2014-aisiais, aneksavusi Ukrainai priklausiusį Krymo pusiasalį ir tais pačiais metais sukėlusi karą Donbase, Rusija 8 metus aktyviai remia separatistus Donecko ir Luhansko srityse. 2021-ųjų pavasarį Rusija pradeda telkti pajėgas prie Ukrainos sienų ir okupuotose teritorijose. Prasideda provokacijos.
Apie gresiančią invaziją viešai ne kartą įspėja JAV ir analitikai. Palydovinės nuotraukos ir kiti atvirųjų šaltinių duomenys rodo, kad Rusija vasario viduryje prie Ukrainos sutelkė apie 190 tūkst. karių, maždaug 30 tūkst. iš jų – Baltarusijoje. Kremlius viską neigia ir tikina, kad tai – tik pratybos.
Vasario 24, 2022
Ankstyvą ketvirtadienio rytą pasirodžiusiame vaizdo įraše Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbia, kad jo šalis esą neturi kitos išeities, tik pradėti karinę operaciją prieš neva „neonacistinę ir Rusijai grėsmę keliančią“ Ukrainą.
Rusijos kariuomenė kaimyninę šalį užpuola trimis frontais: šiaurėje – iš Baltarusijos teritorijos, rytuose – kirtusi Ukrainos ir Rusijos sieną, pietuose – iš Krymo pusiasalio teritorijos. Ukrainos vyriausybė pasmerkia šią „keliomis kryptimis vykdomą didelio masto ataką“ ir patvirtina, kad rusai raketomis smogė karinės administracijos objektams, oro uostams ir kariniams sandėliams Kyjive, Charkive, Dnipre ir kituose šalies miestuose bei regionuose. Pirmąją užpuolimo dieną atitinkamus Ukrainos teritorijos ruožus rusams pavyksta užimti visuose atakos frontuose. Neslėpdamos tikslų įvykdyti perversmą ir nuversti prezidentą Volodymyrą Zelenskį, okupacinės pajėgos grėsmingai veržiasi link šalies sostinės Kyjivo.
Pirmąją karo dieną Rusijos pajėgos surengė sėkmingą desantinę operaciją – dešimtys karinių sraigtasparnių išlaipino karius strategiškai svarbiame Hostomelio oro uoste, į šiaurės vakarus nuo Kyjivo. Užimtas oro uostas tapo svarbiausia logistine rusų pajėgų baze, turėjusia tapti atspirties tašku žygiui į Ukrainos sostinę. Tačiau sutikę aršų ukrainiečių pasipriešinimą rusai Hostomelyje įstrigo.
Tą pačią dieną pasirodė garso įrašas, kuriame užfiksuotas pokalbis tarp Juodosios jūros Gyvačių saloje dislokuotų ukrainiečių pasieniečių ir Rusijos karinio jūrų laivyno karininko. Iš Rusijos kreiserio „Moskva“ išgirdęs pasiūlymą sudėti ginklus ir pasiduoti, nes kitu atveju gresia apšaudymas, ukrainietis atkirto: „Rusijos karo laive, eik na***“. Ir nors Ukraina iš pradžių skelbė, kad visi ukrainiečiai didvyriškai žuvo, o vėliau paaiškėjo, kad jie buvo paimti į nelaisvę, pati frazė,
kurią ištarė po apsikeitimo belaisviais išvaduotas Romanas Gribovas, tapo vienu iš ryškiausių Ukrainos pasipriešinimo okupantams simbolių.
Vasario 25, 2022
Rusijos kariai dar labiau priartėja prie Kyjivo, tačiau priemiesčiuose susiduria su itin intensyviu gynėjų pasipriešinimu ir yra pristabdomi. Pavojingiausia padėtis išlieka miesto šiaurės rytų zonoje, kur verda intensyviausios kovos.
Rusijos pajėgos visoje šalyje pradeda atakuoti ir civilinius objektus. Bombos ir raketos krinta į gyvenamuosius namus, gatvėse – pranešta apie šimtus civilių aukų.
Visgi po pirmosios dienos proveržio bendras Rusijos kariuomenės judėjimo greitis sulėtėja, išmušti jau įsiveržusias okupantų pajėgas ukrainiečiams pavyksta ir iš sostinės, ir iš antrojo pagal dydį šalies miesto Charkivo, kurio rusams taip ir nepavyko užimti.
Vasario 26-28, 2022
Pirmajį karo savaitgalį Rusijos kariuomenė nors ir labai lėtai, tačiau toliau stumiasi į priekį visuose frontuose, tęsiasi intensyvus Kyjivo, Charkivo ir šalies pietuose esančio Mariupolio miesto puolimas ir bombardavimas. Iš rankų į rankas pereina greta Krymo pusiasalio esantis Chersono miestas, rusai užima pakeliui tarp Krymo ir Mariupolio esančius Melitopolį ir Berdianską.
Palydovinėse nuotraukose pastebėtas daugiau nei 60 km ilgio rusų karinės technikos konvojus, artėjantis link Kyjivo, tačiau dėl logistikos problemų jo judėjimo tempas – labai nedidelis, o ilgainiui rusai apskritai sustoja.
Įsimintinuose vaizdo įrašuose ir nuotraukose užfiksuotos į vakarus nuo Kijevo esančiame Bučos priemiestyje vykusio mūšio pasekmės – tiesiog gatvėse sunaikinta didelė rusų karinės technikos vilkstinė.
Kovo 1-3, 2022
Prasidėjus antrajai karo savaitei Rusijos kariuomenė suintensyvina civilinių objektų bombardavimą, po atkaklių kovų okupantams pavyksta užimti šalies pietuose esantį Chersoną. Itin intensyviai toliau bombarduotas Mariupolis, tačiau gynyba atsilaiko tiek šiame mieste, tiek Charkive ir Kyjive, kur rusų atakos šiek tiek išsikvepia okupantams toliau mėginant apsupti sostinę.
Raketomis atakuotas vienas iš aukščiausių Ukrainos pastatų – 385 m Kyjivo televizijos bokštas. Pranešta, kad per nepilną savaitę nuo karo pradžios Ukrainą paliko daugiau nei pusė milijono žmonių, kurių didžioji dalis atsidūrė Lenkijoje.