aA
Paskutinis vasaros mėnuo gali atnešti labai skirtingus orus - vienais metais gali būti karšta kaip liepą, o kitais jau galima pajusti rudens alsavimą. DELFI „Tavs Darzs“ pasakoja, kaip pradėti ruoštis rudeniui ir kokie darbai paprastai planuojami rugpjūčio mėnesį.
Avietės
Avietės
© Shutterstock

Nepaisant oro sąlygų, atėjus rugpjūčiui, atsiranda daug rūpesčių – tenka nurinkti šių metų derlių ir pasiruošti ateičiai. Taigi jau rugpjūtį reikėtų pradėti ruoštis kitiems metams.

Dekoratyvinis sodas

Pagrindinis darbas vasarą yra laistymas. Tvyrant sausiems ir karštiems orams, svarbu labai gerai palaistyti gėlynus bent kartą per savaitę ir būtinai – ryte. Rugpjūtį naktys tampa vėsesnės, pasirodo rūkas, kuris skatina vystytis augalų ligas. Ant ryte palaistytų gėlių susidarys mažiau kondensato, nei laistant vakare, todėl lapai iki vakaro suspės nudžiūti.

Laistyti reikėtų visą sodą, įskaitant ir veją (jei nėra automatinės laistymo sistemos), medžius, krūmus bei gyvatvores. Vejos žolė neturi gilių šaknų, todėl nelaistoma žolė geltonuoja ir džiūsta. Jei prasidėtų lietūs, veja atsigautų, bet ji nebebūtų tokia žalia.

Medžių ir krūmų šaknys yra kur kas ilgesnės, todėl jiems nėra sudėtinga pasiekti drėgmę gilesniuose dirvožemio sluoksniuose. Tačiau per karščius augalai vėsinasi, garindami drėgmę per lapus, todėl vandens poreikis jiems išauga.

Jei nelaistysite medžių ir krūmų, vargu ar jie visiškai nudžius, tačiau ištverti žiemą jiems bus kur kas sunkiau. Tai ypač pasakytina apie augalus, turinčius paviršinę šaknų sistemą – rododendrus, magnolijas ir tuos augalus, kurie buvo pasodinti šiais metais ir jų šaknų sistema dar nėra sustiprėjusi.

Rugpjūčio mėnesį paskutinį kartą prieš žiemą apkarpomos gyvatvorės. Nuo kitų medžių bei krūmų pašalinami pageltę, sergantys ir sausi lapai bei šakos. Apgenimos lanksvos, suteikiama forma dekoratyviniams krūmams, pašalinami nužydėję žiedlapiai ir auginiai.

Rugpjūčio mėnesį reikėtų apžiūrėti gėlių sodinukus: pašalinti nuvytusius ir nudžiūvusius žiedus, nurėžti žuvusius, pažeistus ar ligotus lapus. Iškasami, dalijami ir persodinami pavasarį bei vasarą žydintys krūmai, jeigu jie pernelyg išbujojo. Apkarpomos levandos, čiobreliai, raudonėliai, juozažolės.

Paskutinis vasaros mėnuo: sodo ir daržo darbų kalendorius rugpjūčiui
© Shutterstock

Atsilaisvinusioje vietoje galima pasodinti dvimečių gėlių – piliarožių, ramunėlių, gvazdikų, rusmenių, neužmirštuolių, našlaičių. Sodinamos ar persodinamos lelijos bei kitos svogūninės gėlės – krokai, hiacintai, sniegžydrės, puškinijos ir kt. Sodinimo gylis – per tris svogūnėlius.

Patrauklią išvaizdą praradusias vienmetes gėles taip pat galima apkarpyti. Pavyzdžiui, lobelijai nurėžiami net du trečdaliai šakelių, kitoms gėlėms pašalinamos nudžiūvusios dalys – nužydėję žiedynai, ligoti ar pažeisti lapai. Visų vasarinių gėlių žiedynai yra nupjaunami, ir kartą per dvi savaites jos yra patręšiamos arba silpnas trąšų tirpalas paruošiamas kiekvieną kartą laistant.

Renkamos gėlių sėklos. Manoma, kad geriausias sėklas subrandina pirmieji žiedai, todėl jiems leidžiama iki galo nužydėti ir subrandinti sėklas. Kai sėklų dėžutės sudžiūsta, bet dar neatsidaro, jos nupjaunamos ir padedamos ant popieriaus sausoje ir šiltoje vietoje, kad atsivertų. Išbyrėjusios sėklos išdžiovinamos, apvalomos nuo priemaišų, suberiamos į pakelius ir saugomos iki pavasario.

Vaismedžių sodas

Vaismedžių sode prasideda derliaus nurinkimo metas. Uogos jau būna nurinktos, todėl derėtų pasirūpinti pačiais augalais, juos sutvarkyti ir patręšti, kad kitąmet jie duotų gerą derlių. Kadangi obuoliai, slyvos ir kriaušės dar noksta, reikėtų pasirūpinti medžiais, kad jie nenukentėtų nuo karščio, ligų ir kenkėjų.

Nurinkus uogas, pašalinamos pažeistos ar nudžiūvusios krūmų šakos, nuravima ir papurenama aplink krūmus esanti žemė. Krūmai patręšiami rudeninėmis trąšomis ir profilaktiškai nupurškiami nuo ligų ir kenkėjų.

Vyšnioms ir trešnėms nurėžiami šakelių galai, paliekant 3 – 5 kartus ilgesnę šaką nei nupjautoji dalis. Vaismedžiams nugenėjami nereikalingi ūgliai, vertikaliai augantys ūgliai ir konkuruojantys skeletinių šakų ūgliai.

Skiepijami vaismedžiai. Akiavimui naudojamos vienų metų šakelės, kurios nurėžiamos skiepijimo metu. Apžiūrimi anksčiau skiepyti medžiai. Jei reikia, jie perrišami. Jei medžiai suaugę, apgenėjamas poskiepis, o jei medis skiepytas į vainiką, pjaunama virš skiepo vietos.

Apgenimos aviečių šakos, nuo kurių nurinktas derlius. Aviečių krūmai palaistomi, papurenama dirva tarp krūmų, mulčiuojama žemė po krūmais. Jei avietes užpuolė ligos ar kenkėjai, jos apipurškiamos kontaktiniais pesticidais.

Braškių lapai nupjaunami, o krūmeliai patręšiami kompleksinėmis trąšomis, kuriose yra sumažintas deguonies ir fosforo kiekis.

Į iš anksto paruoštas lysves sodinamos jaunos braškės. Jos reguliariai laistomos. Kad kitais metais sulauktumėte gero derliaus, braškėms turite užtikrinti optimalų drėgmės režimą. Jei drėgmės bus mažai, žiedpumpuriai formuosis labai lėtai, o jei braškes perlaistysite, tai greičiausiai pradės augti lapai.

Daržas

Darže taip pat prasideda derliaus nuėmimo metas. Jei esate pasisodinę daug cukinijų, agurkų ir pomidorų, ne visas daržoves spėsite iš karto suvalgyti. Tačiau net ir tuo atveju, jei daržovių nespėjate suvalgyti, derlių vis tiek reikia nurinkti: jei to nepadarysite, daržovės ne tik peraugs, bet ir pats augalas liausis davęs vaisių ir visas jėgas skirs sėklų brandinimui. Kiekvieną dieną skinkite sunokusius agurkus ir pomidorus, cukinijas, patisonus, žirnelius ir pupeles. Pomidorams nugnybiamos viršūnės, nulaužomi viršutiniai ūgliai bei apatinės šakos.

Išraunami svogūnai bei česnakai – jie kabinami džiūti gerai vėdinamoje vietoje. Sėjami vienmečiai žalumynai – krapai, salotos, špinatai, ridikėliai. Dalijant krūmelius, dauginami daugiamečiai augalai – raudonėliai, čiobreliai, rūgštynės, žieminiai svogūnai, peletrūnai.

Po moliūgais padedamos lentos, paberiama šiaudų ar mulčiaus, kad vaisiai negulėtų ant vėsios ir šlapios žemės. Jei darže auginate bulves, tai rugpjūčio antroje pusėje reikėtų nurėžti bulvienojus, kad bulvės geriau subręstų.

Cukinijos
Cukinijos
© Shutterstock

Šiltnamis

Vasaros pabaigoje net ir šiltnamiuose padidėja ligų rizika. Jei šiltnamiui neskirsite ypatingo dėmesio, jame gali žūti visi augalai, todėl turite palaikyti jame teisingą mikroklimatą, optimalų augalų laistymo bei tręšimo režimą.

Jei orai karšti, pomidorus gali apnikti sausasis puvinys, kurį sukelia kalcio trūkumas. Jaunus vaisius apipurkškite kalcio nitrato tirpalu ir stebėkite, kad oras šiltnamyje pernelyg neįkaistų.

Artėjant rudeniui, šiltnamyje gali susidaryti kondensatas, dėl kurio gali vystytis pilkasis puvinys. Laistykite augalus prie pat dirvožemio ir reguliariai bei kruopščiai vėdinkite šiltnamį, kad oras jame nebūtų pernelyg drėgnas. Visus pažeistus vaisius reikia nuskinti ir sunaikinti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
3.8889

Ką daryti, jei lūžo obelis (1)

Šiais metais sodininkus nudžiugino obuolių, kriaušių ir slyvų derlius. Tačiau visiškai...

Baigiasi daržo ir augalų sezonas: ko nepamiršti ir kaip pasiruošti kitiems metams (1)

Lietuvių liaudies išmintis teigia, kad „kaip pasiklosi, taip ir išsimiegosi“. Ši taisyklė...

Labiausiai sodininkų vertinami sideratai (2)

Gamta nemėgsta tuštumos, todėl gali susidaryti įspūdis, kad ką tik kruopščiai sukastas ar...

Keičiasi klimatas, keičiasi ir medelių sodinimo metas – pagrindinės klaidos (2)

Rugsėjį žmonės tradiciškai pradeda sodinti medelius ir uogakrūmius, tačiau, keičiantis...

Ką daryti, jei pradėjo džiūti obelis: kaip ir kada nupjauti sausas šakas (1)

Obels vainiką darkančios nudžiūvusios, sausos šakos – rimta priežastis sunerimti. Tik kaip...

Top naujienos

„Zapad“ atskleidė – ne tik Rusija ir Baltarusija kariautų prieš NATO (190)

Pratybose „Zapad21“, kuriuose buvo treniruojama ir puolamoji operacija prieš NATO be Rusijos ir...

Baldų gamyba iš vidaus: medienos dalis savikainoje ir kas lemia brangimą

Pastaruoju metu pastebimas tiek medienos žaliavos, tiek vartotojams parduodamų baldų kainų...

Astrauskaitės mitingas baigėsi anksčiau, nei planuota: žmonių susirinko mažai, policija sulaikė du asmenis atnaujinta 17:01 val. (703)

Maždaug 50 žmonių šeštadienį lyjant lietui susirinko į pedagogės Astros Astrauskaitės...

Paulius Jurkevičius. Nauji tualetų ir prekybcentrių žaidimai – ar darome kaip Italija?

Šią savaitę pasaulis – tiek plokščias, tiek apvalus – ėmė ir vėl pasidalino. Vieni...

Pirmoji iš ES šalių įvedė visuotinį privalomą „Covid“ pasą: darbuotojams ir darbdaviams grės didžiulės baudos (119)

Italija reikalaus visų darbuotojų turėti galiojantį „Covid“ pasą: vyriausybė, vadovaujama...

Situacija reitinguose primena žinomą patarlę: konservatoriams šis ruduo gali viską pakeisti (165)

Praėjus beveik metams nuo rinkimų, kai buvo suskaičiuoti biuleteniai, partijos rikiuojasi taip:...

Liberalų sąjūdžio pirmininke perrinkta Viktorija Čmilytė-Nielsen: turime dar pasitempti atnaujinta 17:09 val. (105)

Liberalų sąjūdžiui ir toliau vadovaus Viktorija Čmilytė-Nielsen – šeštadienį Trakuose...

Tylusis Talibano derybininkas, lemsiantis viso Afganistano ateitį – kas jis? (58)

Jis – vienas iš Talibano įkūrėjų, per dvidešimt metų trukusį karą su Jungtinėmis...

Tomas Ramanskas | D+

Šaro Barsa. Tai, ko nerodė per TV. Sudėtinga Barsos savaitė ir išskirtinis Jokubaičio interviu: tokią asmenybę kaip Šaras nėra lengva pakeisti

Barselonos komanda iš Supertaurės turnyro Tenerifėje sugrįžo tuščiomis, tačiau šią savaitę...

Armonaitė: kelių piktų žmonių kalbos nėra tautos balsas (750)

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sako, kad krizė nėra priežastis stabdyti...