu, tarp socialiai atsakingos ir tvarios įmonės galima dėti lygybės ženklą. R. Skyrienė sutinka, kad visuomenei dar gali atrodyti painu ir neaišku, kaip darbuotojų gerovė siejasi su tvarumu, bet iš esmės tai yra itin svarbi dedamoji.

„Verslas, kuris tvarus ilgiuoju laikotarpiu, yra tas, kuris valdo savo rizikas. O rizikos valdymas apima viską – pradedant vadybos kokybe, vadybos taisyklėmis, įvairiais standartais, įvairiais kodeksais, santykiais su darbuotojais, santykiais su tiekėjais, santykiais su klientais, su bendruomene ir taip pat aplinkosauginiai reikalavimai. Visa tai yra susiję ir daro įtaką verslo reputaciniams dalykams“, – aiškina R. Skyrienė.

Tyrimas atskleidė ir skaudžius verslo pasaulio užkulisius

Remiantis tyrimu matyti, kad didžiąją dalį sąrašo didžiuosiuose Lietuvos miestuose užima tarptautinės kompanijos.

„Gal Klaipėdoje kiek mažiau, bet Kaune ir Vilniuje tarptautiškumo aspektas labai svarbus. Pažiūrėkim į Kauną – gerokai daugiau negu pusė yra tarptautinės korporacijos arba padaliniai“, – akcentuoja jis.

Čia jau yra turtingų korporacijų mąstymo kategorijos – jos tam turi ir finansinių, ir žmogiškųjų, ir laiko resursų. Jie paskiria už tai atsakingus žmones, tada viskas ir vyksta, tada tai tampa gyva. O lietuviškose įmonėse dažnai yra – pats dainuoju, pats šoku, pats bilietus parduodu. Jie turi būti daugiadarbiais.
G. Sarafinas

Anot G. Sarafino, būtent užsienio kapitalo įmonės Lietuvoje ir tampa didžiausiais tvarumo flagmanais.

„Tarkime, sporte, yra tarptautinės komandos – yra LKL ir yra kokia nors kiemo lyga. Čia šitame tyrime irgi viskas analogiškai. Yra įmonės, kurios tvarumo pionierės, lyderės, ir yra įmonės – vienos dėl to, kad sąžiningos, kitos gal dėl to, kad apie tai kartais pagalvoja ir girdėjo, kad tai madinga ir reikalinga, ir irgi siekia tokios tapti, bet kitos tai yra flagmanai“, – sako G. Sarafinas.

Po tokiu tarptautinių kompanijų dominavimu slepiasi ir ne itin šviesūs verslo pasaulio užkulisiai. Kaip sako G. Sarafinas, pažanga tvarumo klausimu lietuviškuose versluose ir taip vyksta lėčiau, o COVID-19 pandemija situaciją dar pablogino.

„Tvarumas yra turtingos ir išsivysčiusios visuomenės sąvoka ir kategorija, ir ji tuo gyvena. Lietuvoje pernelyg daug lietuviškų verslų, ypač per visus karantinus ir kovidus, balansavo ant išgyvenimo temos – kaip subalansuoti srautus ir išgyventi, išlikti, nebankrutuoti. Tada, kai tau rūpi, ką valgysi ir kaip išmokėti darbuotojams atlyginimus, tos žaliosios, tvarumo, brandos temos eina tolyn. Čia jau yra turtingų korporacijų mąstymo kategorijos – jos tam turi ir finansinių, ir žmogiškųjų, ir laiko resursų. Jie paskiria už tai atsakingus žmones, tada viskas ir vyksta, tada tai tampa gyva. O lietuviškose įmonėse dažnai yra – pats dainuoju, pats šoku, pats bilietus parduodu. Jie turi būti daugiadarbiais.

Kai nėra už tai atsakingo žmogaus, jeigu vadovas nenurodo tokio kaip tikslo, siekinio, tai savaime, kiek pavyksta, tiek įvyksta. O šiaip tai lietuviškose įmonėse tai rutuliojasi lėčiau ir tik kai būna gerbūvio metai, kai būna sėkmės ir pakylėjimo metai, o kai yra krizės metai, tai šiek tiek slopsta ir sustoja“, – teigia G. Sarafinas.

Dvi silpnosios vietos

Kad tarptautinės kompanijos Lietuvoje uždavė tvarumo toną sutinka ir „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė R. Skyrienė. Kita vertus, anot jos, yra ir labai gražių lietuviško kapitalo įmonių pavyzdžių.

Tyrime taip pat matyti, kad tarp šimtus darbuotojų turinčių didmiesčio įmonių atsidūrė ir gerokai mažesnių verslų. R. Skyrienė atkreipia dėmesį, kad mažoms įmonėms būti tvariomis yra netgi lengviau, nes jos jau savaime labiau taupo, skaičiuoja, tik dažnai apie tai nekalba.

Kita vertus, sako G. Sarafinas, su kai kuriomis didžiosiomis įmonėmis yra priešingai – jos daugiau kalba nei daro.

„Didmiesčiuose bankai ar IT įmonės deklaruoja tvarumą, bet kai giliau knaisiojiesi, gali atrasti, prie ko prikibti, kad su tuo tvarumu nelabai draugauja. Žodžiais – taip. Įsirašo tvarumą į veiklos planus, bet iš tiesų tie serveriai kertasi su tvarumu, nes jie – ir atliekų, ir šilumos, ir garso skleidėjai. Ir technologijų įmonės negalvoja, kur deda atliekas. Programuotojas dirbdamas atliekų nekuria, bet šiaip technologijos su tvarumu ne per daug bendro turi“, – sako jis.

„Įmonės netgi yra audituojamos, yra specialiai parengti auditoriai, kurie gali audituoti socialines ataskaitas, patikrinti, ką jūs ten darote. Nes dabar labai madinga sakyti – mes esame socialiai atsakinga televizija. Klausimas, ar tikrai taip? Tik pasakyti neužtenka. Tam ir reikalingos tam tikros ataskaitos, pagal kurias tu gali pamatuoti savo pažangą“, – priduria R. Skyrienė.

Pašnekovė kalbėdama apie tvarumą išskiria ir dvi silpnąsias Lietuvos įmonių vietas. Jos teigimu gamybos įmonėms sudėtingoji užduotis vis dar yra aplinkosauga, kitoms – dialogas su bendruomenėmis.

„Žinot, kažkada paklausiau vienos olandų dujų įmonės, kaip jūs darote didelius projektus, kaip suderinate viešą interesą ir plėtrą, tai, pasirodo, jie pradeda kalbėti nuo pradžių pradžios. Kai tik prasideda kažkokie projektai, kad ten kažką darys, iškart aiškina bendruomenei, kas čia bus daroma, kaip čia bus daroma. Tai, man atrodo, ta kultūra turėtų užaugti iki tokios, kad būtų daugiau diskutuojama iki atsitinka kažkas“, – įžvalgomis dalijasi R. Skyrienė.

Bendrą tyrimo „Tvari ir darni Lietuva“ sąrašą žiūrėkite kitą pirmadienį.

Taip pat skaitykite: Tvariausios Lietuvos įmonės. Rajonų sąraše – kelios netikėtos staigmenos, dėl Kauno rajono verda arši kova
Tvari ir darni Lietuva. Verslams teks žaisti pagal naujas taisykles, proveržis – net juodais laikomuose sektoriuose

Miestų vertinimas

Visuomenė
Draugiškos savo darbuotojams, bendruomenei ir miestui, kuriame įsikūrusios
Ekonomika
Solidus ekonominis indėlis (mokesčiai, investicijos, sukurtos darbo vietos); nedraugiškumas korupcijai
Aplinkosauga
Draugiškos gamtai
Kauno miestas
UAB „Telesoftas“
Informacinių technologijų bendrovė
; 252 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 3508 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Novameta“
Maisto pramonės įrengimų gamyba
; 273 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2208 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Devbridge LT“
Programinės įrangos kūrėja
; 489 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 3888 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Teltonika Networks“
Tinklo įrangos gamintoja
; 326 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 4503 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Orkla Foods Lietuva“
Maisto produktų gamyba
; 26 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2847 eur
Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Continental Automotive Lithuania“
Sensorikos gaminių gamykla
; 386 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2425 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Skubios siuntos“ UPS
Siuntų gabenimas
; 162 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1747 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Peikko Lietuva“
Gelžbetonio jungtys
; 335 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2377 eur
Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „SBA Grupė“
Baldų gamyba
; 378 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1554 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
UAB „Freda“
Baldų gamyba
; 778 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2812 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Imlitex“
Žaliavos tiekėja
; 89 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1820 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „YIT Lietuva“
Statybos bendrovė
; 707 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2242 eur
Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Omniteksas“
Trikotažo gaminių gamintojas
; 192 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1273 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Klaipėdos miestas
UAB „Vėjo projektai“
Kuria atsinaujinančia energija varomas elektrinio transporto sistemas
; 59 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1798 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
AB „Klaipėdos baldai“ / SBA
Baldų gamyba
; 948 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1738 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
AB „Vakarų laivų gamykla (BLRT Group)
Laivų statyba ir remontas
; 128 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2346 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
NORTHWAY Klaipėda
Medicinos centrai
; priklauso medicinos centrų tinklui
; vidutinis atlyginimas – 1575 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Klaipėdos konteinerių terminalas“
Konteinerių krova
; 251 darbuotojas
; vidutinis atlyginimas – 2590 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
UAB „Stemma Group“
Nekilnojamojo turto vystytojas
; 6 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 3937 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Bega“
Jūrų krovos kompanija
; 272 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2340 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Vilniaus miestas
UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“
Farmacijos ir biotechnologijų įmonė
; 1721 darbuotojas
; vidutinis atlyginimas – 2227 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
AB „AUGA group“
Žemės ūkis ir maisto produktai
; 86 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2944 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Biotechpharma“
Farmacijos ir biotechnologijų įmonė
; 169 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2217 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Light Conversion“
Lazerių gamyba ir prekyba
; 346 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 3082 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Norfos mažmena“
Mažmeninės prekybos veikla
; 3356 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1440 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
AB AB „Telia Lietuva“
Telekomunikacijų ir ryšių bendrovė
; 2119 darbuotojų
; vidutinis atlyginimas – 2668 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
AB SEB bankas
Bankininkystės paslaugos
; 1475 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2697 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
AB „Swedbank“
Bankininkystės paslaugos
; 1880 darbuotojų
; vidutinis atlyginimas – 2490 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „ARGINTA Group“
Metalo apdirbimas
; šimtai darbuotojų, nes tai įmonių grupė
; vidutinis atlyginimas – 2300-2800 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Eika“
NT vystymo ir statybų bendrovė
; 99 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2907 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
AB „Ignitis grupė“
Energetikos bendrovė
; daugiau nei tūkstantis darbuotojų, nes tai įmonių grupė
; vidutinis atlyginimas – 2800-4600 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „RIMI Lietuva“
Mažmeninės prekybos veikla
; 3206 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1129 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Ruptela“
Įmonė kuria integruotus transporto valdymo sprendimus
; 163 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 3342 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „SBA grupė“
Baldų gamyba ir prekyba, nekilnojamasis turtas
; tūkstančiai darbuotojų, nes tai įmonių grupė
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Solitekas LT“
Saulės energijos sprendimų tiekėja
; 21 darbuotojas
; vidutinis atlyginimas – 2533 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Sweco Lietuva“
Inžinerijos, aplinkosaugos ir architektūros bendrovė
; 210 darbuotojų
; vidutinis atlyginimas – 2243 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Teltonika IoT GROUP“
Bendrovė kuria unikalius daiktų interneto sprendimus
; 79 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 7832 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Uoga uoga“
Natūralios kosmetikos gamintoja
; 43 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 1247 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Western Union Processing Lithuania“
Pinigų perlaidų veikla
; 1935 darbuotojai
; vidutinis atlyginimas – 2384 eur
Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UADBB „Aon Baltic“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Apsaugos komanda“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Audėjas“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Baltic Master“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
AB „Compensa Vienna Insurance Group“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Dermofaktorius“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „DocLogix“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „INHUS Group“

Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Kvapų namai“

Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „MOODY'S Lithuania“

Tvarumo įvertinimas
Visuomenė
Aplinkosauga
UAB „Rubineta“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Schenker“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „SKOGRAN“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga
UAB „Somlita“

Tvarumo įvertinimas
Ekonomika
Aplinkosauga