Sakoma, kad namuose, kuriuose karaliauja šios gėlės, vyrauja ramybė ir šviesios mintys. Gamtoje egzistuoja daugiau kaip 3000 orchidėjų rūšių. Atrodytų, kad šioms elegantiškoms tropikų gražuolėms reikalinga ypatinga priežiūra ir lepinimas, tačiau tiesa ta, kad rūpinimasis jomis nesudėtingas, tereikia žinoti keletą pagrindinių priežiūros akcentų. „Reikia tikrai pasistengti, kad numarintum sveiką ir gyvybingą orchidėją,“ – juokauja „Studija orchidėjos“ ekspertė Skaistė Pranaitė. Jos nuomone, tai nelepus epifitinis augalas, tačiau jo priežiūra nuo kitų augalų šiek tiek skiriasi.
„Visuomet patariu pirmiausia žiūrėti ne į orchidėjos žiedus, o į šaknis. Sveikos šaknys, būdamos sausos, yra šviesiai pilkos spalvos, o drėgnos – žalios spalvos. Kuo daugiau sveikų šaknų, tuo augalas stipresnis. Orchidėjų šaknys vykdo fotosintezę, todėl šviesa, drėgmė ir oras šiam procesui labai svarbūs,“ – sako S. Pranaitė.
Epifitai – augalai, kurie natūralioje aplinkoje auga prisitvirtinę prie medžių kamienų ir drėgmę gauna iš aplinkos. Šie augalai gamtoje nemirksta vandenyje, tad nereikėtų laikyti savo orchidėjos nuolat šlapios. Jos mėgsta drėgmę, šiltą vandenį, tačiau šlapias, permirkęs substratas pakenks jų šaknims. Laistyti jas reikėtų tuomet, kai substratas tampa tikrai sausas, vandenį pilkite per vazonėlio viršų ir vandens pertekliui leiskite gerai nuvarvėti. „Galite orchidėjas 15-20 minučių pamerkti į vandenį, tačiau reikėtų žinoti, kad pamerkę visas kartu, rizikuojate „padėti“ augalams vienam nuo kito užsikrėsti įvairiomis ligomis,“ – pataria S. Pranaitė. Po laistymo svarbu, kad tarp lapų neliktų vandens, jo perteklių patariama pašalinti minkšta sugeriančia medžiaga. Kuo aplinkos temperatūra aukštesnė, tuo laistyti reikės dažniau, o karštomis vasaros dienomis pravartu keletą kartų per dieną apipurkšti orchidėjos lapus, drėkinti aplinką.
Pasak „Studija orchidėjos“ ekspertės, reikėtų žinoti, kad ne saulė kenkia orchidėjoms, o karštis. Jei norite, kad augalas pražystų, nelaikykite jo šiltoje ir mažai apšviestoje vietoje, perkelkite ten, kur vėsu ir šviesu – tai skatins orchidėjos žydėjimą. Taip pat svarbu, kad tarp dienos ir nakties temperatūrų būtų bent minimalus 4-5°C skirtumas. Tai skatina žiedyno formavimąsi.
Orchidėjos tręšiamos saikingai, orchidėjoms skirtomis trąšomis. Sauso augalo tręšti negalima, kad nebūtų nudegintos jo šaknys.
Ar reikia nukirpti nužydėjusį žiedkotį? Galite pašalinti visą žiedkotį arba galite pašalinti tik žiedkočio viršutinę dalį, t.y. kur buvo sukrauti žiedai. Iš išnaudotos (nužydėjusios) akutės antrą kartą žiedo nebus, todėl nėra prasmės ją palikti. Kad orchidėja ant to paties žiedkočio sukrautų žiedus, reikia jį sutrumpinti iki neišnaudotos akutės. Pašalinus visą žiedkotį, atėjus žydėjimo laikui orchidėja išleis naują žiedkotį. Yra keletas rūšinių orchidėjų, kurių žiedkočių negalima šalinti, todėl patartina įsigijus augalą atidžiai pasidomėti jo auginimo ypatumais.
„Pradedančiam orchidėjų augintojui siūlyčiau rinktis mažiausiai lepią orchidėjų rūšį. Tiktų falenopsis orchidėja, tai tikrai atsparus hibridas. Žinoma, labai svarbu įsigyti sveiką augalą. Prastos būklės orchidėją atgaivinti sudėtinga, dažniausiai to padaryti nepavyksta,“ – nusprendusiems pabandyti draugauti su šiomis elegantiškomis tropikų gėlėmis pataria Skaistė Pranaitė. Jei jums pavyks, orchidėja taps gražiausia namų puošmena, nepertraukiamai žydinčia net iki keleto mėnesių.
Daržininkystė pradedantiesiems: kaip užsiauginti derlių patiems ir ko nepražiopsoti
Šviežio derliaus gėrybės ne vieną įkvepia įsirengti savo nuosavą daržą. O ir...
Organinės trąšos – kaip jas teisingai naudoti
Niekas nesiginčys, jog tręšti dirvą yra būtina, jog be trąšų gero derliaus neužauginsime....
Trąšų papildai, kurie ne vienam gali įvaryti šoką
Grybai , bakterijos , vabzdžių ar vėžiagyvių skeletai – iš pirmo žvilgsnio, šių dalykų...
Daigai ritiniuose, kiaušinių lukštuose ir dar keli neįprasti daiginio metodai: ar verta rimtai jais susidomėti?
Internete kartais pavyksta rasti net labai keistų sodininkams skirtų patarimų. Tarkim, daiginti...
Orchidėjų priežiūra: taisyklės paprastos, bet jų būtina laikytis
Neįmanoma nesižavėti orchidėjų grožiu, jų egzotiškais žiedais, spalvų ir formų įvairove....
Top naujienos
Iš Cichanouskajos biuro – kritika Seimo planams: nereikia bausti Lietuvai lojalių Baltarusijos piliečių (1)
Siūlomos pataisos dėl ribojimų sukuria didelių sunkumų įstatymus gerbiantiems ir Lietuvai...
Karas Ukrainoje. Maskvoje pasirodė mįslingi užrašai prognozuoja, kad Rusija pakeis atakų taktiką
Rusijos kariai gali pakeisti raketų smūgių į Ukrainą taktiką, sutelkiant dėmesį į...
Siunčia signalus Vakarams: jei Putinas būtų suimtas, gąsdina pasauliniu karu (3)
Ketvirtadienį rusai apšaudė Berislavą Chersono srityje, vėl pataikė į gyvenamąjį namą ir...
Ekspertai – apie siūlomą NT mokestį: didžiąją dalį suneš vilniečiai, o turtingieji mokės mažiau nei dabar (10)
Finansų ministerijai siūlant naują nekilnojamojo turto (NT) mokestį, ekspertai negali kritikos...
Pasiruoškite ypatingam reginiui virš Lietuvos: šiąnakt dangų nutvieks Šiaurės pašvaistė pašvaistę užfiksavo ir praėjusią naktį
Šiaurės pašvaistė mūsų regione – didelė retenybė. Šiaurės pašvaistės dažniausiai...
Kaip Irako karas nustekeno JAV kariuomenę: kol amerikiečiai kovojo su sukilėliais, Kinija naudojosi proga sustiprėti (1)
Irako karas prasidėjo 2003 metų kovo 21 dieną naktinį Bagdado dangų nušvietus valdomoms...
Zina iš Palangos: išsaugojau babulės velykinio kastinio receptą – skanesnio už jį nesu ragavusi + 2 žemaičių kulinarinio paveldo receptai
Artėjant didžiosioms pavasario šventėms Zina Bružienė iš Palangos, tinklaraščio „Zinos...
Teismas atmetė vaistinių skundą dėl milijoninių baudų: teks susimokėti
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) išnagrinėjo uždarosios akcinės bendrovės...
Rusijoje – dar vienas didelis gaisras (2)
Netoli Rusijos Jekaterinburgo miesto dega dar viena gamykla. Skelbiama, kad užsiliepsnojo mokslo ir...