aA
Nepaisant to, kad šiuo metu už lango pūpso sniego pusnys, pavasaris jau ne už kalnų, o tai reiškia, kad netrukus teks imtis sėjos ir sodinimo darbų.
Pavasario žinynas: kaip teisingai įsirengti darželį ant palangės ir kitos daiginimo paslaptys
© Shutterstock

Didieji darbai sode ir šiltnamiuose prasidės kovo ir balandžio mėnesiais, tačiau jau dabar galėtume pasimėgauti žaliais daigais ir aromatingais pavasario žiedais, jei susikurtume mini sodą ant palangės, komentare Delfi.lv pažymi Latvijos „K Senukų“ sodo prekių skyriaus vadovas Ingas Laumanis.

Ką auginti ant palangės?

Palangių klasika – prieskonių krūmeliai, maistingi ir daug vitaminų turintys daigai, kvapnios svogūninės gėlės. Šie augalai nėra praradę aktualumo ir šiandien. „Žmonės vis dažniau ieško augalų, kuriuos tiktų auginti patalpose, ir pageidauja, kad jie būtų kuo natūralesni ir chemiškai neapdoroti“, – teigė I. Laumanis.

„Mes matome, kad klientams svarbu, kad jų užauginti augalai, kuriuos jie deda į lėkštę, būtų kuo naudingesni. Anksčiau šis pageidavimas nebūdavo taip aiškiai išreikštas, tačiau dabar ekologiškas mąstymas išgyvena tikrą bumą. Daugelį žmonių domina neįprastos alternatyvos populiariems augalams: įvairios nykštukinės pomidorų, agurkų, paprikų veislės, kurios neaugtų į aukštį, bet duotų gausų derlių. Tokios žemaūgės daržovių veislės taip pat tinka palangėms ir balkonams. Ypač didelė paprikų paklausa – jas su malonumu perka šeimos, turinčios nedidelius sodelius. Paprikos nėra reiklios, jas nesudėtinga prižiūrėti“, – pasakojo sodo skyriaus vadovas.

Jis pridūrė, kad dabar puikus metas sėti ne tik prieskonines žoleles, bet ir sodinti ant palangės pavasarines svogūnines gėles – krokus, hiacintus, narcizus bei tulpes. Tačiau gerai pagalvokite, ką auginsite ant palangės, jei namuose turite naminių gyvūnų. Katėms, pavyzdžiui, dėl aitraus kvapo pavojų kelia hiacintai ir pomidorai.

Puikus variantas – jau paruošti rinkiniai su sėklomis, tinkamai parinkta žeme ir fitolempa, liedžiančia daiginti sėklas net ant stalo, jei miesto bute nėra kitų variantų. Be to, tai gali tapti įdomiu interjero elementu.

Augalus, kurie išbujoja ant palangės, balandžio mėnesį galima persodinti į lauką ar vazonus balkone. Pavargęs ir išsausėjęs petražolių krūmelis, praleidęs vasarą lauke, rudenį vėl bus suvešėjęs, kvepės ir džiugins ne tik akis, bet ir pilvą. Vasario pabaigoje jau galima sėti daržoves, kurių daigai keliaus į šiltnamį. Turėkite galvoje, kad pomidorų atveju nuo sėjos iki persodinimo į šiltnamį turi praeiti 50 – 60 dienų, agurkams reikės mažiau – 20 – 30 dienų, nelygu veislė. Tačiau kada bus galima sėti tiesiai į dirvą, pasakyti sudėtinga. Nakties temperatūra turi būti virš 8 laipsnių šilumos, o tai mūsų zonoje įvyksta balandžio pabaigoje ar net gegužę.

Pavasario žinynas: kaip teisingai įsirengti darželį ant palangės ir kitos daiginimo paslaptys
© Shutterstock

Kaip teisingai daiginti sėklas?

Iš pradžių sėklas rekomenduojama apdoroti fungicidu arba silpnu kalio permanganato tirpalu – tai apsaugos jas nuo grybelio. „Sėklas 15 – 20 minučių pamerkite į vandenį su 1 proc. dezinfekuojančios priemonės. Tokia vonelė taip pat leis pamatyti, kurias sėklas galima sėti, o kurias reikėtų atmesti. Iš tų sėklų, kurios išplauks į paviršių, vargu ar kažkas išaugs. Tinkamos, vaisingos sėklos nuskęs“, – pažymėjo I. Laumanis.

Stiprius augalus, pavyzdžiui, pomidorus, galima sėti į bendrą dėžę, o vėliau daigus pikiuoti. Prieskoninių augalų sėklas taip pat galima sėti tankiai, o tuomet daigus praretinti. Tačiau tas daržoves, kurių daigai būna gležni – agurkus, moliūgus, cukinijas, taip pat stambias gėles – geriau sėti po vieną sėklytę ar dvi į durpių ar paprastus indelius.

„Labai patogus sprendimas – sėjamoji medžiaga ant specialios juostelės. Tokios sėklos kainuoja šiek tiek brangiau, tačiau jos būna geresnės kokybės, jau apdorotos fungicidais ir paruoštos sėjai tiek į lysvę, tiek į šiltnamį. Pavyzdžiui, sėjant morkas, tai gerokai palengvina gyvenimą“, – sakė sodo skyriaus vadovas ir priduria, kad daržoves, išaugusias iš tokių sėklų, drąsiai galima naudoti maistui, nes šios sėklos būna apdorotos pagal griežtus Europos Sąjungos reikalavimus.

„Klasikinis močiučių triukas – paberti sėklas ant drėgno pagrindo – padėklo, šlapios vatos, popieriaus ar audinio. Šio metodo privalumas tas, kad iš karto galima pamatyti, kurios sėklos dygsta. Tačiau reikia stebėti, kad šaknys neįaugtų į audinį, nes vėliau persodinant daigus, jos gali nutrūkti. Be to, reikia atidžiai stebėti drėgmės lygį – sėklos visą laiką turi būti drėgnoje terpėje“, – pasakojo I. Laumanis. Sėkloms daiginti jis rekomenduoja durpių tabletes. Jos visą laiką būna drėgnos ir nepažeidžia šaknelių, nes augalą galima persodinti su visa tablete.

Kol sėklos dar kietos, jas galima daiginti ant palangės virš radiatoriaus, tačiau po to, kai susiformuos šaknys, daigus geriau saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir šilumos.

Kaip paruošti vazonėlius ir žemę?

„Geriausias sprendimas – vienkartinis indelis, kurį vėliau galima palikti žemėje: kuo mažiau sodinukai bus persodinami, tuo geriau – tai sumažina tikimybę pažeisti šaknis. Kasetės 20-čiai sėklų ir plastikiniai indeliai atrodo patogūs, tačiau nėra itin tinkami persodinimui. Jei augalo neketinate perkelti į dirvą ir toliau auginsite jį ant palangės, tiks bet koks vazonas, netgi tuščias indelis nuo jogurto. Jei prieskonių darželį ant palangės auginsite moliniuose vazonuose, teks susitaikyti su tuo, kad iš tokių vazonų išgaruos daug drėgmės ir juose augančius prieskonius ar gėles teks dažniau laistyti“, – teigė I. Laumanis.

Žemė turi būti smulki ir, pageidautina, specialiai skirta sėjai ir pikiavimui. Sėjant prieskonius, galite naudoti specialiai prieskoniams skirtą žemių mišinį, praturtintą maistinėmis medžiagomis ir vitaminais. Tokiu atveju šios žemės grumstus tiesiog sutrinkite rankomis.

Hiacintus galima auginti ir be žemių – tik vandenyje. Tačiau jums reikės specialios vazelės arba bet kokios vazelės su užsmauktu kakleliu. Svogūnėlis dedamas ant susiaurėjimo, o pati vazelė pripildoma vandens: hiacinto šaknys turi būti vandenyje, tačiau svogūnėlis turi likti išorėje. Labai svarbu, kad tokia vazelė būtų skaidri.

Pavasario žinynas: kaip teisingai įsirengti darželį ant palangės ir kitos daiginimo paslaptys
© Shutterstock nuotr.

Kaip teisingai prižiūrėti darželį ant palangės?

Tokie augalai geriausiai jausis ant rytinės ar vakarinės pusės palangių, kur gaus pakankamai šviesos, tačiau išvengs tiesioginių saulės spindulių, kurie gali juos apdeginti. Daiginimui idealiai tiks speciali fitolempa arba paprasta liuminescentinė lempa. „Tinkamu sprendimu butams gali tapti nedidelis šiltnamis – 2 ar 4 lentynėlės, uždengtos plėvele. Jei kiekviena lentyna turės tinkamo dydžio lempą, toks šiltnamis gali būti labai efektyvus“, – pasakojo I. Laumanis.

Kol sėklos sudygs, žemė visuomet turi būti drėgna. Rekomenduojama ją laistyti po nedaug, du ar tris kartus per dieną. Kai tik daigai ūgtelės, juos bus galima laistyti rečiau, kad ir dukart per savaitę. Tačiau tai priklausys nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, oro drėgnumo bute. Prieskonines žoleles galima tręšti specialiomis trąšomis prieskoniams, tačiau tręšimą rekomenduojama nutraukti likus dviem savaitėms iki prieskonių vartojimo maistui. Jei salotoms ar bandelėms naudosite daigus, trąšų apskritai nereikės, nes daigai auga labai greitai. Be to, vandentiekio vandenyje taip pat būna nemažai mineralų. Jei yra galimybė, laistykite augalus ištirpintu sniegu. Tiesa, mieste tai nebus geras variantas, tačiau atokesnėse vietovėse – idealus sprendimas.

Augalai atrodo prastai: ką daryti?

Pelėsis, pageltę ar apvytę augalai ne visada reiškia, kad dėl to kaltas yra šeimininkas. Ant žemių susiformavęs pelėsio sluoksnis taip pat ne visada yra blogas ženklas. Jei oras šiltas, o augalas reguliariai laistomas, pelėsis tikrai gali atsirasti. Tokiu atveju tiesiog pašalinkite viršutinį žemių sluoksnį. Kur kas blogiau, jei pelėsiu pasidengia pats augalas. Tokį augalą reikėtų išmesti, nes didelė tikimybė, kad jį užpuolė grybelis.

Jei augalas pagelto, greičiausiai jis bus perdžiūvęs. Jį dar galite išgelbėti, jei jį apgenėsite ir palaistysite. Jei augalas buvo laistomas, bet vis tiek pradėjo geltonuoti, gali būti, kad jam trūksta geležies arba azoto. Tokį augalą patręškite. Tačiau tuomet maždaug savaitę nevartokite jo lapelių maistui. Jei augalas trąšomis buvo purškiamas, prieš vartojimą maistui gerai jį nuplaukite.

Jei augalas džiūsta net ir laistant, gali būti, kad yra pažeistos jo šaknys arba užteršta žemė. „Tokiu atveju rekomenduojama ištraukti augalą iš vazono ir apžiūrėti jo šaknis. Smarkiai pažeistus prieskoninius augalus geriau išmesti, kad liga nepersimestų kitiems augalams. Jei žemės iš vieno ir to paties maišo pateko ir į kitus vazonus, patikrinkite ir juose augančius augalus. Geriausia augalus persodinti į naują žemę. Tačiau prieš tai žemę galite dezinfekuoti: tiesiog suberkite ją į metalinį indą ir kelioms minutėms įkiškite į orkaitę, įkaitintą iki 100 – 150 laipsnių karščio. To pakaks, kad žūtų grybelis ir kiti kenkėjai“, – patarė I. Laumanis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.5714

Ar verta žemę augalams keisti tirpalu (3)

Kokybiška dirva – būtina tinkamo augalų augimo sąlyga, kurios ignoruoti jokiu būdu negalima....

Pavasario žinynas: kaip teisingai įsirengti darželį ant palangės ir kitos daiginimo paslaptys

Nepaisant to, kad šiuo metu už lango pūpso sniego pusnys, pavasaris jau ne už kalnų, o tai...

Profesionalus sodininkas pasakė, koks nemalonus siurprizas laukia po šios žiemos (37)

Tautvydas Gurskas , profesionalus sodininkas, sako, kad po šios žiemos gamta atrinks, kas gali...

Arūnas Milašius | D+

Soduose po sniegu pelių rojus – profesionalas pataria, kaip labai paprastai apsaugoti medelius

Stora minkšto sniego danga graužikams sukuria labai patogų gyvenimą. Tačiau šiuo patogumu...

Kaip pačiam auginti svogūnų laiškus (13)

Artėjant kalendoriniam pavasariui pastebimas žmonių susidomėjimas palangių daržininkyste:...

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (31)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (33)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (3)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (208)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (41)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

LGBT bendruomenę „iškrypėliais“ pavadinęs Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapelionas atleidžiamas iš pareigų (991)

Socialiniuose tinkluose šią savaitę pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (76)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (11)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (43)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...