aA
Koks grandinis pjūklas geriausias? Matyt, toks klausimas kyla norint įsigyti tinkamą “padėjėją” savo ūkyje. Tad pagal kokius kriterijus reikėtų rinktis grandininį pjūklą? Ir ar iš viso toks universalus įrankis yra?
© Shutterstock nuotr.

Internete galima rasti nemažai straipsnių ir kitos informacijos, trumpiau ar plačiau aptariančių šį klausimą. Pagal lietuviškuose ir užsienio tinklalapiuose pateiktą informaciją bei pasikalbėjęs su šios srities specialistais, pabandysiu apibendrinti „tinkamiausią benzopjūklą“ padedančius pasirinkti kriterijus. Tiesa, šiuolaikiniams grandininiams pjūklams „benzopjūklo“ terminas jau ne visada tinka. Be to, ne vien medį grandininiu pjūklu galima pjauti. Tekstas paskelbtas portale "miskininkas.eu".

Pirmiausia, bet koks grandininis pjūklas yra mechaninis ar elektromechaninis įrankis, turintis keletą svarbių konstrukcinių mazgų: tai – variklis (vidaus degimo arba elektrinis) ir jo sistemos (kuro padavimo, uždegimo, variklio paleidimo), taip pat pjovimo mechanizmas, kurį sudaro sankaba, varančioji žvaigždutė, grandinės juosta (liaudyje dar vadinama „šyna“) bei pjovimo grandinė ir grandinės tepimo mechanizmas. Šių elementų kombinacija ir patikimumas labai svarbūs „tinkamiausio“ įrankio statusui.

Įrankį perkame konkrečiam darbui

Dažniausiai vienokį ar kitokį įrankį perkame, numatę pakankamai konkrečius darbus. Kokius darbus galime dirbti su grandininiu pjūklu? Aišku, supjauti kieme malkas. Galima „versti“ medžius miške, sode, genėti šakas, išpjauti lentas ar tašus, skobti skulptūras. Labai svarbu, ar mediena bus smulki, ar didesnio skersmens, kieta ar minkšta, švari ar žemėta. Gal pjūklas dirbs tik pora valandų kasdien, o gal tai bus pagrindinė priemonė duonai – įrankis „ilsėsis“ tik per pietų pertrauką. Būtent priklausomai nuo darbo pobūdžio, įrankio darbo laiko bei pjaunamos medienos savybių ir pasirenkamas grandininis pjūklas. Reikia žinoti, kad įrankiai yra skirti profesionalams ir kitiems vartotojams.

Profesionalas – tai tas, kuris ilgą laiką dirba su grandininiu pjūklu. Aišku, puikiai jį valdo bei gali pats laiku ir kvalifikuotai atlikti įrankio priežiūrą. Profesionalų įrankių konstrukcija yra daugiau ergonomiška ir technologiška. Ergonomiška konstrukcija – patogi dirbti, mažiau vibruojanti ir pan., technologiška – patogi aptarnauti, patogesnis ardymas, detalių keitimas ir pan. Dėl to profesionalų pjūklai paprastai yra brangesni.

Patikimi grandininių pjūklų gamintojų atstovai šios kategorijos įrankiams atlieka garantinį bei periodinį techninį aptarnavimą. Bet kokiu atveju reikia pasiteirauti apie garantines sąlygas ir serviso galimybę.

Kaip išsirinkti grandininį pjūklą
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ilgaamžiškumą lemia ir eksploatacijos kultūra

Dar vienas svarbus veiksnys, lemiantis bet kokio įrankio ilgaamžiškumą – eksploatacijos kultūra.

Įsigydami sudėtingesnį prietaisą paprastai žinome, kad jam suteikiama garantija. Europoje bet kokiam gaminiui privaloma dvejų metų garantija. Tačiau yra niuansas – ji galioja, jei gedimas įvyksta dėl gamintojo kaltės. Kitaip sakant, jei yra akivaizdus gamyklinis brokas. Kiekvienam sudėtingesniam mechaniniam įrankiui pateikiama naudojimo instrukcija. Tik bėda – galvodami, jog pakankamai daug žinome (kaip, pavyzdžiui, apie krepšinį), retai perskaitome tas instrukcijas atidžiau.

Entuziastingai griebiam, spaudžiam, „gazuojam“, birbinam naują daiktą ir… „sudrožiam“ anksčiau garantinio laiko. Po to porinam, matai, tokia rimta „firma“ ir še tau – nieko gero. O kad po tam tikro darbo valandų skaičiaus reikėjo kažką papildomai priveržti, kai ką išvalyti, pamirštam. Arba nežinom, neskaitėm, nesakė. Dažnai kai kurie pardavėjai dėl įvairių priežasčių ir patys ne viską žino.

Svarbiausi mazgai

Kaip jau minėjau, grandininį pjūklą suskirstyčiau į kelis svarbius mazgus, nesileisdamas į variklio ar kitų mazgų konstrukcinius niuansus ir veikimą. Pasikartosiu – tai variklis ir jo sistemos bei pjovimo mechanizmas su savo elementais. Apie kiekvieną pakalbėkime detaliau.

Pradėkime nuo pjovimo grandinės, nes be jos aparatas tik birbs ir gadins orą. Grandininių pjūklų pjovimo grandinės, skirtos pjauti medieną, turi kaltelio tipo dantis. Kaltelis gali būti užapvalintas arba stačiakampis. Lietuvoje populiariausios yra grandinės su užapvalintais kalteliais. Priežastys paprastos: šios grandinės ne taip greitai atšimpa pjaunant nešvarią medieną, jas paprasčiau galąsti. Galandant pakanka dildę laikyti vienu kampu. Šio tipo grandinės pritaikytos pjauti minkštą medieną. Kadangi pjovimo briauna ilgesnė, pjovimui reikia didesnės jėgos. Kietmedžiui pjauti labiau tinka grandinė su stačiakampiais dantimis. Tokius dantis teisingai pagaląsti sudėtingiau, nes keturkampio kaltelio teisingai užgaląsta viršūnė yra smailesnė nei užapvalinto kaltelio, pjovimo grandinės dantukai geriau sminga į medį, bet greičiau ir atšimpa, ypač pjaunant žemėtą medieną. Pjaunant tokia grandine kietmedį, grandinė mažiau stabdoma, naudojama mažiau variklio galios, pasiekiamas didesnis pjovimo greitis.

Kaip išsirinkti grandininį pjūklą
© Shutterstock nuotr.

Grandinės galandinimas

Šiuolaikinės grandinės turi tam tikras žymes: 1 – užgalandimo kampo žymė, 2 – minimalaus danties ilgio žymė, 3 – gylio ribotuvo maksimalaus nudilimo žymė ir 4 – grandinės slystančio paviršiaus maksimalaus nudilimo žymė. Reikia žinoti, kad gylio ribotuvo dantelis yra koreguojamas, priklausomai nuo pjovimo danties nudilimo. Gylio ribotuvo viršūnė turi būti žemiau už kaltuko pjaunančią briauną. Literatūroje nurodomas aukščio skirtumas yra apie 0,45‒0,65 mm. Tikrai mažas matmuo, todėl rimtesnį grandinės galandimą ir koregavimą geriau patikėti specialistams.

Pjovimo gylio ribotuvas riboja drožlės storį. Jei per daug nugaląsite (sužeminsite) gylio ribotuvo dantelį, pjausite storesnę drožlę. Atrodytų, kad turi didėti pjovimo greitis, bet taip nėra. Tas aukščio skirtumas tarp dantuko ir gylio ribotuvo yra optimalus. Jam didėjant, didėja pjovimui reikalinga jėga, dėl to didėja variklio apkrova bei grandinės vibracija.

Jei pjaudami grandininiu pjūklu teisingai užgaląstą grandinę stipriai spausite prie medžio, pjovimo greitis pastebimai nepadidės. Padidės trintis tarp pjovimo grandinės ir medienos, didės variklio apkrova, sumažės jo sūkiai, dėl to mažės pjovimo greitis, grandinė ims kaisti, pavargs rankos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaistažolės. Kaip namuose auginti mėtą

Miškinė mėta (Mentha longifolia) yra daugiametis, žolinis, nepretenzingas, vaistinis augalas. Be...

Kokius augalus galima pradėti daiginti sausį (5)

Tikriausiai manote, kad sausį – per patį viduržiemį – tikrai anksti sėti kokias nors...

Kaip Lietuvoje žydi alavijas (3)

Alijošiumi vadinamas kambarinis augalas alavijas butuose pražysta gana retai. Tokius žiedus savo...

Kokiu vandeniu – šaltu ar šiltu – teisinga plauti uogas ir kodėl (6)

Ar žinote, kokiu vandeniu reikia plauti uogas – šaltu ar karštu? Ar vandens temperatūra turi...

Ką nuveikti gėlyne sausį (4)

Sausį pagrindinė sodininko užduotis – užkirsti kelią ar šalinti nepalankaus augalams oro...

Top naujienos

Biurokratija trauktis nenori: išskyrė ministerijas rekordininkes ir tikras klampynes (1)

Bene visos iki šiol dirbusios Lietuvos valdžios žadėjo mažinti biurokratinį aparatą. Ne...

Niekas apie tai nepagalvojo: skyrybų atveju tektų dalintis ir kaupiamą pensiją (1)

Senatvei kaupiamos lėšos pagal įstatymą yra laikomos bendru sutuoktinių turtu, tad skyrybų...

Orai: šaltis parodys savo nagus (11)

Pirmadienio dieną iš vakarų priartės nauja kritulių zona. Debesuotumas sparčiai didės....

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (63)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (475)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (26)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (189)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Miestietis laimingas pabėgęs į ekologišką vienkiemį, kuriam valdininkai net nesuteikia adreso (25)

Jei kadaise kauniečiui Tomui Didžiuliui kas būtų pasakęs, kad jis, tikras miesto vaikas, augęs...

Puikų Messi smūgį atrėmęs vartininkas nesulaikė „su mėsomis“ taranavusio Suarezo epizodo įrašas (1)

Ispanijos „ La Liga “ čempionate 20-ame ture sunkią pergalę pasiekė namuose rungtyniavusi...

Po vandentiekio avarijos Vilniuje pagaliau gera žinia vairuotojams (1)

Ketvirtadienį, sausio 17 d., apie 16.23 val., Vilniuje , Žemaitės g., trūko vandentiekio...