aA
Sunkiausias darbas sukasti daržą rudenį ir suformuoti lysves. Kaupimas, sėjimas, priežiūra ir laistymas daržininkus gąsdina mažiau, nes šie darbai išsitęsę per visą vasarą, tarp jų yra ir poilsio akimirkų.
Kaip siauresnės lysvės palengvina gyvenimą
© Shutterstock nuotr.

Ką daryti, kad sklypas ir atvėsus orams atrodytų patraukliai, daržas būtų švarus, o darbų jame sumažėtų? Patarimas – padarykite siauras lysves. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip tokios lysvės sutaupys jūsų laiko ir jėgų.

Kodėl didelis daržas negarantuoja didelio derliaus

Ilgametė patirtis parodė, kad kokybiškas ir didelis derlius gaunamas nebūtinai iš didelio ploto.

Mažame plote augalus galima kruopščiau prižiūrėti, tad ir derlius bus gausus, kokybiškas. Mažame plote prižiūrint augalus reikia 2–3 kartus mažiau laiko ir pastangų.

Didelis daržas, kuriame auginama 8–12 rūšių augalų, vyresnio amžiaus žmonėms – nepakeliama našta. Man 77 m., o pastaruosius 15 metų naudoju savo darže siaurų lysvių metodą. Jis labai patogus, nes nereikia nei didelių fizinių pastangų, nei lėšų, patirtimi dalinasi skaitytoja.

Nesudėtingas būdas suformuoti siauras lysves

Norint pakeisti tradicinį daržą progresyvesniu, pradžiai reikia išmatuoti sklypo plotą. Daržui skirtą plotą išlyginkite ir padalinkite į siauras lysves, o tarp jų palikite plačius takelius. Lysvių plotis turi būti ne daugiau 40-50 cm. Takelių tarp jų plotis – 80-120 cm. Ilgis priklauso nuo šeimininkų pageidavimo. Lysves geriau formuoti iš šiaurės į pietus – tada augalai ilgiau bus apšviečiami. Išrautas piktžoles meskite ant takelių.

Po 2–4 metų galima siauras lysves ir takelius sukeisti vietomis. Plataus takelio viduryje suformuoti siaurą lysę, o iš seniau buvusių lysvių ir šoninių keliukų dalių suformuoti plačius takelius. Per kelerius metus juose iš piktžolių, stiebų ir sausos žolės susiformuos užtektinas pusiau suirusio mulčio.

Naujas siauras lysves iki 8-10 cm suvarpykite. Per žiemą žemė išdžius, pasidarys lengva. Pavasarį dar kartą suvarpykite. Jei ne visus darbus spėjote atlikti laiku ir lysvėse bei ant takelių pridygo piktžolių, jas išraukite ir palikite pūti.

Siaurų lysvių galite nekilnoti, o plačius takelius užsėti žole, atsparia mindymui. Ši žolė užgoš piktžoles, o lysvės gražiai atrodys tarp žalių takų.

Takus galima uždengti fanera, kad mažiau augtų piktžolių ir būtų patogiau dirbti darže.
Jei turite laiko, lysves galima padaryti aukštesnes ir atriboti. Kita vertus, neapriboti augalai žemėje geriau auga.

Kaip siauresnės lysvės palengvina gyvenimą
© Shutterstock

Kuo naudingos siauros lysvės?

Siauroje lysvėje prie augalų galima patogiai prieiti. Žemę lengva purenti, į ją sėti. Dirbti galima prisėdus ant suolelio.

Tiesa yra viena griežta sąlyga – siaurų lysvių jokiu būdu negalima mindyti, kad nesukietėtų žemė.
Augalai lysvėje sodinami 2-3 eilėmis, išskyrus tuos, kurių sėklos visai mažos (krapų, ridikėlių, salotų ir kt.). Siaurose lysvėse tarpeliai tarp augalų paliekami visai siauri.

Pavyzdžiui, siauroje lysvėje tarpai tarp ankstyvųjų pomidorų yra 35x35 cm, tarp aukštų krūmų – 40x40 cm, tarp morkų – 5x5 cm. Tarpai tarp agurkų – ne daugiau nei 20x20 cm. Po žalia augalų mase žus piktžolės, nereikės taip dažnai ravėti. Be to, pro žalius augalų lapus drėgmė išgaruoja 20-25 kartus lėčiau, nei esant atvirai dirvai.

Sėjomaina siaurose lysvėse

Pagrindinė taisyklė – lysvėse augalų kaita turi vykti visą šiltąjį sezoną. Pavyzdžiui, jei nereikia didelio derliaus, lysvę galima suskirstyti į 2-3 dalis. Vienoje dalyje sėti ridikėlių, antroje – špinatų ar salotų, trečioje – svogūnų.

Ridikėliai užims savo vietą ne ilgiau nei 1-1,5 mėn. paskui į jo vietą galima pasėti ankstyvųjų kopūstų, pasodinti ankstyvųjų pomidorų, bulvių. Kai baigsis salotos, jų vietą gali užimti vidutinio ankstumo pomidorai, žalumynai (krapai, salierai, bazilikai, petražolės), vasariniai česnakai.
Jei lysvėje numatėte sėti vidutinio ankstumo ir vėlyvuosius pomidorus, kopūstus, rudenį ar pavasarį šią lysvę reikia užsėti sideratais, kad ji nebūtų tuščia ir nepriaugtų piktžolių.

Kaip prižiūrėti siaurose lysvėse augančius augalus

Purenimas

Sėdint ant suoliuko patogiai pasieksite siaurą lysvę iš abiejų pusių. Piktžoles galima palikti tarp augalų, bet jeigu jų labai daug (įprastai taip būna pirmais metais), išraukite ir kraukite tarp lysvių, ant takelių. Piktžolių sluoksnis bus tarsi užtiesalas, žemei bus lengviau, ji ne taip stipriai susimindys. Jei piktžolių pridygo ir ant takelių, jas lengvai išrausite papurenę paviršių.

Mulčiavimas

Siauras lysves lengva mulčiuoti. Mulčiui naudojamos tos pačios piktžolės (jos kraunamos tarp lysvių), šiaudai, pjuvenos (išskyrus spygliuočių medžių) ir drožlės, taip pat žalia sideratų masė.
Per 7-10 cm mulčio sluoksnį nepriaugs piktžolių, nepateks kenkėjai. Be to, sideratų šaknų sistema purena žemę, o sideratai yra žalioji trąša augalams.

Nuolatinis sklypo užimtumas nesudarys rūpesčių, nereikės skirti tiek daug laiko kovai su piktžolėmis. Esant mulčio sluoksniui pomidorai, cukinijos ir pan. nesiekia žemės, todėl neišsitepa, yra apsaugoti nuo grybelinių ligų. Pūdamas mulčias aprūpina žemę organinėmis medžiagomis, gerinama žemės struktūra.

Jei sklype labai daug piktžolių, dalį jų galima išravėti iki pavasarinių darbų pradžios. Reikia tik paskatinti spartesnį jų augimą. Pavasarį ant sniego užberkite durpių, pelenų, mėšlo ir uždenkite perregima plėvele. Saulės spinduliai sušildys žemę po plėvele, piktžolės ims greičiau augti. Po 1,5-2 savaičių galima purenti žemę ir išravėti piktžoles.

Jei lysvėje numatytas vėlyvųjų augalų sėjimas, provokacinis triukas kartojamas. Žemę dar kartą išpurenkite (perkasti nereikia).

Siauras lysves, ypač braškių ar daugiamečių augalų, patogu mulčiuoti šviesos nepraleidžiančia, bet drėgmės nesulaikančia medžiaga.

Jei laiku nenuravėjote piktžolių nuo takelių, nupjaukite jas prie šaknų ir panaudokite augalų lysvėse mulčiavimui.

Augalų laistymas

Jei gegužę užtektinai palyja, jei dirva laiku mulčiuojama, laistyti galima rečiau. Drėgmė puikiai išsilaiko po mulčio sluoksniu, neleidžia susiformuoti sausam, kietam sluoksniui, kuris kenkia jauniems, liauniems augalų stiebeliams.

Siaurose lysvėse nesunku įrengti lašinį laistymą. Nuo pagrindinės žarnos, einančios išilgai daržo, į kiekvieną siaurą lysvę nuvedama žarna su skylutėmis. Kuo mažesnės skylutės, tuo jų turi būti daugiau. Pagrindinę žarną prisuka prie krano. Vandens srovė turi būti nestipti, vanduo turi lašėti, o lietis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.5000

Žemė ūkis keičiasi – pieną jau galima gaminti be karvių, tiesiai iš ląstelių (47)

Viena nedidelė laboratorija ėmė gaminti tikrą pieną iš ląstelių, nė nekeldama kojos į ūkį....

Vertingo komposto iš nukritusių lapų paslaptis – kokie privalumai ir trūkumai (1)

Rudenį visi grėbia nukritusius lapus. Vieni uždengia jais česnakus, kiti tiesiog sudegina. O iš...

Rudeninis aviečių pjaustymas ir priežiūra (15)

Miškuose avietynai kuo puikiausiai veši neprižiūrimi, tačiau veisliniais krūmais būtina...

Daiva Bartkienė | D+ nariams

Būtini rudens darbai sode: kaip genėti, balinti vaismedžius, kuo purkšti ir ką daryti su lapais

Obuoliai ir kriaušės nuskintos, bet poilsio sezono sodininkams dar teks palaukti. Rudens darbai sode...

Augalai indikatoriai – kaip pagal juos atskirti rūgščią ir šarmingą dirvas (5)

Augalai indikatoriai rodo, kokia žemė yra jūsų sklype.

Top naujienos

Naujos koalicijos darbus dėliojantys liberalai nori keisti vaiko pinigų skyrimą: ne visoms šeimoms jie reikalingi (1434)

Pasiūlymus būsimos koalicijos programai pateikusios Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė...

Į sukčių pinkles patekęs vyras prarado 37 tūkst. eurų: skundas Lietuvos bankui nepadėjo (112)

Vienam šalies gyventojui investuotojo karjera susiklostė itin nesėkmingai. 2018 metais jis...

Nesulaikomas Grigonis ir prabilęs Lekavičius ištempė „Žalgirį“ į pergalę Prancūzijoje (302)

Karjeros rungtynes Eurolygoje žaidęs Marius Grigonis bei jam lemiamu metu sėkmingai talkinęs Lukas...

Tarp kandidatų į Konferencijos dėl ES ateities vadovo postą – Dalia Grybauskaitė (198)

Buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su buvusiais Italijos ir Danijos lyderiais...

Baltarusija uždarė sieną su Lietuva ir kitomis kaimynėmis: nuo 16 val. nebeįleidžiamas lengvasis transportas Linkevičius: oficialios informacijos neturime; papildyta 18:47 (484)

Baltarusija ketvirtadienio popietę uždarė sieną su Lietuva , motyvuodama saugumo reikalavimais...

Grigonio lyderystę akcentavęs Schilleris: šioje komandoje daug kas prasideda nuo Mariaus (1)

Prancūzijoje ilgai atsilikinėjęs, tačiau mačo pabaigoje koronaviruso išsekintą Vilerbano ASVEL...

Apie netikėtus pokyčius pranešęs Lukašenka: situaciją reikės išspręsti, tu pats supranti pasirengęs pasiųsti kariuomenę (116)

Ketvirtadienį Aliaksandras Lukašenka netikėtai pakeitė vidaus reikalų ministrą – vietoje...

Sužibėjęs, bet savęs girti nenorėjęs Grigonis: 4 pergalė išvykoje iš 4 galimų – labai labai gerai

Kauno „Žalgirio“ komanda Eurolygoje iškovojo penktą pergalę iš šešių galimų – šį...

Helovinas atkeliauja į Lietuvą: įspūdingiausi „šiurpiausios“ nakties renginiai po atviru dangumi ir paslaptimis apgaubtos vietos (47)

Gausybė moliūgų, šiurpios kaukės ir saldainių kaulijimas vaikštant nuo durų prie durų....

Nuo sekmadienio – privaloma saviizoliacija iš Lietuvos vykstantiems į Jungtinę Karalystę (36)

Lietuva ir Kipras ketvirtadienio vakarą papildė Jungtinės Karalystės paveiktų valstybių...

|Maža didelių žinių kaina