Savaitės biuletenis
Spalio 22 d. - 28 d.
Iliustracija Rimas ir Pieštukai
Sunkus metas karvėms: melžėja pramigo?

Ne miesčionims suprast: „Karvė nesupranta, kad mes persukame laiką. Ji turi ciklą, kada turi būti melžiama. Galbūt augalininkystėje to nejuntama, bet gyvulininkystėje labai juntama“, – 2016 m. spalio 28 d. rėžė Seimo rinkimus laimėjusios „valstiečių-žaliųjų“ partijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

Karvėms – tai, žinoma, grynas nesusipratimas, bet užkietėję „pelėdos“ galės atsikvėpti lengviau, kaip ir kasmet, paskutinį spalio sekmadienį, ketvirtą valandą nakties, laikrodžio rodyklės sukamos viena valanda atgal. Tai reiškia, kad pirmadienį prieš einant į ugdymo įstaigas arba į darbą bus galima valanda ilgiau pamiegoti.

Ir tai gali būti vienas paskutiniųjų kartų, kai suksime laikrodžių rodykles. Susisiekimo ministras Rokas Masiulis spalio pradžioje sakė, kad kitų metų pavasarį laikrodžiai bus pasukti paskutinį kartą. Bet čia – dar ne 100 proc. Premjeras Saulius Skvernelis vėliau pasakė, kad sprendžiant bus atsižvelgta į gyventojų ir specialistų nuomonę bei kaimynų pasirinkimą.

Europos Komisija rugsėjį pranešė siūlanti Europos Sąjungoms narėms atsisakyti laiko sukiojimo nuo 2019 metų, tačiau galutinio sprendimo nėra. Tarptautinės naujienų agentūros praneša, kad pagal naujausią pasiūlymo variantą sezoninio laiko siūloma atsisakyti nuo 2021 metų.

Komisija siūlo, kad pačios bendrijos narės nuspręstų, kokį laiką taikyti – vasaros ar žiemos.

Iliustracija Rimas ir Pieštukai
Skvernelis žaidžia slėpynių

Žiniasklaida: Premjeras Saulius Skvernelis ištrynė Vyriausybės pasitarimo, kuriame buvo svarstomi klausimai dėl informacijos iš Registrų centro teikimo žiniasklaidai. Nesilaikoma teisės akto x.

Visuomenė: čia - sudėtinga...

Opozicija: tegu premjeras atsako į iš anksto pateiktus klausimus iš Seimo tribūnos.

Premjeras atsako: viskas čia teisėta, niekas čia nekaltas, nieko mes neprivalom saugoti

Opozicija: Neįtikino. Tegu ateina premjeras pasiaiškinti pas mus į posėdį

Premjeras: ne

Opozicija: svarstysim klausimą neeiliniame posėdyje

Premjeras: nebūsiu

Opozicija: tegu svarsto Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas

Istorija nuolat pildoma.

Iliustracija Rimas ir Pieštukai
Politinis helovinas: Paksas turi savo planą prezidento rinkimams

Į aktyvų politinį gyvenimą šiemet sugrįžęs Rolandas Paksas padarė tris dalykus: pasisakė už tai, kad būtų surengtas referendumas dėl lito sugrąžinimo, iškėlė idėją demilitarizuoti NATO aljansui priklausančias Baltijos valstybes bei labiausiai militarizuotą Europos dalį - Rusijai priklausančią Kaliningrado sritį, ir pasakė, kad dalyvaus prezidento rinkimuose. Ne tik dalyvaus, bet ir laimės.

Maža smulkmena, iš opozicijos nesulaukus palaikymo, Seimas nepritarė valdančiųjų teiktai Konstitucijos pataisai, kuri leistų per apkaltą iš prezidento pareigų pašalintam R. Paksui dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose.

Tada politikas naujienų agentūrai pareiškė, kad jo užsibrėžimas dalyvauti 2019 m. prezidento rinkimuose tapo dar tvirtesnis.

O jeigu ne - „dabartiniai balsuotojai prieš (valdančiųjų teiktą Konstitucijos 74 str. pataisų projektą) ir Lietuvos politikai turėtų pasiruošti tam momentui, kad būsimieji prezidento rinkimai gali būti pripažinti nedemokratiniais, pažeidžiantys žmogaus teises ir kartu nelegitymūs“,. - pareiškė R. Paksas.

Jo planais „tiki“ Rusijos propagandinė žiniasklaida, su kuria jis nevengia bendrauti, rašė DELFI.

Rusų reportažuose ir straipsniuose R. Paksas yra rodomas palankioje šviesoje, kalbama apie jį nuvertusių žmonių sąmokslą ir apie tai, kaip jį myli Lietuvos žmones. Pavyzdžiui, viename iš reportažų gana populiariai rusų televizijai NTV R. Paksas pasakoja, kad jis buvo pašalintas iš prezidento posto dėl to, kad neleido Lietuvoje statyti CŽA kalėjimų. Paklaustas, kas jam liepė tai daryti, R. Paksas nusišypsojo ir pasakė: „dar anksti apie tai kalbėti“.

Nors apklausose dėl prezidento posto R. Paksas nėra reitinguojamas, į klausimą „kuris politikas geriausiai atstovauja jūsų interesams“, vos 1,1 proc. žmonių pamini R. Paksą.

Jis ypatingai populiarus buvo 1999 metų pabaigoje, 2000 metais, yra sakęs „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys.

„Turbūt mažai kas iš vyresnės kartos jo nežino, ar apie jį nebūtų girdėjęs. Čia įdirbis yra didžiulis. Antra, jo prigimtinė pozicija tokia, lyg jis kažkam nuolat prieštarauja, visą laiką nepatenkintas aplinka. Jis yra prieš elitą nuo pat 1999 metų, kai nepasirašė, pavyzdžiui, sutarties su „Williams“, – yra priminęs jis.

R. Paksas prezidento posto neteko 2004 m., kuomet Konstitucinis Teismas pripažino jį sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją skubos tvarka finansiniam rėmėjui suteikiant Lietuvos pilietybę. Tačiau Europos Žmogaus Teisių Teismas 2011 metais nusprendė, kad draudimas iki gyvos dalyvauti rinkimuose yra neproporcingas ir turi būti pašalintas. Būtent tokiu draudimu 2004 m. buvo apribotas R. Paksas, tuo metu per apkaltą pašalintas iš prezidento posto.

„Ką aš dabar bandysiu (sugauti), išsilakstė, aš manau, kad ryt ir poryt tik. (...) Kaip man dabar penkis sugauti, man kotletus reikia eiti valgyti“, – nukirto

E. Gentvilas
„DELFI Sausi pusryčiai“ yra internetinis savaitraštis, su lengva ironija apžvelgiantis praėjusios savaitės aktualijas.