KADA?
KOVO 29 D.
KUR?
VISOJE LIETUVOJE
Atgal
VISA TIESA APIE NATO SUTARTIES 5 STRAIPSNĮ
Eltos nuotrauka

Dž. Bušas apie kolektyvinę gynybą

NATO yra vadinama kolektyvinės gynybos organizacija. Kas yra toji kolektyvinė gynyba, įtvirtinta žymiajame Šiaurės Atlanto (arba Vašingtono) sutarties 5 straipsnyje, paprastais žodžiais 2002 m. lapkričio 23 d. Vilniaus Rotušės aikštėje susirinkusiems vilniečiams paaiškino JAV Prezidentas Dž. Bušas, į Lietuvą tuomet atvežęs oficialų kvietimą pradėti derybas dėl narystės NATO: „Kiekvienas, pasirinkęs Lietuvą savo priešu, taps Jungtinių Amerikos Valstijų priešu“.

Ne tik karinėmis priemonėmis

Vis tik, skirtingai nuo kitų gynybos paktų, pvz., NATO pirmtakių: 1947 m. Dunkirko sutarties tarp JungtinėsKaralystės ir Prancūzijos arba vėlesnės - 1948 m. Briuselio sutarties, įtraukusios ir Beniliukso valstybes. Narystė NATO nereiškia, jog užpuolus vieną valstybę kitos jai padėti privalo tik karinėmis priemonėmis.
NATO sutartyje numatyta, jog užpuolus kurią nors Aljanso valstybę kitų narių panaudojama ginkluota jėga yra tik vienas iš galimų pagalbos būdų. Konsultacijų, kurios rengiamos kilus bet kokiai grėsmei vienos valstybės teritoriniam vientisumui, politinei nepriklausomybei ar saugumui metu, valstybės nusprendžia, kokiais būdais teiks pagalbą. Vienos, atsižvelgdamos į savo galimybes, gali tik leisti per savo teritoriją vykti kitos NATO valstybės karinėms pajėgoms, kitos gi gali siūlyti karinę ar, pvz., logistinę pagalbą užpultosios valstybės ginkluotosioms pajėgoms.

Kolektyvinė gynyba praktikoje

Šiaurės Atlanto sutarties 5 straipsnis iki šiol aktyvuotas buvo tik vienintelį kartą – po 2001 metų rugsėjo 11 d. įvykdytų teroristinių atakų prieš JAV. Nepaisant to, kad kolektyvinė gynyba vykdyta tik vieną kartą, Aljansas tam ruošiasi nuolat.Tik susikūrus NATO, tvyrant nuolatinei SSRS grėsmei, kad įrodytų savo pasiryžimą ginti viena kitą ir išbandytų bendrą darbą, Aljanso valstybės 1952 metų rudenį (kartu su tais pačiais metais į organizaciją priimtomis Graikija ir Turkija) surengė net kelerias didelio masto karines pratybas: sausumos ir oro pajėgų pratybas Pietų Europoje bei dvejas jūrų pajėgų pratybas – Viduržemio jūroje ir Europos šiaurėje (Šiaurės Atlante, ypač jautrioje jo atkarpoje tarp Danijai priklausančios Grenlandijos, Islandijos ir J. Karalystės, ir aplinkinėse jūrose). Pastarosios pratybos, pavadintos Exercise Mainbrace, buvo skirtos įtikinti Daniją ir Norvegiją, jog Aljansas yra pasirengęs jas apginti nuo SSRS.

Ar Lietuva irgi būtų ginama?

Lietuva, nuo 2004 metų būdama NATO nare, irgi tikisi pagalbos iš kitų šalių užpuolimo atveju. Juolab, kaip Danija ir Norvegija šaltojo karo metais, Lietuva (ir Lenkija) irgi turi bent vieną silpną vietą – taip vadinamą „Suvalkų koridorių“ (teritoriją pietryčių Lietuvoje tarp Baltarusijos ir Rusijos Kaliningrado srities).
Siekdamos įrodyti pasiryžimą ginti Lietuvą galimų pavojų atveju, kitos NATO valstybės ne tik kartu su Lietuva rengia pratybas Suvalkų koridoriaus gynybai, bet ir Lietuvos prašymu sutiko joje (kaip, beje, ir Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje) dislokuoti maždaug 1000 karių NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinę grupę, vadovaujamą Vokietijos (po Vokietijos, daugiausiai grupėje yra Nyderlandų ir Čekijos karių).
Taip pat, Baltijos šalims neturint pakankamų pajėgumų (naikintuvų), nuo 2004 metų Lietuvos, Latvijos ir Estijos oro erdvė saugoma bendrais NATO pajėgumais (analogiškai saugoma ir kitų NATO valstybių, neturinčių pajėgumų, oro erdvė: Albanijos, Islandijos, Juodkalnijos, Liuksemburgo, Slovėnijos).
Vis tik, norint gauti, reikia ir duoti. Lietuvos pajėgos ne tik treniruojasi su kariais iš kitų NATO valstybių, tačiau ir dalyvauja NATO misijose, operacijose ir programose (šiuo metu – Kosove, Afganistane, Irake).
Beje, pirmasis Lietuvos kariuomenės dalinys, 2002 m. atitikęs NATO reikalavimus buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotasis pėstininkų batalionas, o daugiausiai patirties Lietuva kaip NATO narė įgijo Afganistano Goro Provincijoje, kur 2005 - 2013 m. vadovavo šios provincijos atkūrimo grupei. Tai buvo pati didžiausia ir pirmoji tarptautinė karinė-civilinė misija, kuriai vadovavo Lietuva.

Dabar apie NATO žinote daugiau! Registruokitės dalyvauti NATO egzamine, kuris vyks jau kovo 29 dieną ir laimėkite kelionę į NATO būstinę Briuselyje. Visa informacija apie egzaminą www.nato70.lt.
Atgal
SKAITINIAI
Projektą finansuoja NATO Viešosios diplomatijos padalinys:
Projektą globoja:
Partneriai:
Draugai:
Informacinis partneris:
Organizuoja:
KAS?
REGISTRACIJA
KAIP?
TAISYKLĖS
PRATYBOS

NATO70 EGZAMINO TAISYKLĖS

Baltijos pažangių technologijų institutas kviečia laikyti NATO įkūrimo 70-mečiui ir Lietuvos įstojimo į NATO 15-osioms metinėms skirtą egzaminą ir laimėti kelionę į NATO būstinę Briuselyje.

Egzamine gali dalyvauti visi Lietuvos Respublikos piliečiai vienoje iš šių kategorijų: moksleiviai, profesionalai bei plačioji visuomenė. Į egzaminą būtina išankstinė registracija www.nato70.lt.

Egzamino etapai:
I etapas – internetu portale DELFI 2019 m. kovo 29 d. 9-19 val.
II etapas – gyvai Vilniuje 2019 m. rugsėjo 14 d. 11 val., jame dalyvaus 70 pirmajame etape geriausiai pasirodžiusių dalyvių (35 moksleiviai, 10 profesionalų ir 25 visuomenės kategorijoje egzaminą laikantys dalyviai).

Kas gali dalyvauti:
Egzamine gali dalyvauti visi LR piliečiai ir gyventojai šiose grupėse:
Moksleiviai;
Profesionalai;
Visi likę Lietuvos gyventojai.

Geriausiai II etape pasirodę asmenys (4 - moksleiviai, 1 - profesionalas, 2 - visuomenės kategorijoje egzaminą laikę dalyviai) laimės nemokamą kelionę į NATO būstinę Briuselyje. Kelionę į NATO būstinę Briuselyje gali laimėti tik tie asmenys, kuriems II etapo egzamino dieną bus sukakę 16 metų ir daugiau. Geriausiai pasirodę jaunesni nei 16 metų asmenys apdovanojami specialiaisiais prizais.

Profesionalais laikomi šie asmenys:
Istorijos/ pilietiškumo mokytojai,
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų dėstytojai,
Tarptautinių santykių ir politikos mokslų studentai,
Kariai ir kariūnai,
Krašto apsaugos ministerijos tarnautojai/pareigūnai,
Užsienio reikalų ministerijos tarnautojai/pareigūnai,
Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos darbuotojai/specialistai,
Seimo Nacionalinio saugumo komiteto nariai ir patarėjai,
Seimo Užsienio reikalų komiteto nariai ir patarėjai,
Saugumo/ gynybos ekspertai,
Saugumo/ gynybos temomis rašantys žurnalistai,
Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos studentai,
Atlanto sutarties Lietuvos bendrijos (LATA) nariai,
ES institucijų ar jų padalinių Lietuvoje darbuotojai,
Asmenys, dalyvaujantys NATO STO, kitų NATO komisijų ir darbo grupių veikloje.

Kur galima laikyti egzaminą:
Pirmasis egzamino etapas bus laikomas internetu, adresu www.nato70.lt.

Norintys laikyti egzaminą iki numatytos egzamino pradžios kovo 29 dieną privalo užsiregistruoti www.nato70.lt ii ir gauti iš ten registracijos patvirtinimo laišką iš www.nato70.lt.

Užsiregistravę el. paštu gaus pratybas, padėsiančias patogiau ir smagiau pasiruošti egzaminui. Svetainėje bus ir daugiau informacijos bei skaitinių, padėsiančių pasirengti.

Internetu laikyti egzaminą bus galima kovo 29 d., egzamino klausimynas bus atviras nuo 9 iki 19 val. internete, adresu www.egzaminas.nato70.lt.

Skirtingų egzamino grupių dalyviai pasirenka tik šiai grupei skirtą klausimyną.

Nuo egzamino pradžios laiko, jam laikyti skiriamos 45 minutės. Jei klausimyną spręsti baigsite anksčiau - bus skaičiuojamas klausimyno uždarymo metu fiksuotas laikas. Jei užtruksite ilgiau, pasibaigus 45 minučių laikui, klausimynas bus uždaromas ir egzamino laikas fiksuojamas automatiškai.

Egzamino užduotys ir eiga
I etape kovo 29 d. dalyvaus visos grupės.
Visų grupių dalyviams bus pateikta po 30 testo klausimų su keturiais atsakymų variantais, iš kurių reikės pasirinkti vieną teisingą. Skirtingų grupių dalyviams parengtos skirtingos užduotys.

Į II etapą bus pakviesti 70 dalyvių, kurie teisingai ir greičiausiai atsakė į I etapo egzamino klausimus. Tarp vienodą balų skaičių surinkusių asmenų pirmenybę įgaus greičiausiai į klausimus atsakęs dalyvis. Tuo atveju, jei dalyvis anketą pildys kelis kartus, bus užskaitoma tik pirmoji egzamino sesija. Jei anketą užpildys iš anksto nesiregistravęs/patvirtinimo negavęs dalyvis, jo egzamino rezultatas bus anuliuojamas.

II etapas vyks Vilniuje. II etapo užduotis sudarys 20 testo klausimų: 17 iš jų bus uždari, su siūlomais atsakymų variantais, iš kurių reikės pasirinkti vieną teisingą, ir 3 atviri klausimai – be atsakymų variantų, atsakymą reikės parašyti pačiam dalyviui. Maksimalus laikas skiriamas egzaminui - 60 min.

Nugalėtojai bus išrinkti pagal teisingų atsakymų skaičių ir laikymui skirtą laiką.

Po II etapo egzamino vertinimo, komisija susumuos rezultatus ir išrinks ne mažiau kaip 7 prizininkus, kurie bus paskelbti 2019 m. rugsėjo 14 dieną Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijoje vyksiančių apdovanojimų metu.

Kita informacija

Egzamine negali dalyvauti organizatoriai, užduočių sudarytojai, partnerių, rėmėjų atstovai, vertinimo komisijos nariai ir visų išvardytų grupių šeimos nariai.
Organizatoriai pasilieka teisę be išankstinio pranešimo keisti šias taisykles.

Egzaminą organizuoja: Baltijos pažangių technologijų institutas
Egzaminą globoja: Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė
Egzamino partneriai: Krašto apsaugos ministerija ir Užsienio reikalų ministerija
Egzamino informaciniai partneriai: naujienų portalas DELFI, LRT radijas ir televizija
Egzamino draugai: kavinių tinklas Caffeine
Projektą finansuoja NATO Viešosios diplomatijos padalinys

Daugiau informacijos el. paštu egzaminas@nato70.lt, www.facebook.com/nato70.lt ir www.instagram.com/nato70.lt paskyrose ir oficialioje egzamino interneto svetainėje www.nato70.lt.