aA
Dėl koronaviruso pandemijos pasaulyje ir šalyje paskelbto karantino medienos sektorius Lietuvoje susidūrė su didžiuliais iššūkiais. Dar kovo mėnesį pasigirdo pirmieji svarstymai, kad dalis pirkėjų gali nebepirkti medienos, o balandį beveik pusė pirkimus iš tiesų ir sustabdė.
Mediena
Mediena
© E. Kniežausko nuotr.

Tačiau, panašu, ne visi Valstybinės miškų urėdijos (VMU) padaliniai išgyvena tokio masto sunkumus. Štai Radviliškio regioniniame padalinyje, kuriam priklauso ir Kėdainių rajonas, medienos pirkimas sumažėjo ne taip ženkliai.

Sutartys – ilgalaikės

Radviliškio regioninio padalinio atstovai informuoja, kad daug turimų sutarčių su medienos pirkėjais – ilgalaikės, bendradarbiaujama jau ne vienerius metus. Tiesa, lyginant su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu, sektorius šiek tiek susitraukė, tačiau pokytis nėra toks jau ženklus.

„Šiuo metu bendradarbiaujame su daugiau nei 80 medienos pirkėjų įmonių. Turime trumpalaikių, pusmetinių ir ilgalaikių įsipareigojimų.

Pirkėjų skaičius kasmet kinta minimaliai, nes su kai kuriomis įmonėmis esame sudarę ilgalaikes sutartis ir nepertraukiamai dirbame jau daugelį metų.

Padalinio kirtimo fondas sudaromas kalendoriniams metams, jį paskirstant pusmečiais. Vadovaujantis šiuo kirtimo fondu, nustatomi planuojamų parduoti medienos asortimentų kiekiai, skelbiami pusmetiniai žaliavinės medienos ir miško kirtimo liekanų pardavimai aukcione, įvykus aukcionui, patikslinamos ilgalaikės sutarčių kainos. Dalis medienos parduodama trumpalaikiuose aukcionuose.

Iki 7 procentų metinės pagrindinių miško kirtimų normos ir miško tarpinio naudojimo apimties parduodama mažmeninėje prekyboje nenukirstu mišku ir žaliavine mediena, prioritetą teikiant malkinės medienos pardavimui gyventojams.

Radviliškio regioninio padalinio kirtimų fondas, lyginant su 2019 m. sumažėjo 6,3 proc.“, – informuoja padalinio atstovai.

Pardavė viską, ką planavo

Gera žinia ta, kad nors kai kurie pirkėjai ir prašė laikinai stabdyti medienos tiekimą ar perkelti nenupirktus medienos kiekius į kitus metų ketvirčius, rezultatai lieka gana stabilūs.

„Visam numatytam fondo kiekiui, 2020 metais pasirašytos medienos ruošos sutartys su rangovais. Parduoti visi 2020 m. I–ojo pusmečio numatyti parduoti medienos kiekiai, taip pat paskelbtas 2020 m. II pusmečio aukcionas medienos pardavimui, kuris įvyks 2020 m. gegužės 27 dieną.

Lietuvoje paskelbus karantiną, dalis pirkėjų kreipėsi dėl laikino medienos pirkimo stabdymo, gavome prašymų, perkelti per I ketv. nenupirktus medienos kiekius į kitus ketvirčius. Suprasdami susidariusią situaciją, į kiekvieną prašymą atsižvelgėme ir ieškojome galimybių nukelti medienos pirkimus vėlesniam laikotarpiui, koregavome sutarčių vykdymo terminus.

Vis dėlto, medienos pardavimas karantino laikotarpiu nenutrūko ir dauguma pirkėjų toliau vykdo sutartinius įsipareigojimus, todėl gerėjant situacijai rinkoje, pradedame vykdyti medienos gamybą pagal rinkos poreikius“, – teigia skyriaus atstovai.

Vėjai pridarė žalos

Permainingas ir vėjuotas pavasaris padarė nemažai žalos miškams – išversta daug medžių.

„2020 m. II ketv. pradžioje laikinai sustabdėme visą medienos ruošos ir gamybos procesą. Tačiau įvertinę vėjo padarytą žalą, privalėjome nedelsiant reaguoti ir atnaujinti medienos ruošos darbus koncentruojantis į vėjavartų tvarkymą.

Dėl intensyvesnių sanitarinių kirtimų atsiradusį medienos perteklių sėkmingai pardavėme trumpalaikiuose aukcionuose“, – sako miškininkai.

Kainos krenta

Valstybinė miškų urėdija atkreipia dėmesį, kad medienos kainų kritimas stebimas jau kurį laiką. 2020 m. pirmojo pusmečio žaliavinės medienos pardavimo aukcionus, lyginant su atitinkamo laikotarpio aukciono kainomis 2019 m., buvo stebimas vidutinis žaliavinės medienos kainos sumažėjimas 36 proc. – nuo 56,4 iki 36,1 euro už kietmetrį. Dėl mažesnio parduoto kiekio įmonė uždirbo 8,7 mln. eurų mažiau, o dėl kainos kritimo – 13,1 mln. eurų mažiau.

„Medienos kainų kritimo mažėjimas yra stebimas jau kurį laiką visose Baltijos šalyse, ir toliau nesustoja kristi. To priežastys – pernai Europoje didelę žalą miškams padarę kenkėjai, dėl ko Austrijoje, Čekijoje, Vokietijoje, Lenkijoje buvo atlikta daug sanitarinių kirtimų ir rinkoje atsirado medienos perteklius, taip pat vėjavartos ir vėjalaužos.

Analizuoti žaliavinės medienos kainų kitimą dėl Covid-19 galėsime tik pasibaigus 2020 m. II pusmečio aukcionui pusmetinėms sutartims sudaryti“, – informuoja VMU Radviliškio regioninis padalinys.

www.rinkosaikste.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilkas papjovė du prie būdos pririštus šunis, šeima bijo dėl vaikų (213)

Kėdainių rajone – vilko išpuolis prieš naminius gyvūnus. Šį kartą nukentėjo ne avys ar...

Miškininkai pradeda naikinti pavojingus augalus (3)

Valstybinių miškų urėdijos regioniniai padaliniai pradeda naikinti pavojingą žmonėms ir visoje...

Ministerijos nesutaria, kaip atsodinti miškus (9)

Šalies miškai bus atsodinami ne pagal Seimo patvirtintą scenarijų. Aplinkos apsaugos ministerija...

Krenta medienos kainos (3)

Dėl koronaviruso pandemijos pasaulyje ir šalyje paskelbto karantino medienos sektorius Lietuvoje...

Ūkininkas sako, kad jį puolė vilkas – mėgino atimti ėriuką gamtininkas: vilkas niekam neatiduoda grobio (352)

Ukmergės raj. gyvenantis ūkininkas sako, kad jį puolė vilka s – mėgino atkovoti ėriuką,...

Top naujienos

Gėdingos Rusijos nesėkmės Libijoje: tolimo konflikto pasekmes gali pajusti ir Lietuva (142)

Libijoje nėra rusų karių. Taip dar dar gegužės viduryje Jungtinėse Tautose tikino Rusijos...

Pareigūnų krauju pažymėtas įvykis Mažeikių rajone: gaisravietėje rastas žmogaus kūnas, šalia jo – ginklas pakelti VSAT sraigtasparniai, nuolat pildoma (194)

Bendrasis pagalbos centras pranešė , kad Mažeikių r. , Viekšnių sen., Birbiliškės k.,...

Įspūdinga gražuolė, dėl meilės pasiaukojusi 50 metų trukusiam pažeminimui (4)

Vienas iš amžininkų taip aprašo Juliette Drouet : „Ji buvo iš tų moterų, kurios simbolizuoja...

Viruso priblokšti prabangūs viešbučiai atsiveria lietuviams: už nakvynę prašo iki 100 eurų (99)

Dėl pandemijos uždarytų prabangių Vilniaus viešbučių valdytojai nekantrauja, kada galės...

Vitalija Guobė

Mano vyras neturi ką veikti – nauja žmona ar nudistų pliažas? N-18

Tenka skaudžiai sau pripažinti: nebeturiu jokios politinės galios įtakoti valstybėje vykstančius...

Rokerių „Colours of Bubbles" gyvo garso koncertas ant daugiaaukštės aikštelės stogo (1)

„Colours of Bubbles" gegužės 20 d., po daugiau nei dviejų mėnesių pertraukos surengė pirmą...

Ekonomikai atsigaunant, Kinijos pramonės sektoriaus pelno nuosmukis mažėja

Kinijos pramonės įmonių pelno kritimas šių metų balandį, palyginti su ankstesniu mėnesiu,...

Į paskutinę kelionę bendramintį palydėję motociklininkai: per akimirką svajonės sudužo į šipulius (196)

Per mažiau nei savaitę automobilių vairuotojų padarytos klaidos nusinešė dviejų jaunų...

Kovojate prieš hipertenziją? Privalote įsidėmėti 3 taisykles, jei norite išspręsti problemą (19)

Daugeliui žmonių vengiant reguliariai tikrintis kraujo spaudimą, sergamumo mastai hipertenzija...

|Maža didelių žinių kaina