Reikės ne tik fizinių jėgų ir daug laiko, bet ir žinių, be kurių įrengiant veją – nė iš vietos.

„Kada geriau sėti veją? Kaip paruošti žemę, kokia žolė atrodo gražiausiai ir auga lėčiausiai?“, – socialiniuose tinkluose vieni kitų klausinėja informacija besidalinantys internautai. AB „Linas agro“ produktų vadybininkas Vilmantas Petrauskas tikina, kad į visus šiuos klausimus galima atsakyti tik tada, kai tvirtai žinoma, kokioje vietoje veja augs ir kokius sodybos šeimininkų poreikius ji tenkins. Nes be tinkamo dirvos paruošimo, labai svarbu teisingai pasirinkti vejų žolių mišinį.

Svarbiausia – planuoti

„Geriausia būtų, jei dirva vejai jau būtų sukasta iš rudens – tuomet pavasarį galima tik išlyginti, sutankinti ir iškart sėti žolės mišinį. Bet jei to nepadarėte, reikėtų vietą vejai paruošti kuo anksčiau“, – sakė ekspertas.

Prieš ruošiant dirvą vejai būtina įsitikinti, kad ten, kur ji augs, neužsistovi vanduo. Jei vis dėlto žemoje vietoje jis linkęs kauptis, reikia rasti galimybę įrengti drenažą – užmirkus dirvai, žolės šaknys pradės pūti, augalai nyks, o jų vietą užims sodininkams siaubą keliančios samanos.

Taip pat reikėtų pagalvoti ir apie laistymą, jei veją sėsite lengvoje, greitai drėgmę išgarinančioje dirvoje. Sausra jau po pirmos vasaros gali niekais paversti daug jėgų pareikalavusį darbą:
lepesnė žolė nuo drėgmės trūkumo nuruduos ir pavasarį nebeatsigaus.

„Kuo daugiau faktorių įvertinsite, tuo gražesnę pievelę turėsite, todėl prieš ruošiant vietą vejai, paklokite visus takelius, pasodinkite augalus, numatykite, būsimas sodo zonas – kur ką veiksite: statysite suolelį ramiam pasisėdėjimui, gaminsite maistą ar žaisite su vaikais judriuosius žaidimus. Nuo to priklauso žolės sėklų mišinių pasirinkimas“,– pastebėjo V. Petrauskas.

Negaiškit laiko piktžolėms

Na, o jei žemė jau sukasta ir visi takeliai nukloti, reikia kuo geriau pakloti būsimą vejos patalą: susmulkinti net mažiausius grumstelius, išrinkti piktžolių šaknis, gerai išlyginti žemę grėbliu ir stipriai suvoluoti. Svarbiausia, kad po lietaus žemei sukritus, neliktų duobučių, nes tuomet nepavyks lygiai nupjauti sužėlusią žolę ir veja po kurio laiko nebetenkins lūkesčių. Tuomet teliks iš naujo imtis darbo.

„Dažniausiai manęs klausia, ar prieš sėjant veją, būtinai reikia herbicidais išnaikinti piktžoles. Jei to nepadarėte rudenį, dabar jų naikinimui jau nėra laiko: nupurškus reikės laukti beveik mėnesį, o tada sėti veją gali būti jau per vėlu – teks laukti rudens, kol žemei vėl netrūks drėgmės. Vienmetės piktžolės išdygs kartu su vejos žole ir sunyks kelis sykius ją nupjovus, o daugiametes bus galima išnaikinti ir vėliau“, – sakė AB „Linas agro“ konsultantas.

Prieš sėjant, žemės paviršių patariama pašiaušti grėbliu. Juo lygiau išbarstysite sėklų mišinį, tuo gražiau sužels veja, todėl geriausia būtų naudoti specialų barstytuvą. Prieš privoluojant išbertas sėklas, patartina jas sumaišyti su juodžemiu – taip jos mažiau gundys paukščius ir graužikus. Tam tereikia lengvo perbraukimo grėbliuku.

Ne visos žolės vienodai auga

Svarbiausias klausimas – kokį vejos sėklų mišinį pasirinkti?

Pasak V. Petrausko, tai priklauso nuo to, kokiu tikslu ją sėjate. Jei veja tik puoš sodybą ar visuomeninės paskirties pastatų aplinką, reikia rinktis estetiškai atrodančių žolių mišinį. Sodybų kiemams, vaikų žaidimų aikštelėms, tarp medžių ir krūmų tiks paprastos vejos, su daug mindymui atsparios žolės.

Sporto ar golfo aikštelėse, aktyvaus poilsio ar automobilių stovėjimo vietas geriausia būtų apsėti itin atspariomis mindymui sportinio tipo vejomis. Specialios paskirties, atsparūs druskų poveikiui ir tankią velėną suformuojančių žolių sėklų mišiniai sėjami pakelėse, apsauginėse zonose, šlaituose.

Tačiau reikėtų atsižvelgti ne tik į vejos paskirtį. Ne visos žolės vienodai gerai auga, todėl svarbu, kokiame dirvožemyje veja augs, bus saulėkaitoje ar pavėsyje, kokį plotą užims ir kiek laiko jai prižiūrėti galėsite skirti.

„Skirtingi vejos žolių sėklų mišiniai suaugę ne tik skirtingai atrodys. Reikia žinoti, kad ir jų priežiūra skirsis. Todėl, renkantis veją, vertėtų pasvarstyti apie savo norus ir galimybes“, – pastebėjo konsultantas.

Mažiausiai priežiūros – eraičinams

Pasak eksperto, mišiniuose dažniausiai naudojamos pievinės miglės, eraičino ir daugiametės svidrės sėklos, skiriasi tik jų proporcijos.

Norintiems greito efekto, patariama sėti daugiametes svidres, kurios greitai dygsta ir kaipmat sužaliuoja. Bet taip pat lengvai ir iššąla, todėl jei jų daug, o kartais atsėjimui skirtuose mišiniuose kitų žolių sėklų beveik nebūna, darbo galite turėti kiekvieną pavasarį – kasmet teks iš naujo atsėti. Norintiems lygios, be lopų vejos, V. Petrauskas rekomenduoja rinktis sėklų mišinius, kuriuose daugiametės svidrės ne daugiau kaip 20 – 30 proc.

Labai graži žolytė yra pievinė miglė, mūsų klimatas jai palankus augti, tačiau jei mišinyje bus daug pievinės miglės sėklų, kaupkite kantrybės atsargas. Ši žolė dygsta lėtai, todėl ją greitai nustelbia piktžolės. Jei prieš sėjant, jų neišnaikinsite, gražaus vaizdo galite ir nesulaukti. Bet yra ir privalumų: pievinė miglė atspari mindymui, pakenčia ilgalaikį žemą pjovimą.

Nederlingą, perdžiūti linkusią dirvą geriausia būtų apsėti raudonaisiais eraičinais. Daugiausia jų būna mišiniuose, skirtuose sėti saulėkaitoje. Jie ne tokie gražūs ir vaikštant basomis malonumo nesuteikia, tačiau sudaro tankią velėną ir gerai žiemoja. Ši žolė labiausiai atspari ir ligoms, todėl jai priežiūros reikia mažiausiai.

Sausra kenkia ne visada

„Kodėl sakome, kad pasėti veją rekomenduotina kuo anksčiau? Žolė pradeda dygti, kai dirvožemis įšyla iki 6 laipsnių, optimaliausia oro temperatūra dygimui – 16 – 20 laipsnių šilumos. Pasėjus vėliau, prasideda karščiai, vejai dygti pritrūksta drėgmės“,– įspėja konsultantas.

Jei sėklos dar nepradėjusios dygti, pasak V. Petrausko, sausra joms nepakenks: sausoje žemėje gulės kaip sandėlyje. Bet jei pasirodė daigeliai, arba bent kartą palaistėte – teks tą daryti nuolat, kol žolė sudygs ar pradės lynoti.

Konsultantas pastebėjo, kad laistyti veją reikėtų pamažu. Vanduo turi kristi kuo smulkesniais lašeliais, kad iškart susigertų į žemę, antraip susidarys balutės, sėklos iškils į žemės paviršių ir veja sudygs netolygiai.

Tas pats gali atsitikti ir po liūtinio lietaus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)