Persimonas – vis dar daugeliui lietuvių yra egzotinis vaisius. Tiesa, Lietuvoje jis nėra auginamas, bet parduotuvių lentynose randamas jau seniai. Tai skanus, saldus vaisius, suvalgomas absoliučiai visas – nelieka jokių graužtukų. Minkštime dažniausiai sėklų nebūna, o odelė yra plona, kurios lupti nebūtina. Persimonai gali būti ne tik oranžiniai, bet ir geltoni, raudoni ar net juodi, bet Lietuvoje pastarieji – retenybė. Tad šį kartą apie tuos, kurie vis dažniau atsiranda ant mūsų stalo – iš kur jie kilo, kokią naudą teikia organizmui ir ką iš jų skanaus galima pagaminti.

Persimonas – koks
tai vaisius?

Persimonas yra kilęs iš Kinijos, kur buvo itin garbinamas imperatoriaus ir visos jo svitos. Ne veltui jo pavadinimas „Diospyros“, išvertus iš lotynų kalbos, reiškia „dievų maistas“. Tiesa, Lietuvoje visi persimoną laiko vaisiumi, tačiau iš tiesų tai yra uoga. Jis noksta nuo rugsėjo iki pat gruodžio, o savo piką pasiekia lapkričio mėnesį. Persimonai tinkami valgyti švieži, galima ruošti su jais salotas, tinka pyragams, džemams ir uogienėms virti.

Istorija

Persimonų gimtinė yra Kinija, kurioje šie vaisiai buvo auginami jau tūkstančius metų. Kiek vėliau – maždaug prieš 1300 metų – juos pamėgo ir japonai. Europą ir likusį pasaulį persimonai pasiekė palyginus neseniai. Štai, pavyzdžiui, į JAV pirmą kartą iš Azijos jie buvo atvežti 1870 m.

Visame pasaulyje yra žinomos dvi persimonų rūšys: azijietiškas ir amerikietiškas. Daugeliu atžvilgiu jos yra panašios. Amerikietiški persimonai yra labiau atsparūs šalčiui, jie yra minkštesni, sausesni, tačiau sodresnio skonio. Juos sunku transportuoti. Jei jie neprinokę, kaip ir azijietiški persimonai, sutraukia burną, yra kartūs. Tam, kad prinoktų reikėtų palaikyti 30-40 laipsnių temperatūros vandenyje.

Įdomu tai, kad persimonas turi ne vieną ir ne du pavadinimus. Jei lotyniškai jis vadinamas „Diospyros“, dar jis žinomas kaip churma. Verčiant iš tiurkų kalbos „churma“ reiškia „mylima, saldi“. Manoma, kad persimonus naudinga valgyti, jei dažnai tenka bendrauti su negatyviais žmonėmis.

Tai padės išvengti nužiūrėjimo. Persimonas, suvalgytas auštant, išvaduos nuo blogos nuotaikos, o nuskintas pilnaties metu padės siekti karjeros. Tačiau valgyti persimoną pilnaties naktį jokiais būdais negalima – gresia stipri apatija.

Rytų tautose persimonas yra vadinamas „oranžine saule“, filipiniškai „mabolo“, o štai Italijoje šie vaisiai yra „kaki“.

Įdomu

Mažai kas žino, kad įvairiose kultūrose persimonai yra žiemos oro pranašai. Tikima, kad prapjovus persimoną pusiau, reikia žiūrėti, kaip išsidėsto jame sėklos: jei labiau primena šakutę, žiema bus švelni, jei šaukštą – bus daug sniego, jei peilį – žvarbi.

Ar lietuviai jau pamėgo persimonus?

Iš kur persimonai atkeliauja į prekybos centrų lentynas ir kada jų nuperkama daugiausiai, pasakojo „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė.

Kada yra persimonų sezonas?

Parduotuvių lentynose pirmieji persimonai pasirodo rugsėjo-spalio mėnesiais, o lapkritį jų nuperkama daugiausiai. Iš viso per metus parduodama apie 1 tūkst. tonų persimonų.

Kaip kito jų perkamumas per pastaruosius metus?

Mūsų klientai persimonus jau yra pamėgę, tad pastaraisiais metais šių vaisių paklausa išlieka panaši.

Iš kur jie patenka ant parduotuvių lentynų?

Persimonai parduotuves pasiekia atvykę iš šiltų ir saulėtų Viduržemio jūros regiono šalių – Ispanijos, Italijos.

TOP 10 šalių, kurios užaugina
daugiausiai persimonų per metus

Nors persimonai nebijo šalčio ir kai kur teigiama, kad ištveria net -27 laipsnių
temperatūrą, daugiausiai jų užauginama Azijoje.

Persimonų rūšys
Aitrus Kaukazo
Dar vadinamas slyviniu persimonu, mat jų skonis primena slyvas ir datules. Šie persimonai yra nedideli, geltonos spalvos. Jie auginami rytų Azijoje, o taip pat Pietų Europoje.
Neaitrus japoniškas
Tai oranžinis, mums įprastos išvaizdos persimonas, kuris Japonijoje yra laikomas nacionaliniu vaisiumi. Jo skonis – sultingas ir saldus. Japonijoje valgomas šviežias arba džiovintas.
Saldus šokoladinis
Tokį pavadinimą šis persimonas pelnė dėl to, kad prakandus viduje vaisius yra rudos it šokoladas spalvos. Tokie persimonai daugiausiai auga Amerikoje ir yra ypač mėgstami vietinių.
Nauda
sveikatai
Verta žinoti
LAIKYMO SĄLYGOS
KAIP IŠSIRINKTI

Laikyti persimonus reikia labai atsargiai, stengiantis nepažeisti odelės. Geriausiai išsisaugo užšaldyti vaisiai. Be to, šaldymas – vienas iš būdų, kaip atsikratyti aitrumo. Jei norite prinokusio persimono greičiau – palaikyti jį 12 valandų šiltame vandenyje.

Atėjus į parduotuvę vertėtų žinoti, kad sunokę persimonai yra minkšti. Jei jie kieti – didelė tikimybė, kad jų skonis bus aitrus. Be to, persimonų yra kelios rūšys. Pailgi oranžiniai vadinami churma yra didesni, bet tarp jų daugiau yra karčiųjų vaisių. Apvalūs oranžiniai dažniausiai būna saldūs.