aA
Atgavus Nepriklausomybę Lietuvoje įsteigta daug naujų saugomų teritorijų, o miškai suskirstyti į vadinamąsias miškų grupes pritaikant tam tikrus suvaržymus.
Profesorius Vilis Brukas
Profesorius Vilis Brukas
© Organizacijos archyvas

Viskas būtų gerai, jeigu visa tai būtų įgyvendinta vadovaujantis teisingumo principais, proporcingai atsižvelgiant į gamtosauginius, socialinius bei ekonominius interesus, kaip įprasta demokratinėse rinkos ekonomikos šalyse.

Deja, Lietuvoje buvo pasirinktas vos ne bolševikinis kelias. Dažnas miško savininkas atgavo nuosavybę su papildomais ženkliais apribojimais be realios galimybės jų užginčyti. Įstatymuose deklaruojama, kad savininkui turėtų būti atlyginama už patiriamus nuostolius, bet dauguma atvejų tai teliko popierinėmis deklaracijomis.

Nors prabėgo jau trys dešimtmečiai, situacija nesikeičia į gera. Gąsdindama Briuselio šmėklomis, aplinkosauginė biurokratija siekia dar ženkliau padidinti saugomų teritorijų plotus ir dar labiau varžyti žmogaus veiklą. Vėlgi deklaruojama, kad už nuostolius bus kompensuojama, bet neteko matyti jokių konkrečių siūlymų, kaip, kokiais atvejais ir iš kokių šaltinių valstybės išmokės kompensacijas.

Vienu iš gamtosauginių kozirių yra vadinamosios kertinės miškų buveinės, kurių jau įsteigta apie 800. Kertinių buveinių koncepciją pirmieji suformulavo švedai. Bet ar tikrai buveinės tapo gamtosaugine panacėja pas mūsų Baltijos kaimynus?

Švedijoje gerbiama privati nuosavybė ir galioja principas, kad miško savininkui pagal rinkos vertę kompensuojama už papildomus nuostolius. Tam Švedijos vyriausybė kasmet skiria didelius piniginius išteklius, pavyzdžiui 2022 metais paskirta apie 160 milijonų eurų.

Lėšos panaudojamos ne tik saugomų teritorijų steigimui, kai iš savininkų nuperkama jų miško žemė, apmokant 125 proc. valdos rinkos vertės, bet ir gamtosauginėms sutartims, kurios paprastai sudaromos 50 metų laikotarpiui ir savininkas valdoje pats įsipareigoja arba leidžia aplinkosaugininkams vykdyti įvairias sutartyje numatytas aplinkosaugines priemones.

Kertinės buveinės Švedijoje nelaikomos oficialiomis saugomomis teritorijomis, todėl kompensacijos už ūkininkavimo apribojimus nėra įteisintos. Tačiau savininkams beveik neįmanoma parduoti buveinėse iškirstos medienos. Dauguma medienos supirkėjų Švedijoje yra sertifikuoti FSC (ang. Forest Stewardship Council), o pagal Švedijos nacionalinį FSC standartą mediena negali būti įsigyjama iš buveinių.

Susidaro paradoksali situacija, kai savininkai gali patirti labai didelių nuostolių, jeigu norimos parduoti medienos augavietė yra kertinė buveinė. Tai privedė iki kovų teismuose. Beje, teismai dažnai priteisia valstybę sumokėti savininkui kompensacijas, atitinkančias patiriamus nuostolius.

Po keletą metų trukusių peripetijų, Švedijos miškų tarnyba nusprendė stabdyti kertinių buveinių inventorizaciją. Neišsprendžiami buveinių rebusai buvo viena iš pagrindinių priežasčių inicijuoti miškų politikos peržiūrą 2020 metais. Dabartinė dešinioji Švedijos vyriausybė itin kritiškai vertina susidariusią situaciją ir siekia apginti miško savininkų teises.

Tad ko iš švedų galėtų pasimokyti lietuviai? Kiek liūdnai galima konstatuoti, kad steigiant buveines Švedijoje nepavyko sklandžiai suderinti gamtosaugininkų ir miško savininkų interesų.

Lietuvoje tikrai bus daug problemų, jei bus ir toliau „štampuojami“ dideli buveinių plotai be adekvačių kompensacijų. Bet kokie apribojimai jau išskirtose buveinėse turėtų būti stabdomi, kol valstybė užtikrins teisingą atlyginimą už nuostolius. O naujos buveinės neturėtų būti steigiamos be savininko sutikimo.

Neabejotina, kad kertinės buveinės yra vertingos gamtai, bet nuosavybę atgavusio ar įsigijusio miško savininko nereiktų palikti kvailio vietoje. Jeigu valstybė pagaliau ras būdų atlyginti savininko patiriamus nuostolius – laimės ir gamta, ir savininkas, ir visuomenė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.6000

Kaip tinkamai leisti beržų ir klevų sulą

Vis dėlto, nežinodami pagrindinių taisyklių, galime medžiui stipriai pakenkti, praneša LNK žinios.

Turguje pasirodė pirmoji sula – kiek prašo pardavėjai

Kėdainių miesto turgavietėse pasirodė pirmoji sula. Ją pradėję leisti žmonės sako, kad...

Didėja valstybinės reikšmės miškų plotai: jiems priskirta 2340 ha miškų

Trečiadienį Vyriausybė pritarė, kad 2340 ha valstybinės žemės fonde esančių ir nepanaudotų...

Nori šernams užkurti pirtį – laukia kova be taisyklių

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kreipėsi raštu į Lietuvos Respublikos aplinkos...

Vilkų medžiojimo sezonas baigėsi – kiek pilkių krito

Aplinkos ministerija informuoja, kad 2022-2023 m. vilkų medžiojimo sezonas trečiadienį baigėsi,...

Top naujienos

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (38)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...

Reed ir Ambrulevičius pasaulio šokių ant ledo čempionate užfiksavo geriausią karjeroje rezultatą

Pajėgiausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Saitamoje,...

Verslas PliusEglė Girdenytė

Europos Sąjungoje – naujas užmojis: prie vairo jaunuoliai galėtų sėsti anksčiau (15)

Nors vis dažniau vairuotojai raginami atsisakyti nuosavų automobilių ir keliauti kitomis...

Rokiškyje vyrą užpuolusi trijulė išvežė jam nežinoma kryptimi

Pas rokiškėną atėję nekviesti svečiai žmogų pakvietė į lauką, kur sumušė, o netrukus jį...

Jankauskas po mačo Belgrade: nesiruošiu žaidėjams sakyti nė vieno priekaišto (1)

Lietuvos rinktinė Europos čempionato atrankos starte penktadienio vakare išvykoje 0:2 pralaimėjo...

Transliacija / Alfo didysis šou. Patiekalas, kurį vieni dievina, o kiti nedrįsta paragauti, šaldytos žuvies mitai ir valgomas vazonas šunims Kodėl neverta sandėliuoti stiklainių ir ar prieš rūšiuojant reikia juos plauti?

Šį šeštadienį Alfas kvies pasitikėti savo skonio receptoriais: dažnai akys mus paveda skonio...