Kartojame jau skelbtą ir papildytą tekstą apie moliūgų ir melionų auginimą.

„Šie augalai mėgsta šilumą ir šviesą. Jei truks šviesos jų neužauginsi. Tačiau jei bus per daug šilumos ir per mažai vėdinimo, vaisių nebus, augs tik lapai“, – dėsto E. Debesiūnas.

Daigai sodinami giliai, galima netgi nuskabyti apatinius lapelius. Jei sodinate šiltnamyje, būtinas geras vėdinimas, kitaip neužauginsite. Kieme ieškokite vietos, kur daug saulės ir nebūtų skersvėjo.

„Pasodinę arbūzą, žolės aplink jį neravėkite, nes ji vaisiui padeda augti. Geriausiai tinka kompostinė žemė“, – aiškina E. Debesiūnas ir sako, kad šį augalą reikia lieti negausiai, bet dažnai, kad nebūtų pelkė.

Panašiai auginamas ir melionas, tačiau jį patartina auginti vėdinamame šiltnamyje ir taip lietuviai jį sugeba užsiauginti saldų ir skanų. Tačiau šį vaisių augina ir perka kur kas mažiau nei arbūzą.

Kalbant apie trąšas – geriausia tvenkinio ar netgi pelkės vanduo, kuriuose daug mikroorganizmų ir maistingų medžiagų.

Daivos auginami arbūzai

Sodinti patartina kai jau bus pasibaigę šalnos.

Čia detalesni patarimai, kaip užauginti burnoje tirpstantį arbūzą.

Į dirvą paprastai persodinami 30 dienų paauginti arbūzų daigai. Atsižvelgiant į tai, kad arbūzų sėklos sudygsta gana sunkiai, jas pasėti reikia jau balandžio viduryje.

Dirvos paruošimas

Žemė, kurioje bus auginami arbūzų daigai, turi būti lengva, derlinga. Dirvos mišinį rekomenduojama paruošti iš 1 dalies durpių, 1 dalies puvenų ir 0,5 dalies perplauto smėlio. Žemės mišinį reikia papildyti pelenais (2 valgomieji šaukštai – litrui). Komponentus būtina gerai permaišyti.

Arbūzų sėklų paruošimas: mirkymas, daiginimas, grūdinimas

Geriausia sėti iš anksto paruoštas, sudygusias arbūzų sėklas. Prieš daiginant, sėklas patariama 20 minučių palaikyti tamsiai rožinės spalvos kalio permanganato tirpale, o tada nuplauti. Dabar įsukite sėklas į drėgną audeklą ir padėkite į šiltą vietą. Atminkite, kad sėklų sudygimo temperatūra – 25–30 laipsnių, o laikas – 5–6 dienos.

Kad sėklos neužrūgtų, periodiškai praplaukite jas šiltu tekančiu vandeniu. Vos pasirodžius pirmiesiems dygimo požymiams, sėklas reikėtų užgrūdinti. Norėdami tai atlikti, 12 valandų palaikykite sėklas šaldytuve, o tada – lygiai tiek pat laiko šiltoje vietoje. Šią procedūrą galima pakartoti 2–3 kartus. Kai daigeliai pasieks 1–1,5 centimetro ilgį, sėklas galėsite sodinti į indelius su žeme.

Arbūzų sėklų sodinimas į vazonėlius

Pasiruošto žemės mišinio įberkite į durpinius vazonėlius. Berti reikia tiek, kad būtų užpildyti trys ketvirtadaliai vazonėlių.

Išdėkite į kiekvieną vazonėlį po sudygusią arbūzo sėklą ir užberkite ją žemės mišiniu, kad virš sėklos susidarytų 2–3 centimetrų storio sluoksnis.

Žemę šiek tiek spustelėkite, kad laistydami neišplautumėte sėklų.

Dabar atsargiai paliekite, kad durpinių vazonėlių sienelės pernelyg greitai neišsausėtų, o visada būtų drėgnos. Būtų gerai, jei visus durpinius indelius sustatytumėte į atitinkamo dydžio plastikinius vazonus.

Arbūzų daigų auginimo sąlygos

Vazonėlius su pasėtomis arbūzų sėklomis pastatykite į pačią šviesiausią vietą namuose.

Iki pasirodys daigai būtina užtikrinti 25–27 laipsnių temperatūrą. Vėliau ji gali būti kiek žemesnė – 20–25 laipsniai dieną ir 18–20 laipsnių naktį. Daigus galima lieti tiktai šiltu vandeniu.

Arbūzų daigų tręšimas

Praėjus dešimčiai dienų po daigų pasirodymo, žemę patręškite daigams skirtų mineralinių trąšų tirpalu. Praėjus dar dešimčiai dienų, patręškite pakartotinai.

Laistyti ir tręšti arbūzų daigus reikia prie pat šaknų. Jei trąšų vis dėlto užtikštų ir ant lapų, nusausinkite lašelius popierine servetėle. Kai išsiskleis 4–5 lapai, be to, nusistovės palankūs orai, daigus galėsite persodinti į nuolatinę vietą darže.

Arbūzų daigų persodinimas į nuolatinę vietą

Į atvirą vietą arbūzų daigai paprastai persodinami prasidėjus antrai birželio dekadai, kai nebelieka tikimybės sulaukti šalnų. Jei ketinate naudoti priedangą, tai atlikti galite ir anksčiau – jau nuo tada, kai po daigų pasirodymo praeina 3 savaitės.

Pirmiausia, reikia įsitikinti, kad dirva pakankamai įšilusi. Optimali temperatūra, kuriai nusistovėjus jau galima sodinti arbūzų daigus, – 15–18 laipsnių. Kad dirva kuo greičiau įšiltų, lysvę galima užkloti juoda plėvele.

Šaknis arbūzai suleidžia gana giliai, todėl plotą, kuriame augs šie augalai, būtina kaip reikiant perkasti. Dirvą papildykite kibiru puvenų arba komposto, 40–50 gramų mineralinių trąšų ir 2 stiklinėmis medžio pelenų (nurodyti kiekiai – kvadratiniam metrui žemės). Viską dar kartą perkaskite.

Sodindami arbūzų daigus stenkitės, kad kvadratiniame metre atsidurtų 2 augalai. Atsargiai nulupkite viršutinį durpinio vazonėlio sluoksnį ir įleiskite arbūzo daigą į suformuotą duobutę.

Įliekite į duobutę vandens ir užberkite žemėmis.

Daigo stiebelio žemėmis užpilti nereikia. Geriausia, jei vazonėlyje buvusi žemė bus per centimetrą iškilusi virš aplinkinės dirvos.

Iki tikrosios šilumos ir žydėjimo uždenkite daigus bet kokia tam skirta medžiaga.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės