Pristatyti apelsinų daugeliui nereikia. Tai bene vienas daugiausiai vitaminų turinčių citrusinių vaisių. Tiesa, apelsinuose vitamino C mažiau nei citrinose, tačiau jame daugiau B grupės vitaminų. Maža to, natūralus cukrus, taip pat esantis apelsinų sudėtyje, stimuliuoja smegenų veiklą bei gerina atmintį. Kuo dar vertingi šie oranžiniai vaisiai ir kaip teisingai juos vartoti, skaitykite čia.

Apelsinas – koks
tai vaisius?

Apelsinai yra populiariausi vaisiai iš visų citrusinių vaisių rūšių ir antri pagal populiarumą vaisiai po obuolių. Bet kurios veislės apelsinas turi šerdį, kurioje yra sėklos, o jo stora oranžinė žievelė apsaugo jį nuo pažeidimų.

Istorija

Įvairūs šaltiniai teigia, kad apelsinų medžiai yra kilę iš Indijos, kai kurios veislės aptinkamos šalies pietryčiuose ir Ceilono saloje, retesnės – šalies šiaurės rytuose arba Bangladešo miškuose. Jau prieš 7000 metų apelsinai buvo naudojami tradiciniuose indų patiekaluose. Jais buvo gardinami tiek desertai, tiek mėsos, ryžių ar daržovių patiekalai.
Archeologai ir istorikai mano, kad iki pirmojo tūkstantmečio pradžios Kinijos ūkininkai savo soduose itin mėgo auginti apelsinus, obuolius, figas ir daugybę kitų vaismedžių. Apelsinai ir obuoliai buvo itin populiarūs tarp didikų. Sodų augintojai konkuravo tarpusavyje, kas užaugins didesnius, saldesnius ar tobulai apvalesnius vaisius.

Manoma, kad Europą pirmieji apelsinai pasiekė maždaug pirmame amžiuje. Juos atvežė Romos pirkliai iš dabartinės Etiopijos teritorijos. Ten jie pateko iš jūreivių, kurie plaukiojo po Pietų Indijos ir Ceilono apylinkes. Romos karalystėje apelsinai išpopuliarėjo tarp didikų ir karių, kurie galėjo sau leisti tokią prabangą.

Pirmieji vaismedžių sodai, apželdinti apelsinais, atsirado Šiaurės Afrikoje – nuo Libijos iki Maroko. Iš pradžių jie priklausė Romos naujakuriams, juos tvarkė vergai. Vis dėl to geriausia produkcija pasiturintiems Romos žmonėms vis dar buvo gabenama iš Indijos. Žlugus Romos imperijai šie prekybos keliai buvo uždaryti, o vaismedžių sodai Šiaurės Afrikoje, kuriuos ėmė kontroliuoti vietiniai, perorientavo savo prekybos kelius į Bagdadą. Vis dėl to kiti šaltiniai teigia, kad viduramžiais jau buvo keletą sodų ir Europoje, kur buvo auginami apelsinai.

Tiesa, pirmieji apelsinai, pasiekę Europą, buvo kartūs, saldieji vaisiai į Europą nebuvo importuojami iki XVI amžiaus, kai Portugalijos prekybininkai pagaliau atrado prekybos kelią aplink Gerosios vilties kyšulį į Indiją. Šios saldesnės veislės greitai įsitvirtino soduose visose Pietų Europos šalyse nuo Portugalijos iki Gruzijos. Per kelerius metus nuo jų įvežimo į Europą saldieji apelsinai pasiekė ir Ameriką.

Profesorius Stukas: užtenka vieno
apelsino per dieną

Vilniaus universiteto profesorius dr. Rimantas Stukas teigia, kad apelsinai maždaug turi tiek pat vitamino C kaip ir citrinos, bet kartu juose yra gana daug bioflavanoidų ir antioksidantų. „Sakoma, kad žiemą šviežių daržovių nebeturime, todėl jei per dieną suvalgytume po vieną apelsiną, būtų puiki organizmo priežiūra. Per daug nereikia. Nes vitaminai ir mineralinės medžiagos yra tirpios vandenyje ir jų perteklius pasišalina su šlapimu“, – sakė specialistas.

Jis ragino atkreipti dėmesį į apelsinų žievelių panaudojimą.

Odelę žmonės mėgsta pasidžiovinti, įdėti į kepinius, bet reikia turėti omeny, kad visų atvežtinių vaisių paviršiai yra apdorojami. Valgomai vaisių daliai yra reikalavimai, kuriuos ji turi atitikti dėl saugumo sveikatai, bet tai negalioja žievelei. Todėl jos nereikėtų valgyti. Jei norite nusitarkuoti odelę, turite pirkti ekologiškus apelsinus. Ten tikrai nebus jokios taršos. Taip pat rekomenduoju nuplauti apelsiną prieš lupant. R. Stukas Profesorius
TOP 10 šalių, kurios užaugina
daugiausiai apelsinų per metus
Apelsinų rūšys
Nauda
sveikatai
Verta žinoti
KAIP LAIKYTI
KAIP IŠSIRINKTI
Laikykite juos visus

Jei norite kuo ilgiau išlaikyti apelsinus, geriausia jų neplauti. Patariama juos laikyti kambario temperatūroje, apsaugant nuo tiesioginių saulės spindulių arba šaldytuve ne ilgiau kaip dvi savaites. Laikykite juos tinkliniame maišelyje ar atvirame dubenyje, kad oras galėtų laisvai cirkuliuoti aplink apelsinus.

Supjaustykite

Prieš supjaustydami apelsinus, nuplaukite juos vėsiame vandenyje. Supjaustykite ir supakuokite juos į sandarų maišelį arba hermetišką indą. Galite juos laikyti šaldytuve iki keturių dienų. Norėdami ilgiau laikyti, užšaldykite cukraus sirupe. Šaldytus apelsinus galite laikyti iki 12 mėnesių.

Saldžiausi apelsinai Lietuvą pasiekia iš Viduržemio jūros šalių. Rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į odelę: ji turi būti pakankamai stora, o toje vietoje, kur buvo kotelis, ieškokite gumbelio. Kuo sunkesnis ir aromatingesnis vaisius, tuo apelsinas sultingesnis ir saldesnis. Saldžių apelsinų odelė labiau grublėta, lengvai praduriama nagu.