Galutinis įtakingiausiųjų sąrašas
POLITIKAI
VERSLININKAI / EKONOMISTAI
Visuomenininkai
TEISININKAI
TARNAUTOJAI
Žiniasklaidos atstovai
TARNAUTOJAI - BENDRAS BALSAS

Lietuvos įtakingiausieji: valstybės tarnautojai (139)

Eglė Samoškaitė www.DELFI.lt

Pagrindinis naujienų portalas DELFI tęsia pirmąjį ir išskirtinį projektą „Lietuvos įtakingiausieji 2015“. Šis projektas yra unikalus tuo, kad pirmą kartą vienoje vietoje yra pateikiamos tiek visuomenės, tiek elito grupių nuomonės, kas yra Lietuvoje įtakingiausi asmenys.

Septynių dalių ciklas atskleidžia, kas mūsų šalyje yra įtakingiausi politikai, verslininkai/ekonomistai, visuomenininkai, teisininkai, tarnautojai bei žiniasklaidos atstovai. Projektą vainikuos bendras Lietuvos įtakingiausiųjų sąrašas.

Naujienų portalo DELFI užsakymu liepos 18 – rugpjūčio 28 d. buvo atliktas Lietuvos elito nuomonės tyrimas, kurio metu žurnalas „Reitingai“ apklausė 526 žmones. Tai – atsakingas pareigas einantys politikai, valstybės tarnautojai, teisininkai, verslininkai ir ekonomistai, žiniasklaidos atstovai ir visuomenininkai.

Renkant įtakingiausius valstybės tarnautojus, kaip ir teisininkus, nebuvo atliekamas visuomenės nuomonės tyrimas.

Respondentai rinkosi iš pateiktų pavardžių, tačiau galėjo siūlyti ir savo variantus. Tarp siūlomų žmonių, kuriuos buvo norima papildomai įtraukti į sąrašą, dažniausiai minima Vyriausybės kanclerio Almino Mačiulio pavardė. A. Mačiulis yra ilgametis valstybės tarnautojas, ėjo aukštas pareigas Susisiekimo ministerijoje.

Du įtakingiausi tarnautojai – iš Lietuvos banko

Apklausus daugiau nei pusę tūkstančio politinio elito atstovų, verslininkų, ekonomistų, teisininkų, tarnautojų ir žiniasklaidos atstovų paaiškėjo, kad įtakingiausiu valstybės tarnautoju Lietuvoje laikomas Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas. Už jį balsuota 286 kartus.

Klausiamas, kaip vertina, kad yra išrinktas įtakingiausiu valstybės tarnautoju, V. Vasiliauskas sakė pirmiausia tai vertinąs kaip komplimentą Lietuvos bankui, tačiau ir su šiokia tokia abejone.

„Yra visuomenės gyvenimo sričių, kur nei V. Vasiliauskas, nei visas Lietuvos bankas didesnės įtakos nedaro ir nesiekia daryti“, - sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas, nors čia pat pridūrė, kad kažin, ar valstybėje gali ir turi būti vienas visų įtakingiausias asmuo.

V. Vasiliauskas buvo labiau linkęs pabrėžti ne savo, bet Lietuvos banko įtaką finansų sektoriui, šalies ūkio ir finansų sistemos stabilumui. Jo manymu, Lietuvos bankas vis aktyviau dalyvauja valstybės ekonominiame gyvenime plačiąja prasme.

„Lietuvos banko atsakomybių laukas dar prasiplėtė: neseniai būtent Lietuvos bankui buvo suteiktas naujas mandatas, kuriuo skirti papildomi platūs įgaliojimai vykdyti makroprudencinę politiką – tai yra, užkardyti makrolygio rizikas ir taip sustiprinti visos šalies finansų sistemos stabilumą. “, - teigia Lietuvos banko valdybos pirmininkas.

Antroji įtakingiausių tarnautojų sąraše tapo Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Už ją atiduoti 233 balsai.

Pati I. Šimontė pažymi, kad išmatuoti įtaką ir ją apibrėžti labai sudėtinga, todėl balsavusieji apklausoje tikriausiai gana skirtingai įsivaizduoja, kas yra iš tiesų įtakingas valstybės tarnautojas: ar tai toks tarnautojas, į kurio nuomonę įsiklauso sprendimus priimantys žmonės, ar tas, kuris turi įtaką visuomenės nuomonės formavimui.

„Galbūt galėčiau būti antroji simpatingiausia, bet įtakingiausia, tai nežinau. Apskritai neįsivaizduoju, ar žmonės vienodai supranta, kas yra įtaka. Jei tai žmonės, kuriuos dažnai matai televizoriuje, pagal tokį dalyką įtakingiausias žmogus galėtų būti Monika Šalčiūtė. Yra simpatiškų, puikių, kompetentingų žmonių, bet tai ne visada susiję su įtaka. Aš pati tai vertinau kaip įtaką žmonėms, kurie priima sprendimus – tiek teigiamą įtaką, tiek neigiamą. Tai šiuo požiūriu aš savęs tikrai nelaikau įtakinga“, - sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotoja.

I. Šimonytė sako, kad kiekvienas žmogus dirbdamas savo darbą gali daryti bent šiokią tokią įtaką tam, kad visuomenės gyvenimas būtų vienoks ar kitoks: „Net kiemsargis, kuris šluoja gatvę, turi įtakos gyvenimui: nuo jo priklauso, ar žmonės vaikščios švariais batais, ar ne“.

„Bet tiems žmonėms, kurie sprendimus priima dabar, vargu, ar mano nuomonė kokiu nors klausimu yra svarbi. Tikrai vargu. Ir taip yra dėl objektyvių priežasčių“, - sako buvusi Andriaus Kubiliaus vyriausybės finansų ministrė.

Kalbėdama apie įtaką visuomenei, I. Šimonytė pažymi, kad tai priklauso nuo daugelio faktorių. Valstybės tarnautojas, kaip ir bet kuris kitas žmogus, gali daryti įtaką visuomenės nuomonei, jei išsako savo požiūrį svarbiais klausimais, tačiau kiek visuomenė į tai atsižvelgia – klausimas pačiai visuomenei.

I. Šimonytės požiūriu, tikra įtaka pasižymi tokie asmenys, kurie gali paveikti valstybėje priimamus sprendimus: per visuomenės spaudimą, per lobizmą, per teisinius sprendimus. „Aš įtaką suprantu būtent taip. Ir įtaką supratus taip, kaip minėjau, aš neturiu jokios įtakos arba ji labai ribota“, - teigia pašnekovė.

Įtaką aiškina VMI darbu

Trečiasis įtakingiausių valstybės tarnautojų sąraše – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) viršininkas Dainoras Bradauskas. Jam respondentai skyrė 209 balsus.

Pats D. Bradauskas sako, kad patikimą pagrindą įtakai sukuria geras institucijos darbas, pagal kurį vertinamas jos vadovas.

Pašnekovas pažymi, kad VMI vykdo mokesčių administravimo naujoves, kurios padeda surinkti mokestines pajamas į biudžetą, diegia patogesnes elektronines paslaugas gyventojams ir įmonėms.

„Tačiau pagrindinis dalykas, kad VMI visi mokesčių mokėtojai lygūs – neišskiriami nei pagal dydį, nei pagal svarbą“, - apklausos rezultatus taip aiškina D. Bradauskas.

„Žinoma, aš, kaip institucijos vadovas, daug ką nukreipiu, formuoju, bet iš tikrųjų tai bendras institucijos darbas, o pagal tai vertinamas ir vadovas“, - priduria pašnekovas.

Pareigas D. Bradauskas eiti pradėjo šių metų balandžio mėnesį, tačiau VMI dirba jau daugiau nei dvidešimt metų.

Jam laimėjus konkursą tarp politikų kilo didelis sujudimas, mat D. Bradausko tėvas, socialdemokratas Bronius Bradauskas ėjo Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pareigas – taigi iš esmės turėjo teisę kontroliuoti, ar VMI tinkamai atlieka savo funkcijas.

Galiausiai B. Bradauskas pirmininko pareigas užleido kolegai iš Darbo partijos Petrui Narkevičiui, o finansų ministras Rimantas Šadžius paskyrė D. Bradauską VMI viršininku.

Klausiamas, ar pavardė, kuri liudija giminystę su įtakingu socialdemokratų politiku, labiau padeda ar kenkia, D. Bradauskas atsakė irgi klausimu: „O kaip jums atrodo?“

„Iš tikrųjų pavardė yra pavardė, bet už to slepiasi tam tikras turinys. Laimėjau konkursą į šios įstaigos viršininko vietą ir daviau sau žodį būti principingas. Mano principų, mano nuostatų nelemia jokia pavardė. Tačiau, aišku, kartais būna spekuliacijų dėl tos mano pavardės, bet tenka susitaikyti“, - teigia VMI viršininkas.

Ketvirtas pagal įtaką – Z. Vaigauskas

Įtakingiausių valstybės tarnautojų sąrašą tęsia ilgametis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas, kuriam teko ketvirtoji vieta. Už Z. Vaigauską atiduoti 198 balsai.

„Jūs man pranešėte įdomią žinią. Bet paprastai po tokių žinių gaunu papildomą pylos dozę“, - sužinojęs, kad tapo ketvirtuoju įtakingiausiu valstybės tarnautoju, sakė Z. Vaigauskas.

Tačiau VRK pirmininkas sako, kad jo įtaka yra mistifikuojama. Pašnekovo nuomone, taip yra tikriausiai dėl to, kad rinkimus organizuojančios ir juos prižiūrinčios komisijos pirmininku jis dirba ilgą laiką.

Z. Vaigauskas teigia, kad svarbiausia jo užduotis yra tinkamai suorganizuoti rinkimus ir užtikrinti teisingą rezultatų skaičiavimą. Pasak VRK pirmininko, jo įtaka tuo ir apsiriboja.

„Aš save laikau tuo, kuris pasirūpina, kad apie 16 tūkst. komisijos narių suskaičiuotų balsus, ir praneša žinią apie rinkimų rezultatus. Vienais atvejais ta žinia būna akivaizdi, abejonių nekyla, kitą kartą balsai pasiskirto apylygiai, kandidatai būna arti vienas kito ir mūsų skaičiavimo tikslumas tampa labai svarbus – nuo to priklauso, kas išrenkamas“, - sako VRK pirmininkas.

Į dešimties įtakingiausių Lietuvos teisininkų sąrašą taip pat pakliuvo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius (5 vieta), finansų viceministras Edmundas Žilevičius (6 vieta), vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė (7 vieta), Konkurencijos tarybos pirmininkas Šarūnas Keserauskas (8 vieta), Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė (9 vieta), Ūkio ministerijos kancleris Gediminas Miškinis (10 vieta).

PLAČIAU
1.
Vitas Vasiliauskas
Visų respondentų balas
286
2.
Ingrida Šimonytė
Visų respondentų balas
223
3.
Dainoras Bradauskas
Visų respondentų balas
209
4.
Zenonas Vaigauskas
Visų respondentų balas
198
5.
Jonas Milius
Visų respondentų balas
154
6.
Edmundas Žilevičius
Visų respondentų balas
123
7.
Edita Žiobienė
Visų respondentų balas
118
8.
Šarūnas Keserauskas
Visų respondentų balas
107
9.
Diana Vilytė
Visų respondentų balas
86
10.
Gediminas Miškinis
Visų respondentų balas
81
11.
Daiva Ulbinaitė
Visų respondentų balas
70
12.
Gražina Drėmaitė
Visų respondentų balas
67
13.
Dainius Numgaudis
Visų respondentų balas
66
14.
Diana Varnaitė
Visų respondentų balas
60
15.
Arūnas Dulkys
Visų respondentų balas
57
16.
Mindaugas Sinkevičius
Visų respondentų balas
45
17.
Romas Valentukevičius
Visų respondentų balas
38
18.
Augustinas Normantas
Visų respondentų balas
34
19.
Teresė Birutė Burauskaitė
Visų respondentų balas
31
20.
Deividas Kriaučiūnas
Visų respondentų balas
31
21.
Tomas Karpavičius
Visų respondentų balas
30
22.
Algirdas Kunčinas
Visų respondentų balas
28
23.
Irina Urbonavičiūtė
Visų respondentų balas
28
24.
Kęstutis Sabaliauskas
Visų respondentų balas
24
25.
Feliksas Petrauskas
Visų respondentų balas
22
26.
Remigijus Baniulis
Visų respondentų balas
20
27.
Evelina Butkutė-Lazdauskienė
Visų respondentų balas
17
28.
Jūratė Raguckienė
Visų respondentų balas
16
29.
Gedeminas Aleksonis
Visų respondentų balas
15
30.
Rimantas Prūsaitis
Visų respondentų balas
14
31.
Robertas Klovas
Visų respondentų balas
14
32.
Vilija Lapėnienė
Visų respondentų balas
14
33.
Daiva Gineikaitė
Visų respondentų balas
13
34.
Vidas Šlekaitis
Visų respondentų balas
12
35.
Daiva Raudonienė
Visų respondentų balas
11
36.
Gintaras Čepas
Visų respondentų balas
11
37.
Algirdas Stončaitis
Visų respondentų balas
11
38.
Dalia Miniataitė
Visų respondentų balas
10
39.
Arūnas Kazlauskas
Visų respondentų balas
8
40.
Albertas Stanislovaitis
Visų respondentų balas
7
41.
Jurgita Kazlauskienė
Visų respondentų balas
7
42.
Danguolė Juozapavičienė
Visų respondentų balas
6
43.
Giedrius Rimša
Visų respondentų balas
4
Respondentų įrašytos asmenybės:
1. Alminas Mačiulis
17
2. Aloyzas Vitkauskas
5
3. Nikita Ananjevas
2
4. Inga Žilienė
2
Gintautas Barcys, Rūta Baškytė, Povilas Česonis, Raimundas Karoblis, Lidija Kašubienė, Vilius Kavaliauskas, Raimondas Kuodis, Ramutė Liupkevičienė, Agneta Lobačevskytė, Rimantas Miknys, Rasa Noreikienė, Irena Seliukaitė, Marius Skarupskas, Raimondas Šukys, Petras Vaitiekūnas, Antanas Vinkus, Roma Žakaitienė
Tyrimo metodika
Naujienų portalo DELFI užsakymu liepos 18 – rugpjūčio 28 d. buvo atliktas Lietuvos elito nuomonės tyrimas. Jo metu apklausti 526 žmonės.

Žurnalas „Reitingai“ apklausė 159 politikus (tai yra, 60 proc. Seimo narių, daugiau nei pusę ministrų, 14 viceministrų, pusę europarlamentarų, du trečdalius merų, taip pat kitus politikus, dirbančius užsienyje ar šiuo metu nebeužimančius aukštų pareigų);

83 tarnautojus (6 inspekcijų vadovus, 23 departamentų vadovus, 14 centrų vadovų, 7 tarnybų vadovus, 6 ministerijų kanclerius, taip pat Prezidentūros, Vyriausybės, Lietuvos banko ir kitų institucijų tarnautojus);

62 teisininkus (po keletą Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo, Apeliacinio teismo, kai kurių apygardų teismų teisėjų, Generalinės prokuratūros ir apygardų prokuratūrų prokurorų, per 20 advokatų, per dešimt teisininkų-mokslininkų, beveik dešimt skirtingų teisėtvarkos institucijų vadovų);

101 verslininką ir ekonomistą (dešimt asocijuotų verslo struktūrų vadovaujančių asmenų, 20 iškilių ekonomistų, 15 TOP vadovų, 15 itin stambių Lietuvos verslininkų, 20 vidutinių Lietuvos įmonių vadovų, taip pat apklausta ir keliolika įvairių su verslu susijusių institutų, žinybų, tarnybų, agentūrų vadovų);

50 žiniasklaidos priemonių vadovų ir atstovų (daugiau nei 30-ies skirtingų žiniasklaidos priemonių – televizijos, radijo, spaudos ir interneto portalų - vadovų ir atstovų, skirtingų programų vadovų ir prodiuserių bei 10 regioninės žiniasklaidos priemonių vadovų);

71 visuomenininką (15 mokslo ir švietimo organizacijų vadovų, 10 medicinos įstaigų vadovų, 10 politologų, 10 istorikų, 5 dvasininkus, 10 muzikos, kino ir pramogų pasaulio atstovų, 10 visuomeninių organizacijų vadovų ir kt.);

Tyrimo metu surinkti rezultatai pateikiami 50 skirtingų pjūvių.

„Spinter tyrimų“ atlikto tyrimo metodika

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ naujienų portalo DELFI užsakymu reprezentatyvų Lietuvos gyventojų nuomonės tyrimą atliko 2015 metų rugpjūčio 22-31 dienomis. Tyrimu siekta išsiaiškinti, kurie šalies politikai laikomi įtakingiausiais.

Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją. Tyrimo metu buvo apklausta 1013 respondentų.

Apklausa vykdyta standartizuoto betarpiško interviu būdu naudojant standartizuotą su užsakovu suderintą klausimyną. Standartizuotą interviu atliko profesionalus apklausėjas. Respondentams buvo pateikiamas sąrašas pavardžių ir prašoma įvardinti 5, jų nuomone, įtakingiausius asmenis.
PLAČIAU