Projektas „Misija Sibiras“ – nuo 2006 m. vykstantis pilietiškumo ugdymo projektas, kurio metu ekspedicijos keliauja į Lietuvos gyventojų tremties bei kalinimo vietas, tvarko mūsų tautiečių kapines bei susitinka su vietoje tebegyvenančiais lietuviais. Svarbiausia misija prasideda grįžus į Lietuvą, pasakojant apie ekspedicijoje patirtas emocijas, kuriant naujus istorijos išsaugojimo būdus. DELFI nuo pat projekto gyvavimo pradžios prisideda prie šios svarbiausios misijos – skleisti žinią ir kurti naujas pilietiškumo formas Lietuvoje.
Dėl COVID-19 pandemijos „Misija Sibiras‘20” ekspedicija buvo atšaukta. Sekite informaciją apie projekto įgyvendinamas veiklas Lietuvoje „Misija Sibiras“ socialiniuose tinkluose bei www.misijasibiras.lt.
ANKSTESNĖS MISIJA SIBIRAS EKSPEDICIJOS
„Misija Sibiras‘19“ – Kristina Ciparytė
„Misija Sibiras‘18“ – Gintarė Bakūnaitė
„Misija Sibiras‘17“ – Kristina Pocytė
„Misija Sibiras‘16“ – Ugnė Karaliūnaitė
„Misija Sibiras‘15“ – Virginija Spurytė
„Misija Sibiras‘14“ – Julija Kiško
„Misija Sibiras‘13“ – Erika Fuks
„Misija Sibiras’12“ – Kęstutis Cemnolonskis
„Misija Sibiras‘11“ – Eglė Samoškaitė
„Misija Sibiras‘10“ – Mindaugas Bajarūnas
„Misija Sibiras‘09“ – Rasa Lukaitytė
„Misija Sibiras‘08“ – Mindaugas Jackevičius
„Misija Sibiras‘06“ – Austė Serapinaitė
Rasa Lukaitytė
Misija Sibiras’09. Kazachstanas

Ekspedicijos dalyviai aplankė ir sutvarkė šias vietas: Almata, Balchašas, Džezgazganas, Karaganda, Astana. Atstumas nuo Vilniaus – 3 800 km, Vietos žmonių skaičius – 17,563,300. Lietuvių tremtinių skaičius – apie 20 000.

Viena iš 2009 metų ekspedicijų liepos mėnesį leidosi į Kazachstano Respubliką. Ji gerokai skyrėsi nuo visų buvusiųjų, nes tai buvo pirmoji, kurios dalyviai ne ieškojo lietuvių tremtinių kapaviečių (Kazachstane tremtinių beveik nebuvo, čia lietuviai į lagerius ir darbo kalėjimus buvo vežami kaip politiniai kaliniai), o stengėsi pastatyti atminimo paminklus žuvusiems tautiečiams. Svarbu prisiminti, kad lageriuose žuvę asmenys buvo laidojami bendruose kapuose, todėl politinių kalinių kapaviečių Kazachstane beveik nėra.

Pagrindinių lagerių kapavietes žymi paminklai, daugiausia statyti jau atgavus Lietuvos nepriklausomybę. Vieną jų, skirtą Kingyro lagerio sukilimui atminti (kuris, manoma, padarė įtaką visos lagerių sistemos griūčiai ir kuriame, pasak šaltinių, aktyviai dalyvavo ir kaliniai lietuviai), ekspedicijos „Misija Sibiras‘09“ dalyviai restauravo. Šie darbai truko keletą dienų: pašalintas nekokybiškas tinkas, perdažytas kryžius, paminklo prieigos išklotos akmenimis, atidengta atminimo plokštė. Ekspedicijai, kaip ir paminklų statymo darbams, vadovavo architektas prof. Algis Vyšniūnas, pats gimęs Kazachstane politinių kalinių šeimoje ir dar vaikas kartu su tėveliais grįžęs į Lietuvą.

Dalis įkalintų asmenų, švelnėjant lagerių sistemai ir žmonių persekiojimui Sovietų Sąjungoje, buvo paleisti iš lagerių. Kadangi daugumai buvusių politinių kalinių buvo draudžiama arba trukdoma grįžti į Lietuvą, jie pasiliko gyventi Kazachstane. Bendrosiose miestų kapinėse galima rasti nemažai apleistų kapų su lietuviškomis pavardėmis antkapiuose. Tokių kapų ekspedicijos dalyviai ieškojo kiekvieno miesto, greta kurio būta lagerio, kapinėse, juos fiksavo ir tvarkė.

Lankydamiesi Kazachstane, dešimt ekspedicijos dalyvių ieškojo ten tebegyvenančių lietuvių. Jiems pavyko rasti keturias lietuves: moterys dalyviams papasakojo savo istorijas, parodė laiškų ir nuotraukų, gautų ar darytų lageriuose.
Projekto „Misija Sibiras“ etapai
Liepos mėn.
EKSPEDICIJA
Ekspedicija tradiciškai išvyksta liepos 17 d. – Pasaulio lietuvių vienybės dieną. Praeitais metai ekspedicija buvo išvykusi į Kazachstaną, Karagandos regioną. Šiemet dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos ekspedicija neįvyks.
Skaityti daugiau >
Liepos mėn.
EKSPEDICIJA
Ekspedicija tradiciškai išvyksta liepos 17 d. – Pasaulio lietuvių vienybės dieną. Praeitais metai ekspedicija buvo išvykusi į Kazachstaną, Karagandos regioną. Šiemet dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos ekspedicija neįvyks.
Suskleisti
Gegužės – liepos mėn.
Pasiruošimas
Prieš ekspediciją visuomet laukia atsakingas pasiruošimo etapas, kurio metu aktyviai bendraujama su tremtiniais, kurie gali pasidalinti savo prisiminimais...
Skaityti daugiau >
Gegužės – liepos mėn.
Pasiruošimas
Prieš ekspediciją visuomet laukia atsakingas pasiruošimo etapas, kurio metu aktyviai bendraujama su tremtiniais, kurie gali pasidalinti savo prisiminimais ir suteikti daugiau informacijos apie lietuvius tose apylinkėse, į kurias vyksta ekspedicija. Taip pat prieš išvykstant pas profesionalų kryždirbį mokomasi gaminti kryžius. 2019 m. buvo pirmieji metai, kuomet komanda mokėsi gaminti koplytstulpius. Pasiruošimo etape taip pat labai svarbi visuomenės parama. Prisidėti prie projekto šiuo metu galima aukojimo portale aukok.lt.
Suskleisti
Birželio 14 d.
Ištark, išgirsk, išsaugok
Birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena – viena juodžiausių dienų Lietuvos istorijoje.
Skaityti daugiau >
Birželio 14 d.
Ištark, išgirsk, išsaugok
Birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena – viena juodžiausių dienų Lietuvos istorijoje. Įprastai akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ vykdavo įvairiuose Lietuvos miestuose, kur gyvųjų skaitymų eilėse laukdavo šimtai žmonių, norinčių paskaityti keletą puslapių iš tremtinių vardų ir likimų knygos. Šiemet siekiant nesukurti terpės COVID-19 viruso plitimui, akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ buvo perkelta į virtualią erdvę, specialiai Gedulo ir vilties dienai skirtą platformą, pasiekiamą adresu www.birzelio14.lt. Skaitymai buvo įgyvendinami vaizdo skambučių pagalba, susisiekiant su visais iš anksto užsiregistravusiais į skaitymus. Gyvieji skaitymai taip pat vyko, tačiau tik Vilniuje. Iš viso per parą laiko pavyko įgarsinti daugiau nei 40 000 vardų ir likimų.
Suskleisti
Gegužės mėn.
Bandomasis žygis
Antrasis atrankos į ekspediciją etapas – bandomasis žygis, kurio metu 80 atrinktų kandidatų 2 dienas žygiuoja Lietuvos miškais, laukais, pelkėmis, brenda per upes.
Skaityti daugiau >
Gegužės mėn.
Bandomasis žygis
Antrasis atrankos į ekspediciją etapas – bandomasis žygis, kurio metu 80 atrinktų kandidatų 2 dienas žygiuoja Lietuvos miškais, laukais, pelkėmis, brenda per upes. Taip sukuriamos sąlygos, galinčios laukti ekspedicijoje, dalyviai gali išbandyti savo ištvermę bei motyvaciją. Tradiciškai bandomųjų žygių metu yra tvarkomos Lietuvos istorinės vietos. 2019 m. bandomajame žygyje dalyvavo 78 žmonės, kurie per dvi dienas Raseinių apylinkėse įveikė 50 km. ir sutvarkė Senąsias Ariogalos žydų kapines.
Suskleisti
Kovo mėn.
Atranka
Tradiciškai „Misija Sibiras“ atranka prasideda pavasarį, kuomet visi norintys yra kviečiami pildyti atrankos anketas adresu www.misijasibiras.lt.
Skaityti daugiau >
Kovo mėn.
Atranka
Tradiciškai „Misija Sibiras“ atranka prasideda pavasarį, kuomet visi norintys yra kviečiami pildyti atrankos anketas adresu www.misijasibiras.lt. Atrankoje gali dalyvauti visi, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos, rusų kalbos žinių ar šalies, kurioje gyvena. 2019 m. norą dalyvauti ekspediciją išreiškė ir atrankos anketas užpildė 1033 žmonės. Šiemet dėl COVID-19 viruso sukeltos pandemijos ekspedicija, o kartu ir atranka į ją, buvo atšaukta, taip siekiant užkirsti kelią viruso plitimui ir užtikrinti žmonių, norinčių dalyvauti ekspedicijoje saugumą.
Suskleisti
Naujienų archyvas
Mokytojo Mato istorijos apie 100 kilometrų žygius gniaužia kvapą: kartais įsijungi automatą, o kartais – palūžti
Traumos romanai: kodėl grožinėje literatūroje retokai prisimename Sibiro tremtį?
Lietuvoje buvo skelbiama Visuotinė tylos minutė
Lietuvoje buvo skelbiama Visuotinė tylos minutė
Delfi rytas. Koronaviruso atvejai krenta sėkmingai, bet neramina lėtėjantys vakcinacijos tempai: ar jau reikėtų imtis skatinimo priemonių?
Paprasti žingsniai, kaip išsaugoti mūsų istoriją gyvą Gedulo ir vilties dieną
Nausėda grąžino Lietuvos pilietybę lietuvių bendruomenės Kazachstane pirmininkui
Prieš atsisveikindamas projektas „Misija Sibiras“ kviečia paminėti Gedulo ir vilties dieną
Delfi rytas. Ką būtina žinoti prieš skiepijantis nuo COVID-19: ko negalima daryti po skiepo, o kas tėra rekomendacija?
Projektas „Misija Sibiras“ stabdo savo veiklą: per 15 metų užauginome išties pilietišką kartą, neabejingą savo tautos istorijai
Vaikystės neturėjusius tremtinius iki šiandien persekioja praeities šešėliai
„Misija Sibiras“ komandas šokiruojančios akimirkos: nuo neįprastų radinių kapinėse iki gyvybės paieškų miestuose-vaiduokliuose
Tarp Sibiro ir Amerikos blaškoma lietuvių tauta: ko nežinome apie antrąją Lietuvą už Atlanto
Pažintis su Sibiru: ko nežinome apie keliones į šį regioną prieš 80 metų ir šiandien
Lietuviška kryždirbystė: nuo bandymų sovietmečiu sulyginti su žeme iki žinios skleidimo po visą pasaulį
Ekspedicijos Sibire užkulisiai: nuo filmavimų naktį iki telefono mėtymų į dangų
„Misija Sibiras“ – eksperimentas, tapęs visos Lietuvos projektu
Baigėsi parą trukusi akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“: išsaugota daugiau nei 40 000 vardų ir likimų
Vilniaus katedros varpinė šiąnakt primena apie Lietuvoje minimą Gedulo ir vilties dieną
Lietuvoje skelbiama Visuotinė tylos minutė: kviečiama pagerbti trėmimų aukas
Apie
Naujienos
Etapai
Archyvas
Apie
Naujienos
Etapai
Archyvas