aA
Koks grandinis pjūklas geriausias? Matyt, toks klausimas kyla norint įsigyti tinkamą “padėjėją” savo ūkyje. Tad pagal kokius kriterijus reikėtų rinktis grandininį pjūklą? Ir ar iš viso toks universalus įrankis yra?
© Shutterstock nuotr.

Internete galima rasti nemažai straipsnių ir kitos informacijos, trumpiau ar plačiau aptariančių šį klausimą. Pagal lietuviškuose ir užsienio tinklalapiuose pateiktą informaciją bei pasikalbėjęs su šios srities specialistais, pabandysiu apibendrinti „tinkamiausią benzopjūklą“ padedančius pasirinkti kriterijus. Tiesa, šiuolaikiniams grandininiams pjūklams „benzopjūklo“ terminas jau ne visada tinka. Be to, ne vien medį grandininiu pjūklu galima pjauti. Tekstas paskelbtas portale "miskininkas.eu".

Pirmiausia, bet koks grandininis pjūklas yra mechaninis ar elektromechaninis įrankis, turintis keletą svarbių konstrukcinių mazgų: tai – variklis (vidaus degimo arba elektrinis) ir jo sistemos (kuro padavimo, uždegimo, variklio paleidimo), taip pat pjovimo mechanizmas, kurį sudaro sankaba, varančioji žvaigždutė, grandinės juosta (liaudyje dar vadinama „šyna“) bei pjovimo grandinė ir grandinės tepimo mechanizmas. Šių elementų kombinacija ir patikimumas labai svarbūs „tinkamiausio“ įrankio statusui.

Įrankį perkame konkrečiam darbui

Dažniausiai vienokį ar kitokį įrankį perkame, numatę pakankamai konkrečius darbus. Kokius darbus galime dirbti su grandininiu pjūklu? Aišku, supjauti kieme malkas. Galima „versti“ medžius miške, sode, genėti šakas, išpjauti lentas ar tašus, skobti skulptūras. Labai svarbu, ar mediena bus smulki, ar didesnio skersmens, kieta ar minkšta, švari ar žemėta. Gal pjūklas dirbs tik pora valandų kasdien, o gal tai bus pagrindinė priemonė duonai – įrankis „ilsėsis“ tik per pietų pertrauką. Būtent priklausomai nuo darbo pobūdžio, įrankio darbo laiko bei pjaunamos medienos savybių ir pasirenkamas grandininis pjūklas. Reikia žinoti, kad įrankiai yra skirti profesionalams ir kitiems vartotojams.

Profesionalas – tai tas, kuris ilgą laiką dirba su grandininiu pjūklu. Aišku, puikiai jį valdo bei gali pats laiku ir kvalifikuotai atlikti įrankio priežiūrą. Profesionalų įrankių konstrukcija yra daugiau ergonomiška ir technologiška. Ergonomiška konstrukcija – patogi dirbti, mažiau vibruojanti ir pan., technologiška – patogi aptarnauti, patogesnis ardymas, detalių keitimas ir pan. Dėl to profesionalų pjūklai paprastai yra brangesni.

Patikimi grandininių pjūklų gamintojų atstovai šios kategorijos įrankiams atlieka garantinį bei periodinį techninį aptarnavimą. Bet kokiu atveju reikia pasiteirauti apie garantines sąlygas ir serviso galimybę.

Kaip išsirinkti grandininį pjūklą
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ilgaamžiškumą lemia ir eksploatacijos kultūra

Dar vienas svarbus veiksnys, lemiantis bet kokio įrankio ilgaamžiškumą – eksploatacijos kultūra.

Įsigydami sudėtingesnį prietaisą paprastai žinome, kad jam suteikiama garantija. Europoje bet kokiam gaminiui privaloma dvejų metų garantija. Tačiau yra niuansas – ji galioja, jei gedimas įvyksta dėl gamintojo kaltės. Kitaip sakant, jei yra akivaizdus gamyklinis brokas. Kiekvienam sudėtingesniam mechaniniam įrankiui pateikiama naudojimo instrukcija. Tik bėda – galvodami, jog pakankamai daug žinome (kaip, pavyzdžiui, apie krepšinį), retai perskaitome tas instrukcijas atidžiau.

Entuziastingai griebiam, spaudžiam, „gazuojam“, birbinam naują daiktą ir… „sudrožiam“ anksčiau garantinio laiko. Po to porinam, matai, tokia rimta „firma“ ir še tau – nieko gero. O kad po tam tikro darbo valandų skaičiaus reikėjo kažką papildomai priveržti, kai ką išvalyti, pamirštam. Arba nežinom, neskaitėm, nesakė. Dažnai kai kurie pardavėjai dėl įvairių priežasčių ir patys ne viską žino.

Svarbiausi mazgai

Kaip jau minėjau, grandininį pjūklą suskirstyčiau į kelis svarbius mazgus, nesileisdamas į variklio ar kitų mazgų konstrukcinius niuansus ir veikimą. Pasikartosiu – tai variklis ir jo sistemos bei pjovimo mechanizmas su savo elementais. Apie kiekvieną pakalbėkime detaliau.

Pradėkime nuo pjovimo grandinės, nes be jos aparatas tik birbs ir gadins orą. Grandininių pjūklų pjovimo grandinės, skirtos pjauti medieną, turi kaltelio tipo dantis. Kaltelis gali būti užapvalintas arba stačiakampis. Lietuvoje populiariausios yra grandinės su užapvalintais kalteliais. Priežastys paprastos: šios grandinės ne taip greitai atšimpa pjaunant nešvarią medieną, jas paprasčiau galąsti. Galandant pakanka dildę laikyti vienu kampu. Šio tipo grandinės pritaikytos pjauti minkštą medieną. Kadangi pjovimo briauna ilgesnė, pjovimui reikia didesnės jėgos. Kietmedžiui pjauti labiau tinka grandinė su stačiakampiais dantimis. Tokius dantis teisingai pagaląsti sudėtingiau, nes keturkampio kaltelio teisingai užgaląsta viršūnė yra smailesnė nei užapvalinto kaltelio, pjovimo grandinės dantukai geriau sminga į medį, bet greičiau ir atšimpa, ypač pjaunant žemėtą medieną. Pjaunant tokia grandine kietmedį, grandinė mažiau stabdoma, naudojama mažiau variklio galios, pasiekiamas didesnis pjovimo greitis.

Kaip išsirinkti grandininį pjūklą
© Shutterstock nuotr.

Grandinės galandinimas

Šiuolaikinės grandinės turi tam tikras žymes: 1 – užgalandimo kampo žymė, 2 – minimalaus danties ilgio žymė, 3 – gylio ribotuvo maksimalaus nudilimo žymė ir 4 – grandinės slystančio paviršiaus maksimalaus nudilimo žymė. Reikia žinoti, kad gylio ribotuvo dantelis yra koreguojamas, priklausomai nuo pjovimo danties nudilimo. Gylio ribotuvo viršūnė turi būti žemiau už kaltuko pjaunančią briauną. Literatūroje nurodomas aukščio skirtumas yra apie 0,45‒0,65 mm. Tikrai mažas matmuo, todėl rimtesnį grandinės galandimą ir koregavimą geriau patikėti specialistams.

Pjovimo gylio ribotuvas riboja drožlės storį. Jei per daug nugaląsite (sužeminsite) gylio ribotuvo dantelį, pjausite storesnę drožlę. Atrodytų, kad turi didėti pjovimo greitis, bet taip nėra. Tas aukščio skirtumas tarp dantuko ir gylio ribotuvo yra optimalus. Jam didėjant, didėja pjovimui reikalinga jėga, dėl to didėja variklio apkrova bei grandinės vibracija.

Jei pjaudami grandininiu pjūklu teisingai užgaląstą grandinę stipriai spausite prie medžio, pjovimo greitis pastebimai nepadidės. Padidės trintis tarp pjovimo grandinės ir medienos, didės variklio apkrova, sumažės jo sūkiai, dėl to mažės pjovimo greitis, grandinė ims kaisti, pavargs rankos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

5 taisyklės, jei daržoves sodinate prieš žiemą (5)

Daržovių sodinimas prieš žiemą – agrotechnikos gudrybė, kuri leidžia sulaukti itin ankstyvo...

Nematoidai nematomas daržo priešas – kokia kovos priemonė efektyviausia (4)

Kartais žiūrint į sodą galima plika akimi pamatyti, kad kažkas jame negerai: jauni medžiai auga...

Valstybinė įmonė kiaulių auginimo neatsisakys (12)

Lietuvos kiaulių augintojų asociacijos direktorius Algis Baravykas apkaltino Žemės ūkio...

Vilainiečių darže – 40 kg sveriantis moliūgas (7)

Kėdainių žemė šiemet užaugino ne vieną daržovę rekordininkę. Jau rašėme ir apie...

Užaugino didžiausią Lietuvoje arbūzą (3)

Kėdainiai pelnytai gali vadintis ne tik agurkų, bet ir arbūzų sostine. Šiemet mūsų rajone...

Top naujienos

Ar tikrai emigrantai kraunasi lagaminus? Skambina ir studentai, ir pensininkai (503)

Į kurią pusę labiau krypsta lietuvių akys: į Londoną ar į Lietuvą? Grįžtančių tikrai yra,...

Dėl milijonų peržiūrėto seksualaus Tomo Bagdonavičiaus vaizdo klipo pasipylė grasinimai ir iširo šeima (159)

Londone ilgus metus dainavęs ir didesnio populiarumo sulaukęs po to kai prakalbo apie savo...

Gydytoja Cikanavičiūtė apie riebalus: papasakojo viską, kas jums nutylima (61)

Riebalai – viena pagrindinių maistinių medžiagų, pastaruoju metu kelianti daug diskusijų ir...

Orai: be skėčio neapsieisime

Šią savaitę mūsų laukia nemalonios orų permainos, atkeliaus lietūs, įsisiautės vėtros, kris...

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (649)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Po penkerių metų pertraukos F-1 lenktynes laimėjo Raikkonenas kova dėl titulo tęsiasi (9)

Ostine, JAV, sekmadienį vykusiose F-1 lenktynėse pergalę po itin ilgos pertraukos iškovojo...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (182)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

„Tinginių“ uogos: miestiečių pora įsitikino, kad ne viskas paprasta, bet ūkio nemeta (15)

Užkietėjęs miestietis su sutuoktine susigundė vadinamomis „tinginių“ uogomis ir ėmė...

Kodėl prieš einant miegoti visada reikia užsidaryti miegamojo duris? (18)

Prieš miegą mes visi išsivalome dantis, nusiprausiame veidą ir apsirengiame patogią pižamą...

5 elementų teorija – kokia stichija jus valdo? (7)

Penkių asmenybės tipų arba elementų teorija paplito Kinijoje prieš 2000 metų – manyta, kad...