Projektas „Misija Sibiras“ – nuo 2006 m. vykstantis pilietiškumo ugdymo projektas, kurio metu ekspedicijos keliauja į Sibirą, tvarko mūsų tautiečių kapines bei susitinka su Sibire tebegyvenančiais lietuviais. Svarbiausia misija prasideda grįžus į Lietuvą, pasakojant apie ekspedicijoje patirtas emocijas, kuriant naujus istorijos išsaugojimo būdus. DELFI nuo pat projekto gyvavimo pradžios prisideda prie šios svarbiausios misijos – skleisti žinią ir kurti naujas pilietiškumo formas Lietuvoje.
Į Kazahstano Respubliką šiemet išvyks net dvi ekspedicijų komandos po 12 žmonių. Ekspedicijos dalyviai planuoja aplankyti Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo apylinkes. Atstumas nuo Vilniaus – 3 920 km. Vietos žmonių skaičius – 17 563 300. Ištremtų lietuvių politinių kalinių skaičius – apie 50 000.
Į Kazahstano Respubliką šiemet išvyks net dvi ekspedicijų komandos po 12 žmonių. Ekspedicijos dalyviai planuoja aplankyti Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo apylinkes. Atstumas nuo Vilniaus – 3 920 km. Vietos žmonių skaičius – 17 563 300. Ištremtų lietuvių politinių kalinių skaičius – apie 50 000. Ekspedicijos gerokai skirsis nuo visų buvusiųjų, nes bus ieškoma ne lietuvių tremtinių kapaviečių (Kazachstane tremtinių beveik nebuvo, čia lietuviai į lagerius ir darbo kalėjimus buvo vežami kaip politiniai kaliniai), o bandys atstatyti atminimo paminklus negrįžusiems tautiečiams masinių kapaviečių vietose. Taip pat bus bandoma surasti lietuvių kapų bendrose Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo kapinaitėse. Čia lietuviai pradėti laidoti pradėjus švelnėti lagerių sistemai, kai kaliniai buvo iš jų paleisti. Taip pat keliaujant nuo vienos vietos į kitą traukiniais, autobusiukais, pėsčiomis bus bandoma surasti lietuviškų šaknų turinčių asmenų, kurie galėtų atgaivinti istoriją ir dar labiau įprasmintų ekspediciją.

Daugiau
Suskleisti
Gintarė Bakūnaitė
DELFI žurnalistė, dalyvaujanti ekspedicijoje
Kazachstane sutikta lietuvės anūkė: mano artimiesiems teko išgyventi tikrą siaubą
Išdavikų žmonų lagerio prižiūrėtojai tenkindavo šlykščiausias aistras: išrengtos nuogai ir nuskustos plikai, kentėjo viską
Paslaptinga bendruomenė, kurios nariams mėsa ir seksas leidžiami tik tam tikromis dienomis
Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki
Miestas, pastatytas ant kankinių kaulų: visi keliai čia veda keisto ežero link
Aplankė Balchašo lagerį, kuriame kalėjo ir lietuviai: vaizdas buvo baisus
Kazachstaną įsivaizdavome visiškai kitaip: kas galėjo pagalvoti, kad čia ištiks toks košmaras
Kazachstane rastos kapinės pribloškė misijos dalyvius: jau manėme, kad nieko nebus
„Misija Sibiras’18“ dalyvei Kazachstane prireikė medikų pagalbos
„Misija Sibiras’18“ kelionė į Kazachstaną: tokius išgyvenimus sunku bus kada nors pamiršti
Nuotykiai prasidėjo dar neišvykus į Kazachstaną: prieš pat ekspediciją teko skubėti pas gydytoją
Vokietijos žiniasklaida apie Rusijos kirtį „Misija Sibiras“: už to slepiasi daug gilesnis konfliktas
Startavo atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“: norint perskaityti ištremtųjų vardus reikėtų 15 parų
ANKSTESNĖS MISIJA SIBIRAS EKSPEDICIJOS
„Misija Sibiras‘17“ – Kristina Pocytė
„Misija Sibiras‘16“ – Ugnė Karaliūnaitė
„Misija Sibiras‘15“ – Virginija Spurytė
„Misija Sibiras‘14“ – Julija Kiško
„Misija Sibiras‘13“ – Erika Fuks
„Misija Sibiras’12“ – Kęstutis Cemnolonskis
„Misija Sibiras‘11“ – Eglė Samoškaitė
„Misija Sibiras‘10“ – Mindaugas Bajarūnas
„Misija Sibiras‘09“ – Rasa Lukaitytė
„Misija Sibiras‘08“ – Mindaugas Jackevičius
„Misija Sibiras‘06“ – Austė Serapinaitė
Rasa Lukaitytė
Misija Sibiras’09. Kazachstanas

Ekspedicijos dalyviai aplankė ir sutvarkė šias vietas: Almata, Balchašas, Džezgazganas, Karaganda, Astana. Atstumas nuo Vilniaus – 3 800 km, Vietos žmonių skaičius – 17,563,300. Lietuvių tremtinių skaičius – apie 20 000.

Viena iš 2009 metų ekspedicijų liepos mėnesį leidosi į Kazachstano Respubliką. Ji gerokai skyrėsi nuo visų buvusiųjų, nes tai buvo pirmoji, kurios dalyviai ne ieškojo lietuvių tremtinių kapaviečių (Kazachstane tremtinių beveik nebuvo, čia lietuviai į lagerius ir darbo kalėjimus buvo vežami kaip politiniai kaliniai), o stengėsi pastatyti atminimo paminklus žuvusiems tautiečiams. Svarbu prisiminti, kad lageriuose žuvę asmenys buvo laidojami bendruose kapuose, todėl politinių kalinių kapaviečių Kazachstane beveik nėra.

Pagrindinių lagerių kapavietes žymi paminklai, daugiausia statyti jau atgavus Lietuvos nepriklausomybę. Vieną jų, skirtą Kingyro lagerio sukilimui atminti (kuris, manoma, padarė įtaką visos lagerių sistemos griūčiai ir kuriame, pasak šaltinių, aktyviai dalyvavo ir kaliniai lietuviai), ekspedicijos „Misija Sibiras‘09“ dalyviai restauravo. Šie darbai truko keletą dienų: pašalintas nekokybiškas tinkas, perdažytas kryžius, paminklo prieigos išklotos akmenimis, atidengta atminimo plokštė. Ekspedicijai, kaip ir paminklų statymo darbams, vadovavo architektas prof. Algis Vyšniūnas, pats gimęs Kazachstane politinių kalinių šeimoje ir dar vaikas kartu su tėveliais grįžęs į Lietuvą.

Dalis įkalintų asmenų, švelnėjant lagerių sistemai ir žmonių persekiojimui Sovietų Sąjungoje, buvo paleisti iš lagerių. Kadangi daugumai buvusių politinių kalinių buvo draudžiama arba trukdoma grįžti į Lietuvą, jie pasiliko gyventi Kazachstane. Bendrosiose miestų kapinėse galima rasti nemažai apleistų kapų su lietuviškomis pavardėmis antkapiuose. Tokių kapų ekspedicijos dalyviai ieškojo kiekvieno miesto, greta kurio būta lagerio, kapinėse, juos fiksavo ir tvarkė.

Lankydamiesi Kazachstane, dešimt ekspedicijos dalyvių ieškojo ten tebegyvenančių lietuvių. Jiems pavyko rasti keturias lietuves: moterys dalyviams papasakojo savo istorijas, parodė laiškų ir nuotraukų, gautų ar darytų lageriuose.
Projekto „Misija Sibiras'18“ etapai
2018 LIEPOS 19–29 d.
EKSPEDICIJA
Net dvi šiemet į Kazachstano Respubliką vykusios ekspedicijos komandos (iš viso 24 žmonės) sugebėjo įrodyti, jog Lietuvos istorijos dalis slypi ne vien Sibire, bet ir kitose šalyse.
Skaityti daugiau >
2018 LIEPOS 19–29 d.
EKSPEDICIJA
Net dvi šiemet į Kazachstano Respubliką vykusios ekspedicijos komandos (iš viso 24 žmonės) sugebėjo įrodyti, jog Lietuvos istorijos dalis slypi ne vien Sibire, bet ir kitose šalyse.

Per 11 ekspedicijos dienų komanda iššukavo 16 bendrų miestų kapinių, kuriose skaitydami antkapių užrašus ieškojo lietuviškų pavardžių ir užrašų. Jiems pavyko surasti, inventorizuoti ir sutvarkyti beveik 200 lietuviškų kapų, apie kuriuos informaciją paskelbti planuojama greitu metu.

Ne mažiau svarbus darbas buvo memorialų tvarkymas. Buvusiose lagerių teritorijose lietuviai ir kitų tautų atstovai buvo laidojami masinėse kapavietėse, todėl atskirų kapų čia nėra. „Misija Sibiras‘18” sutvarkė jau esamus arba pastatė naujus memorialus net 4 vietose: Rudnike, Balchaše, Rytiniame Kounrade bei Mamočkino (Mamyčių) kapinėse.

Taip pat Kazachstane iškilo 6 nauji lietuviški kryžiai, vienas iš jų buvo pagamintas ir perduotas ekspedicijai Karagandos lietuvių bendruomenės. Aukščiausias Saranėje šalia 2 partizanų kapų pastatytas kryžius siekė net 4,8 m.

Ekspedicijos metu komandai pavyko sutikti politinių kalinių vaikų, anūkų ir proanūkių. Vienas iš jų – Vladas Račkaitis, tebekalbėjo lietuviškai, nors Lietuvoje yra buvęs tik kartą prieš 30 metų.
Suskleisti
2018 LIEPOS 4 D.
„Misija Sibiras’18“ keičia ekspedicijos kryptį
Birželio pabaigoje paskelbta žinia, jog Rusijos Federacijos ambasada Lietuvoje atsisako „Misija Sibiras‘18” komandai išduoti vizas.
Skaityti daugiau >
2018 LIEPOS 4 D.
„Misija Sibiras’18“ keičia ekspedicijos kryptį
Birželio pabaigoje paskelbta žinia, jog Rusijos Federacijos ambasada Lietuvoje atsisako „Misija Sibiras‘18” komandai išduoti vizas. Ši informacija sukėlė diskusijų bangą viešojoje erdvėje. Situacijai nepasikeitus, projekto organizatoriai paskelbė, kad šiemet abi ekspedicijų komandas išlydės atlikti savo misiją politinių kalinių laidojimo vietose Kazachstane.

Kazachstano teritorija yra antra pagal lietuvių kilmės asmenų tremties, įkalinimo ir palaidojimo mastą – ją lenkia tik Rusijos Federacija. Skaičiuojama, jog į šias vietas buvo perkelta beveik 50 000 lietuvių. Dvejų „Misija Sibiras’18” ekspedicijos komandų darbai ten planuojami Karagandos, Džezkazgano ir Balchašo apylinkėse.

„Misija Sibiras“ ekspedicija Kazachstane paskutinį kartą lankėsi 2009 m. Šio krašto gamtinės sąlygos smarkiai skiriasi nuo tokio Sibiro, kokį atrandame Rusijoje. Kazachstano pietuose temperatūra vasarą gali pakilti net iki 45 laipsnių karščio, o stepėse galima sutikti nuodingų skorpionų ir vorų.
Suskleisti
2018 BIRŽELIO 29 D.
Rusija neįsileido „Misija Sibiras‘18“
Rusijos Federacijos ambasados Lietuvoje atstovas informavo „Misija Sibiras“ organizatorius, kad vizos „Misija Sibiras’18“ komandai nebus išduotos.
Skaityti daugiau >
2018 BIRŽELIO 29 D.
Rusija neįsileido „Misija Sibiras‘18“
Rusijos Federacijos ambasados Lietuvoje atstovas informavo „Misija Sibiras“ organizatorius, kad vizos „Misija Sibiras’18“ komandai nebus išduotos. Pirminis šiųmetės ekspedicijos tikslas buvo Sibiras, Krasnojarsko kraštas. Planuota išlydėti dvi ekspedicijos komandas, kurios savo misiją pradės tame pačiame taške Krasnojarsko krašte, bet vėliau išsiskirs ir pasuks skirtingais maršrutais. Tokiu būdu būtų sutvarkyta daugiau lietuvių kapaviečių, išsaugota daugiau sparčiai nykstančių mažesnių kapinaičių.

Visą birželio mėnesį apie šį kraštą, į ten ištremtus, ten gyvenusius ir tebegyvenančius lietuvius buvo renkama informacija, dėliojamas ekspedicijos maršrutas. Tačiau, pasklidus žiniai, kad Rusijos ambasada šio projekto dalyviams atsisako išduoti vizas, teko pakeisti ekspedicijos planus ir kelionę nukreipti ne į Sibiro taigą.

Rusijos Federacijos ambasada viešame pareiškime nurodė, jog toks sprendimas buvo priimtas dėl to, kad Lietuvos oficialiosios struktūros siekia maksimaliai riboti rusų memorialinę veiklą Lietuvos teritorijoje. „Misija Sibiras“ organizatoriai teigia, jog toks Rusijos ambasados sprendimas buvo netikėtas, tačiau panaši situacija vyko ir 2006 m., išlydėjus pačią pirmą ekspedicijos komandą. 2006 m. buvo planuota išlydėti 4 ekspedicijas, tačiau antroji taip ir neišvyko, nes Rusijos ambasada atsisakė išduoti vizas, kurios leistų kirsti Rusijos sieną.
Suskleisti
2018 GEGUŽĖS 30–LIEPOS 19 D.
Pasiruošimas
Prieš ekspediciją visuomet laukia atsakingas pasiruošimo etapas, kurio metu aktyviai bendraujama su tremtiniais, mokomasi gaminti kryžius.
Skaityti daugiau >
2018 GEGUŽĖS 30–LIEPOS 19 D.
Pasiruošimas
Prieš ekspediciją visuomet laukia atsakingas pasiruošimo etapas, kurio metu aktyviai bendraujama su tremtiniais, mokomasi gaminti kryžius. Šiemet ekspedicija vyks į Kazachstano Respubliką, Karagandos, Balchašo ir Džezkazgano apylinkes, tad visi turintys informacijos, galinčios padėti ekspedicijai, kviečiame susisiekti su projekto organizatoriais. Pasiruošimo etape taip pat labai svarbi visuomenės parama. Prisidėti prie projekto šiuo metu galima aukojimo portale aukok.lt arba trumpaisiais numeriais 1891 – auka 2 EUR bei 1892 – auka 3 EUR.
Suskleisti
2018 BIRŽELIO 14 D.
Ištark, išgirsk, išsaugok
Birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena – viena juodžiausių dienų Lietuvos istorijoje.
Skaityti daugiau >
2018 BIRŽELIO 14 D.
Ištark, išgirsk, išsaugok
Birželio 14-oji, Gedulo ir vilties diena – viena juodžiausių dienų Lietuvos istorijoje. „Misija Sibiras“ šiemet kviečia birželio 14-ąją pradėti Visuotine tylos minute ir nuo 11:59 iki 12:00 skirti minutę laiko tam, kad skirtume dėmesio kiekvienam likimui. Nuo 13 val. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Jonavoje ir Mažeikiuose startuos jau trečius metu vyksiantys tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų (grįžo iš tremties / negrįžo / likimas nežinomas) skaitymai. Šiemet bus siekiama garsiai ištarti 105 000 vardų ir likimų.
Suskleisti
2018 GEGUŽĖS 26–27 D.
Bandomasis žygis
Antrasis atrankos į ekspediciją etapas – bandomasis žygis, kurio metu 80 atrinktų kandidatų 2 dienas žygiuoja Lietuvos miškais, laukais, pelkėmis, brenda per upes.
Skaityti daugiau >
2018 GEGUŽĖS 26–27 D.
Bandomasis žygis
Antrasis atrankos į ekspediciją etapas – bandomasis žygis, kurio metu 80 atrinktų kandidatų 2 dienas žygiuoja Lietuvos miškais, laukais, pelkėmis, brenda per upes. Taip sukuriamos sąlygos, galinčios laukti Sibire, dalyviai gali išbandyti savo ištvermę bei motyvaciją. Tradiciškai bandomųjų žygių metu yra tvarkomos Lietuvos istorinės vietos. Šiemet Ukmergės apskrityje žygiavę dalyviai sutvarkė partizanų brolių Vytauto ir Felikso Bagdonavičių gimtąją sodybą ir įveikė daugiau nei 50 kilometrų pėsčiomis.

Suskleisti
2018 BALANDŽIO 5 D.
Atranka
Tradiciškai „Misija Sibiras“ atranka prasideda balandžio pabaigoje, kuomet visi norintys yra kviečiami pildyti atrankos anketas adresu www.misijasibiras.lt
Skaityti daugiau >
2018 BALANDŽIO 5 D.
Atranka
Tradiciškai „Misija Sibiras“ atranka prasideda balandžio pabaigoje, kuomet visi norintys yra kviečiami pildyti atrankos anketas adresu www.misijasibiras.lt. Atrankoje gali dalyvauti visi norintys, nepriklausomai nuo amžiaus, profesijos, rusų kalbos žinių ar šalies, kurioje gyvena. Šiemet organizatoriai sulaukė rekordinio skaičiaus – 967 atrankos anketų!
Suskleisti
Naujienų archyvas
Dokumentinį filmą pristatantis „Misija Sibiras“ kviečia surasti lietuvius, negrįžusius iš kalinimų Kazachstane
Išpildyta tremtinės svajonė jai tapo Kalėdų stebuklu
Išskirtinis merginos pasirinkimas – savaitgaliais į kariuomenę
Linkevičius: šiandien „Misija Sibiras“ jaunimas tęsia tradiciją, kuria puoselėjama mūsų tautos istorinė atmintis
Išdavikų žmonų lagerio prižiūrėtojai tenkindavo šlykščiausias aistras: išrengtos nuogai ir nuskustos plikai, kentėjo viską
Paslaptinga bendruomenė, kurios nariams mėsa ir seksas leidžiami tik tam tikromis dienomis
Festivalis „Būtent!“: diskusijų ir pramogų balansas šeimai
„Misija Sibiras“ dalyviai – apie tai, ką teko patirti Kazachstane, ir ko pakartoti tikrai nenorėtų
Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki
Įvardijo dešimt Baltijos šalių nuodėmių: už šiuos veiksmus Kremlius negali atleisti
Liko vienintelis lietuvis milžiniškame Kazachstano mieste: anksčiau mūsų čia buvo labai daug
Miestas, pastatytas ant kankinių kaulų: visi keliai čia veda keisto ežero link
Buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai ragina Rusiją įsileisti „Misiją Sibiras“
Į Rusiją neįleistos „Misija Sibiras“ dalyviams – dviguba Kremliaus patyčių dozė
Linkevičius dėkoja Kazachstanui, priėmusiam „Misija Sibiras“
Rimvydas Valatka. Visuotinis nupušimas pradeda ir laimi
Iš Kazachstano sugrįžo „Misija Sibiras‘18” komanda
Aplankė Balchašo lagerį, kuriame kalėjo ir lietuviai: vaizdas buvo baisus
Aplankė šiurpą keliantį miestą-vaiduoklį: labiausiai sukrėtė kapinės
Vanagaitė įkvėpė Kremlių: aukština NKVD smogikus ir vėl šmeižia partizanų vadus
Apie
Naujienos
Etapai
Archyvas
Apie
Naujienos
Etapai
Archyvas