aA
2019 m. rudenį Lietuvoje pasėtas rekordinis kiekis žieminių pasėlių – 1,2 mln. hektarų. Tikimasi, kad jie sėkmingai peržiemos ir pavasarį liks pasėti apie 500 tūkst. hektarų vasarojaus.
Sėja
Sėja
© Organizatorių archyvas

Kad ši sėja atneštų aukštus derlingumo ir pelningumo rezultatus, būtina tinkamai susiplanuoti ir teisingai pasirinkti vasarinių augalų rūšis ir veisles. Kurie augalai šį sezoną ūkininkams gali būti naudingiausi, pasakoja sėklininkystės ekspertas Sigitas Augas, rašoma pranešime.

Kukurūzai
Kukurūzai
© Shutterstock nuotr.

Kukurūzai grūdams

Nors kukurūzai gamybiniuose Lietuvos pasėliuose pradėti auginti tik prieš kiek daugiau nei 60 metų, šiuolaikiniai ūkininkai vis dažniau domisi galimybėmis savo ūkiuose sėti būtent šiuos augalus. „Linas Agro“ ir „Dotnuva Baltic“ sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas sako, kad didžiausią įtaką tokiam susidomėjimui turi tai, jog dvi pastarosios sausrų alinamos vasaros Lietuvoje buvo itin palankios kukurūzų grūdams auginimui.

„Kukurūzai efektyviausiai naudoja drėgmę, todėl puikiai auga ir sausringais periodais. Stebint pasaulines tendencijas, galima numatyti, kad oro temperatūra kils, o gamtos kataklizmų tik daugės. Dėl šios priežasties rinktis nuo oro sąlygų mažiau priklausomus augalus – prasminga. Be to, kukurūzų poreikį ženkliai didina ir pramonės sektorius – šie augalai reikalingi etanolio gamybai“, – teigia ekspertas.

Kai kurios kukurūzų grūdams veislės dėl savo išskirtinių savybių ūkininkams šiemet vis dėlto gali pasiteisinti geriau už kitas. Šiai vasarojaus sėjai specialistas ūkininkams pataria atkreipti dėmesį į dvi veisles.

„Lapriora FAO 190/190“ yra vidutinio ankstyvumo kukurūzų veislė, kuriai būdingas spartus augimas ankstyvomis vystymosi stadijomis. Nors ir brangesnis, tai iki šiol populiariausias „KWS“ hibridas grūdams. Kaip kitus šios veislės pliusus taip pat įvardyčiau didelį grūdų derlių, sparčią jų brandą, gerą atsparumą išgulimui. Be to, ši veislė nėra reikli dirvoms“, – sako S. Augas.

Kita dėmesio verta grūdams ir grūdainiui auginti skirta veislė – „Coryphee FAO 190“: „Ši veislė išsiskiria intensyviu ankstyvu vystymusi, tinkama ankstyvai sėjai. Jos grūduose labai didelis krakmolo kiekis ir didelė energijos koncentracija. Susiformavusi burbuolė pasižymi geru apdengimu lapais, todėl grūdai yra gerai apsaugoti nuo drėgmės bei dėl jos plintančių ligų“, – tikina ekspertas.

Nestandartinis pavasaris: kokias veisles rinktis šį sezoną
© DELFI / Andrius Ufartas

Vasariniai kviečiai

Kviečiai – pagrindinė Lietuvos ūkių eksporto prekė. Žemdirbiai labiausiai vertina žieminius kviečius, nes jie duoda didesnį derlių, tačiau vasariniai kviečiai yra vieni pelningiausių vasarinių javų – jų grūdai daugeliu atvejų būna geresnės kokybės nei žieminių kviečių. Be to, vasarinius kviečius auginti mažiau rizikinga, jie ne tokie reiklūs kaip žieminiai kviečiai ir gali augti kiek lengvesnėse dirvose.

Kaip vieną iš populiariausių vasarinių kviečių veislių S. Augas įvardija „Flippen“: „Tai – maistinio tipo vasarinių kviečių veislė, sukurta Švedijos selekcininkų, pasižyminti derlingumu ir atsparumu ligoms. Jos grūdai atitinka „Ekstra–2“ kokybės klasės reikalavimus. Veislė yra vidutinio ankstyvumo, labai atspari išgulimui, grūdai – vidutinio stambumo“, – augalo ypatybes vardija specialistas.

„Flippen“ ūkinio vertingumo tyrimuose, atliktuose 2016 ir 2017 metais, gautas vidutinis 8,2 proc. didesnis negu standartinių veislių derliaus vidurkis. Geri derlingumo duomenys buvo gauti ir Latvijoje, Estijoje ir Švedijoje atliktų tyrimų metu.

S. Augas priduria, kad verta atkreipti dėmesį ir į vasarinių kviečių veislę „Quintus“. Tai akuotuota, labai derlinga ir nereikli augimo sąlygoms veislė. 2016 m. Kauno AVTS poregistraciniuose tyrimuose jos derlingumas buvo 106 proc., o 2017 m. – 105 proc., lyginant su standartinėmis veislėmis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šios veisles atsparumas išgulimui įvertintas maksimaliai – 9 balais.

Dobilai
Dobilai
© Lino Bružo nuotr.

Pašarinių žolių mišiniai

Artėjanti sėja ne ką mažiau aktuali ir gyvulininkyste užsiimantiems ūkininkams, norintiems turėti didesnius primilžius. Tai pasiekti padės kokybiški žoliniai pašarai, kurie yra gyvulių produktyvumo ir sveikatos pagrindas. S. Augas tikina, kad pašarus galima pagaminti tik turint produktyvius ir tinkamai pagal sudėtį subalansuotus žolynus.

„Dėl nepakankamo tręšimo, besikeičiančios žolyno botaninės sudėties, per vėlyvo ganymo ar pjūties žolynų derlingumas mažėja, todėl juos reikia atnaujinti. Norint įsirengti derlingą ir ilgalaikį žolyną, labai svarbu teisingai pasirinkti žolių mišinį – būtina atsižvelgti į vyraujantį dirvožemį, žolyno paskirtį ir jo ilgaamžiškumą“, – teigia ekspertas.

Žolių mišiniai pasižymi geromis maistinėmis savybėmis, todėl ūkiams nereikia papildomai investuoti į gyvūnams naudingus baltyminius priedus. Taip ženkliai sumažinama pašaro savikaina, kuri leidžia pasiekti geresnius finansinius rezultatus.

Pasak S. Augo, renkantis žolių mišinį, svarbu atsižvelgti ir į žolyno paskirtį: „Ganymui skirtuose mišiniuose turi vyrauti mindymui atsparios žolės: baltieji dobilai (baltymų šaltinis) ir daugiametės svidrės (angliavandenių šaltinis). Kai kurie mišiniai, galintys augti įvairaus našumo dirvose, gali būti naudojami tiek ganymui, tiek pjovimui ar šieno ruošimui. Vyraujant karštiems ir sausiems orams, kaip pastarosios dvi vasaros, tiktų auginti mišinius su liucernomis.“

„Kad žolių mišiniai būtų aukštų kokybinių parametrų, mes – gamintojai – nuolat atliekame tyrimus, konsultuojamės su mokslininkais, tokių pašarų augintojais. Dauguma žemdirbių patvirtins, kad lietuviški žolių mišiniai puikiai tinka gyvulininkystės ūkiams“, – priduria ekspertas.

Salykliniai miežiai

Vasarinių miežių plotai Lietuvoje – nemaži, tačiau salyklo pramonės sektoriaus poreikių kol kas nepatenkina. S. Augas teigia, kad dėmesį vertėtų atkreipti į salyklinių miežių veisles. Lyginant su pašariniais miežiais, iš salyklinių miežių ūkininkai gali gauti didesnes pajamas, mat jie yra brangesni, o ir derlingumu nenusileidžia pašariniams miežiams.

„Salyklo gamintojai miežius perka atsižvelgdami į veislę – ji turi būti tinkama salyklo gamybai. Salyklinių miežių derliaus kokybė labiausiai priklauso nuo veislės, klimato, dirvožemio sąlygų, auginimo technologijos. Grūdai turi būti gerai ir vienodai dygstantys, stambūs, krakmolingi ir ne per daug baltymingi. Tinkamai pasirinkus auginimo technologiją ir veislę, galima įvykdyti salykliniams miežiams keliamus reikalavimus“, – teigia S. Augas.

Ekspertas kaip vieną universaliausių ir visus kokybinius parametrus atitinkančią veislę įvardija „Laureate“, kuri pasižymi aukštu produktyvumu ir gera salyklo kokybe.

„Tai vidutinio ankstyvumo salyklinio tipo vasarinių miežių veislė. Ji labai atspari miltligei, tinkliškajai dryžligei ir išgulimui, kuris vidutiniškai įvertintas net 8 balais (9 balai nurodo, jog veislė itin atspari išgulimui). Šios miežių veislės grūdai labai stambūs, 1000 jų vidutinė masė – 55,12 g. Dėl geros salyklo kokybės veislė pripažinta Europos aludarių“, – teigia S. Augas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Kaip paruošti bijūnus žiemai (4)

Krūminiai, arba sumedėję bijūnai yra gana ištvermingi, bet šalnos gali pakenkti jų lapams ir...

Mokslininkai surinko Lietuvoje žiemojančių bambukų kolekciją – ką galima auginti mūsų klimato juostoje (15)

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode Kaune per keletą pastarųjų metų sukaupta...

Kada raugti kopūstus pagal 2021 m. Mėnulio kalendorių kada tuo negalima užsiimti (26)

Spalį subręsta baltagūžiai kopūstai, tinkami rauginimui. Rauginti kopūstai bus ypatingai...

Kaip iš dovanotos sėklos išaugino milžinišką pomidorą (5)

Kasmet Kėdainių miesto ar rajono sodininkai ir daržininkai turi kuo pasidžiaugti. Šie metai...

Mėnulio kalendorius: kokius ir kada rudenininius darbus reikia atlikti sode (2)

Rudeninė medžių ir krūmų priežiūra – labai svarbus etapas, nes tokiu būdu jie paruošiami...

Top naujienos

Epidemiologinis žemėlapis tampa vis juodesnis: į prasčiausią zoną nepatenka tik 2 šalies savivaldybės (32)

Lietuvos epidemiologinis žemėlapis tampa vis juodesnis. Pirmadienį Statistikos departamento...

Naujoji Skvernelio partija – grėsmė ne tik „valstiečiams“: politologai vertina rimtai (324)

Sauliui Skverneliui paskelbus apie Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pagrindu kuriamą naują...

Gydytoja įspėjo apie augantį pavojų ir turi žinią dėl kaukių: suklusti ypač turėtų didmiesčių gyventojai

Ar kada esate pastebėję, kad grįžus iš miesto centro ar vietų, kuriose itin daug automobilių,...

Arūnas Dulkys: nelieskite mano šeimos

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia vis dar sulaukiantis grasinimų, o jo vaikai...

Dėl didelio gaisro dalį Kauno rajono gyventojų ugniagesiai įspėjo neiti į lauką (31)

Pirmadienį, 6.37 val., ugniagesiai gavo pranešimą, kad Kauno r., Ramučių kaime, Centrinėje g.,...

Karbauskis – apie nesutarimus su Skverneliu: diskusijose, kas yra valdžia, tarp mūsų visada būdavo ginčas

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis...

Kęstutis Girnius. Teismų viršenybės pavojai (1)

Praeitą savaitę Lenkijos Konstitucinis Tribunolas atmetė ES teisės viršenybės principą...

Oželytė pasveikino Landsbergį su gimtadieniu: be jo lietuviai iki šiol klaidžiotų gatvėmis su laisvės siekiu širdyje

Nepriklausomybės akto signatarė, aktorė Nijolė Oželytė pirmadienį feisbuke pasveikino...

Lietuvoje – 1468 nauji koronaviruso atvejai, 14 mirčių dar papildyta

Pirmadienį Lietuvoje skelbiami nauji koronaviruso atvejai. Lietuvoje – 1468 nauji koronaviruso...

Tiesioginė transliacija / Kaip susiplanuoti mėnesinį šeimos biudžetą, įtraukiant taupymą ir investavimą?

Praėjusiais metais netikėtai užklupęs karantinas paskatino daugiau gyventojų atidžiau planuoti...