Birutė pomidorais džiaugiasi iki šiol, nors pas daugelį jie derėti nustojo prieš kurį laiką.
„Turiu apie 60 pomidorų augalų. Pusė veislinių, pusė – ne. Didžiausias skirtumas tarp jų – skoninės savybės.
Veisliniai pomidorai yra mažiau atsparūs ligoms, bet jų skoninė įvairovė kur kas didesnė.
Ilgo derėjimo paslaptis – reikia užauginti stiprų daigą. Jeigu norime derliaus, turime ir maitinti augalą pomidorams skirtomis trąšomis kol pradeda derėti. Tai labai svarbu. Jei augalas stiprus, jis ir duos gerą derlių“, – sako ji.
Birutė taip pat prideda, kad bene svarbiausias dalykas, kuris lėmė, kad ji vis dar turi pomidorų, nors daugelis su derliumi jau atsisveikino, yra polikarbonatinis šiltnamis.
„Anksčiau turėjau paprastą šiltnamį su plėvele. Galiu pasakyti, kad skirtumas akivaizdus, dabar pomidorų turiu gal dviem savaitėm anksčiau.
Taip pat pomidorai ilgiau dera, nes šiltnamyje yra vienodesnė temperatūra dienos ir nakties metu. Todėl augalas yra sveikesnis, mažiau puola ligos, ilgiau dera vaisiai.
Pomidorus pradėjau skinti birželį ir dar dabar skinu ir dalinu visiems. Tas derėjimas dar ilgai nesibaigs“, – pasakoja pašnekovė ir tikina, kad pas kaimynus plėvele dengtame šiltnamyje jau gera savaitė kaip derliaus nebėra.
Pomidorai, sako ji, jei būtų šilti orai galėtų derėti nors iki sausio, tačiau pirmosios šalnos jiems nepalankios ir iki to meto juos reikia nuraškyti:
„Kai prasidės minusinė temperatūra, pomidorų nebeliks. Kol nėra šalnų, jie dera puikiai. Nusirinkti reikės kai jau bus 5 ir daugiau šalčio“.
Kitas labai svarbus dalykas – vėdinimas, sako Birutė.
„Kai pavasarį pasibaigia šalnos, atidarau visus langelius, stoglangius. Labai svarbu, kad stoglangiai būtų atidaryti. Atlapoju duris. Ir iki pat rudens, iki dabar, neuždarinėju.
Kai kurie sodininkai bijo, kad rūkas derlių sugadins, aš kol kas to nepajaučiau, šiltnamis atidarytas, vėdinasi ir viskas kuo puikiausiai auga“, – tikina ji.